• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

pocek

Član
Tu od
17 Pro 2010
Poruka
103
Zna netko kada se cjepe ovce protiv metilja i šepavosti i kak se zove taj lijek i koliko ml ide na ovcu...
 
M

Medo-Bistra

Guest
u zadnje vrijeme sami problemi :roll:

Poštovanje

Moje ime je Ivan Medvidović, živim u blizini Zagreba.

Molim za pomoć jel imam veliki problem.
Imam 4 ovce i ovna. Prije tri do četri tjedna su se tri ojanjile. Jedna je ojanjila 2 mala (Ivicu i Maricu).
Danas ujutro sam došao u štalu i vidio da ta ovca sa 2 janjeta ima strganu nogu. Prvu desnu jedno 15 cm od papaka. Noga visi. Ovca šepa, drži tu nogu u zraku, ne mekeće, čak i jede normalno.

Odmah sam nazvao veterinara, on mi je rekao da nema spasa, da zakoljem ovcu, a janjce odhranim na dudu. Žao mi je ovce, htio bi ju spasiti.

Molim vas ako ima iskustva s tim problemom za savjet.

Ako, ne dao Bog, moram zaklati ovcu,
1 do kad treba male hranit na dudu,
2 koliko mlijeka treba dnevno,
3 kad mogu početi jesti šrot i sijeno

Unaprijd hvala!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ajde malo listajte,puno je toga vec napisano, i da se opet sad ponavlja...
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
dečki samo da vam saopćim da sam sve i jedan post od početka pročitao.trebalo mi nekoliko sati.
ovcu sa dva janjeta kupujem sutra pa ako zapne moram vas daviti jer nikad nismo imali ovce
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
Poštovanje

Moje ime je Ivan Medvidović, živim u blizini Zagreba.

Molim za pomoć jel imam veliki problem.
Imam 4 ovce i ovna. Prije tri do četri tjedna su se tri ojanjile. Jedna je ojanjila 2 mala (Ivicu i Maricu).
Danas ujutro sam došao u štalu i vidio da ta ovca sa 2 janjeta ima strganu nogu. Prvu desnu jedno 15 cm od papaka. Noga visi. Ovca šepa, drži tu nogu u zraku, ne mekeće, čak i jede normalno.

Odmah sam nazvao veterinara, on mi je rekao da nema spasa, da zakoljem ovcu, a janjce odhranim na dudu. Žao mi je ovce, htio bi ju spasiti.

Molim vas ako ima iskustva s tim problemom za savjet.

Ako, ne dao Bog, moram zaklati ovcu,
1 do kad treba male hranit na dudu,
2 koliko mlijeka treba dnevno,
3 kad mogu početi jesti šrot i sijeno

Unaprijd hvala!

iskreno ako imaš vremena i volje nemoj je zaklati jer ako ovca jede u redu i ima dovoljno mljeka za janjce,
dali si joj pipao nogu dali je noga slomljena ili ne dobro bpgledaj , tako je slično bilo mojoj mladoj kozi ( tj. jarici) i svi su rekli da joj nema spasa da je ubijem ali ja nisam htio i evo hvala Bogu za dva mjeseca će se jariti malo joj je noga u krio zarasla alio jede i trći kao ostale
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
evo i naše ovčice Meri sa janjcima Jankom i Janom




od danas su sa nama i polako se privikavamo jedni na druge.tornjaci su pravo uzbuđeni i bilo je liskanja kroz ogradu,samo što je Meri malko ljuta pa okreće rogove prema njima ali i to će proći.
 

pocek

Član
Tu od
17 Pro 2010
Poruka
103
Lijepa ovca i janjci...
evo da se i ja pohvalim moje se šilježice ojanjile...jedna jučer a jedna prošli tjedan...obje imaju po jedno i obje su cure....
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Lijepa ovca i janjci...
evo da se i ja pohvalim moje se šilježice ojanjile...jedna jučer a jedna prošli tjedan...obje imaju po jedno i obje su cure....

Koju pasminu imas pocek?
 
K

kostja

Guest
Poštovanje svima na forumu.
Imao sam sličan slučaj sa ovcom i uspešno sam ga rešio na sledeći način:
- suvu stabljuku kukuruza isekao sam nešto krače nego što je razmak između zgloba i kolena ovce, rasekao po dužini i izvukao mekani sadržaj tako da dobijem dve polucevi
- ovci sam zavojem blago omotao nogu
- napred pripremljene polucevi od kukuruzovine sam postavio na polomljeni deo noge kao udlagu tako da se noga nalazi unutar i omotao zavojem da noga bude fiksirana.
Ovca će nekoliko dana "štedeti" nogu, odnosno oslanjaće se povremeno dok ne oseti sama da je spremna da je potpuno optereti.
Noga potpuno zarasta za 3-4 nedelje.
Pojačati ishranu mineralnim smešama sa kalcijumom.
 
L

lovac00

Guest
ishrana ovaca

:partyman:pozdrav svima!Uključujem se po prvi put na forum,pa trebam savjet oko pravila igre na forumu.
Zanima me ima li tko iskustva sa ishranom ovaca sa sjenažom?
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
momci kod nas u BiH nemogu naći gumice za repove kod janjaca.eno kod jedne ovčice(stara 8 dana) dug rep i mora da ja stala na njega i potrgala ga,ne skroz ali visi nekako ružno i krvari,ne previše ali krvari.šta da radim? moželi kakva druga gumica ili neko rješenje da to što prije obavim?

hvala unaprijed za vašu pomoć
 

Voicee

Član
Tu od
27 Lis 2010
Poruka
163
Pa možeš bilo kojom jačom gumicom za staklenke više puta presavinuti na određenoj visini repa.Tako sam i ja neko vrijeme radio!Bitno da je čvrsto stisnuto..;)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
momci kod nas u BiH nemogu naći gumice za repove kod janjaca.eno kod jedne ovčice(stara 8 dana) dug rep i mora da ja stala na njega i potrgala ga,ne skroz ali visi nekako ružno i krvari,ne previše ali krvari.šta da radim? moželi kakva druga gumica ili neko rješenje da to što prije obavim?

hvala unaprijed za vašu pomoć

Veterinar to kirurški odstrani.Nikakva nauka,samo je bitan antibiotik,i antitetanus.Ne valja se igrati sa repom.

A možeš i kuhinjskom gumicom.Prije postavljanja gumice,na mjestu kupiranja ošišaj vunu,što bliže koži,pazi da ne porežeš kožu.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
momci hvala vam.sad sam došao iz štale jer smo ih hranili i odoh opet da mu stavim tu gumicu pa da prestane krvariti.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
pošišao sam vunu iznad dijela koji je načet,stavio gumicu koju sam više puta umotao da stegne i sve to posuo dobro prahom(bivacin).
pri tome sam nosio one jednokratne tanke rukavice da nedonesem još kakve bakcile sa sobom.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
To bi trebalo biti to.U početku će doći do otekline tog dijela repa,i trebalo bi proći kroz par dana,a onda slijedi odumiranje repa i na kraju ni manje ni više nego otpadne. :D
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
To bi trebalo biti to.U početku će doći do otekline tog dijela repa,i trebalo bi proći kroz par dana,a onda slijedi odumiranje repa i na kraju ni manje ni više nego otpadne. :D


hvala za savjet još jednom.

evo grijemo mlijeko i idemo ih hraniti,takoreći večeru im spremamo.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Neka ih samo previše razmazit,kad bude trebalo klat za ražanj,nećeš imat srca... ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh