• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oranje, oranje, oranje...4

Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Ovisno o zemlji, kod mene je relativno laka zemlja i sa D(Draft) nisam mogao orati sa Zetorom nikada.

ZJ je u pravu, ali i dalje je zabijanje pluga u zemlju na uvratinama bolje ako je na šlic rupi, a topling se naštela tako da je tik do prednje strane rupe da odrađuje svoj posao, ali sve je to teorija, najbolje se vidi u radu kako i što treba podesiti, sve ovisi o zemlji i ispravnosti traktora uopće.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,328
Šlic rupa bi bila od koristi na poljima s pregibima, dok na ravnim poljima nema potrebe za njom.
Ako imaš kotač na kraju pluga, klin na trećoj točki bude stalno stajal na kraju rupe, odnosno pritiskal ju. Pogotovo jer Kverni ima tanke plazove koji ga ne štopaju prema dolje.
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
664
Znači da ne stavljam u šlic rupu, pokušo sam ali nikako nisam mogao naštelati kako spada
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Koji traktor je u pitanju?
Ako je imt pogledaj na finoj hidraulici (okrugla ručica) da staviš na fast, a dubinu naštelaj sa kockastim ručicama
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,281
Izorali većinu sjetvenog oranja, nekih 8.5 rali. Ostaje još jedna njiva nakon što poberemo kukuruz
 

Prilozi

  • IMG_20221013_111337.jpg
    IMG_20221013_111337.jpg
    45.1 KB · Pregleda: 65
  • IMG_20221014_131842.jpg
    IMG_20221014_131842.jpg
    50 KB · Pregleda: 65
  • IMG_20221013_131619.jpg
    IMG_20221013_131619.jpg
    59.7 KB · Pregleda: 65

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
531
Kapa do poda ,sve stare "rage" ali rade i odrađuju,ljude uveseljuju,slogu pokazuju
Evo ja sam lajkao radi ekipe i drustva i tako...Ali iskreno uopce mi se ne svida takvo oranje jer svatko ima svoju dubinu oranja i onda je oranica lose uzorana i na razlicitu dubini i spoj brazdi.

I sad da odmah preduhitrim one koji kazu da ne treba uopce oratii samo podrivati. Slazem se al 70% oranica se jos uvijek ore u HR i na to smo osudeni sljedecih 15tak godina jos, a i vise ovi mali s mali parcelama.

Smatram da najvise treba 2-3 oraca s slicnim traktorima da bi se izoralo na istu dubinu i kvalitetu zatvorenosti brazde.
Nadalje isti je to broj sati oranja ako idete tako u 8 domacinstava.

Ali svaka pohvala za nesebisnost i pomaganje jedni drugima.

Skidam kapu kako se kaze.
 

marijogjulic

Aktivni član
Tu od
26 Lis 2013
Poruka
526
Pozdrav ekipa, jedno pitanje, kako se kreću cijene oranja?

Pitao me poznanik da mu poorem dva hektara, malo jače, jedna parcela, a ne znam što bi mu rekao za cijenu, oralo bi se plugom dvije brazde 14 coli.

Recite koliko vi naplaćuje.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,301
Cim vise, racunajuci gorivo i cjene rezevnih dijelova, mislim da koliko god reces, da je malo. Ispod 100€ hektar ne bi isao. Tvoj traktor 80 ks i dvobrazni plug, hm vise goriva ces potrositi i imas cca 4 sata to da napravis....
 

Najnoviji postovi

Na vrh