• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ovčarstvo

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Uzgajivači matičnih suffolk ovaca:

Miroljub Muškinja Velike Sredice 112, 43000 Bjelovar
Siniša Sučević Narta 279, 43247 Narta
Božica Međimurec Oštri zid 82 a, 43233 Oštri zid
Palavra d.o.o. Ugarci bb, 34000 Požega
Bara Puž Oštri zid 122, 43233 Oštri zid
Marijana Repustić Žreme 1, 44 210 Žreme
Željko Lacina Poljani 61, 43290 Grubišno polje
Antun Lešić S.Gruber 42, 32270 Županja

Izvor: HPA Godišnje izvješće 2011.
 
B

blacky8

Guest
Pozdrav, imam trenutno problema s ovcom i dva janjeta. Naime preksinoć je ojanjila dvojke i jedno odmah odbacila... Pročitao sam dosta odgovora što napraviti kada se to dogodi, mi smo odmah jučer ujutro ju posebno odvojili u boks sa ta dva ali uzalud jer se u tog drugog stalno zaletava i tuče ga...

Onda smo ju namjestili skroz do zida, glavu joj zavezali da se nemre okretat i uz nju dugačku batinu kojom smo ju zagradili da ne može nikud bježat tak da je praktički fiksirana na to mjesto. Ovo je tek drugi dan ali još uvijek jednom da sisat mlijeko dok drugog udara s nogom kada krene pod nju. No mali se ne da, žilav je tak da uspije nekad pod nju i posisat neš mlijeka.

Imate li možda još kakav savjet? Nakon koliko dana odustat kada se vidi da ne bude sreće s prihvaćanjem drugog janjeta?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Uglavnom je vrlo rijetko da ovca prihvati tuđe janje kao svoje. Uzmi janje i hrani ga na bočicu, ili drži ovcu dok janjac posisa i dobro. Dok ona bude jela, on će odostraga krasti, jer ga tako ovca ne može udariti. Samo trebat će vremena za to. I to kao što sam rekao nije prihvaćanje, nego samo snalažljivost janjeta.
 
B

blacky8

Guest
Uglavnom je vrlo rijetko da ovca prihvati tuđe janje kao svoje. Uzmi janje i hrani ga na bočicu, ili drži ovcu dok janjac posisa i dobro. Dok ona bude jela, on će odostraga krasti, jer ga tako ovca ne može udariti. Samo trebat će vremena za to. I to kao što sam rekao nije prihvaćanje, nego samo snalažljivost janjeta.


Ma nije tuđe, njezino je, oba dva su njezina, no uspije on posisat neš dok ona jede, manji je od svog brata ali žilav jako. Dok taj drugi, promatram ga već neko vrijeme, nekak kao da nije zainteresiran za sisanje... Bar dok sam ja tamo, ovaj kojem ne da ide odmah pod nju i pokušava sisat dok drugi je nekak bezvoljan, stavim ga pod nju on niš, sam gledi i onda se makne... Nadam se da nema razloga za brigu jer u početku (prije nego smo ih odvojili) išao je pod nju i normalno sisao.
 

pocek

Član
Tu od
17 Pro 2010
Poruka
103
Isto takav problem sam imao i ja ove godine,ojanji ona dvoje super jedno ne prihvati,tjedan dana sam ju vezao i hranio malog misleči da će ga prihvatiti,nakraju je mali bio jači od ovog kojeg je prihvatila,i jedne noći ga je doslovno ubila,ujutro više nije ni sisao ni ništa,a bio več veliki i otporan,bilo mi žao što ga nisam hranio na dudu, pitao sam veterinara zašto ga nije prihvatila veli mi da je to prirodna selekcija ili nema mlijeka dovoljno ili je ono slabije pa nek umre bolje. predlažem ti da ga nasaviš hraniti na dudu.
ispričavam se za pravopis žurim
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Imam jedno pitanje danas popodne mi je uginuo mladi ovan starosti oko 10mj bio je na pasi i sve normalno i da bi ga kasnije stari naso mrtvog sta se moglo desit radi ceg a sve je bilo normalno!
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Nisu bile puno na pasi svaki dan popodne do pol sata i stalno imaju sijena i kukuruz dobiju ujutro i navecer!!
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Nisu bile puno na pasi svaki dan popodne do pol sata i stalno imaju sijena i kukuruz dobiju ujutro i navecer!!

Kazu veterinari di ima blaga ima i kvara, kakvi siptomi izvvana krv na nos,imas li velikog ovna ,moguce da mu je srce drapilo al manje moguce nije tako vruce,moguce od ishrane od sijena ili zita.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Dijagnoza se ne može postaviti na osnovu izjave da je nešto bilo zdravo i ujutro je nađeno krepano. Dakle, možemo samo pretpostaviti da se radi o ovome i onome. Sve je zapravo dobro dok to ne krene sa cijelim stadom tako...
 

kebir

Član
Tu od
24 Kol 2011
Poruka
339
Imam jedno pitanje danas popodne mi je uginuo mladi ovan starosti oko 10mj bio je na pasi i sve normalno i da bi ga kasnije stari naso mrtvog sta se moglo desit radi ceg a sve je bilo normalno!

