praktički, bilo koja organska tvar može se kompostirati,
no neke su više, neke manje pogodne. one manje prikladne treba prije kompostiranja usitniti, a potom dobro izmiješati s ostalim tvarima.
u hrpi za kompostiranje
ne smije biti tvari koje se ne razgrađuju, koje su škodljive za rad mikroorganizama, koje nepovoljno utječu na plodnost tla i koje mogu biti toksične za biljke i opasne za zdravlje ljudi i domaćih životinja.
Toj skupini tvari pripadaju metalni predmeti, staklo, rezistentne plastične tvari, sredstva za zaštitu bilja, lešine životinja uginulih od infektivnih bolesti, osjemenjeni korovi itd.
Pri kompostiranju nekih otpadaka mogli bi se pojaviti zdravstveno-higijenski problemi zbog potencijalne prisutnosti virusa, patogenih mikroorganizama i jajašaca parazita.
Kompostiranje traži uvjete pogodne za rad mikroorganizama. Proces može biti
aeroban ili anaeroban. Mnogo je brži i manje zaudara ako je aeroban.
Optimalan proces razgradnje zahtijeva održavanje uloženih materijala u kompostnu hrpu vlažnima i toplima i s dovoljno hraniva za mikroorganizme.
Unutar kompostne hrpe moraju također vladati povoljne temperature dovoljno dugo kako bi se efikasno uništili patogeni mikoorganizmi.
Važno je reci da potpuno uništenje biljnih patogena kompostiranjem gotovo je nemoguće, jer je vanjski dio kompostne hrpe hladniji od potrebne temperature za njihovo uništavanje.
Kvalitetno kompostiranje razumijeva nekoliko tjedana aerobne razgradnje pri povišenim temperaturama, povoljnu vlažnost i povoljne izvore hraniva za mikrobe. Prirodni procesi mogu se ubrzati kontinuiranim miješanjem komposta i osiguranjem topline iz eksternih izvora ako je potrebno.
Ako ste zainteresirani mogu vam dati vise nacina kako napraviti kvalitetan kompost. Od kompostiranog stajskog gnoja, do komposta od slame i kukuruzovine, preko komposta od treserta nije problem.