• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Lovac:

Znači ovca je imala izražene znakove pred porođaj kao i trudove,napinjanje.A nije ništa izbacila.
Ako ovca ne jede i stoji po strani,onda ona ima grdnih problema.

Po meni,ta ovca ima torziju gravidne maternice.Porod je došao,ali pošto je maternica u torziji(uvrnuta),ona ne može izbaciti janje van.Janje je dosad sigurno uginulo i truli u maternici,a maternica je upaljena.

MORAŠ ZVATI VETERINARA,nek on odluči što ćete dalje.
 
L

lovac00

Guest
Da ne pisem svakom posebno pokusat cu sa svima prokomentirat!Ne izgleda mi baš rastvorena da bi moja šapetina ušla u nju,a ujedno bojim se toga jer to sam vidio samo na kravama!Ovan mi je stalno sa ovcama zbog toga da imam janjadi kroz cjelu godinu ima ih oko 40 komada,tado da se svaki mjesec tjera bar jedna!
Kaj piše Abrkili na to i ja sumnjam,sve mi je to čudno ovce imam 5-6godina i dosad nisam imao nešto slično.Svi ti simptomi su bili ,a tad je vetrinar rekao da jos nije vrijeme.Eto sad sam ih nahranil i ta ovca je malo jela,budem joj izmjerio temperaturu pa ću vidjet sa vetrinarom!Naj više me to buni zašto joj vimena splasnjavaju.:!::oops::oops:Najgore je to kaj vetrinar bas i nema nekog iskustva sa ovcama.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
moje ofce i janjci :)

27012011004800x600.jpg


27012011007800x600.jpg


27012011006800x600.jpg
 

pocek

Član
Tu od
17 Pro 2010
Poruka
103
Lijepe ovce i janjci koje su pasmine i koliko ih imaš...
vidim da ti janjci jedu,što im daješ i koliko su stari....
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
koliko mlijeka trebaju janjci sa 10ak dana starosti dnevno da posišu? dali se količina povećava ili oni prelaze na sjeno,žito i slično?

Kako pravilno postupiti pri ishrani janjaca koje je ovca odbacila.Za sad problema nemam,janjci jedu dobro nemaju proljev,veseli su ali imam osjećaj da im je apetit ogroman.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Da ne pisem svakom posebno pokusat cu sa svima prokomentirat!Ne izgleda mi baš rastvorena da bi moja šapetina ušla u nju,a ujedno bojim se toga jer to sam vidio samo na kravama!Ovan mi je stalno sa ovcama zbog toga da imam janjadi kroz cjelu godinu ima ih oko 40 komada,tado da se svaki mjesec tjera bar jedna!
Kaj piše Abrkili na to i ja sumnjam,sve mi je to čudno ovce imam 5-6godina i dosad nisam imao nešto slično.Svi ti simptomi su bili ,a tad je vetrinar rekao da jos nije vrijeme.Eto sad sam ih nahranil i ta ovca je malo jela,budem joj izmjerio temperaturu pa ću vidjet sa vetrinarom!Naj više me to buni zašto joj vimena splasnjavaju.:!::oops::oops:Najgore je to kaj vetrinar bas i nema nekog iskustva sa ovcama.

Najgore je što rijetko veterinari imaju iskustva s ovcama.Na fakultetu ih se skoro i ne spominje.:roll: Slušaj,kod porođaja postoji mehanizam koji regulira hormonske žlijezde na lučenje svojih hormona.Pri porođaju se kontrakcijom maternice luči hormon oksitocin,koji se pri svakoj kontrakciji mišića maternice dodatno još više luči.Lučenjem oksitocina,potiče se lučenje prolaktina,hormona koji regulira rad mliječne žlijezde.Naravno i pred kraj gravidnosti se prolaktin luči samostalno,ali u porođaju dođe do navale oksitocina i majka tada pušta mlijeko,otvara papilarni mišić u sisi,kako bi mladunče moglo posisati.Sisanje je još jedan refleks koji za posljedicu ima poticaj lučenju prolaktina.

Dakle,kod tvoje ovce nije došlo do porođaja,janje nije moglo posisati kolostrum i vime nije dobilo nikakav podražaj.Majka priroda se stoga pobrinula i aktivira mehanizam koji će vime dovesti u stanje atrofije,kako se sadržaj mlijeka ne bi inficirao i uzrokovao upalu.

Sve što ti moraš je izmjeriti temp.Koja ako je veća od 38,5 nije dobro.Neka doktor ispalpira ovcu i utvrdi da li je janje još u njoj ili ne.Po meni,ako ona ima temp.najbolje ti je ovcu zaklati,pa iskoristit dok se može.Ništa se tu ne može bez carskog reza,a to ti je skupo i opasno za životinju.Zakolji ju što prije,jer što duže čekaš,više gubiš,jer će ovcu zahvatit sepsa i uginut će.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Lijepe ovce i janjci koje su pasmine i koliko ih imaš...
vidim da ti janjci jedu,što im daješ i koliko su stari....

ovce su mjesane, tako da nema cega nema. morat cu bolje poslikat da se vidi.
a janjci su svakakvi. neki stvarno lijepo napreduju, a neki su problematicni. tj ovce su problem. trebam napravit reda medju njima.

janjcima meljem kukuruz i mjesam unutra kostovit, smjesu i psenicno, hm, nesto. zaboravio sam jbm li ga :scratch :mrgreen:
i otavu. jedu koliko hoce.

prije smo im davali kukuruz i zob, dakle zrno. i dosta su slabije napredovali nego dok im se daje mljeveno.
 

pocek

Član
Tu od
17 Pro 2010
Poruka
103
Lijepo moje su se sad tek sve ojanjile i sad imam janjce, najstariji je 3 tjedna a najmlađi su 2 dana sad ovi stariji počinju jesti pa zato i pitam....
Zna li ko kolika je cijena janjaca imam jednog oko 35kg,a nemogu ga prodati za njega tražim 20kn/kg...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Lijepo moje su se sad tek sve ojanjile i sad imam janjce, najstariji je 3 tjedna a najmlađi su 2 dana sad ovi stariji počinju jesti pa zato i pitam....
Zna li ko kolika je cijena janjaca imam jednog oko 35kg,a nemogu ga prodati za njega tražim 20kn/kg...

Teško da ćeš dobit 20 kn za tako velikog janjca,osim ako nisi dokazan u okolici sa kvalitetom.Sad ima janjaca prilično.Za Božić sam prodavao janjce od 22-24 kg po 25 kn.Sad sam prodao takvih 4 po 20 kn i još smo ih morali odvest 20 km do kupca.Zakon ponude i potražnje.
 
L

lovac00

Guest
Odgovor na Abrkili!
Temperatura joj je 39 pomalo jede,a iscjedak joj vise nije crvenkast nego je smeđe žut!
 
L

lovac00

Guest
Lijepo moje su se sad tek sve ojanjile i sad imam janjce, najstariji je 3 tjedna a najmlađi su 2 dana sad ovi stariji počinju jesti pa zato i pitam....
Zna li ko kolika je cijena janjaca imam jednog oko 35kg,a nemogu ga prodati za njega tražim 20kn/kg...

Neznam kako je kod vas ja janjce uvjek prodam po 50kn cisto do 30kg,a 55 do 25 kg.Mada taj od 35 kg je već malo teže.Mislim da za manje od 20kn je badave!!!!!:partyman:
 

pocek

Član
Tu od
17 Pro 2010
Poruka
103
Jedan mi je čovjek prozore nudio za njega..svi nešto nude a niko novac mada bi ga mjenjao i za odojke ili nekaj slično...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Odgovor na Abrkili!
Temperatura joj je 39 pomalo jede,a iscjedak joj vise nije crvenkast nego je smeđe žut!

Gledaj,temp. je blago povišena.Čudno mi je da pomalo već jede.Jesi siguran da ona nije pobacila?Ako možeš,probaj ju sam ispipat,da li osjetiš janje,iako će ti to biti teško za odrediti

Ono što me muči je taj smeđi iscjedak,koji me upućuje na gnojnu upalu.Vime splašnjava.što znači da je graviditet prekinut,pa je ona ili pobacila ili je janje još u njoj.:roll:
 
L

lovac00

Guest
:gitarist:
Gledaj,temp. je blago povišena.Čudno mi je da pomalo već jede.Jesi siguran da ona nije pobacila?Ako možeš,probaj ju sam ispipat,da li osjetiš janje,iako će ti to biti teško za odrediti

Ono što me muči je taj smeđi iscjedak,koji me upućuje na gnojnu upalu.Vime splašnjava.što znači da je graviditet prekinut,pa je ona ili pobacila ili je janje još u njoj.:roll:

Hvala lijepo na brizi i savjetima,vidim da imaš puno znanja o ovci!Odakle crpis to znanje?
A sad ovca:evo sad je prosal vetrinar;i kaže kako ovca nije otvorena;temperatura 39za njega nije kritična.Pokušal je uc u nju koliko je mogal i veli da ce došao do cervusa ili sl. ali plod nemože napipat,čak smo je i dizali u zrak kako bi plod krenul prema nazad.ali ništa!Kaže kako nezna šta joj je pošto nije poznata gravidnost!Kaže da jedino joj može dat injekciju da se otvori i taj plod ako ga ima pobaci(da se očisti):Na to nisam jos za sad pristal,vidjeću još za koji dan!!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Slažem se s tobom,jer ovca nije u stanju šoka ni sepse.Trebalo bi joj eventualno izmjerit kontrakcije buraga i bilo(puls) da se vidi u kakvom je zaista stanju.

Znanje,ah znanje je krhko,pa ga stalno treba obnavljat i njegovat.Opće znanje imam s faksa,još sam na 4. godini,a specijalno ovcama sam naučio putem vlastitog iskustva na svom stadu i mnogo čitajući literaturu.
 
L

lovac00

Guest
Slažem se s tobom,jer ovca nije u stanju šoka ni sepse.Trebalo bi joj eventualno izmjerit kontrakcije buraga i bilo(puls) da se vidi u kakvom je zaista stanju.

Znanje,ah znanje je krhko,pa ga stalno treba obnavljat i njegovat.Opće znanje imam s faksa,još sam na 4. godini,a specijalno ovcama sam naučio putem vlastitog iskustva na svom stadu i mnogo čitajući literaturu.

Doc.kaže da je bilo ok malo ubrzano!Ima jedan doc. za kojeg kažu da ima malo više iskustva sa ovcama pa ću sutra sanjim vidjet!
Znači studiraš veterinu,takvi nam ljudi trebaju na forumu!Koliko imaš ovaca i koje pasmine?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
A nemam puno,42 ovce i nekih 20-ak janjadi trenutno.Imao bih više,ali ovakav faks traži svoje i ne mogu se upuštat u neki ozbiljan posao sa strane.
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Kod moga brata se desilo nesto slicno, ovca povukla vime, normalno jela samo nismo primetili dali je bilo iscedka. Nakon tri dana osvanula je uginula, posto nismo primetili da je bolesna, otvorim je i pronadjem jagnje koje je pocelo da truli.Neznam dali postoje neki lekovi da se izazove pobacaj ali moje misljenje je da je bolje izgubiti jedno jagnje nego ovcu.
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Jeli se ta ovca napinjala koji dan prije? Jeli imala kontrakcije? Dali smrdi i zaudara jako taj iscjedak ? Najvjerovatnije je uginuce janjeta, koje je pocelo truniti. Jer ako se radilo o terziji maternice, nije mogao ni uci u nju. A ako izlazi icjedak iz maternice, znaci da je cerviks otvoren. Ukoliko je doslo do trunjenja janjeta, doslo je i do intoksikacije, narocito stjenke maternice. Ukoliko vise cekas to je gore.
Ako se radi o uginucu kao posljedici torzije, jedino je carski rez, ali opet je upitno kakvo je stanje ovce. Jer da dodje do trunjenja treba i vremena.
Moguce da je bio cerviks i otvoren, ali npr. janje nije u pravilnom polozaju i nije doslo do poroda. Nakon toga se zatvorila, i janje je trunilo.
Ukoliko je doslo i do intoksikacije, nemora znacit da ce temp. rasti. Dapace pada, a srce sigurno radi ubrzano.
Osim toga sta ima ovcu dizat. Dosta da je obuhvati ispod stomaka, a ako ne moze proci ni prstom kroz cerviks, kako ce janje?
Ukoliko se radi o torziji maternice ne smije se davati hormon za otvaranje i kontrakcije, jer je kontraindikativno!
Pozdrav!
 

pocek

Član
Tu od
17 Pro 2010
Poruka
103
Moj savjet zakolji ovcu dok računaš carski rez i sve te inekcije od veterinara neče ti biti dosta pola stada ovako iskoristi šta se da.. neče se više ni ona mučiti a ni ti...
 

Najnoviji postovi

Na vrh