• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje noževa

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Strižnu kosu najprije nabrusi šmirgl šajba na brusilici pa dok noževi traju...
Ovakvi brusi na laganu bušilicu su mi se pokazali najbolji za strižnu kosu. Nije skoro ništa sporije nego s brusilicom, a noževi dulje traju.

1641822127098.png
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,355
To zavisi od vrste ugrađenih zuba u kosi. I kose na kombajnau se nogu ostriti ako su predviđena za òstrenje. Ali na kombajna kosa radi visoko od zemlje pa se ne tupi brzo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,690
... na kombajna kosa radi visoko od zemlje pa se ne tupi brzo.
Ne samo to. Slama je rijetka i kruta (prema travi), pa ju kosa ne nabire niti ne žvače, a i nema blata koje bi se skupljalo na kosi.
Mislim da ne bi pogriješil da ponekad malo "potegneš" brus(ilic)om zube na kosi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,690
Tak je to gda dojdeš v penziju onda se i mlađarija sprda s tobom. Molim da se zaštiti dignitet i dostojanstvo penzića u svim forumskim temama:cry:
Molim cijenjene članove Foruma da se obzirno odnose prema penzionerima među nama, da im se zaštiti dignitet i dostojanstvo.

Posebno molim da ih ne nasmijavate (previše), da im ne porastu tlak i šećer te ne dobiju samo kap (umjesto cijele litre), obzirom na iznose mirovine koju su u radnom vijeku zaslužili 🤭 🥂:ROFLMAO::hahah:
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
To zavisi od vrste ugrađenih zuba u kosi. I kose na kombajnau se nogu ostriti ako su predviđena za òstrenje. Ali na kombajna kosa radi visoko od zemlje pa se ne tupi brzo.
Mislim da se na kombajnu noževi brže tupe, slama ne podnosi tupe noževe,kosa počinje lupati ako potjeraš. Brušenje kombajnske kose je zadnja opcija
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,560
E da , velika je razlika kositi travu (za sijeno) npr. oštriku ili pšenicu, jačmik, ovas , koji imaju šuplju stabljiku i plus to su suhi u žetvi.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,355
Ovako nešto može svako da napravi, od vešmašine motor tri valjka. Dva valjka sam uzeo lezaje spanere za zibčasiti remen po dva ih stavio na vijak i stegao za ploču. Jedino sam istokario pogonski valjak na osovinu da drži da ne spane traka.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,690
A gdje ima za kupiti tih brusnih traka?
Pri nama sam viđal samo kratke.
 

Najnoviji postovi

Na vrh