Obično ga stariji zamlati.Bilo ovan ili ovca.Imal sam takav slučaj sa kozama.Zatukle su mi mladog jarca.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Imao sam samo tog ovnica ovcu i malo janje to je sestra dobila na poklon pa je bilo suza za mazom ko kisna godina nije bilo ni krvi nije bio ni napuhnut onda ga je sigurno srce to mi je reko gazda od kog je sestra ih dobila na poklon!!
 
B

blacky8

Guest
Da vas pitam, neki dan sam postavio pitanje kad je ovca ojanjila dvojke i jednog odbacila. Još uvijek postoji taj problem iako ju silimo da oba dva sisaju mlijeko, sve je super samo sam primjetio da joj je vime jako vruće. Da li je moguće da je došlo do upale? Na dodir se ne bi reklo da je tvrdo al opet je zbilja jako toplo...
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,263
Šišanje ovaca

kolege ovčari,

da vas pitam, uskoro kreče štriža ovaca. imam nešto frizijske pasmine i one se lako šišaju bez problema. za jednu mi treba 2 do 3 minute. ali imam romanovske ovce i one su malo zahtjevnije kaj se tiče šišsanja em su nemirne em im je runa jako gusta i masna. i kod njih imam najviše problema. Kada ih šišam s mašinicom, na češalj mašinice mi se nabire masnoča. pola ovce ošišam i moram kompletno čistiti češalj. dok frizijke i sloveneke 3 4 ovce pa tek onda čistim.
Jel se vama todogađa i kako to riješavate? ja počinjem lagano u subotu s šišanjem ovci. dok su čiste i dok neidu na pašu.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Prvo moram poslat češljeve i noževe na oštrenje pa krećem. A za tvoj problem postoji vrlo lagano rješenje. Nađi neku plitku posudu, npr od sladoleda onu četvrtastu kutiju plastičnu. Napravi u njoj sapunice, znači topla voda i deterdžent za suđe. I dok hvataš drugu ovcu, ostaviš tih par minuta uronjenu mašinicu (samo češalj) i sa nje sve lagano se odmasti i odmah šišaj dalje....
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Imam problem vec nekoliko dana mi jagnjad masovno imaju povisenu temperaturu, preko 40, vetrinar kaze da je neka viroza. Je li jos neko imao takav problem?
Inace jagnjed djeluju dobro, jedu normalno i zivahna su
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Pa za janje, pogotovo ako je mlađe, je normalna temp. 38,5 čak do 40. Ako oni jedu, i živahni su nemaj brige. Zanima me samo kako si dosao do toga da im mjeriš temp. ako jedu i živahni su?
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,263
Prvo moram poslat češljeve i noževe na oštrenje pa krećem. A za tvoj problem postoji vrlo lagano rješenje. Nađi neku plitku posudu, npr od sladoleda onu četvrtastu kutiju plastičnu. Napravi u njoj sapunice, znači topla voda i deterdžent za suđe. I dok hvataš drugu ovcu, ostaviš tih par minuta uronjenu mašinicu (samo češalj) i sa nje sve lagano se odmasti i odmah šišaj dalje....


Budem probao tako, ja s četkom sam čistio češalj ali nije baš nešto učinkovito, mislio sam da ima neki češalj na koji se ne prima masnoča. Moje ovce još ne idu na pašu. kada ih ošišam, okupam i očistim od metilja od ih puštam. i trava će biti veča.
 

Prilozi

  • cetka-ribaca-08271.jpg
    cetka-ribaca-08271.jpg
    8 KB · Pregleda: 67

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Pa za janje, pogotovo ako je mlađe, je normalna temp. 38,5 čak do 40. Ako oni jedu, i živahni su nemaj brige. Zanima me samo kako si dosao do toga da im mjeriš temp. ako jedu i živahni su?

Jedno je prije bilo slabo i imalo je temperaturu i sada imam jos jedno jagnje za koje takodje vidim da nije bas naj bolje, vidim kakao lezi, a za ostale sam skontao tako da kada ih pomazim, vidio sam da je vruce, pa sam svima mjerio i utvrdio da ih vise ima povisenu temperaturu.
Inace oni svi jedu i zivahni su, jedino tih dvoje je pokazivalo znakove bolesti i vetrinara cudi da su uz temperaturu preko 40 i dalje tako zivahni.
Mene jedino brine da iako sada jedu, da ce ih ta temperatura ako nelijecim savladati i da se se potpuno razboliti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh