• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Izračunaj ugrubo dana na sjenu provedeno pa mnozi 2.5 kg i broj ovaca.
A i masa bale od 15 do 25 je širok pojam.
150 dana po 2,5 kg je 375 kg po grlu racunam ugrubo da je idealna godina ma da je u praksi to barem 10-20% vise.
37500kg je 2500bala od 15 kg
Svi spreme vise jer i ostatak godine i period privikavanja na prelazak ishrane treba dodati.
 
Posljednje uređivanje:

strile

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
43
Čekamo janjenje već par dana i očekujemo više od dvojki.
Virtenberg križana sa romanovskim.
 

Prilozi

  • Križanka pred janjenje 2.jpg
    Križanka pred janjenje 2.jpg
    43.5 KB · Pregleda: 10

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Ja sam pre 2 godine uzeo vitemberg ovna. I prosle godine dobijem njih troje skroz crni sa belom tackom na glavi. Kako su odrastali postajali su sve belji bas kao romanovski. Ostavio sam svo troje medju njima i ovan. I sad sva jagnjad pljunuta romanovska. Mora da mu je neko bio romanovske sorte.
 

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Evo jednog od njih
 

Prilozi

  • 20190216_155735.jpg
    20190216_155735.jpg
    123 KB · Pregleda: 11
  • 20190216_155725.jpg
    20190216_155725.jpg
    121.8 KB · Pregleda: 11

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Da. Imam ih vec cetvoro. Svi imaju po neku dobru karakteristiku nego mi cudno sto su svi kao romanovski. A ja romanovske ovce nikad nisam drzao.
 

strile

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
43
Očito su povukli gene od predaka. Valjalo bi ostaviti ženku, romanovski se ovnovi koriste za poboljšanjhe plodnosti, pa bi takve ženke trebale češće imati dvojke ili trojke.
 

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Ostavio sam jednu od prosle godine i upario je sa tim romanovskim. Nadam se da ce ih biti jos
 

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Zna li ko cemu uopste sluzi broj i bar kod usne markice? Da li se moze elektronskim putem proveriti starost i sve ostalo vezano za tu zivotinju putem markice?
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Naravno genetika je čudo,evo dokaza ni nalik ocu,ali djedovi i ostatak pitanje je sta je.
Kazes kupio Vitemberga,bome prava stvar.
Usna markica i čip počinju postojati sa oznacavanjem i prate migraciju zivotinje,kao i samo saznanje koliko je staro i gdje je sve migriralo,sve se to vidi u aplikaciji ali kod veterinara,u aplikaciji posjednika samo dolazak i odlazak se moze vidit.
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Novi sam u ovcarstvu, nabavio sam ovce krizano istocno frizijska i slovenka ali bez ovna... kojeg ovna bi bilo najbolje nabaviti?
 

IMT542

Novi član
Tu od
18 Velj 2019
Poruka
15
znam da niste veterinari ali da ipak pitam... ovca ojanjila dvoje i prvo janje ima "krive" prednje noge, ne znam kako bi opisao ali koljena su mu "izbacena" prema naprijed, sad izgleda kao mali stolac... normalno hoda ali bas ruzno izgleda, prvom prilikom cu stavit sliku... pa ako itko zna otprilike o cemu se radi ili da je imao istu situaciju, dok veterinar ne pogleda :unsure:
 

IMT542

Novi član
Tu od
18 Velj 2019
Poruka
15
19823
ovo je samo primjer, njoj su obadvije noge kao ova prva kad stoji i ne moze ih ispraviti a hoda tako da ih samo podize, znaci ne savija ih u zglobu
 

strile

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
43
Novi sam u ovcarstvu, nabavio sam ovce krizano istocno frizijska i slovenka ali bez ovna... kojeg ovna bi bilo najbolje nabaviti?
Ja bih na tvom mjestu nabavio slovenca ili romanovskog. Slovenska pasmina ima oko 15 % romanovske krvi, pa je srodna sa romanovskima i po konstituciji. Slovenski ovan bi sigurno bio dobar, no mislim da možeš pogriješiti jedino ako nabaviš nekog ovna krupne pasmine( Texel, Wirtenberg).
 

IMT542

Novi član
Tu od
18 Velj 2019
Poruka
15
nitko ne zna izgleda ;) ugl. veterinar pogledao i rekao samo masirati noge i davati vitamine... polako se izravnavaju :giggle:
 

strile

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
43
Izgleda kao rahitis , AD3E i tokoselen , umjesto Tokoselena sada ima neki preparat što košta oko 120 kuna i jkao je dobar. Pitaj u ljekarni.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Kolege, da li je možda neko od vas imamo situaciju da mu je ovce ili neke druge životinje napao čagalj, pa da ima s tim iskustva?
Mom prijatelju je prošlu noć neka zvijer napala ovce u dvorištu gdje su zatvorene preko noći. Četiri velike ovce su uglavnom izgiržene po prednjem dijelu (lopatica pa prema vratu) i dvije zadnji but, dok je jednoj ovci i janjetu razderana trbušna šupljina.
Ima tri psa, dvije kujice hrvatskog ovčara i jednu kuju tornjaka. Jedna ovčarka je bila slobodna i pobjegla je u štalu a druga koja je bila na lancu se htjela istrgat od straha kad je bila havarija i to na dva puta po noći, manja oko 2 sata, a ona glavna u 4 ujutro. Također je i nastradala ova kuja tornjak koja je također bila vezana, njoj je razderana cijela bočna strana ispod prednje lopatice prema trbuhu i sve izgriženo.
Sad ni sami nismo sigurni što bi to bili, jer da su psi lutalice oni sigurno ne bi tak napali kuju, sumnjamo na čaglja, jer smo već par puta čuli njegovo glasanje po noći, a i viđen je prije kojih mjesec dana cca 300 metara od sela.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,171
Ja bih cak rekao vuk po ponasanju pasa ali sumnjam da su bas toliko u naselje dosli....
 
Na vrh