• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Organska Poljoprivreda

  • Temu pokrenuo chickenlover
  • Datum prvog posta
C

chickenlover

Guest
imam pitanjce,radim kompost za proljeće(ima trave,jabuka,zelja,kelja,piljevine od gljiva),da li je poželjno da ga preturam i zalijevam povremeno ili samo da ga ostavim?
gledao sam u jednoj emisiji da nije poželjno stavljati u kompost lišće oraha i kestena jer ih rado napadaju bolesti.

U ovom periodu, ako postane dosta hladno, ne isplati ti se da se trudis, jer kompost "spava". Al cim dodju prvi topliji dani mozes ga krenuti obrtati i vlaziti, nece nista smetati sto je sedeo i cekao. Medjutim, dal se ja to varam il ti ceo kompost samo od "zelenog" pravis?

Nikakva bolest tu ne moze da se nadje ako se on dobro "skuva". Zato u brzim kompostima ima manje verovatnoce da se zadesi nesto "zaostalo" sto bi moglo skoditi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Piljevinu treba koristiti obazrivo jer ima tendenciju da se "pakuje" ili zgrudvava. Ona se vodi pod vrlo, vrlo, extra "braon". Najbolje ju je posipati u vrlo tankim slojevima.

U ovom periodu, ako postane dosta hladno, ne isplati ti se da se trudis, jer kompost "spava". Al cim dodju prvi topliji dani mozes ga krenuti obrtati i vlaziti, nece nista smetati sto je sedeo i cekao.


Da da, piljevinom samo posolim.:finga:
Dakle sad je kasno odnosno prehladno za premetanje. Ovu svoju hrpu, u kojoj ima kišnih glista ću upotrijebiti kod zimskog oranja ili štihanja vrta.:D
Na proljeće vjerojatno nabavim punktirano pletivo i napravim nekoliko kaveza promjera cca 1,20 m.
Ukoliko postignem navedenu brzinu razgradnje, bit ću jako, jako :finga: i :drinkers: ću s :partyman: u tvoje ime chickenlover.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
U ovom periodu, ako postane dosta hladno, ne isplati ti se da se trudis, jer kompost "spava". Al cim dodju prvi topliji dani mozes ga krenuti obrtati i vlaziti, nece nista smetati sto je sedeo i cekao. Medjutim, dal se ja to varam il ti ceo kompost samo od "zelenog" pravis?

Nikakva bolest tu ne moze da se nadje ako se on dobro "skuva". Zato u brzim kompostima ima manje verovatnoce da se zadesi nesto "zaostalo" sto bi moglo skoditi.

da,ima najviše zelenoga i nešto sam dopeljao otpadne piljevine od susjeda koju on koristi za gljive
 
C

chickenlover

Guest
da,ima najviše zelenoga i nešto sam dopeljao otpadne piljevine od susjeda koju on koristi za gljive

A sto ti od onih jabuka ne pravis jabukovo sirce? Ne mora biti fino fincato kao za ljude, al bi dobro posluzilo za neku stoku il zivinu il stagod vec imas. Dobro je i za prskanje protiv mrava i jos koje gamadi. Ako imas pukotine u betonu gde god oko kuce, pa tu niknu kojekakvi korovi i trave, i za to je odlicno.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
A sto ti od onih jabuka ne pravis jabukovo sirce? Ne mora biti fino fincato kao za ljude, al bi dobro posluzilo za neku stoku il zivinu il stagod vec imas. Dobro je i za prskanje protiv mrava i jos koje gamadi. Ako imas pukotine u betonu gde god oko kuce, pa tu niknu kojekakvi korovi i trave, i za to je odlicno.

ma to su bila još zelene koje su opale sa stabla
A može i poslužit kao sveta voda
imam je i previše,slab sam potrošač
 
C

chickenlover

Guest
ma to su bila još zelene koje su opale sa stabla

imam je i previše,slab sam potrošač

Ne smeta ako su zelene, sve to uvri.

@Pele, pravi si saljivdzija :rolfer:
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
@chickenlover to se samo čini da me upoznaš vidla bi koji sam zajebant, a na žene sam posebno šaljv......:finga::rolfer:
 
C

chickenlover

Guest
@chickenlover to se samo čini da me upoznaš vidla bi koji sam zajebant, a na žene sam posebno šaljv......:finga::rolfer:

Bice da ti jedes samo zdravu hranu kad si takav, hahahaha...
 
N

nasafarma

Guest
hvala na receptu za kompost, napraviti ću takav u proljeće
p.s. tek sam ga danas pročitao sory
 

fitomedicina

Novi član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
15
praktički, bilo koja organska tvar može se kompostirati, no neke su više, neke manje pogodne. one manje prikladne treba prije kompostiranja usitniti, a potom dobro izmiješati s ostalim tvarima.
u hrpi za kompostiranje ne smije biti tvari koje se ne razgrađuju, koje su škodljive za rad mikroorganizama, koje nepovoljno utječu na plodnost tla i koje mogu biti toksične za biljke i opasne za zdravlje ljudi i domaćih životinja.
Toj skupini tvari pripadaju metalni predmeti, staklo, rezistentne plastične tvari, sredstva za zaštitu bilja, lešine životinja uginulih od infektivnih bolesti, osjemenjeni korovi itd.
Pri kompostiranju nekih otpadaka mogli bi se pojaviti zdravstveno-higijenski problemi zbog potencijalne prisutnosti virusa, patogenih mikroorganizama i jajašaca parazita.
Kompostiranje traži uvjete pogodne za rad mikroorganizama. Proces može biti aeroban ili anaeroban. Mnogo je brži i manje zaudara ako je aeroban.

Optimalan proces razgradnje zahtijeva održavanje uloženih materijala u kompostnu hrpu vlažnima i toplima i s dovoljno hraniva za mikroorganizme.
Unutar kompostne hrpe moraju također vladati povoljne temperature dovoljno dugo kako bi se efikasno uništili patogeni mikoorganizmi. Važno je reci da potpuno uništenje biljnih patogena kompostiranjem gotovo je nemoguće, jer je vanjski dio kompostne hrpe hladniji od potrebne temperature za njihovo uništavanje.
Kvalitetno kompostiranje razumijeva nekoliko tjedana aerobne razgradnje pri povišenim temperaturama, povoljnu vlažnost i povoljne izvore hraniva za mikrobe. Prirodni procesi mogu se ubrzati kontinuiranim miješanjem komposta i osiguranjem topline iz eksternih izvora ako je potrebno.

Ako ste zainteresirani mogu vam dati vise nacina kako napraviti kvalitetan kompost. Od kompostiranog stajskog gnoja, do komposta od slame i kukuruzovine, preko komposta od treserta nije problem. :)
 

Hana1

Novi član
Tu od
13 Ožu 2009
Poruka
27
Pozdrav svima! Novi sam član sa prvom godinom u vrtlarskom stažu (vlastitom vrtu) pa bih htjela započeti sa bio vrtom.Proučila sam dosta literature,dosta još čeka...sjeme je spremno i sad mi treba vaš savjet i pomoć. Nije mi toliki problem štetočine u povrtnjaku kao u voćnjaku i krumpiru. Konkretno zanima me kako se riješiti jabučnog i kruškinog savijača,ušiju,pepelnice i hrđe sa prirodnim sredstvima? Vi iskusniji već imate možda u malom prstu koje biljke i u kojim omjerima pomiješati pa savjetujte. Čime se riješiti krumpirove zlatice osim sakupljanja? I molim forumašicu Chickenlover da mi malo detaljnije rastumači ovo što je ona napisala o jabučnom octu,bijelom luku i koprivi - za što je to konkretno i koji omjer čega? isto tako me zanima za što konkretno služi čili i koliko ga ide na 10l vode? Oprostite na dugom postu al sve me zanima


Za posebno agresivne stetocine koristi se rastvor jabukovog sirceta (mora biti prirodno) ili duvana, belog luka i koprive (tako je ubitacan da se ne sme koristiti vise od 6 puta zaredom)
 

dotty

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
96
Draga Hana!

evo baš jućer sam ja otvorila novu temu o bio-vrtlarenju i kao i ti imam vrlo malo iskustva, ali dobila sam neke knjige od dragih nam forumaša u kojima ima recepata za pripremu bio-sredstava za špricanje protiv raznih štetočina i bolesti, pa ako si zainteresirana, pošalji mi poruku na pp sa e-mail adresom i poslat ću ti ih.
također planiram otvoriti i društvenu grupu na tu temu pa ..... svako je iskustvo/savjet dobrodošao!

Lijepi pozdrav!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dotty

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
96
ekipa, baš mi je žao što nisam prije naišla na ovu vašu temu, jer sam otvorila drugu sa istom svrhom.... :(

Ali nema veze, bolje da piše na dva mjesta nego samo na jednom!

Htjela bi sa vama podjeliti svoje planove za sjetvu/sadnju u proljeće i naravno zanimaju me komentari. Moram napraviti još malo pripreme i obraditi još neke materijale, a kad dovršim pisat ću vam...
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Pridružujem se grupi ljubitelja organskog, i moje je znanje najviše teoretsko budući da zimu "trošim" na učenje i pripremu za proljetnu sadnju. Drago mi je da ima članova s više iskustva i znanja.
 

dotty

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
96
Evo ekipica! moj plan sadnje je gotov pa da čujemo komentare/savjete:

scan0001.jpg

scan0002.jpg

Lijepi pozdrav!
 

dotty

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
96
To su moji planovi pa sam htjela ćuti komentare/savjete, mislite li da je to OK ili bi vi napravili drugačije?
 
Posljednje uređivanje:

dotty

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
96
Dragi forumaši!

U mojoj društvenoj grupi (BIO-VRT) od danas možete pronaći i mjesečev sjetveni kalendar koji će biti ažuriran svaki mjesec!
 

Najnoviji postovi

Na vrh