• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje noževa

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,048
Nemam ja brusilicu, ja to ručno sa onim kamenima iz kine a nakon toga poliram.
Sutra ti morem poslikati
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
488
E to je vještina koj sam odlučil zaboraviti, ni sebi više ne brusim noževe kak treba.
Zidna brusilica bez šalunga ,posuda sa vodom, polirka, kožni remen ili kartonska kutija. I dlakava lijeva ruka, pa onda noga jedna i dtuga, hrabriji malo po kosi.
Jedna strana,voda,druga strana,voda i tak pol dana. Pa poliranje na filcu, remeni ili kutija pa nikad kraja.

Normalno ,neka budala obavezno zasere šajbu dok brusi štil od metle, drugi okrene nož na polirki kontra .Nemreš verovati kak bedaki sreče imaju , fali pol filca a prsti cijeli.

Kolegi je pukla nova šajba na pol, ko da ga je kobila ritnula kroz radionu ,ušel je u drveni ormar kroz zatvorena vrata.U rame, sreča kaj je bilo hladno kak u uvek u radioni po zimi pa je bil debelo podstavljen.Nikad više nije brusil noževe.

Pa daj prosim te .samo par nožekov bi mi nabrusil sutra imam mesaru. Kad razmotaš paket trideset komada.Od toga dvadeset pet za hititi,al obavezno krvavi i da špekom po sebi.
I flaša delanca , dva tjedna se ni jedna muha u njemu ne utopi kad ostaviš u čaši .

E pa ne hvala, noževe ne brusim.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Noževi za kolinje su jedna priča, a kuhinjski druga. Barem meni. Ti za kolinje moraju brijati, odnosno odrezati dlaku na zraku, a ne smiju se brzo zatupiti. Njih ne zna baš svatko nabrusiti, a osim toga moraju biti iz odgovarajućeg materijala.
Otac je koristil britvu i brusil je na kožnom remenu. Vjerujem da i za zavšno brušenje noževa za kolinje, kožni remen nije loše rješenje.

Kuhinjski su manje zahtjevni i za njih koristim brus sličan ovom na sliki star 40+ godina. Ako se bruse redovito, dok se jako ne zatupe, brušenje je gotovo, takoreči u trenu. No ako su jako tupi, brušenje zna potrajati, ali za to je kriv isključivo korisnik noževa.

Imam pitanje. Čime oprati brusne kamene da se uspješno očiste od brusne prašine pomiješane masnoćom?

1641663751825.png
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. :ppozdrav:
Na koji način? Otopiti sodu u octu (omjer?) i potopiti te male bruseve ili namoćiti u octu i posipati sodom?
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
I ja koristim tu smjesu sode i octa ali na način da u sodu dodam ocat dok ne dobijem rijetku pastu i onda sa starom četkicom za zube nanesem pastu na brus i istrljam pa isperem vodom..
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,902
Hvala. :ppozdrav:
Na koji način? Otopiti sodu u octu (omjer?) i potopiti te male bruseve ili namoćiti u octu i posipati sodom?
Ja otopim sodu u octu. Što se tiće omjera radim od oka, količinski toliko da se brusni kamen namoči sav. Malo protrljati, očistiti i isprati vodom. Prijedlog od kolege @ŽeljkoKa je također ispravan i učinkovit.
 
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,799
Ja ne mogu na svojim "namjenskim" brusilicama tako dobro, ni približno dobro, nabrusiti noževe, kao što ih je uvijek mogao, iz ruke, bez pomagala, moj kolega na poslu, brusač alata. IMG_20220109_145102.jpg
IMG_20220109_145248.jpg
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,348
@Lee Champa na koji način se brusi s takvim brusom kad nije ravan, ima neka fora zašto je takav? I ja sam ga dobio s kosilicom al nismo ga koristili.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,584
Taj brus j e za oštrenje rezne letve sa zubima kosilice, BCS, Olimpija, Laverda i ostale koje imaju iste (takve zube - noževe).
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,209
@jocc to ti je za ovakve kose brusiti...omah i jednu i drugu, a montira se na kosilicu i pokrece remenom...
 

Prilozi

  • 206627.jpg
    206627.jpg
    10.3 KB · Pregleda: 2

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,348
Znam ja za kakve kose to je, samo velim da nisam nikad probao a ni vidio nekog da brusi s njom. S njom se onda odjednom bruse dva zuba al na svakom jedna strana?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,741
To ti nije Bog zna kaj, jer nemre nabrusiti potrošene zube, pa treba brusiti stranu po stranu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh