• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

Stjepan33

Član
Tu od
6 Stu 2016
Poruka
39
Pozdrav evo imam jos jedno kratko pitanje, imam 11 ovaca to su sve siljezat i janjci ali imam jednu siljezicu staru 13 mjeseci a sa 8 je bila pustena s ovnom e sad ja nisam osobno vidio dali ju je ovan zaskocio ali sam vidio da se tjera naskakivala je na ostale janjce i blejila, po mome proracunu za 20 dana bi joj bio termin imam par slika pa vi iskusni kolege ovcari ako bi mogli po izgledu vidjeti? Hvala
 

Prilozi

  • 20170202_092724.jpg
    20170202_092724.jpg
    43.7 KB · Pregleda: 95
  • 20170202_094029.jpg
    20170202_094029.jpg
    40.2 KB · Pregleda: 84
  • 20170202_094103.jpg
    20170202_094103.jpg
    33.5 KB · Pregleda: 92

kalimero

Novi član
Tu od
30 Stu 2016
Poruka
12
Probaj kakvo ima vime. Ako je toliko skotna vime bi trebalo bit povecano.

Poslano sa mog LG-H440n koristeći Tapatalk
 

kalimero

Novi član
Tu od
30 Stu 2016
Poruka
12
Ja sam 10.10.16 pustio ovna kod siljezica i vec sad vecini pocinje rasti vime. Kod mladih ovaca obavezno, a pozeljno je i kod starijih odvajati ovce u box prije janjenja.

Poslano sa mog LG-H440n koristeći Tapatalk
 

vilenjaci

Novi član
Tu od
16 Stu 2013
Poruka
24
Vime počinje rasti ranije al mora biti tvrdo onda će se ojanjiti u roku par dana i možete probati dal ide mlijeko al nemojte puno samo malo. I bitno da janje normalno mora biti vani nakon 20-tak minuta od puknuća vodenjaka max 45minuta ako nije nešto ne valja vadite ga van jer se može ugušiti ili će se napit plodne vode. Sretno.
 

kalimero

Novi član
Tu od
30 Stu 2016
Poruka
12
Koliko sam shvatio kolega Stjepan33 je bio u dilemi dali je ovcica skotna ili ne. Probavanje par dana prije janjenja dali ide mlijeko nebi preporucio. Poslje janjenje obavezno povuci jedan mlaz mlijeka iz svake sise.

Poslano sa mog LG-H440n koristeći Tapatalk
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Povuci savjetuju svi iz razloga sto prvo maknete čepove koji su puni bakterija je prvi razlog a drugi sto janje daleko lakse počne sisati jer tih čepova nema.
Kad je rječ o kolostrumu njega ima i nakon prvog mlaza tako da nema brige sa te strane,janje će dobiti dovoljnu količinu.
To takodje nepodrazumjeva da izmuzate puno nego tek toliko da čepove isterate.
Da je pod obavezno i nije jer se nista nece dogoditi ako to neuradite,jer imam puno situacija gdje se ovca naveče ojanji a janje ujutro već sisa kao veliko,ako je već odvajate provjerite dali je uspjelo povući iz obe strane .

Nema tu straha dali je skotna dal se treba janjiti,svaka ovca promjeni ponašanje pred janjenje,prestaju jest,odvajaju se obično po čoškovima i samo je sad pitanje dali ste prisutni da to uočite.

Čupanje janjaca je nešto što vi mozete pripomoći ako je janje krenulo,al gdje je glava vani obično dalje nema problema a priča kada pukne vodenjak da ga morate čupati e to je već druga teorija,janje koje neide prirodnim putem,zbog nedovoljnog otvaranja cerviksa u tom slučaju teško da išta mozete uraditi sto znači da ako je pukao vodenjak a dalje se ništa nedešava pozvati osobu koja zna kako dalje ma da u takvom poremećaju teško da će i oni nešto uraditi,pogotovo nabrzinu.
Da bi to izbjegli neizlazite ovce stresu,mehaničkim ozljedama i pljesnivoj hrani.
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
985
Evo i kod mene konacno da krene jagnjenje,,,nocas jedna 3 kom,,jedna 2...ima jos oko 18 za jagnjenje :cool2:
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
985
Jutros u pola 8 udjem u stalu i vidim ovca je ojanjila jedno jagnje ali je bilo mrtvo i vec ukoceno..Ovca je sama u boxu i uredno jede i pije ali se jos napinje i napreze..Od janjenja je proslo vjerovatno 6 7h..Posteljicu jos nije izbacila.Dali postoji sansa da ima jos jedno jagnje u njoj,,to mi se dosada nije desavalo..
Zvao sam veterinara kaze da cekam do sutra,,nije u mogucnosti danas da dodje
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Postoji sansa ali nakon toliko vremena zatvorit ce se ovca i nema sanse izvuc janje.
Dobro pregledaj da nije posteljica negdje zabacana u slami,ako je nadjes super ali ako ne bit ce problema.
Dali si pokusao provjerit da nije zapelo jos jedno janje?
U takvim slucajevima vazno je ovcu spasit,ona do sutra se bude usmrdila ako je sumnja na takav problem.
 

Borna456

Član
Tu od
28 Stu 2016
Poruka
33
Pozz svima
Evo ovako prije 2 mj sam kupio ovce,napokon dosao neki pomladak
 

Prilozi

  • 20170207_202917.jpg
    20170207_202917.jpg
    54.3 KB · Pregleda: 62
  • 20170207_205954.jpg
    20170207_205954.jpg
    53.4 KB · Pregleda: 53

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Malisani sto prije pocnu se ucit jest to bolje,znaci boks im slozit gdje samo oni mogu uci i postavit jasle sa sto kvalitetnijom otavom i kopanje kojima ce konstantno biti smjese a smjesa se sastoji od kukuruza 2 kante,psenice i zobi po kantu i jecma prekrupljenog pola kante,sojine sacme dve lopatice od sana i sanosan jedna nepuna.
Kukuruz sto krupnije sasrotat jer im u pravilu prasina smeta,dovoljno je da zrno pukne.
Daleko bolje je stalno da jedu nego im davat na obroke.
Selen im daj 2-3 dan i kasnije monil kad pocnu pravo jest 1.5ml na 5 kg.
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
985
Danas sam uzeo jedno janje staro 20 dana,,,i podmetnuo ovci koja je ojaanjila mrtvo janje...Pocela ga je prihvatati....E sad dali je rano pocet mu davat koncetrat sa 20 i koji dan.
 

FIOLICA

Novi član
Tu od
29 Tra 2016
Poruka
13
Interesantno je to i jako rijetko da ovca prihvati tuđe pa još i veliko samo pazi da ga ne hrani dok ti stojiš a kad se makneš da ga ne bi glavom zabila u ogradu.To pišem iz vlastitog iskustva a što se tiče hrane taman sa dri tjedna i počinje jesti ozbiljnije krutu hranu tako da je to ok.
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
985
Znam za to,,,zato idem svaki sat kod nje pa ju malo milujem dok on doji,,,,kakve su preporuke za koncetrat ili starter za taj uzrast
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Ma ok i ja dajem mjesavinu srota, kukuruza, zute i crne zobi, jecma, tritikala i sojine sacme...eventualni jos dodam holcim vivacale (kalcij)...
Al ako nema nikakve razlike u zobi lakse i jeftinije mi je kupit zutu...jer moram sad kupovat ili obje ili samo zutu...
 

Najnoviji postovi

Na vrh