• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Otkupljivači-partneri i otkup voćarskih proizvoda

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
856
Odličan partner su mi se pokazali Zlatni vrtovi iz Virovitice ,iako oni više rade sa povrčem nego vočem.Inaće su super i što je najvažnije plačaju na vrijeme .
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Trgovački lanac Konzum iz sastava koncerna Agrokor u prošloj je godini ostvario dobit od 412,7 milijuna kuna, što je povećanje za 20,8 posto prema godini ranije, podaci su iz nekonsolidiranog financijskog izvješća Konzuma objavljenog na Zagrebačkoj burzi.

Ostvarena dobit rezultat je zajedničkog napora zaposlenika, menadžmenta i Uprave u dijelu racionalizacije troškova i povećanja efikasnosti, navodi se u objašnjenju poslovnih rezultata.

Ukupni su prihodi Konzuma u prošloj godini iznosili 12,7 milijardi kuna, što je rast za 0,41 posto. Prihodi od prodaje, koji čine glavninu prihoda, povećani su sa 11,3 milijarde kuna na 11,48 milijardi kuna.

U tvrtki napominju kako se omjer između ostvarenog prometa maloprodaje i veleprodaje nije bitno promijenio pa maloprodaja i dalje predstavlja 73 posto ukupne prodaje.

Konzum je u 2010. prema godini ranije smanjio ukupne rashode za 0,19 posto, na 12,18 milijardi kuna.

Tvrtka je u lani nastavila ulagati u razvoj i širenje trgovačke mreže pa je tako na kraju prosinca prošle godine Konzum raspolagao s ukupno 284.007 četvornih metara prodajnog prostora.

Kontinuirano se radilo na optimalizaciji svih poslovnih procesa, modernizaciji informatičke podrške i smanjenju troškova operativnog poslovanja, navodi se.

U pojašnjenju poslovnih rezultata se ističe kako unatoč vrlo teškim uvjetima na tržištu Uprava smatra da je ostvarila strateške ciljeve poslovanja. (H)
 
I

irobon

Guest
Ja sam novi na forumu i želim se uključiti na ovu temu.
Uglavnom svi proizvođači koje znam imaju problema sa plasmanom a kasnije i sa naplatom svojih p. Svi posrednici i sva trgovačka društva koji se bave otkupom jedan im je jedini cilj a to je da oni što bolje zarade a proizvođaču ono što ostane a to je uglavnom jako malo. A ako želimo pričati o trgovačkim centrima onda je to posebna priča htio sam reći da je pojedincu teško gotovo nemoguće ostvariti suradnju.Svi možemo vidjeti sa kakvim maržama rade trg. centri u ovom zimskom periodu to je čisto deranje proizvođača.Moja su iskustva dosta loša sa tendencijom na gore.Kakva su vaša iskustva?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Ja sam novi na forumu i želim se uključiti na ovu temu.
Uglavnom svi proizvođači koje znam imaju problema sa plasmanom a kasnije i sa naplatom svojih p. Svi posrednici i sva trgovačka društva koji se bave otkupom jedan im je jedini cilj a to je da oni što bolje zarade a proizvođaču ono što ostane a to je uglavnom jako malo. A ako želimo pričati o trgovačkim centrima onda je to posebna priča htio sam reći da je pojedincu teško gotovo nemoguće ostvariti suradnju.Svi možemo vidjeti sa kakvim maržama rade trg. centri u ovom zimskom periodu to je čisto deranje proizvođača.Moja su iskustva dosta loša sa tendencijom na gore.Kakva su vaša iskustva?
...iako većina kolega voćara bježi od nje kao vrag od tamjana - tržnica je izvrsna stvar...jest da je to opterećenje, no svaki dan radiš sa gotovinom i puno je veća ZARADA tj. netto iznos koji ti ostaje u džepu...
...ja dobivam novac u ruke kroz CIJELU GODINU, a ne samo od sezone do sezone...da ne spominjem osjećaj zadovoljstva što nema onog osjećaja neizvjesnosti kad počne kašnjenje isplate od strane otkupljivača (a što sam osobno osjetio ranijih godina)
...mislim da je jedan od glavnih razloga što je više ljudi ne koristi za plasman svojih proizvoda taj što tu do izražaja dolazi i tvoja vještina kao prodavatelja, a ne samo kao proizvođača :)
 
Posljednje uređivanje:

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Naravno ,tko ima manje površine?
Ja osobno sav svoj urod plasiram pred kučom,otprilike prodaja traje najduže do sada početak 3 mjeseca 33 tone.
Ali onaj tko ima 3- .. he nemoguća misija.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Naravno ,tko ima manje površine?
Ja osobno sav svoj urod plasiram pred kučom,otprilike prodaja traje najduže do sada početak 3 mjeseca 33 tone.
Ali onaj tko ima 3- .. he nemoguća misija.

šta 33 tone,toliko si prodao kod kuće?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
:pDa 2009 kada je bila odlična godina jabuka ko drva ,2010 14 tona i 23.12.2010 gotovo:cry:

svaka ti dala,ja prodam dvije tone na štandu i mislim da je to puno. sad si me ubio u pojam,ali ti prodaješ dosta dugo pa se nakupi.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
svaka ti dala,ja prodam dvije tone na štandu i mislim da je to puno. sad si me ubio u pojam,ali ti prodaješ dosta dugo pa se nakupi.

Išao sam i ja na tržnicu ali neisplati se, klupa,malta,parkiranje, vrijeme
Ovako pred kučom šefica upravlja prodajom i to ti je to ali napominjem, male površine ,tko bi od vel.voćara to uspio svaka mu čast npr.tko ima 5 he puno je to zezancije i vremena i skladišta:rolleyess:
 
D

Drazen

Guest
Otkupljivači i otkup proizvoda

Poštovani,

Nije me bilo jako dugo na forumu. Moram priznat da sam bio poprilično "busy" kako se ono popularno kaže, i da me ova recesija ozbiljno zdrmala, međutim, svjetlo na kraju tunela se pojavilo, i ne nije brzi vlak :))

Dakle, ono što sam dugo tražio, i što sam pregovarao jedno zadnjih 10 mjeseci konačno se obistinilo, i da RUS dolazi!!!

Ne samo da dolazi, nego ovaj put se misle i ozbiljni planovi pravit, kako sa jabukom, tako i sa svim drugim vrstama voća.

Dakle, kako stvari stoje, to je to..
Ne nije da se hvalim ovdje, jer znate i sami da to nije slučaj. Meni dobro, dobro svima, jer kod njega nije pitanje "koliko trebate", nego "koliko imate", stoga mislim da se uspije napravit dobar posao.
U Brodu su se već pojavila 3 i polako su počeli kupovat kako tvrtke, tako i zemljišta. Činjenica je da je Srbija prebukirana, i da je tamo sve unaprijed rasprodano, te da robe nema više u onoj količini u kojoj je bilo prije, međutim to ne znači da se kod nas može divljati sa cijenama. Dapače, cijene se znaju a ako ne onda se vrlo brzo uspostave. Rusi plaćaju odmah, i tu nema greške, za razliku od onih koji plaćaju nakon (ako je its ok situacija) 200 dana, ili oni koji još uvijek nisu dobili novce za jabuku berbu 2010. godine...

Budem obavijestio cjenjenje kolege i kolegice kako će se dalje situacija razvijati, te o kojoj količini robe govorimo.

E da ima još jedna novost - sada sam postao turista u RH - odlučio sam da mi je za klince ipak bolje da odrastu u malo drugim uvjetima nego koji trenutno vladaju kod nas. Kako sada stvari stoje, narednih 20 godina isto tako bude uzalud potrošeno, pa ćemo opet "jovo nanovo", ali to je već druga tema....

U svakom slučaju, budem obavijestio kako će biti što se jabuke tiče i da onda krenemo konačno..

LP!
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Poštovani,

Nije me bilo jako dugo na forumu. Moram priznat da sam bio poprilično "busy" kako se ono popularno kaže, i da me ova recesija ozbiljno zdrmala, međutim, svjetlo na kraju tunela se pojavilo, i ne nije brzi vlak :))

Dakle, ono što sam dugo tražio, i što sam pregovarao jedno zadnjih 10 mjeseci konačno se obistinilo, i da RUS dolazi!!!

Ne samo da dolazi, nego ovaj put se misle i ozbiljni planovi pravit, kako sa jabukom, tako i sa svim drugim vrstama voća.

Dakle, kako stvari stoje, to je to..
Ne nije da se hvalim ovdje, jer znate i sami da to nije slučaj. Meni dobro, dobro svima, jer kod njega nije pitanje "koliko trebate", nego "koliko imate", stoga mislim da se uspije napravit dobar posao.
U Brodu su se već pojavila 3 i polako su počeli kupovat kako tvrtke, tako i zemljišta. Činjenica je da je Srbija prebukirana, i da je tamo sve unaprijed rasprodano, te da robe nema više u onoj količini u kojoj je bilo prije, međutim to ne znači da se kod nas može divljati sa cijenama. Dapače, cijene se znaju a ako ne onda se vrlo brzo uspostave. Rusi plaćaju odmah, i tu nema greške, za razliku od onih koji plaćaju nakon (ako je its ok situacija) 200 dana, ili oni koji još uvijek nisu dobili novce za jabuku berbu 2010. godine...

Budem obavijestio cjenjenje kolege i kolegice kako će se dalje situacija razvijati, te o kojoj količini robe govorimo.

E da ima još jedna novost - sada sam postao turista u RH - odlučio sam da mi je za klince ipak bolje da odrastu u malo drugim uvjetima nego koji trenutno vladaju kod nas. Kako sada stvari stoje, narednih 20 godina isto tako bude uzalud potrošeno, pa ćemo opet "jovo nanovo", ali to je već druga tema....

U svakom slučaju, budem obavijestio kako će biti što se jabuke tiče i da onda krenemo konačno..

LP!

Ako nije problem možeš li malo pojasniti , tko šta kupuje ....:?: , dali znaš konkretno što su kupili :scratch
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Nije dobro. Definitivno.
Na kraju tunela više nema pruge; provalija....

Naime, radi se o staroj priči.
Najočitiji primjer toga su braća Gallo iz Kalifornije, i vrijeme nakon 2. svjetskog rata. Da radi se o dva brata, "poznata" vinara, od kojih jedan (neću reći koji; čini mi se da je sada već i pokojni) ne razlikuje lozu od bundeve. Ali, imade novaca u pravo vrijeme.
Kreće priča.
Rane 50-te i početak intenzivnog razvoja vinogradarstva u Kaliforniji. Mnogi kupuju zemlju (cca. 20-30 ha u prosjeku), uzimaju kredite i kreću u vinogradarsku proizvodnju. Tipična američka priča. Kredit i investicija.
Dvoje promoćurnih, iz San Franciska, također kreću u unutrašnjost, ali ne saditi vinograde već otkupljivati vino.
I sada, pojave se kod Jack-a, koji je uzeo kredit za svojih 20 ha vinograda, i koji ne može dobiti još jedan nastup na tržištu. Tada doalzi Gallo, i nudi visokih 1 USD za svaku bocu vina (kao ovi rusi, daje dobru cijenu) i što će JAck? Tek je posadio vinograd, stiže i prvi rod, a tko će se još baviti i tržištem. Pa 1 USD gotovog novac (odmah plaća, kao i rusi) nije za baciti. I Jack krene u posao sa Gallom. I tako 3-4 godine, i posao ide.
Ali 5. je kritična. Dolazi Gallo i pomiče zarez na cijeni, umjesto 1,0 USD sada daje 0,1 USD?!?!?!
Jack je u panici; nije ulagao u tržište jer je imao sigurnog otkupljivača, sa dobrom cijenom(rusi), vraćao je kredit i što sada?
Ako pristane na 0,1 USD, to je gubitak (krediti...), i za godinu dana imanje ide na bubanj, a on i obitelj na ulicu. Nema novaca (jer nije vratio kredit) za nove investicije (izlazak na tržište), a i proizvodnja mu je mala.
I onda "spasoje" Gallo kaže. Znam da vam je niska cijena problem, ali za XXX dolara, ja ću otkupiti vaše imanje i vratiti kredit.
Jack nema kuda, (kao i ostali koji su ušli u ovu priču; Joe, Jim, Kim, Bim i drugi) i prodaje imanje, vinograd, podrum Gallu, uzima obitelj i napušta Kaliforniju.
Posljedica. Za 20-tak godina takve politike, vinarska priča Kalifornije dijeli se na dva dijela; Gallo i ostali.
Svi zajedno ostali imaju manje nego Gallo (njih dvoje zajedno).
E to je ova ruska priča.
Lako je kada imaš lovu, sada možeš kupiti i glumiti dobrog otkupljivača, a kada postaneš jedini otkupljivač, onda diktiraš pravila i vraćaš uloženi novac preko leđa seljaka.

Nemojte reći da niste znali.

Istu priču je Gallo, ponovio puno puta, a jedna od zanimljivijih je bila početkom 90-tih kada je htio od jednog većeg proizvođača drvenih bačava u Tenesiju (kako se već piše na engleskom) otkupiti svu proizvodnju drvenih (barik) bačava (ovu priču znam i osobno, jer poznam vlasnika). Nudio je i premiju od 10% na tržišnu cijenu, i otkup slijedećih 10 godina.
I naravno, vlasnik nije pristao.
Ponudio je max. 50% svoje proizvodnje za Galla.
Gallo je najprije odustao, a za dvije godine se je vratio i pristao na 50% proizvodnje.
Da je vlasnik pristao na 100%, što bi se dogodilo????

I još jedan zanimljiv detalj.
Vrijeme nakon rata, okolica Trevisa, Italija, (područje sa kojeg potječu Galli), kriza, nema novaca, ali za stol sjeda poveća skupina poljoprivrednih proizvođača. Osnivaju zadrugu (cooperativu) i otvaraju jedno prodajno mjesto na tržnici u Trevisu i zapošljavaju dva prodavača da prodaju svoje proizvode.... danas imaju oznaku COOP, a ostalo je povijest.
Prodaju najprije robu svojih zadrugra, a ostali asortiman robe uzimaju od vanjskih.

Nisu željeli da ih ucjenjuju čak ni vlastiti talijanski trgovci. Dok su se ostali smijali, postali su gotovo najači trgovački lanac u IT, i za svoje zadrugare imaju sigurnu prodaju (svježa lova je u maloprodaji, a ne u veleprodaji).
Nisu im trebali Rusi i ostali.

Nemam ništa osobno protiv Rusa, niti bilo koga drugoga, dok se korektno ponašaju, ali nažalost svjedoci smo neke druge priče (banke, hoteli, brodogradilišta....).
I sada i poljoprivrede.
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Nisam toliko upućen u ove povijesne priče, visoku politiku ,visoku ekonomiju i ostale "visoke " stvari ali imam toliko toga što mi se slomilo na leđima, i još mi se slama, pa mi se već razvio neki instikt što valja a što ne. Ovo što bobostar piše ja znam a da i nisam čuo za aktere jer je puno takvih slučajeva a i to je temelj svake ekonomije. Samo koja je alternativa, jer bi ja trebao razvijati tržišnu ekomoniju- tako da propadnem . U trenutku kad smo dovedeni tu gdje jesmo ( ja i meni slični nismo nas doveli tu) , bez obzira što bi znao kako, nisam u mogućnosti to i napraviti već ide ona špekulatntska logika, daj 0.1 više i tvoje je , samo daj.
Nisam baš upoznat ali Srbija nije imala kome prodavati dok se nije pojavio Rus i sad je taomo cijena višnje 0.90 € a kod nas 0,44€ a naši otkupljivači su se pozivali na cijenu u srbiji-dok je bila mala.
Cijena pšenice nama je najmanja u okruženju a repromaterijal među najskupljima a u toj priči nema stranaca.
Nisam pristalica one naše duboko umne " što se bunite ipak nas pljačkaju n a š i "
Opet pitam koja je alternativa, ali realna. Naša zaduženost, rascjepkanost, mentalitet...
Dok god drugi mogu krasti što nije njihovo ja bar mogu prodavati ovo svoje tko god da 0. 01 više.
 
D

Drazen

Guest
odgovori

Kapitalizam je zanimljiva igra.., onaj tko ima novce imat će i više, a onaj tko nema, nebude ih ni imao, ili će ih imati još manje. To se vidi ljepo na mnogobrojinm primjerima.

Istina je da sam uletio uletio u priču u voćarstvu slušajući vladine programe i čitajući vladine programe, te kapitalna, te ovo te ono. Ajme, sve med i mljeko, te ko ne bi u to ušao. Daš svoje love, digneš kredit, dobiješ kapitalna vratiš kredit iste godine, i ok, udri, ostane koliko ostane, ali si se barem digao sa 1 do 2 ha na jedno 10 do 20 ha. Prilika je tu ajmo je iskoristi.
Međutim, caka mala - love nema. I cjeli sistem bum tras i padne.

Sada se javljaju kvazi priče kvazi financijaša i kvazi ekonomista kako se treba prilagodit tržišnom okruženju i ići sa tržišnim cijenama da bi bio konkurentan.
Hm....
Primjer (što mene zbog jabuka najviše drila) Poljske. Je Poljska jabuka od 0,10 do 0,15 euro centi po 1 kg sva upakovana, voštirana, ma ono milina, a ja ovdje ludim kako je može da za niti takvu cijenu, jer kad se zbrojim i oduzmem mene košta jabuka 0,25 euro centi i to ono brat bratu give or take +/-5% gore i dolje, ali tu je. I malo se istraži. Država dala zmelju skoro pa za džaba. Država dala opremu džaba. Država subvenicionirala sadnju - trošak džaba. Država subvecionira proizvodnju sa 0,15 euro centi po 1 kg, ali u njihovom slučaju to da onome tko je proizveo a ne onome tko je kupio pa nije platio godinu dana onom bjedniku koji proizvede tj. meni. Ljudi, pa ja bi dao za 0,10 euro centi, da imam ovo sve što su ovi ljudi dobili od svoje države, jer ovako sam prisiljen dat za 0,05 centi i bit sretna da mi oće kupit i da me ne ucjenjuje i da me hoće odmah isplatit. Strava i užas, ali šta ćete iz ove se kože ne ide van i ona stara - daš dinar u kolo, dva da izađeš, bome da je samo dva... bit će tu i 20.

Pričam sa Srbijancima, je kod njih je sve ono kupljeno unaprijed malte ne godinu dana rezervirano, nema šanse da se dobije roba ako nije kapara sjela, i nema šanse da se šleper izveze a da nije račun na nuli. Eh, ja molim boga da ga samo izveze, jer neznam kud ću ni šta ću, a onda ga vitlam i molim i kumim daj plati daj plati...but, kao što rekoh, to sam sam izabro i sada se vadi van kako god znaš i umiješ...

Što se tiče odgovora na pitanje šta kupuje, kupuje sve, od breskve, nektarine, jabuka, šljiva, mandarina, itd....
Međutim, da ne bi bilo zablude, Rusi nisu Rusi iz SSSR-a, ovi jako dobro znaju vrijednost € ili $ i za svoje novce žele pravu robu. Nema budem stavio na dno gajbe, nema ono, ma može proć.... Na žalost tako je kako je - samo I klasa.
Prednost, barem novce vidim odmah, pa bolje da su na hrpi, pa barem mogu rasporedit, a ovak kad mi krneu drobit po malo, neznam koju rupu bih prije zakrpao i onda na kraju ne zakrpam ništa... zvuči poznato?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Primjer (što mene zbog jabuka najviše drila) Poljske. Je Poljska jabuka od 0,10 do 0,15 euro centi po 1 kg sva ..... sve što su ovi ljudi dobili od svoje države...
Evo, to je odgovor; "od svoje države"... nažalost mi je nemamo; i onda mi palamude o nekakvoj tržišnoj ekonomiji...
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Dražene, jel Rus kupuje i lješnjake, njih nisam primijetila da si spomenuo iako sam pozorno pročitala dva puta, ili mi je promaklo (godine).
Ja bi isto prodala da dobijem svoju poštenu zaradu, bilo kome i crnom ciganu da mi da novce, nego se ovako patit, nije voće i povrće u pitanju nego druga roba da se moraš "otelit" dok nenaplatiš i ako naplatiš za 200 dana.
Rusi koji imaju love imaju, ja imam 10 ideja kako bi trebalo, ali što mi to znači kad nemam love da to pokrenem.
 
D

Drazen

Guest
Dražene, jel Rus kupuje i lješnjake, njih nisam primijetila da si spomenuo iako sam pozorno pročitala dva puta, ili mi je promaklo (godine).
Ja bi isto prodala da dobijem svoju poštenu zaradu, bilo kome i crnom ciganu da mi da novce, nego se ovako patit, nije voće i povrće u pitanju nego druga roba da se moraš "otelit" dok nenaplatiš i ako naplatiš za 200 dana.
Rusi koji imaju love imaju, ja imam 10 ideja kako bi trebalo, ali što mi to znači kad nemam love da to pokrenem.

Iskreno nisam pitao. Budem naspomenio, ali ja o ljesnjaku ne znam nista... Šta nudim?
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Dali to ide preko tebe,ili si ti samo upućen u to sa poslom sa njima ili kako?
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh