• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Samo ti njima ostavi pomalo.Kad se naviknu nećeš ih moći odbiti.

Jel ti možda ima zrno neki čudan miris?Jel mokro ili pljesnivo?
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Ovce nemaju problema sa silažom.Hranio sam jednu zimu i sve je bilo ok.Naravno u početku su mrljale,ali smo im posipali šrotom i kad su se privikle jele su kao lude.
Hvala! Kod mene niko ne hrani silažom,žao im kukuruza nego sav mogući otpad pokupe,pa onda problemi loša jagnjad, mršave ovce, nema mleka.Filozofija iz prošlog veka"uloži minimum izvuci maksimum" samo kratko traje.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Samo ti njima ostavi pomalo.Kad se naviknu nećeš ih moći odbiti.

Jel ti možda ima zrno neki čudan miris?Jel mokro ili pljesnivo?

zrno je ok.to ova rado jede,ali kad premeljem neće ga ni pipnuti,ni ona ni janci.

neki dan je pustim van,i nađe ispod snijega neobran kukuruz u komuši,to pojede u sekundi zajedno sa komušom,kako jede mislio sam poješće i klip.ali ovaj kukuruz je bio domaći.

šta ti veliš dali se smije mješati mekinje u mlijeku da pojačam ishranu janjaca koji nemaju majke?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Nećeš im pojačat mekinjama.Svakome u početku daj pola jajeta.Kasnije svakome dnevno po jedno jaje izmiješaj u mlijeku,da vidiš kako će se sjajiti vunica.. ;)

Onda pola samelji,a pola joj daj u zrnu dok se ne navikne.

I životinje imaju svoje navike.Imam jedan primjer kad je susjed kravu drzao 10 godina na vezu u štali i probao ju puštat van u bašču na čistu djetelinu.Krava nije znala pasti travu,a kad bi joj donijeli sijeno onda je jela.Također bi u štali jela travu.Tako da se nemoj ništa čuditi..
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Nećeš im pojačat mekinjama.Svakome u početku daj pola jajeta.Kasnije svakome dnevno po jedno jaje izmiješaj u mlijeku,da vidiš kako će se sjajiti vunica.. ;)

Onda pola samelji,a pola joj daj u zrnu dok se ne navikne.

I životinje imaju svoje navike.Imam jedan primjer kad je susjed kravu drzao 10 godina na vezu u štali i probao ju puštat van u bašču na čistu djetelinu.Krava nije znala pasti travu,a kad bi joj donijeli sijeno onda je jela.Također bi u štali jela travu.Tako da se nemoj ništa čuditi..

ok. odmah krećem sa jajima. a to sa navikama si u pravu.možda je ovca navikla na domaći a ja kupio neki hibridni kukuruz
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Zaboravio da pitam, kako prolazite sa vunom, može li prodati i za koje pare?
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Koliko otprilike janje pije mliječne zamjenice u dobi od 10 do 30 dana? Konkretno, koliko treba mliječne zamjenice da se janje othrani?
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
Koliko otprilike janje pije mliječne zamjenice u dobi od 10 do 30 dana? Konkretno, koliko treba mliječne zamjenice da se janje othrani?

ovisi mislim u početku oko 1 lit. dnevno a poslije oko 0,5 lit. kada počme zobati
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Ok. Hvala

Gledao sam nešto Sanolac Lamb. jel ima tko kakva iskustva sa tom zamjenicom?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ja sam ga davao janjcima.Nisam imao nikakvih problema,ali pili su ga kao ludi,naravno kad su se navikli pit na dudu.
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Da i platiš nitko je neće!!!
Jel kod tebe drugačije?????:partyman:

Zadnjih godina smo bacali.Prošle godine smo prodali, ali pare nismo dobili.Firma otišla u stečaj,a neko bio pre nas i pokupio sve prese za vunu i neki drndavi auto.Izgleda opet deponija ove godine.
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Janjad koja je se prehranjuje mljecnom zamjenicom, treba imati mljeka na volju u pravilnoj koncentraciji, koja se nakon vremena postepeno smanjiva, da bi u starosti od 50 dana dosao na najmanju koncentraciju koja traje jedno tri-cetri dana, nakon cega se prestaje s mljecnom ishranom. U pocetku konc. mljeka u prahu je uglavnom 200 g mljeka u prahu na 1 litru vode, da bi pri kraju dosao na konc. od 130 - 150 g na litru vode.
Racunaj da otprilike ide 1.5 kg mljecne zamjenice u pocetku za prirast od 1 kg tjelesne tezine.
Prilikom umjetne ishrane, bitno je da prva tri dana dobija kolostrum i to najmanje 4 puta dnevno. Nakon toga prelazis na mlj. zamjenicu, i nakon tri-cetri dana stavis malo kvalitetnog djet. sjena (sva vise lista), tako da pocne polako grickati. Nakon 15-tak dana uvodis u prehranu malo po malo koncentrat uz vodu.
Pozdrav.
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
Ok. Hvala

Gledao sam nešto Sanolac Lamb. jel ima tko kakva iskustva sa tom zamjenicom?

ja sam radio sa tom mlječnom zamjenicom prošle godine davao sam je jarićima i zadovoljan sa sa njom iako prije 10 godina je bila kvalitetnija , mislim bar je više mirisala
uglavnom jako je jednostavno sa njom raditi
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ma jednostavno je,ali kad imaš još druge poslove za obavljati,npr u polju,onda ne stigneš na vrijeme pojiti te janjce,pa oni ne mogu napredovat kako treba.Samo kažem iz svog iskustva.
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Ukoliko se radi o vecem broju isplati se uzet lupu (masinu za pripravljanje mljeka).
Tako da nema potrebe pojit ih, osim stavit mljeko u prahu.
Ali zavisi, sta ti je cilj, koliko imas janjadi i prostor.
Opet ovisi i o cjeni mljecne zamjenice, u odnosu na cjenu mljeka.
Ukoliko se radi o malom broju, dosta je kanta s 6 siski i stavis dva puta dnevno mljeko.
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
Ukoliko se radi o vecem broju isplati se uzet lupu (masinu za pripravljanje mljeka).
Tako da nema potrebe pojit ih, osim stavit mljeko u prahu.
Ali zavisi, sta ti je cilj, koliko imas janjadi i prostor.
Opet ovisi i o cjeni mljecne zamjenice, u odnosu na cjenu mljeka.
Ukoliko se radi o malom broju, dosta je kanta s 6 siski i stavis dva puta dnevno mljeko.

ja pojio lani 34 komada, doduše jarića i imam kante sa 6 duda ali praktičnije su mi bile dječije dude
dnevno sam trošio oko 3 do 4 sata na nji
pojenje i čišćenje, samo pojenje je trajalo nekih 45 min
spensi imaš možda kakvu sliku od te pojilice
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Lupa-masinazadistribucijumljekaupra.jpg


Postoje i manje. Ovaj tip ti osigurava prehranu mljecnom zamjenicom oko 120 - 150 janjadi ili jaradi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh