. Što dobivamo sa dehidriranim steriliziranim peletima? Dobijemo suhu organsku tvar, koja prilikom bubrenja sa vodom i bez prisustva kisika vrlo brzo su ugljenise (zbog fine teksture) i prikazuje veći humus! Što ne dobijemo sa dehidriranom komponentom? Ne dobijemo prirodne bakterije i hormone, kao ni hranu za gliste. Pošto je to ljudskih ruku dijelo i koncentrat čak može biti i opasan za mikroorganizme i gliste!..
To je to. Pitanja?
Zato ja tebe pitam što si ti kao živa enciklopedija. E sad ako hoćeš da svoj nasad spasiš od crvi i svih drugih baba roga onda ga moraš ošpricat sa dursbanom ili aktarom a onda je i glista najebala tako da joj hrana nije ni potrebna a ako ti fali raznoraznih bakterija onda ošpricaš sa tioferom ili trfenderom ili nekim sličnim a fala bogu ima ih veliki broj e osatju hormoni fino kažeš johabici šta fali i ona ti donese i mađe.
Dakle učeni prijatelju po svemu sudeći nema razlike u peletiranom i stajskom gnoju samo je razlika u našim glavicama (moja je glavurda kolika je) naveo sam primjer sa peletima za grijanje ništa se ne gubi samo se dobiva tako i ovdje našpeš u rasipač i očas posla si gotov a kako eu zapovjeda sve će biti gnojnice bez krutog gnojiva i šta onda odoše naše gliste.
p.s. imam kornjaču ni ona neće više da jede gliste sad piči po salami.
Evo još malo podataka za razmišljanje
Tabela 1. Usporedba hranjivih tvari koje sadrže neka tradicionalna gnojiva u odnosu na visokokvalitetno organsko gnojivo Plantella Organik
Organsko gnojivo
Dušik (kg N/t)
Fosfor (kg P2O5/t)
Kalij (kg K2O/t)
Plantella Organik
50
30
20
Kokošji gnoj
24
19
13
Organski kompost iz otpadaka
7
5
6
Svinjski gnoj
7
4
7
Prosječni, dobro fermentiran stajski gnoj
4
1,5
5
Zašto je industrijsko gnojivo bolje od domaćeg?
Podaci u tabeli daju veliku prednost industrijski proizvedenom 100-postotno organskom gnojivu plantella organik s dugotrajnim djelovanjem. To je termički obrađen peletiran pileći gnoj u kojemu nema sjemena korova, patogenih gljivica i bakterija, te neugodnog mirisa. U tabeli 2. su prikazane količine suhe i organske tvari u istim gnojivima.
Tabela 2. Usporedba udjela suhe tvari i udjela organske tvari u nekim tradicionalnim gnojivima u odnosu na visokokvalitetno organsko gnojivo Plantella Organik
Organsko gnojivo
Udio suhe tvari u %
Udio organske tvari u kg/t
Plantella Organik
90
670
Kokošji gnoj
60
370
Organski kompost iz otpadaka
66
280
Svinjski gnoj
9
50
Vidljivo je da organsko gnojivo plantella organik sadrži veliku količinu organske tvari i vrlo visok udio suhe tvari u odnosu na ostala gnojiva organskog porijekla, zbog čega je njegova primjena jednostavna. Može se rasipati rukom ili rasipačima mineralnih gnojiva, olakšan je transport i skladištenje.
Potrošnja je 30 puta manja od dobro fermentiranog stajskog gnoja prosječne kvalitete. Nadalje, prednosti organskog gnojiva plantella organik su kvalitetniji prinos (šećeri, suha tvar), veći urod, listovi bez kloroze, veća otpornost na stresove (suša, tuča, niske temperature i sl.) te dugoročno poboljšanje sastava tla zbog povećavanja udjela humusa (dokazano je povećanje od 0,1-0,2 % godišnje).
Nekoliko instituta izvršilo je ispitivanja na povrću (paprika, rajčica, luk, krumpir, kupus, salata, krastavci, lubenice i jagode), u voćnjacima i vinogradima primjenom 100-postotnog organskog gnojiva plantella organika i utvrđeno je znatno povećanje prinosa, povećanje kvalitete ubranih plodova, bolje zdravstveno stanje plodova i ranije dozrijevanje za cca 5-7 dana. Prema rezultatima ispitivanja povećanje prinosa kreće se za pojedine kulture od 25% do 35% i više (krumpir). Dokazano je i povećanje udjela suhe tvari u plodinama koje, ovisno o kulturi, iznosi 9-20%. Nadalje, povećan je i udio vitamina C – i to u kupusu od 8-9%, u luku i paprici 10%, a u nekim drugim kulturama i do 30%. Kao pr