• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, chatu, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje noževa

P

puknuti

Guest
..i tak , dolazi kolinje ...kako ,na kaj ili gdje, oštrite noževe .
Kako isporobavate da li brije? - na dlakama na ruci ili na trbuhu ?

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
17,998
Veli čovek ovak, a sad tak ili ne :scratch

Posljednje uređivanje od moderatora:
P

puknuti

Guest
Ma ne vjerujem ja u to rambo brušenje , dam mu ja 10 noževa pa nek ih on nabrusi ovom tehnikom .
Nož treba stanjiti , ovako on samo napravi instant oštricu , brije on ...samo dokada .

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
5,319
Dok se ne zatupi.:lol:
A onda štrajher ili brusni kamen i ponovo deri. :mrgreen:

Nekad se tak delalo kad su noži bili skuuupi. :madmana:
Danas ak imaš nekoga tko ima brusnu traku i polir šajbu (krpenu). :supz:

P

puknuti

Guest
A el bi mogao ja to sam napraviti ( brusnu traku i krpenu šajbu) ?
Koju traku (plavu ,c rvenu , crnu ), granulaciju , gdje nabaviti , koju polir šajbu(krpenu:shock:)?
Jel treba poljevati ?

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
bi zakaj ne kupiš onu brusilicu kaj prišerafiš na zid ima s bje strane šajbe mislim da su debele oko 2cm. i što finje da jesu,stari je negde u zagrebu na Radničkoj nekad ih kupoval jedna je bila malo gruba a druga skroz fina.
stari je nekad to brusil doma na veliko.

P

puknuti

Guest
Ja brijem da je ovak nekaj tu mač da po doma

Daniels , ti misliš na ovo?
Na to je brusil noževe bes hlađenja ? To je mala ploča , tu treba dosta iskustva da pogodiš pravi kut Y:misli:

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
A el bi mogao ja to sam napraviti ( brusnu traku i krpenu šajbu) ?
Koju traku (plavu ,c rvenu , crnu ), granulaciju , gdje nabaviti , koju polir šajbu(krpenu:shock:)?
Jel treba poljevati ?

Pa... mislim da možeš ti kupiti sav potreban alat za brušenje , ali treba nešto i znati . Imao sam priliku oštriti noževe kod takozvanih majstora koji kažu , nije to neka mudrost to može svako , samo trebaš imati alat. Ali sa takvim nožem , možda odradim jedno klanje i to je to .
A kada naoštrim kod pravog brusača koji se već godinama bavi sa brušenjem noževa , odradim ... 3 - 4 klanja .
Sve se može naučiti , ali mislim da u ovom slučaju treba znanja , kao i za svaki posao , ali i puno iskustva .

P

puknuti

Guest
A kada naoštrim kod pravog brusača koji se već godinama bavi sa brušenjem noževa , odradim ... 3 - 4 klanja .
Sve se može naučiti , ali mislim da u ovom slučaju treba znanja , kao i za svaki posao , ali i puno iskustva .
A kakvu on ima opremu? , traku, brus ,vodeni brus ?

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Daniels , ti misliš na ovo?
Na to je brusil noževe bes hlađenja ? To je mala ploča , tu treba dosta iskustva da pogodiš pravi kut Y:misli:

nešto slično malo veče i ploče imaju kupku od emulzije i mali broj okretaja,a jbg ne znam bile su 2-3 cm.
mislim da je jedna bil roza skroz fina
a druga bijela.
a čuj 30 godina je bil brusač specialnih alata i alatničar po struci.pa mislim da u tom segmentu ima i više neg dovoljno iskustva.

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
A kakvu on ima opremu? , traku, brus ,vodeni brus ?

Pa iskreno rečeno nemam pojma , nikada nisam ulazio iza pulta da vidim kako to izgleda . Ali kada je sezona klanja trebaš čekati i nekoliko dana da ti naoštri noževe . Moj stari se kuži dosta u to oštrenje , i stvarno super naoštri nož , ali čim se malo zatupi gotovo je , nemožeš ga više naoštriti ( navući ) sa oštrilicom ( štrajherom ) . A kada ga naoštri profesionalac , dereš sa nožem i po kostima i poslje toga malo ga prevučeš štrajherom i možeš opet brijati .
E sada naravno bitan je i kvalitet noža .

rudamaca

Član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
330
Od opreme treba brusilica i polirka.

Potrošni materijal-voda za hlađenje noža-svaka dva tri poteza ohladiš nož.

Polir pasta- tvrda , u kartonskoj tubi .

Probava se na kosi, novinskom papiru, svojoj ili tuđoj ruci-nozi.Ne doslovno, samo se malo pobriju dlake.Za bolji finalni dojam, kožni remen.

Ovisno o količini noževa 2-5 litara vina, i 1-2 litre mineralne. I pomoćnici naravno, treba teret rasporediti ,a brusač tak i tak nesme piti.

Inače , najgori posel koji izbjegavam po svaku cijenu, dovuku ljudi noževa ko da autobusom dolaze mesari na kolinje.Buš mi par nožekov potegnil, a onda rasiplje dvadeset komada.

Brusilica krije opasnosti- smeta šalung, pa se brusi bez njega. Prije dosta godina, kolegi je pukla ploča, taman se malo okrenul da smoči nož u vodu .

Rasjekla radno odijelo, debelu vestu, košulju. Odletel je u garderobni ormar na drugom kraju radione,prasnulo ga je taman između vrata i ramena.Godinama poslije toga nije prilazil blizu .

Ova kineska sranja su posebno opasna , i brusilice i noževi . Noževi tanaki,oće se zavući izmedju ploče i prirubnice,na polirki samo čekaš da se slomi i da zareže filc .A brusilicu je najbolje rastaviti, kad vidoš osovinu od ČBRa, preciznost izrade, kvalitetu obrade i brusnu ploču, čudo da se ne razleti i bez uključivanja.

I ak očeš dobro napraviti traje ko gladna godina,dok fino oblikuješ oštricu, napraviš iglu, ispoliraš, a svi misle da je to samo par njegovih noževa .Ponekad treba sastrugati špek od lanjske svinje sa noža:mad:
I takvoh tristo u firmi,pa sa rođacima,prijateljima, šefovima i direktorima, poludim kad vidim da neko nosi vrečicu u radionu.

Dakle , ove godine nisam nabrusil ni jednog, i jako me bu teško nagovoriti da to promijenim.:D

A

AGRIPLUS65

Guest
..i tak , dolazi kolinje ...kako ,na kaj ili gdje, oštrite noževe .
Kako isporobavate da li brije? - na dlakama na ruci ili na trbuhu ?
kupi si samuraj sark i sami se budeju ostrili.

P

puknuti

Guest
Samo to ime gadno zvući , bojim se za familiju.

P

puknuti

Guest
Oćekivao sam ovdje neke slike vaših naprava , pa lagana rasprava oko brusnih traka , boja granulacija ,
polir paste , krpene šajbe , brijanje ruku ,itd.
Ustvari prevario sam vas , ja sam sklepao neku skalameriju i prije otvaranja teme pa sad oštrim sjekire i katane po selu .

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
17,413
...umjesto da kolješ po kućama...:mrgreen:

rudamaca

Član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
330
Koristil si prave železne cevi, temeljna farba da ne hrđa a ne ko konstruktivni element ,ima moguće i kakav lager,....pa de ti vidiš skalameriju ?

Jedino treba biti ponizan kad sa tim delaš. Ili si predvidel ležeći radni položaj?

joekiki

Aktivni član
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,308
Nije loše...i Rambo ti zavidi...:lol:
Trebao si još jedan osigurač metnuti, za uzemljenje...da budeš 100% siguran...
a ostalo je sasvim ok...

pozdrav joe!:mrgreen:

P

puknuti

Guest
Ne jebi , to je dvobrzinski motor koji nema pomočne faze za veliku brzinu .
Pali tako da se zalaufa na malu brzinu , isključi se mala a uključi velika .
:axe:, pazi se , imam oštar alat .

Najnoviji postovi

Na vrh