• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Isprobano da ali u toj prici zaboravljas da se te krizanke majke ili witenberg janje jednom godisnje.
A slovenka sa sallfokom daje tu pricu o vecoj kilazi ali i ovu od kolege da u toj kilazi ima manje mesa nego da je janje cisti slovenac.
Odlucite sami.
 

Borna456

Član
Tu od
28 Stu 2016
Poruka
33
Hvala vam,zato sam i dosao tu da nesto saznam od drugih ljudi koji mozda znaju vise o tome i moge me uputit
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Gledaj,sve zavisi tko sta radi i sta je stvarni krajnji cilj.
Jasno da kao početnik nemožeš sve znati,al nije nikakva to ni tajna.
Imam slovenke,probao sam krizat sa witembergom,problemi sa janjenjem.
Probao sam krizati sa salfok pasminom i ide sve ok,janjci napreduju samo tako,sa dva mjeseca i desetak dana su na 25 kg stim da na njima ima puno kostiju a ja takve prodajem.
Da hranim do 40 to bi bio posao ali krajnja cjena takvog janjeta nepokriva ono u razlici sto je ono pojelo od 25 do 40. U toj priči bi već radman bio veći.
A čistog slovenca hranim malo duze,cca 10 dana ali njegov radman se znatno razlikuje kao i ukus mesa na raznju.
U cjeloj toj priči čovjek se mora ravnat ka trzištu znači ako zahtjevaju 25 kg i da nisu mršavi onda u toj priči neprolazi mesna pasmina koja ima pre krupnu kost,kao sto neprolazi ni pasmina koja za tu istu kilazu treba 4 mjeseca da naraste.
 

Josa

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
78
Jel imaš ovnove za ubacivanje u stado-Slovence ili je i kod tebe došao kraj? Navodno se sve srodilo a uvoz nije moguće napraviti iz Slovenije.
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Nema kraja,imam austrijanca tri i dva iz slo nedavno sam nabavio,jedan uzgajivac iz Ogulina je uspeo uvesti iz Slo.
Pre 3 godine je bilo kriticno,pa sam salfoka kupio pod mus,al evo rjesio sam i taj problem.
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
977
Dali je ovcama bolje davati kukuruz, zob ,jecam zajedno pomjesano ili prvo išrotirati pa tek onda davat
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Slobodno mjesaj nema potrebe trosit struju na srotanje osim jecma,kod njega su problem bodlje koje hoce radit probleme pod jezikom zivotinje,ostalo slobodno mjesaj.

Ja cak ni janjcima nemeljem,pol kukuruza da pol ne i jecam.
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
977
OKI hvala kolega,,,,prije sam sroto pa mi dosadi,,sada cu mjesati...kel pocelo kod vas janjenje.Kod mene kasni
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Kod mene je vec nesto janjaca prodano a ostali su stari 2 mjeseca.
Imam jos neki 40 ovaca koje se tek trebaju janjit.
 

kalimero

Novi član
Tu od
30 Stu 2016
Poruka
12
Imam ovce slovenke i ovna romanovca. Zenske janjce sam si ostavio za rasplod. Sad su stari godinu dana. Za njih sam si nabavio ovna safolka. Ovan je star cca 4g. Dosta je grub prema ovcicama. Cesto se zna zaletavati na neku koju si izabere zato ga se dosta boje i bjeze od njega. Zanima me kakva su vasa iskustva sa safolk ovnovima sto se tice agresivnosti prema ovcama?

Poslano sa mog LG-H440n koristeći Tapatalk
 

vilenjaci

Novi član
Tu od
16 Stu 2013
Poruka
24
Vi koji imate puno ovaca da li ih odvajate iz stada pri janjenju ono da ih ne zgaze ostali ili pomiješaju mirise? Hvala na odgovoru.
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Pod obavezno,objekat imam sa 8 boksova samo za to.
Dovoljno je tjedan dana,nakon 2-3 dana dam selen i natrag u stado nakon par dana.
Bitno je da ih nezgaze dok su jako mali a za mirise se nemoj bojat ako je ovca starija.
Ne pre dugo drzat odvojeno jer janjci treba sto prije da se uce jesti a i ovce se ganjaju relativno brzo sto zavisi i od pasmine.
 

vilenjaci

Novi član
Tu od
16 Stu 2013
Poruka
24
Hvala Vam ja ih imam malo pa imaju mjesta i nisam imala potrebu odvajati i ovna kojeg sam odgojila i koji je baš dobar kad se janje on čuva na ulazu tako da već znam ak su svi vani znači to je to neko se janji poslije tokom dana im dozvoli da uđu i nema problema no baš sam si mislila to s njih hrpu ne bi išlo. Hvala Željko i na početku mog imanja ovaca ste pomogli , a ja ih imam samo za sebe no ispalo da dobivam blizance i jednu damu koja se 2016. janiila u 1mjesecu dvojke pa u 8. opet dvojke i sad bi trebala u ožujku toliko ne možemo ni pojesti. Pozdrav
 

strile

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
43
Odvajanje prije janjenja je jako važno posebno za one ovce koje imaju dvojke ili trojke. Tijekom janjenja se lako izgube u stadu (i manjem) pa ih ovca kasnije ne prihvaća.
Jedno sam jutro došao u ovčinjak, a 11 janjića se deru i niti jedna ovca ne prihvaća niti jedno.
 

vilenjaci

Novi član
Tu od
16 Stu 2013
Poruka
24
Ja ih imam samo 7 plus ovan pa to još može tako naravno da ih je više ne bi moglo. Mislim do sad nije bilo problema, a svi su stalno zajedno samo prvih par sati po janjenju je sama nekad samo sat. A ovo 11 hranit na dudu je posao.
 

Stjepan33

Član
Tu od
6 Stu 2016
Poruka
39
Pozdrav svim ovcarima i evo da vam pokazem svoje malo stado koje je tek u prikupljanju :) Na drugoj je slici mladi il de france ovnic . Trenutno stado broji 2 ovce il de franc , 2 suffolk ovce , 4 romanovke i 5 mjesanki
attachment.php
 

Prilozi

  • 20161213_132151.jpg
    20161213_132151.jpg
    32.1 KB · Pregleda: 424
  • 20161023_115642.jpg
    20161023_115642.jpg
    42.2 KB · Pregleda: 95

Najnoviji postovi

Na vrh