• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Organska Poljoprivreda

  • Temu pokrenuo chickenlover
  • Datum prvog posta
C

chickenlover

Guest
A zasto ne svinjski gnjoj,mislim,hranimo ih bučama,kuha se krumpir,blitva itd. i naravno zoblju kukuruz i ječam?

To ti moram odgovorit na "slikovit" nacin: kako varis, tako seres.:lol::lol::lol: Svinja ima izvesne enzime u probavnom traktu koji na "izlaznoj" strani ne daju odgovarajuci, eko -podobni "produkt" onoga sto je konzumirala. Drugo, uvek postoji pitanje sta je svinja zaista pojela. Ona ce ti capiti i misa i jaje i cega se dohvati, ne mozes ti to sve kontrolisati, a u organskoj proizvodnji nije dozvoljeno da gnojivo zivotinja sadrzi bilo sta sem biljnih materija. Na kraju, svinja je podlozna izvesnim parazitima cije bi prisustvo u gnoju moglo biti stetno za kulture na koje se aplicira.

Covek je od svega ovoga izuzetak (iako je i on svastojed), opet zbog cuvenih enzima, koji mu omogucavaju da isporuci svoj dragoceni "doprinos" u izdanju koje pospesuje svekoliki napredak prirode. :lol::lol::lol:
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
A i nemam drugog izbora,Ja ti taj gnoj još mješam sa travom kojom pokosim i onda to sve pregori do proljeća,onako lijepo sav pocrni i pun je glista
 
C

chickenlover

Guest
A i nemam drugog izbora,Ja ti taj gnoj još mješam sa travom kojom pokosim i onda to sve pregori do proljeća,onako lijepo sav pocrni i pun je glista

Mozda su to pantlicare :rolfer::rolfer::rolfer::rolfer::rolfer::rolfer::
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ne znam kako bi mogli paraziti iz svinje utjecat na rast biljaka u tlu?Siguran sam da se oni u procesu kompostiranja i fermentacije skuhaju,jer temperatura pri zriobi gnoja na hrpi dostiže 60-ak stupnjeva,a to traje nekoliko dana.
To je postupak prirodne sterilizacije stajskog gnoja i kao takav opisan nama na faksu.
 
C

chickenlover

Guest
ne znam kako bi mogli paraziti iz svinje utjecat na rast biljaka u tlu?Siguran sam da se oni u procesu kompostiranja i fermentacije skuhaju,jer temperatura pri zriobi gnoja na hrpi dostiže 60-ak stupnjeva,a to traje nekoliko dana.
To je postupak prirodne sterilizacije stajskog gnoja i kao takav opisan nama na faksu.

Pravo da ti kazem, imas poentu. Al oni koji su "zaceli" metod su protiv svinja. Ipak nisam sigurna, da se to sve bas skuva. Ne tvrdim, al mislim da vrenje gnoja dostize max. 70 celzijusovih, a potrebna je veca temperatura da se uniste svi paraziti. Mi smo ovo o svinjama ucili na biohemiji (svojevremeno). U organic proizvodnji ti je sve u sinergiji, iliti medjudejstvima, a svinjski izmet jednostavno ne radi ono sto se trazi. Svakako treba eksperimentisati, pa potvrditi. Ja sam se drzala kokosijeg, jer mi je pri ruci, a i stvarno je odlican.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
A bome ovaj današnji kravlji nije bogzna kakve kvalitete,s obzirom kako se hrane
 
C

chickenlover

Guest
A bome ovaj današnji kravlji nije bogzna kakve kvalitete,s obzirom kako se hrane

Pa sta su jele te krave? A mozda ti djubre ne pravis kako treba? Mislim, izvini, al reci ti meni? Mozda je problem u necem trecem?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
Ma krivo si me shvatila,nemam ti ja krave,mislio sam,e što sam mislio,ee da,kod mene kad ovi moji stočari iz sela voze gnoj u polje to je katastrofa kako smrdi,a gnoj uopće ne pregori,točno se još osjeti miris silaže i one trave iz bale.Nije to kao prije kada su kravice slobodne pasle po polju,a u štali jele sijeno i kukuruz,ovo je kao da šopaju guske,nadam se da znaš na što mislim.
 
C

chickenlover

Guest
Ma krivo si me shvatila,nemam ti ja krave,mislio sam,e što sam mislio,ee da,kod mene kad ovi moji stočari iz sela voze gnoj u polje to je katastrofa kako smrdi,a gnoj uopće ne pregori,točno se još osjeti miris silaže i one trave iz bale.Nije to kao prije kada su kravice slobodne pasle po polju,a u štali jele sijeno i kukuruz,ovo je kao da šopaju guske,nadam se da znaš na što mislim.

Uf, to oko "sopanja" guski bas i ne razumem? Al jasna mi je, mislim, poenta. Samo mi nije jasno ako neko radi krivo, sto se posle zali. Ne mislim ti, nego ako djubre nije spremljeno kako valja, dzaba su krecili. Bolje onda da su od tog djubreta pravili tecni kompost, nego ga ovako trace.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
Ja kad svoga djubra vozim u vrt izgleda kao kompost,mješam ti i travu,lišće i ostale ostatke,npr.hrane i slično tome tako da nije čistokrvno djubrivo
 
C

chickenlover

Guest
Ja kad svoga djubra vozim u vrt izgleda kao kompost,mješam ti i travu,lišće i ostale ostatke,npr.hrane i slično tome tako da nije čistokrvno djubrivo

A na sta ti to bacas? I kakve ostatke od hrane stavljas? Nije ti bas sve pogodno da bude u tome.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
Stavljam ostatke iz vrta od kupusa,kelja,blitve i sl.(ono korjenje i listove što ostanu),što nije za berbu
 
C

chickenlover

Guest
Stavljam ostatke iz vrta od kupusa,kelja,blitve i sl.(ono korjenje i listove što ostanu),što nije za berbu

Pa to ti je fino, posle mozes da pravis i kompost od kiselog kupusa.
 
B

BAGERISTA

Guest
Evo kod mene se još malo ide na gnjojenje njive ,,,s gnojem kojeg rade konji,,,telica,,i prasac,,,nije puno,ali se kroz godinu nabere,,,......

Čisto me zanima jedna stvar,susjed ima više ovčeg gnjoja,,i unutra baca gliste,,Ja mislim da se tako to kaže,,i sad ima oko 2,5-3 tone,,koja bi dao meni da bacim di sadim papriku,,krompir,,mrkvu,kapulu itd,,,i reko sam da ču uzet da i tog probam.....međutim kaže on da nebi bilo loše da se i u moj gnoj nabije tih glisti,,jer ima dosta korova,,,pošto sijeno radim na dosta tuđih njiva i svašta se pokosi.............

Oduvijek smo mi doma gnojili najviše sa staskim gnojem i prinosi i kvaliteta ploda je bila znatno jača nego danas,(tako je isto i seno bilo kvalitetnije dok nije bilo miolijon strojeva),,makar ako je prinos i bioo isti,zato je bilo puno ukusnije.......sve i za govedo i za nas.......

Pa neznam sada,ako ima ko da malo pojasni proces,,,oko tih glista,,,i kako s njima radit,,,ako se odnosi pod ovu temu....
 
C

chickenlover

Guest
To sa glistama je odlicna stvar, ubrzava "rad" gnoja i poboljsava mu kvalitet. Verovatno od tog coveka koga znas mozes uzeti (kupiti?) leglo, pa poceti i sam. O tome imas jako puno informacija na netu, lepse sroceno nego sto bih ti ja objasnjavala, pa malo gugliraj i nacices brdo stiva. Samo kucaj "kalifornijske gliste uzgoj" i citaj dok ti oci ne ispadnu.:partyman:
 
B

BAGERISTA

Guest
Može,,,moramo malo razvidit situaciju,,,nemam šta reč,,,,čovijek ima gnojivo kaže,,kad prođu one nema šanse da se pojavi trava,,,one same to sve riješe.........
Nije u pitanju kupnja,,,kaže kad ti budem dao gnjoj,,odmah si uzmi i dio s glistama i kreneš,,,kad spremiš dio gnjoja,,makneš dio u drugi dio gnjoja,,,a ovaj na njivu i tako dalje,,nečeš ih uništit,,i uvijek imaju di za kopat i jest....a ti dobivaš čisto gnjojivo......

Znaš da sam sve više zainteresiran da krenem u probu s njoma jer se dosta trave posije nazad na njivu,,,a kaže iza ovog je čisto ko suza,,,,sam proces neznam koliko traje,,,ali me toliko ni ne ždere jer imam dva mijesta di odlažem gnjoj,,,pa tako da mi je bitno samo znat koliko traje procedura,,,neke mijere njih prema gnjojivu...........

Puko sam ,,krečem s gnjojem uuu go...na do grla:rolfer::rolfer::rolfer:
 
C

chickenlover

Guest
To ti ne znam reci, ja ne radim sa glistama (mada rade koje znam), mrzi me da se bakcem, imam laksu tehniku.
 
B

BAGERISTA

Guest
To ti ne znam reci, ja ne radim sa glistama (mada rade koje znam), mrzi me da se bakcem, imam laksu tehniku.

Reci mi koji sistem imaš za pravit gnjojivo,,,i dali je taj organski u vremenu,,,duži ili krači proces od ovog s glistama i ostalog??:scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh