• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Organska peletirana gnojiva.

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
DObra tema i puno mišljenja. No, vrijeme je da se :fball: vrati na "centar".


Bobostar zbilja ti zahvaljujem na ovom objašnjenju peleti ili stajnjak. Ja nisam završio visoke škole ali znam ponekad šta je bolje samo me čudi zašto se ljudi toliko boje svega novog a svaki dan gledaju primjere kako se gubi zbog ja bi rekao straha od nepoznatog. Ja sam koristio i dalje ću koristit pelete zbog svega što si naveo a ja dodajem još jednu vrlo važnu stavku a to je da ne moram da kupim pet tona peletiranog odmah nego kupujem onoliko koliko su moje mogućnosti u tom trenutku od sad do proljeća ću da sakupim dovoljno peleta koje mogu i osobnim autom da prevezem.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
screenshot013qn.jpg

screenshot014iz.jpg

screenshot015zn.jpg

screenshot016de.jpg

screenshot017sq.jpg

screenshot018yj.jpg

screenshot019bd.jpg

screenshot020km.jpg
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Slike...
Sve dobro; ali za ovo bi ti opalio ban. Pa tko nema brzi internet priključak, ovo se učitava 10 minuta.
Zato, kod stavljanja slika, smanjiti veličinu.
Ovdje je važno da je stvar mala :lol::lol::lol::lol:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Biljka je čudo :) Sad mi je jasno zašto neke biljke mogu rasti na vrhu gomile karbokalka ;) Nabavi brzi internet ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ej doture da te priupitam nešto. Vidim sad na slici da biljka treba za rast i kisik u zoni korijena, ok. A opet za razgradnju materije ne treba kisik. Sad znači ako smo mi revni i rajcamo i prozračujemo biljci korijen, ona napreduje ali jel nam onda i materija koja je trebala biti humus, ide drito u hranjenje biljke, a ništa u humus? Jel su zato naši stari ostavljali svaku četvrtu godinu za "odmaranje" njive? Da ipak dobiju i humusa.? Poz i hvala.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
i bog te veseli,....
jednio pripazit pošto je s piljevinom da nije prefrižak...al i tome ima lijeka...8)

Mislim da treba strogo pripazit da nije od crnogoričnog drveta piljevina ;)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Mislim da treba strogo pripazit da nije od crnogoričnog drveta piljevina ;)

može i od crnogoričnog drva piljevina, ali mora biti dobro pregoren, praktično već zemlja...i naravno, pripremiti malo vapnenca za svaki slučaj...

ja mislim da je problem kod sikija u velikom obimu fizičkog rada, vjerojatno kao povrtlar nema prikolicu za gnoj i utovarivač, ali i to je riješivo...evo, ja koji imam tri kokoše, kupio ove godine malu sipovu prikolicu, susjed ima utovarivač, ali nema frezu i malčer, pa je sve opet ok...:p
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
i bog te veseli,....
jednio pripazit pošto je s piljevinom da nije prefrižak...al i tome ima lijeka...8)

evo ga,120 tona stajskoga 3000kn,staro godinu dana.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ajd da ja pitam nešta. Nemam baš nikakvih iskustava sa humusom kalifornijskih glista, ali mislim ako je napravljen od stajnjaka da bi u svakom slučaju trebao taj humus biti visoke kvalitete. Ne bi li bilo bolje recimo kupiti taj humus po kuna litra nego recimo stalatico po 1800 kn tona?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ajd da ja pitam nešta. Nemam baš nikakvih iskustava sa humusom kalifornijskih glista, ali mislim ako je napravljen od stajnjaka da bi u svakom slučaju trebao taj humus biti visoke kvalitete. Ne bi li bilo bolje recimo kupiti taj humus po kuna litra nego recimo stalatico po 1800 kn tona?



I pored toga što je glisnjak kavalitetan ja ga nebi kupovao dok ga isprešaš kao i druge pelete neznam koliko bi ostalo od te litre a stalatico je napravljen od konjskog đubra i nije za povrće barem kod mene peleti od konjskog đubra se koriste u voćarastvu. Ima već dosta vremena da sam doktora pitao da mi kaže nešto o EM1 sad vidim da me Petula pretekao on ga već koristi. EM1 između ostalog služi za pravljenje humusa koji je i kvalitetniji od glisnjaka a sam ga praviš od svih mogućih otpadaka koje imaš a u povrćarstvu ih ima, dakle još jeftinije za one koji se ne boje rada.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
I pored toga što je glisnjak kavalitetan ja ga nebi kupovao dok ga isprešaš kao i druge pelete neznam koliko bi ostalo od te litre a stalatico je napravljen od konjskog đubra i nije za povrće barem kod mene peleti od konjskog đubra se koriste u voćarastvu. Ima već dosta vremena da sam doktora pitao da mi kaže nešto o EM1 sad vidim da me Petula pretekao on ga već koristi. EM1 između ostalog služi za pravljenje humusa koji je i kvalitetniji od glisnjaka a sam ga praviš od svih mogućih otpadaka koje imaš a u povrćarstvu ih ima, dakle još jeftinije za one koji se ne boje rada.

