• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarski i pastirski psi

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Neki će reči da nije tema za stočarstvo ali mislim da upravo je. Kučni ljubimci definitivno nisu.
Na mnogim mjestima u našoj zemlji fala Bogu još ima pašnjaka i ljudi koji se bave ekstenzivnim stočarstvom te pri tome koriste svoje vjerne pomagače - BUJTARE, BUJTERE, PUJTERE, PULINE, PULENE i jednostavno ĆUKE. Nazovimo ih kako hoćemo.
Molio bi da se jave ljudi koji imaju pse koji rade sa stokom radi razmjene iskustava.
Vani je to dosta razvijeno i ima široku primjenu. Od stvarnih, iskonskih radnih pasa koji se i dan danas uzgajaju ovisno o krajevima u kojem obitavaju do prestižnih sportskih natjecanja i takvih krvnih linija.
Kod nas je to nažalost slabo razvijeno te se time ozbiljnije bavi nekolicina entuzijasta.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
ja sam imao ženku hrvatskog ovčara sa papirima ( od pok.veterinara Kovačića iz DJ , vidio sam da je ima u popisu HO ) bila je luda koliko je volila raditi sa i oko stoke. Ali ubio je auto :cry: :cry: :cry:
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
UZGAJIVAČNICA VILJEVO FCI 70/07 predstavlja:

Tisa (Alisa Slavonski Brod)

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
selo VAŠICA - hrvatski Srijem 1975. godine

KOD KOLEBE

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Svaka čast na ideji za temu... Imaš ti kakvog pastirskog psa?

Inače imam pastirskog psa kojeg koristim u radu sa stadom i to mužjaka hrv.ovčara,pas je prepun energije i pun radinosti uvijek spreman za rad..nezamjennjiv je kao čuvar stada i imanja,jako predan vlasniku i nepovjerljiv prema drugim osobama... Osim na paši,jako je koristan i u štali,pri pojenju i hranjenju u zatvorenim prostorima,jer kraj njega uvijek mogu ostaviti otvorena vrata u boksu,nema straha da će životinje izaći...
Ali po meni naj naj pas za rad sa stadom je Border colli pasmina...

Evo link uzgajivačnice border collia i hrv. ovčara: Obrisan neispravan link.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Vlasnik sam uzgajivačnice Hrvatskog ovčara. Trenutno imam dvije kuje i mužjaka.

http://opg-knezevic.blogspot.com/

Dalo bi se tu diskutirati o tome koji je bolji, dali naš hrvat ili koli a to je preopširna tema i nije joj ovdje mjesto. Nije to samo tako reći ovaj je bolji a ovaj lošiji. Al definitivno su oba dvije pasmine fantastične.

HRVATSKI OVČAR

Autor: Jasminko Kormoš - Buco
Međunarodni kinološki sudac/uzgajač "SLAVONSKI BROD" FCI 3036
HR-35000 Slavonski Brod, Dragutina Račkog 16
098/18-38-734, jasminkokormos@net.hr

(sažetak)

RAZVOJ STANDARDA

Prvi puta su se hrvatski ovčari predstavili javnosti na prvoj
međunarodnoj izloľbi pasa svih
pasmina u Zagrebu 29/30.10.1949. gdje je Dr.Rohr (29.10.1949.) odrľao
predavanje
 
B

Buco

Guest
Boris Špoljarić napisao je na temu Pastirskih i inih pasa temu o kojoj piše da li oni zaista postoje.
Današnji poastirski i planinski psi još uvijek postoje ali nažalost u sve manjem broju i sve promjenjenijeg oblika (posljedica križanja)
Za početak ove nekoiliko slika za razmišljanje:
Dinarski_pastirskipas_800.jpg

Dinarski pastirski pas

ilirski_ovar2_500.jpg

Ilirski ovčar (ali nema veze s pasminom Deltari Ilir)

istarski_pastirski_pas1_220.jpg

istrijaner_500.jpg

istrijaner1_500.jpg

Istarski pastirski pas
 
B

Buco

Guest
Ipak, s razlogom je kod nas hrvatski ovčar, u narodu znan kao pulin, bujtar, pujtar, garo, cigo,... najzastupljeniji i ipak najtraženiji pomočnik pastira - čobana.

