• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje lanca

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
Šajba ide sve pliće, ali brusiš s radijusom šajbe (a ne s ravnim dijelom) prednji dio zuba, baš zato da dobiješ od početka radijus na zubu.
Ak bi brusil s tanjom šajbom, prednji dio zuba bil ravno brušen.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Ovaj strojčič koji nedavno kupio je još uvek imo malu vibraciju kod rada,pa sam danas sa kamenom poravno i na novo zaoblio šajbu i sad je miran ko bubica.Odma je i isproban sa velikim 404 lancom i sve 5 kako uradi zub.

Nabavljen je još alat za zakivanje netova na lancu i origi pločica za knaker gde nalegne lanac kad se vade netovi.Pored alata dođe i rezervni komplet špica koje se vremenom potroše.Netovi sa pločicama dođu oko 80 centi za jedan lanac,za sve dimenzije je cena tu negde.
 

todos

Član
Tu od
12 Svi 2012
Poruka
167
Ne reče da je ovo vrhunska marka Oregon!
I ja nešto jurim ovako ali kod nas samo đubre u obliku womaxa ili einhela.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
Ak misliš na brusilice, one nisu Oregon već Tecomec. Vjerojatno i ovi zakivači lanca.
Oregon sam stavlja svoju naljepnicu na njih, i, naravno, svoju cijenu.
 

panonian

Novi član
Tu od
1 Ruj 2016
Poruka
9
Imam jedno pitanje, kupio sam onaj husky alat za ostrenje lanca u 3/8 izvedbi, lanac mi je husky h42 koji se dobije sa pilom 365 . Sad me zanima dali cu moci taj alat koristit za ostrenje stihl lanca ?
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Malo više podataka ili barem sliku tog alata.Inače lanac ko lanac,važna je debljina turpije sa kojom se brusi dolučeni lanac.
 

panonian

Novi član
Tu od
1 Ruj 2016
Poruka
9
lanac je ovaj
http://www.husqvarna.com/hr/dijelovi-dodatna-oprema/lanci/lanac-h42-3-8-1-5-mm/501841468/
a alat ovaj
http://www.husqvarna.com/hr/dijelov...ma-za-brusenje/komplet-za-ostrenje/505698130/
pila je ova
http://www.husqvarna.com/hr/proizvodi/motorne-pile/365/966428318/

a vodilica ova
http://www.husqvarna.com/hr/dijelov...e---veliki-prikljucak-sa-zvijezdom/508913168/

htio sam razervni lanac husky ali kaže serviser da ga nemaju i da svi šibaju sa sthilovim lancima na husky vodilicama.
pitao sam za oregon lance, kaže on da je imao dosta reklamacija da su navodno lanci lomili radilice, kao tvrđi su dosta od stihla.
 
Posljednje uređivanje:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Pa ja ne vidim zašto nebi mogao !? 3/8 su 3/8 ! A i kak ti abarth veli, uzmi odgovarajuću turpiju !
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Svima su dobri oregon lanci samo tom trgovcu nisu-čudan neki trgovac.
 

Kulagic1509

Član
Tu od
3 Sij 2015
Poruka
113
Trgovac k'o trgovac, prodaje i velica ono sto imana lageru... Ovdje ima i iskusnijih od mene, ali od 2010. koristim samo oregon lance i nemam primjedbe... Tacno je da su tvrdji od stihl-a... Do polovine zuba turpija 13/64 a onda 3/16... Ja i tu preferiram oregon. A imam ovakav sablon
41nhPxLvrBL._SL500_AA280_.jpg


Mada su mnogi nasli zamjerku ovakvom sablonu, ja sam zadovoljan. A tvoja Husky 365 ima veci broj obrtaja nego recimo 372xp ili stihl 440 pa i ako se zatupi lanac, to se malo apsorbuje brojem okretaja lanca...

P.S. Zanimljivo stivo o odrzavanju lanca i uglovima ostrenja
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Husky 365 nema veci broj okretaja od druge dvije pile,a broj okretaja nemoze kompenzirat tup lanac.Lanac ako je tup,tup je pa taman da se vrti na neznam kolko okretaja,tako moze prouzročit samo daljnju štetu npr. uništit vodilicu itd itd.
 

panonian

Novi član
Tu od
1 Ruj 2016
Poruka
9
Upravo tako oštar lanac je najvažniji. Okretaji nisu toliko bitni a i to nisu okretaji pod opterećenjem u drvetu vec na stolu, a uostalom nigdje mi se ne zuri :) . Za mojih 30 tak metara godisnje cisto dovoljno brzo :) .
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Brzina lanca se meri u metarima na sekundu i zavisi od koraka lanca i broju zuba na pogonskom zupčaniku.Nove pile su sličnih okretaja motora tako da je razlika u brzini reza u drvetu najviše u snagi pile.
 

Kulagic1509

Član
Tu od
3 Sij 2015
Poruka
113
Husky 365 nema veci broj okretaja od druge dvije pile,a broj okretaja nemoze kompenzirat tup lanac.Lanac ako je tup,tup je pa taman da se vrti na neznam kolko okretaja,tako moze prouzročit samo daljnju štetu npr. uništit vodilicu itd itd.

Vise puta testirano, Stihl 440, Stihl 381, Husky 365, Husky 372... Bukov balvan precnika 80-ak cm... Rezali smo tzv. tanjire... 381 pobjegne 440 za 10-ak cm a isto tako 365-ca pobjegne 372... Na sve 4 su bili novi lanci, isti je covjek rezao, balvan cist /nije bio zaprljan/... Ima tu milion karafeka nekih, ali onako jednostavno testirano, su rezultati gore navedeni...

@markony rekao sam ako se lanac malo zatupi a ne ako je tup...

Brzina lanca se meri u metarima na sekundu i zavisi od koraka lanca i broju zuba na pogonskom zupčaniku.Nove pile su sličnih okretaja motora tako da je razlika u brzini reza u drvetu najviše u snagi pile.
Ako me sjecanje dobro sluzi 381 je 3.9kW a 440 je 4.0 kW. Zasto je 381 brza u rezanju??
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Verovatno ima 381 veču brzinu lanca od 440.Kod Husqvarne u specifikacijama piše za svaku pilu koju brzinu lanca ima a kod Stihla je teže nač te podatce.
 

Najnoviji postovi

Na vrh