EM Aktiv koristim već dvije godine prilikom obrade tla na način da poprskam tlo (strnište,biljni otpad, korov) i nakon toga ide oranje(ili tanjuranje ili kopanje). Uloga tih Efektivnih mikroorganizama (EM Aktiv) je da biljne ostatke u tlu što prije razgrade i učine tlo plodnijim. Koristim ga i kasnije kod zaljevanja bilja kroz sistem kpk jer jača imunitet, pospješuje cvatnju i oplodnju. Sad ozbiljno razmišljam da od EMTeh uzmem i kompostanu za kompostiranje biljnih ostataka i što kažeš imao bih besplatan kompost, a što se tiče humusa kalifornijskih glista( i njega upotrebljavam u plastenicima 2dcl po biljci prilikom sadnje) mogu reći da je to najkvalitetnije gnojivo ali i najskuplja opcija(pa tko voli nema izvoli). Ima još tu rješenja a jedno je i organsko gnojivo CONDIT biološko-organsko gnojivo i poboljšivać tla baziran je na sirutki i fermentiranim organskim ostatcima bilja i vjerovatno prelazim na njega.
Sastav:

C+H+O+N+P+K+Ca+Mg+S+Fe+zeolit
Suha tvar
Min. 80%
spaljiva organska tvar
Min. 60%
Ukupni dušik sadržaj suhe tvari Min.2,5 ili 5%
P2O5 u suhoj tvari Min. 1%
K20 u suhoj tvari Min.2%
pH/KCl 7-8,5
Ukupan broj humifikacijskih organizama Min 10 5
Energija metaboliziranja gnojiva Min 12 MJ.kg-1
C:N omjer 10:1
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...što se tiče humusa kalifornijskih glista( i njega upotrebljavam u plastenicima 2dcl po biljci prilikom sadnje) mogu reći da je to najkvalitetnije gnojivo ali i najskuplja opcija...
Potpisujem.
Definitivno organsko gnojivo br.1, i jednostavno je šteta da se ne proizvodi u većim količinama (u odnosu na količinu dostupnih organskih otpadaka i stajskog gnoja).
Međutim, u odnosu na tvornički prerađena stajska gnojiva, sam proces je vremenski predug (i samim time ograničenih kapaciteta) pa na tržištu danas dominiraju tvornički prerađena stajska gnojiva
Gliste su malo prespore i teško ih je ubrzati :lol:
Iako je Eustahija brzić najbrža glista na svijetu :rolfer:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...Efektivnih mikroorganizama...
Termin mi je "do jaja"; svaki puta kada to pročitam dobijam grčeve u preponama :supris:
Naime, kada se govori o mikrobiologiji tla (a ta priča je puno starija od prvog kemijskog gnojiva; ali jednostavno nekako su ostali u sjeni opće kemizacije poljoprivrede) onda se jasno zna koje bakterije (sojevi), gljive, aktinomicete i sl. čine u tlu i na koji način. Primjerice pozitivan učinak bakterije Azotobacter vinelandii opisan je još 1904. godine, prije skoro 110 godina, i tada je utvrđeno da ista osim fiksacije dušika u tlu, kao nusprodukt metabolizma izlučuje fitohormone i vitamine u otopinu tla... prije 110 godina :shock:) i onda netko 110 godina kasnije, koristi pojam efektivni mikroorganizmi.
Do jaja !!!!!
Analogno tome, vjerovatno onda postoje i neefektivni mikroorganizmi (NEM tehnolgoija):prayer:

p.s. Da se razumjemo, podržavam i potičem primjenu mikrobioloških preparata jer su korisni, jedino mi to prostituiranje termina ide na onu stvar. Pa zar nije jednostavnije napisati na etiketi koji su to MO (vrsta, rod, soj) i količina, i onda je stvar jasna. Luk i voda. ;)
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Potpisujem.
Definitivno organsko gnojivo br.1, i jednostavno je šteta da se ne proizvodi u većim količinama (u odnosu na količinu dostupnih organskih otpadaka i stajskog gnoja).

Eto, recimo da se čovjek odluči za pravljenje komposta od biljnih otpadaka uz pomoć EM-a, da li će dobiti približan ili isti kvalitet kao što je glistenjak ili bolji kvalitet od peletiranog gnoja?
Negdje sam pročitao da je vrijeme kompostiranja uz pomoć EM oko tri mjeseca, naravno uz povoljne vremenske uslove.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Eto, recimo da se čovjek odluči za pravljenje komposta od biljnih otpadaka uz pomoć EM-a, da li će dobiti približan ili isti kvalitet kao što je glistenjak ili bolji kvalitet od peletiranog gnoja?
Načelno ne. Kompost od biljnih ostataka je ipak za stepenicu lošiji materijal od glisnjaka ili stajskog gnoja.
To ne znači da je loš (štoviše) ali ipak nije u istoj klasi.
;)
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
@bobostar Koliko je peletirani gnoj "živ" u odnosu na svjež stajnjak uzmemo li u obzir da svjež ima daleko veći procenat vlage, a peletirani je dehidriran. Odnosno kakva je mikroklima kod jednog i drugog za živi svijet ( mikroorganizme ) ili se život kod peleta aktivira u dodiru s vlagom?

edit: pošto Kontam u jednom postu reče da je osnovna razlika između peletiranog i mineralnog đubriva u nosaču (kod jednog je npr. kalcij, a kod drugog gov..., tako on reče)
 

Najnoviji postovi

Na vrh