Buba31.jpg


Bebaigra1.jpg


BibaiBogi1.jpg


VILJEVKA.jpg

Ova je kuja završila u Viljevu a prve tri slike su uzgoj iz Viljeva
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
94
Da uglavnom tako drži uši. vjerovatno nije čistokrvni ovčar. Dobio sam ga kao štene od jednog poznanika.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Ne mora bit da nije čisti zbog ušiju!!!

Evo šta moj prijatelj Jasminko Kormoš Buco kaže o tome.

"Kod uški se pojavljuje problem uspravnosti i poluspravnosti. Možda to i nije problem, kad bi se obje varijacije jednako tretirale. Moram priznati da je meni puno draže uspravno uho, i kada bih morao birati između dva jednaka psa, birao bih onoga s uspravnim uškama.
No, uške imaju i druge probleme, a to je i odlakanost uške, te nošenost uške. Trenutno, najveći problem odlakanosti uški je u tome, što u standardu stoji da su uške s unutarnje strane gusto odlakane, a s vanjske kratko. To nije tako na terenu. U stvarnost, na terenu, uške su gusto i dugo odlakane izvana, a s nutarnje strane gotovo da i nemaju dlake (tu dolazi do sličnosti s mudijem).
Sječam se jedne ženke iz 80-ih koja je imala upravo takvo uho (poluuspravno, s unutarnje gusto odlakano, a s vanjske kratko). Nažalost, krv te ženke nalazi se, što izravno, što neizravno u krvi svih brodskih pasa, a nešto i u đakovačkim psima, pa ipak nije izraženo u potomstvu. Neki uzgajači su takvo uho svjesno isključivali zbog otežanog čitanja tetovir broja i higijene uške, a ostali su ih nesvjesno slijedili.
Također, nije definirana uška u cjelosti, te bi trebalo otprilike glasiti:
"UŠKE SU MAČJE, VISOKO NEŠTO NASTRANU POSTAVLJENE, USPRAVNE ILI POLUUSPRAVNE (DO 1/3 PREKLOPLJENE) OBLIKA ISTOKRAČNOG TROKUTA DO RAZNOKRAČNOG TROKUTA. VANJSKE LINIJE UŠKI SU PARALELNE, A UNUTARNJE ČINE KUT OD OKO 60 STUPNJEVA. S VANJSKE STRANE SU KRATKO, A S UNUTARNJE DUGO I GUSTO ODLAKANE.""
 
B

brundalo

Guest
A mozda je samo mlad? Nekima triba vrimena da dignu usi.
Ja se bavim uzgojem ovaca i koza i imam kujicu Hr. ovcara. Sad joj je 9-ta godina. Radi ko mutava. A opaljena ka tigar.
Nije joj se tesko bacit i na rotvajlera ako se priblizi bekama. kako mi je to prvi pas, napravio sam u dresuri i neke greske stoga necu nabavljat novog dok ona ne ode. Kako ne bi niko od nas radio greske u dresuri ovakvih zlatnih pasa, ja vas molim da ovdje razmjenimo savjete kako psa nauciti od pocetka da rade kako triba. Onako kako se to radi u Australiji, Irskoj... itd. Mozda onako kako radi prascic babe :D . Stoga bih volio da tema skrene na tu stranu. Pocevsi od osnova. Stoga kolege forumasi naprijed sa prijedlozima i idejama
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
94
Ma to je jedan obićni seoski ćuko ( avlijaner ) to mi je bila proba za postavljanje slika na forum.
Administratori su strogi pa sam to više onako stavio ako prođe prođe. Ćuko možda nije vrijedan tolike rasprave,
ali drago mi je zbog uspjele slike. također volim što sam malo oživio temu iako baš nemam nekog velikog iskustva i znanja u toj temi. zar vas dvojica koji ste odgovorili na moj post niste na izborima? Iako me borba za vlast
( moderatora ) ne zanima reda treba biti i dajem podršku Alenu. Za sada toliko i pozdrav od " svaštarka "
 
B

brundalo

Guest
Ni mene moj gorjanac ne zanima "politika". J... izbore ajmo mi o dresuri :)
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
94
U dresuru pasa se ne razumijem. Što se tiće ćuke i stoke nemam potrebe za njegovim uslugama jer imam samo
nešto malo svinja koje ne izlaze van iz svinjca. Porjeklo psa je iz Đakovštine, a papire i rodovnik nema.
Njegov zadatak je samo da javi kada netko dođe u dvorište.
 
Na vrh