• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje noževa

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,992
Ništ od toga, tu moreš balticu nabrusiti.....
Imam doma pa znam koji je to stroj
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Imam tu brusilicu i ja, nisam baš jako sretan s njom. Vodena šajba je tolko to... Ali nakon puno truda i nož postane oštriji.
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
517
Ima još ko kakvu ideju s čim bi se mogli solidno nabrusiti kuhinjski noževi, a da ne košta par tisuća kuna?
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
517
Ne ne mislim na to, to je samo ravnanje oštrice, mislim baš na brušenje, kad se stvarno zatupe, ravnati mogu i sa štrajerom
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Ako imaš kvalitetne noževe onda ih nemoj brusiti sa tim brusilicama suhim koje se brzo vrte i griju oštricu i samim time smanjuju tvdoću iste.
Napravio sam si ovakvu napravu za brušenje i odlično se pokazalo. Mogu podesiti kut a brus su mi staklene pločice na koje zalijepim šmirgl dvostranom ljepljivom trakom. Od 120 do 2000..
Nož na mjestu drže magneti iz starog hard diska a leđa su naslonjena na pomičnu ploču.
IMG_20170306_212605.jpg IMG_20170405_224824.jpg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Dok sam na poslu pitao kolegu brusača, kako je najbolje brusti nož, odgovorio mi je pa brusiš ga tak' dugo dok nije oštar i ti zadovoljan.
Svi smo mu donosili mesarske i kuhinjske noževe i on bi nam svima nabrusio.
Prije odlaska u penziju sam kupio baš takvo Lidl čudo, radi mokrog brusa, ali mislim da je baš taj mokri brus / šajba žblj kvaliteta.
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Komad jna kožnog remena zaljepljen na komad daščice (tzv STROP) i namazan purol pastom se koristi za završno poliranje oštrice.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Ovakvo nešto samo ako se može nabaviti traka sa granulacijom 350, 400 za rosfraj zelene boje su navodno i to uz dobru ruku oštri ko žilet. Ja nešto slično imam što sam pravio, i na njega mogu iz ruke izvući 1,2 il 3 mm visinu oštrice oštrog ko žilet.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Vještina brušenja je jako bitna.
Nismo svi za prave brusače, ja prvi nisam, nabrusim si ja ali to je više improvizacija nego brušenje :hahah:, evo sam sebi se moram nasmijati.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Da ali sa ovim može svako da oštri. Sitna granulacija ne skida puno, nema varnice, ne grije nož. Obe strane noža oštri ravnomerno. Pa netreba svakom oštar nož ko žilet.
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
517
Znači bolja opcija bi mi bila uzeti tračnu brusilicu od ove na vodu?
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
@smilan Da, na ovaj način kad se nož naoštri i kasnije na kožu ispolira oštrica bi pod povećalom izgledala glatka i ravna a nakon brušenja na rotirajuće šajbe oštrica ima mikro zubiće i riseve koji na očigled super režu ali se isto tako brzo i istupe. Kad nabrusim nož ostaje mjesecima oštar u kuhinjskim uvjetima uz povremeno održavanje štrajherom.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,992
Ako imaš kvalitetne noževe onda ih nemoj brusiti sa tim brusilicama suhim koje se brzo vrte i griju oštricu i samim time smanjuju tvdoću iste.
Napravio sam si ovakvu napravu za brušenje i odlično se pokazalo. Mogu podesiti kut a brus su mi staklene pločice na koje zalijepim šmirgl dvostranom ljepljivom trakom. Od 120 do 2000..
Nož na mjestu drže magneti iz starog hard diska a leđa su naslonjena na pomičnu ploču.
View attachment 44579 View attachment 44580
Takvu spravu imam ja narucenu iz kine i zadovoljan sam.
Pa netreba svakom oštar nož ko žilet.
Treba, i to još kak treba.
S tupim nožem se bu svako najprije ozljedil
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Po meni je najbolja, koristio sam neke razne opcije, disk sa čičkom na el motor od veš mašine, na njega stavim takođe sitnu p300, ali nikako nisam dobijao da cijelom dužinom izvuče istu òštricu. Nešto slično napravim i to je pravo pogotovo što treba sa oba strane izvlači oštricu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh