• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Otkupljivači-partneri i otkup voćarskih proizvoda

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Iskreno nisam pitao. Budem naspomenio, ali ja o ljesnjaku ne znam nista... Šta nudim?
U ponudi je sve od lješnjaka, lješnjak u ljusci, čista jezgra, prženi, upakirano ili
rinfuza.
 
M

MOCO

Guest
U ponudi je sve od lješnjaka, lješnjak u ljusci, čista jezgra, prženi, upakirano ili
rinfuza.
daj nemoj me plašit da se lješnjak nemože prodat!? pa ja sam mislio podići oko 8ha
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
daj nemoj me plašit da se lješnjak nemože prodat!? pa ja sam mislio podići oko 8ha

a što se to može prodati bez problema ili sa naplatom, ili sa kalom, ili sa klasom u lijepoj našoj? mislim naravno na obićan svijet!
 
D

Drazen

Guest
Dali to ide preko tebe,ili si ti samo upućen u to sa poslom sa njima ili kako?

Dolazi kod mene idući tjedan, pa ću bit pametniji...
ali da, za njega bih ja sve trebao odradit.
 
D

Drazen

Guest
U ponudi je sve od lješnjaka, lješnjak u ljusci, čista jezgra, prženi, upakirano ili
rinfuza.

Ok, jel mogu znati količine, cijene, pakovanje....
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Količine će biti vidljive nakon berbe, prva polovina 9. mj. I kad bi se nekoliko nas udružilo bar u početku, jer nitko nema zasad puno, svi čekamo taj puni rod, bile bi ozbiljnije količine. Moramo još sve malo posložiti, pakiranja su moguća razno razna ovisno od vrste koja se uzme, imam neka saznanja kako je u Italiji, ali tržište možda zahtjeva svoje.
Lješnjak će biti ozbiljna priča kroz godinu, kad sažive neke ideje, ali tu smo i rado bi se ukrcali na neki barem kamion ako ne šleper i da dobijemo nešto novaca na hrpici.

daj nemoj me plašit da se lješnjak nemože prodat!? pa ja sam mislio podići oko 8ha

Može se lješnjak prodati bar mi nismo imali problema, netko prije netko kasnije, ali zasada nema da proizvodiš za poznatog kupca, pa da znaš kome ćeš sve isporučiti i po kojoj cijeni i da dobiješ novac na hrpi da možeš s njime nešto odraditi, jer mic po mic dođe i tako i ode.
A kad tvoje, što planiraš posaditi dođe u puni rod, mi ćemo već biti bogataši.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Danas gledam neki ljudi u Dalmaciji čini mi se posjekli 400 stabala breskve u znak protesta, kažu nema računice, veći im troškovi od zarade, bijelo ulje npr kod nas 60 kuna u Italiji 16 kuna.
 

Orsic

Član
Tu od
30 Kol 2009
Poruka
415
nije to samo bijelo ulje,tu su i gnojiva i zastita i sve bar duplo jeftinije,moza poslje zime i ja otidem gore i nakupujem si sve sta mi treba....
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
nije to samo bijelo ulje,tu su i gnojiva i zastita i sve bar duplo jeftinije,moza poslje zime i ja otidem gore i nakupujem si sve sta mi treba....
Evo kakva je situacija gore; izvozna cijena gnojiva, FCO skladište proizvođača sa ukrcajem robe i izvoznim carinjenjem (moji troškovi: transport, uvozno carinjenje, distirbucija, marža....):
1. Bor-etanol amin (organski bor; onaj bolji): 1 Lit. - 3,61 EUR
2. Vodotopivo 20-20-20+micro: 1 kg - 1,24 EUR; 25 kg (vreća) - 31,00 EUR

(namjerno nema imena proizvoda).

E sada kada dodam moje troškove (koji se uglavnom plaćaju u roku odmah ili do 5 dana) koliko bi onda bila MPC?

p.s. Ako ima većih potrošača (udruge, zadruge i sl.) postoji i mogućnost direktnog uvoza, i naravno da onda nema troškova distribucije, marže i ostaloga. Ali to u HRV još nisam uspio realizirati, jer ne ide ispod 600 kg (jedna europleta za manja pakiranja) odnosno 3,5 t za veća pakiranja.

I eto ti sada cijene?
 
D

Drazen

Guest
stigao

Poštovani, danas je Rus sa mojim ocem bio u Baranji - dogovorio je šljivu, nektarinu. Ja sam pogodio jabuku..
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Minimalna površina vočnjaka

Hoće li ulazak u europsku uniju imati za posljedicu da će mali vočari propasti a ostati samo veliki?
Kolika će biti granična površina ispod koje se neće isplatiti raditi?

Ajde da čujemo, što tko misli.

Pozdrav
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Pa ne isplati se ni sada raditi kad se recimo jabuka uvozi iz Poljske po 50 lipa, za nas bi najbolje bilo da se zaustavi uvoz i da se potiče domaća proizvodnja ali to našim političarima nije ni na kraj pameti.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Hoće li ulazak u europsku uniju imati za posljedicu da će mali vočari propasti a ostati samo veliki?
Kolika će biti granična površina ispod koje se neće isplatiti raditi?

Ajde da čujemo, što tko misli.

Pozdrav

PO nekakvim informacijama do kojih sam ja došao možemo želiti da što prije uđemo u uniju.koliko ja znam prosjek voćara u uniji je 3-5ha. i ljudi samo od toga žive ( znači , što je vrlo bitno, nije im voćarstvo "fuš", pa su i rezultati bolji ). nas naši tjeraju, i uvjeravaju, da obitelj obrađuje bar 10-20ha voćnjaka , što je nemoguće. 5-7ha je plafon.

ali sve opet ovisi o našim "organizatorima" u saboru ( pa i lokalnim upravama ). mislim da se neće ništa spektakularno promijeniti preko noći. to je puno dugotrajniji proces. naravno i dalje ćemo optuživati EU ili nekakvu svetsku krizu, da bi opravdali svoje neznanje i nerad. a samo treba spojiti dalmaciju i slavoniju ( i ostatak kontinenta također ) i pravilnije rasporedit dobit od turizma i ostalih poslova.

matija gubec je napravio bunu 1573g. 500g se nisu odnosi puno promijenili, tako da bi bilo preoptimistično očekivat da će se odnosi promijeniti preko noći
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Postavio sam pitanje baš iz razloga, jer dosta pratim statistčke izvještaje EU koje mogu naći na internetu i trendovi su takvi da "mala" gospodarstva (manje od 10 ha) u Europskoj uniji nestaju, jer je neisplativo.
Kada kažem nestaju ne mislim da ih je malo, nego da broj takvih gospodarstava najbrže pada.
Mediteran je donekle drugačiji, no tamo je organizacija drugačija i neprimjenjiva na kontinentalne kulture.
Ispod 10ha malo što se ustvari isplati raditi, a kamoli da je to osnovni izvor prihoda.

Koncept da je poljoprivreda primarno biznis cijele obitelji je neodrživ u razvijenim zemljama. Djeca ne žele raditi na zemlji, nego završavaju fakultete i zarađuju više i lakše nego da rade na zemlji. Tako da jedino povečanje površine do granice da možeš plačati radnike je jedino održivo, ako i to, u budućnosti.

Kada uđemo u EU, biti će još teže prodati nešto na moru, jer onda nema više carina i nameta za uvoznike koji nas i sada metu kako hoće.
 
Posljednje uređivanje:

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
nebih želio nekoga povrijediti ali meni se drugu godinu zaredom događa da mi nedostaje šljive koliko mogu na malo prodati,zovu me i kupci i prekupci,idem na kvalitetu i držim najvišu cijenu na tržnici,mislim da slično radi i breskvar i nema problema sa prodajom
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
svjetlo na kraju tunela

moje osobno mišljenje i koje ću uvijek braniti je da netreba slušati razne statistike i tuđe mišljenje onih koji ne rade za seljaka bez obzira kojom se granom proizvodnje bavio,sjetite se samo farmi krava idemo se pariti sa Nizozemskom a Austrija nam je blizu a što se tiče vočara definitivno budu opstali i mali samo kad naš narod shvati kvalitetu i kada ne bude morao kupovati voče na dkg zbog neimaštine,a što se tiče mladih nebudu ni oni svi mogli biti neki vrhunski stručnjaci ,uvijek če trebati i fizičke radne snage samo što roditelji trebaju djete pustiti od malena da pokaže zanimanje za obiteljski posao i da se školuje paralelno za to zvanje a ne od malena odi ti što dalje od poljoprivrede,ne omalovažavam nijednu visoku školu ali naš mentalitet je samo gimnazija ,ekonomija,informatika a sve drugo je nižeg reda bože sačuvaj da vam djete upiše nekakvu poljoprivrednu školu,u maloprije pomenutoj Nizozemskoj upisati dijete u poljoprivrednu školu je u rangu našegPMF uZagrebu:axe:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
nebih želio nekoga povrijediti ali meni se drugu godinu zaredom događa da mi nedostaje šljive koliko mogu na malo prodati,zovu me i kupci i prekupci,idem na kvalitetu i držim najvišu cijenu na tržnici,mislim da slično radi i breskvar i nema problema sa prodajom

onda se javi onima koji imaju:finga:
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Ajkula brojke su takve kakve jesu, sada kako ih tko tumači to je drugo.
No, stvar je takva da i tamo "mali" odnosno mali obiteljski biznisi nestaju, osim čisto ekonomskih razloga je još taj demografski, ljudi imaju po jedno dvoje djete, ako je žensko tu su već male šanse da će mala nastaviti u tom smijeru, a ako je muško i ode u neke druge vode opet ništa, to je tako. Inače se u potpunosti slažem s tobom da ovdje ljudi djecu tjeraju od zemlje, što ni nečudi na kraju krajeva.

Zvoniš pratim dosta tvoje postove na šljivarstvu, i vidim da radiš profesionlno, reci mi molim te koliko zemlje ti je u vočarskoj funkciji čisto me zanima s koliko raspolaže jedan uspješni vočar i da li ti je to dodatni posao ili osnovni.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
svjetlo na kraju tunela

i ja sam se slabo potrudio pa je samo jedan muški potomak,ali taj ima volju za poljoprivredu kao mazga ,samo daj traktor,oče i u štalu još samo da malo poraste da može stisnuti kvačilo na traktoru,ali ima još jedna kvaka budem ja imao i tri zeta kroz nekoliko godina,al čemo ja i prije da uživamo,osim ak me ne zatuku(šala mala):axe:
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Ajkula brojke su takve kakve jesu, sada kako ih tko tumači to je drugo.
No, stvar je takva da i tamo "mali" odnosno mali obiteljski biznisi nestaju, osim čisto ekonomskih razloga je još taj demografski, ljudi imaju po jedno dvoje djete, ako je žensko tu su već male šanse da će mala nastaviti u tom smijeru, a ako je muško i ode u neke druge vode opet ništa, to je tako. Inače se u potpunosti slažem s tobom da ovdje ljudi djecu tjeraju od zemlje, što ni nečudi na kraju krajeva.

Zvoniš pratim dosta tvoje postove na šljivarstvu, i vidim da radiš profesionlno, reci mi molim te koliko zemlje ti je u vočarskoj funkciji čisto me zanima s koliko raspolaže jedan uspješni vočar i da li ti je to dodatni posao ili osnovni.
imam 3 ha voćnjaka-sve šlljive,u mirovini sam
stari me je naučio da sve radim kako Bog zapovijeda ili da ne radim,u sve vezano za voćnjak su aktivno uključeni starci,žena,djeca
nemam ni kune kredita,niti sam išta naslijedio-od zemlje do mehanizacije,imt 533 i priključke za voćarstvo koje sam većinom sam napravio
 

Najnoviji postovi

Na vrh