Ajde bobostar malo prokomentiraj ovu rečenicu "te ga se koristi u manjim količinama nego minerelnog gnojiva". Ako ima puno manje NPK od mineralnih gnojiva, kako ga onda možemo koristit manje? Znam da su organska gnojiva kao bolje topiva i reklamiraju da su lakše dostupna biljci... jel to drži vodu?
Ići će do kraja tjedna posebna tema na portalu, upravo radi ovakvih gnojiva. Naime, ime tu svega; od dobronamjernih podataka, do krivih podataka (što iz neznanja, što iz nerazumjevanja) ali i "drukanja" kako je tu netko već spomenuo.
Kako forum ne dozvoljava duži post, evo par važnih činjenica koje će ipak malo pojasniti sve ovo oko organskih gnojiva.
Prije svega; biljka ne može u svom metabolizmu korisititi organske oblike dušika, fosfora i kalija. I TOČKA. To je početak priče. Znači, biljka iskorištava (ako govorim o dušiku) amonijski ili nitratni oblik dušika (UREA je posebna priča), te ukoliko je dušik porijeklom iz organske tvari; ta organska tvar (bez obzira na porijeklo; životinjsko ili biljno) mora se mineralizirati.
Organski N je stručni termin koji se vrlo nespretno koristi. Kada ne etiketi piše da proizvod sadrži 5% organski N, to znači da se u laboratoriju procesom digestije po Kjeldhalu, iz te mase izdvoji ukupno 5% N u mineralnom obliku (uglavnom amonijskom). I to je ta priča.
I taj se isti proces mineralizacije mora odraditi u prirodi da bi biljka iskoristila taj dušik (tu treba odvojiti pojam humata, fulvo kiselina i huminskih kiselina, koji su krajnji produkt razgradnje humusa, te ove molekule biljka može usvojiti, ali to je gotovo kraj priče o organskoj tvari u prirodi. Ti se spojevi mogu dalje razgraditi, ali djelovanjem kiselina koje ne postoje u slobodnom obliku u prirodi. Evo sada smo već u biokemiji).
I upravo je ta mineralizacije; prednost ali i nedostatak organskih gnojiva. To je proces koji se ne može strogo kontrolirati. Ukoliko se odvija brzo; dušik je brzo raspoloživ i kratko "traje"; ukoliko se odvija sporo; dušik je dugo raspoloživ i dugo "traje". I to je jedna od prednosti organskih gnojiva, u odnosu na mineralna.
Nažalost, neki trgovci to zlorabe. Jer ako organsko gnojivo ima 27% organski N, i primjeni se u tlo, i tamo mineralizacija traje dugo, sporo, onda će tih 27% N biti dugo raspoloživo. Ako se primjeni KAN (isto 27% N), radi se o čistom mineralnom obliku, koji se brže oslobađa i samim time kraće traje.
I sada između te dvije krajnosti postoji popriličan raspon; od klasičnih organskih gnojiva (tipa stajnjak), zatim peletiranih organskih gnojiva (oduzeta voda; može biti i sa dodatkom mineralnih oblika gnojiva), zatim organsko-mineralnih granuliranih gnojiva (sa kompleksnom granulom, koja sadrži 5-10% organske tvari) do čistih mineralnih.
Znači, za svakoga ponešto, ovisno o potrebama; ali ići "đonom" i govoriti, ovo je bolje, ovo je lošije, najmanje pokazuje tehničko neznanje materije.
Više, uskoro na portalu.... :icon_thumright: