• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oštrenje noževa

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
..i tak , dolazi kolinje ...kako ,na kaj ili gdje, oštrite noževe .
Kako isporobavate da li brije? - na dlakama na ruci ili na trbuhu ?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Veli čovek ovak, a sad tak ili ne :scratch
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ma ne vjerujem ja u to rambo brušenje , dam mu ja 10 noževa pa nek ih on nabrusi ovom tehnikom .
Nož treba stanjiti , ovako on samo napravi instant oštricu , brije on ...samo dokada .
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Dok se ne zatupi.:lol:
A onda štrajher ili brusni kamen i ponovo deri. :mrgreen:

Nekad se tak delalo kad su noži bili skuuupi. :madmana:
Danas ak imaš nekoga tko ima brusnu traku i polir šajbu (krpenu). :supz:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A el bi mogao ja to sam napraviti ( brusnu traku i krpenu šajbu) ?
Koju traku (plavu ,c rvenu , crnu ), granulaciju , gdje nabaviti , koju polir šajbu(krpenu:shock:)?
Jel treba poljevati ?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
bi zakaj ne kupiš onu brusilicu kaj prišerafiš na zid ima s bje strane šajbe mislim da su debele oko 2cm. i što finje da jesu,stari je negde u zagrebu na Radničkoj nekad ih kupoval jedna je bila malo gruba a druga skroz fina.
stari je nekad to brusil doma na veliko.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja brijem da je ovak nekaj tu mač da po doma
Kalamazoo-2FSM-Belt-Sander-400.jpg


Daniels , ti misliš na ovo?
Na to je brusil noževe bes hlađenja ? To je mala ploča , tu treba dosta iskustva da pogodiš pravi kut Y:misli:
slika-72528-2010-05-1273471734-default.jpg
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
A el bi mogao ja to sam napraviti ( brusnu traku i krpenu šajbu) ?
Koju traku (plavu ,c rvenu , crnu ), granulaciju , gdje nabaviti , koju polir šajbu(krpenu:shock:)?
Jel treba poljevati ?

Pa... mislim da možeš ti kupiti sav potreban alat za brušenje , ali treba nešto i znati . Imao sam priliku oštriti noževe kod takozvanih majstora koji kažu , nije to neka mudrost to može svako , samo trebaš imati alat. Ali sa takvim nožem , možda odradim jedno klanje i to je to .
A kada naoštrim kod pravog brusača koji se već godinama bavi sa brušenjem noževa , odradim ... 3 - 4 klanja .
Sve se može naučiti , ali mislim da u ovom slučaju treba znanja , kao i za svaki posao , ali i puno iskustva .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A kada naoštrim kod pravog brusača koji se već godinama bavi sa brušenjem noževa , odradim ... 3 - 4 klanja .
Sve se može naučiti , ali mislim da u ovom slučaju treba znanja , kao i za svaki posao , ali i puno iskustva .
A kakvu on ima opremu? , traku, brus ,vodeni brus ?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Daniels , ti misliš na ovo?
Na to je brusil noževe bes hlađenja ? To je mala ploča , tu treba dosta iskustva da pogodiš pravi kut Y:misli:
slika-72528-2010-05-1273471734-default.jpg

nešto slično malo veče i ploče imaju kupku od emulzije i mali broj okretaja,a jbg ne znam bile su 2-3 cm.
mislim da je jedna bil roza skroz fina
a druga bijela.
a čuj 30 godina je bil brusač specialnih alata i alatničar po struci.pa mislim da u tom segmentu ima i više neg dovoljno iskustva.
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
A kakvu on ima opremu? , traku, brus ,vodeni brus ?

Pa iskreno rečeno nemam pojma , nikada nisam ulazio iza pulta da vidim kako to izgleda . Ali kada je sezona klanja trebaš čekati i nekoliko dana da ti naoštri noževe . Moj stari se kuži dosta u to oštrenje , i stvarno super naoštri nož , ali čim se malo zatupi gotovo je , nemožeš ga više naoštriti ( navući ) sa oštrilicom ( štrajherom ) . A kada ga naoštri profesionalac , dereš sa nožem i po kostima i poslje toga malo ga prevučeš štrajherom i možeš opet brijati .
E sada naravno bitan je i kvalitet noža .
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
485
Od opreme treba brusilica i polirka.

Potrošni materijal-voda za hlađenje noža-svaka dva tri poteza ohladiš nož.

Polir pasta- tvrda , u kartonskoj tubi .

Probava se na kosi, novinskom papiru, svojoj ili tuđoj ruci-nozi.Ne doslovno, samo se malo pobriju dlake.Za bolji finalni dojam, kožni remen.

Ovisno o količini noževa 2-5 litara vina, i 1-2 litre mineralne. I pomoćnici naravno, treba teret rasporediti ,a brusač tak i tak nesme piti.

Inače , najgori posel koji izbjegavam po svaku cijenu, dovuku ljudi noževa ko da autobusom dolaze mesari na kolinje.Buš mi par nožekov potegnil, a onda rasiplje dvadeset komada.

Brusilica krije opasnosti- smeta šalung, pa se brusi bez njega. Prije dosta godina, kolegi je pukla ploča, taman se malo okrenul da smoči nož u vodu .

Rasjekla radno odijelo, debelu vestu, košulju. Odletel je u garderobni ormar na drugom kraju radione,prasnulo ga je taman između vrata i ramena.Godinama poslije toga nije prilazil blizu .

Ova kineska sranja su posebno opasna , i brusilice i noževi . Noževi tanaki,oće se zavući izmedju ploče i prirubnice,na polirki samo čekaš da se slomi i da zareže filc .A brusilicu je najbolje rastaviti, kad vidoš osovinu od ČBRa, preciznost izrade, kvalitetu obrade i brusnu ploču, čudo da se ne razleti i bez uključivanja.


I ak očeš dobro napraviti traje ko gladna godina,dok fino oblikuješ oštricu, napraviš iglu, ispoliraš, a svi misle da je to samo par njegovih noževa .Ponekad treba sastrugati špek od lanjske svinje sa noža:mad:
I takvoh tristo u firmi,pa sa rođacima,prijateljima, šefovima i direktorima, poludim kad vidim da neko nosi vrečicu u radionu.


Dakle , ove godine nisam nabrusil ni jednog, i jako me bu teško nagovoriti da to promijenim.:D
 
A

AGRIPLUS65

Guest
..i tak , dolazi kolinje ...kako ,na kaj ili gdje, oštrite noževe .
Kako isporobavate da li brije? - na dlakama na ruci ili na trbuhu ?
kupi si samuraj sark i sami se budeju ostrili.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Samo to ime gadno zvući , bojim se za familiju.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Oćekivao sam ovdje neke slike vaših naprava , pa lagana rasprava oko brusnih traka , boja granulacija ,
polir paste , krpene šajbe , brijanje ruku ,itd.
Ustvari prevario sam vas , ja sam sklepao neku skalameriju i prije otvaranja teme pa sad oštrim sjekire i katane po selu .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
...umjesto da kolješ po kućama...:mrgreen:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
485
Koristil si prave železne cevi, temeljna farba da ne hrđa a ne ko konstruktivni element ,ima moguće i kakav lager,....pa de ti vidiš skalameriju ?

Jedino treba biti ponizan kad sa tim delaš. Ili si predvidel ležeći radni položaj?
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Nije loše...i Rambo ti zavidi...:lol:
Trebao si još jedan osigurač metnuti, za uzemljenje...da budeš 100% siguran...
a ostalo je sasvim ok...

pozdrav joe!:mrgreen:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne jebi , to je dvobrzinski motor koji nema pomočne faze za veliku brzinu .
Pali tako da se zalaufa na malu brzinu , isključi se mala a uključi velika .
:axe:, pazi se , imam oštar alat .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh