• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Jedno pitanje za ovčare...

Imao sam 5-6 komada ovaca i nakon njih kupio 3 krave. Ovce sam mislio u štalu zajedno s kravama posto je štala s 6 vezova, a i bila je zima...međutim kad sam tih 3 veza spojio u jednu prostorio, ogradio, napravio jasla za ovčice, došao veterinar i rekao da to moram podhitno izbaciti sve van...

Navodno ovca i krava ne smiju biti zajedno u jednoj prostoriji...koza i krava moze ali ovca ne.
Razlog je taj što postoji nekakav virus koji normalno zivi u odrasloj ovci i s kojim ovca normalno zivi, e ako taj viru pređe na kravu krava ugiba za kratko vrijeme....3-4 mjeseca...nema joj lijeka.

Janjci sve do 7-8 mjeseci zajedno mogu biti s kravama u istoj prostoriji a kasnije ne....isti razlog.

Imal šta od toga???
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
za to sam čuo,a jel istina neznam,budem na proljeće probao pa ću vam znati reći
 
K

kvicoje

Guest
Kod mene su bile bez problema, ne neko duže vreme ali su bile zajedno krave i ovce u štali u zimu za vreme jagnjenja
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
hrani li tko janjce sa mlijecnom zamjenicom?
kako ste zadovoljni sa napredovanjem janjaca i na koji nacin te u kojem omjeru pripremate mlijeko?

ja sam sa zamjenicom hranio cini mi se pred 2 god dva janjca ali nisam bio zadovoljan. samo su im trbusi rastli a janjci su bili dosta manji od ostalih.
ove zime sam hranio opet 2 janjca ali sa kravljim mlijekom i oni su jako lijepo napredovali.
sada ponovno hranim jednog janjca sa zamjenicom i iako radim po preporuci prodavaca nisam zadovoljan. janjac gotovo da ne napreduje.. :roll:
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Nisam to nikada radio,ali pretpostavljam da je loše.I kravlje mleko je slabije od ovčijeg, a kamoli zamenica.
Po meni bi bilo idealno kozije mleko, ako ovca već nema dovoljno.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
ja sam pak cuo na nekoliko mjesta da hrane janjce sa zamjenicama i da su ljudi zadovoljni sa napredovanjem. samo eto, ja nisam..
 

MEDOLINA

Član
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
130
Da mliječna zamjenica ali za janjad a ne za telad! TO JE TO.
 
Posljednje uređivanje:

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
ja sam hranio sa zamjenicom za janjce,omjer ima na vrečici,kupujem je u kutini
-i meni sporo napreduju ,imaju samo trbuh i vunu,6mj. raste za nekih 30kg-probao i s kravljim mlijekom,al dobiju proljev i uginu
-baš prije 5 dana ovca se ojanjila imala 2 i jedno odbila 3 dan,ali žao mi ga je ubiti pa opet ga hranimo zamjenicom
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ne budi lud da ubiješ malu buduču pečenku,tu kod nas veliki ovčari kad imaju tako poneko janje viška da im ovca ojanji 2 ili 3 oni to prodaju za 50ili100 kn ovisi o stanju i neko si ga othrani sa kravljim mljekom za ljeto za ražanj,tužno al istina
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
e ovca ima 100kg vime skoro do poda ,imaju šrot i otavu ,u svom je boksu i još ga odbije,da poludiš,ubio bi prvo nju
 

ovčica

Član
Tu od
24 Srp 2011
Poruka
281
e ovca ima 100kg vime skoro do poda ,imaju šrot i otavu ,u svom je boksu i još ga odbije,da poludiš,ubio bi prvo nju

kažu da se mora izdojiti ovca, janje namazati tim mlijekom oko repića..tamo gdj ga ovca njuši...držati ju dva dana tako..janje gurati pod nju..i da je uspjeh zagarantiran..ja ne znam nisam probala...
i nije ovca kriva...priroda je to..
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
-znam,znam - nije ovca kriva(al čovjek popizdi),mogu još i to probati,ak sad nije već kasno
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
hrani li tko janjce sa mlijecnom zamjenicom?
kako ste zadovoljni sa napredovanjem janjaca i na koji nacin te u kojem omjeru pripremate mlijeko?

ja sam sa zamjenicom hranio cini mi se pred 2 god dva janjca ali nisam bio zadovoljan. samo su im trbusi rastli a janjci su bili dosta manji od ostalih.
ove zime sam hranio opet 2 janjca ali sa kravljim mlijekom i oni su jako lijepo napredovali.
sada ponovno hranim jednog janjca sa zamjenicom i iako radim po preporuci prodavaca nisam zadovoljan. janjac gotovo da ne napreduje.. :roll:


ja sam svoje podigao sa kravijim mlijekom.200 ml po obroku,dva mjeseca,4 puta dnevno.napreduju ko ludi.samo treba paziti na količinu i na broj obroka,niukom slučaju dati da se najedu koliko mogu,samo onoliko koliko ovca ustvari može dati obročno
 

sasavele

Novi član
Tu od
3 Srp 2011
Poruka
9
e isti slucaj kod mene prije 5 dana,jedno prihvati drugo ne.ovo drugo bilo slabo i uginulo,nisam imao vremena da se pozabavim s njim, prije sam znao drzati ovcu ako nece da prihvati janje da posise prvo mlijeko par puta pa onda duda,ako ga ni kasnije ne prihvati.ja ovcama poslije janjenja ne dajem srot nekih 10 ak dana jer mislim da janjci neće uspijeti posisati mlijeko.sta Vi mislite cjenjeni clanovi ovog foruma
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ovisi šta držiš.Ako imaš ovce koje ti daju dosta janjadi po janjenju(romanovke) onda slobodno šrotaj.Inače nisam nikad imao problema sa time,a ovce po janjenju dobivaju prvi obrok samo posije(mekinje),a drugi dan već normalno šrot i to smjesu za ovce dojillje sa više zobi a manje kukuruza i kvalitetno sijeno ili lucernu.
 

sasavele

Novi član
Tu od
3 Srp 2011
Poruka
9
[QUOTE=abrkili; krizanke slovenki.da znam za to procitao sam sve vase postove i par knjiga o ovcarstvu,al ove moje ovce imaju vime skoro kao koza pa mislim da nema potrebe al ne mora znaciti da imam pravo.ipak hvala cjenim vase misljenje.surfam cjeli dan po netu,trazim idealni ovcarnik tj slike.
 
L

lovac00

Guest
Dali je tko imao nesto slicno,ovca cistokrvna slovenka ojanjila dvoje janjadi jedno ima prednju nogu i plećku crnu!!Ovan naravno čistokrvni solčevac!!!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Dali je tko imao nesto slicno,ovca cistokrvna slovenka ojanjila dvoje janjadi jedno ima prednju nogu i plećku crnu!!Ovan naravno čistokrvni solčevac!!!

Ovca isto čistokrvna?Inače sam vidio kod lika koji drži umatičene slovenke potpuno smeđu ovcu koja ima navodno uredne papire.

@tinda: Jel ovce izbacila mrtve plodove?Ili su pronađeni mrtvi u štali?
 

Najnoviji postovi

Na vrh