• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paljenje traktora nakon dužeg vremenja stajanja...

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,059
Trebale bi biti dvije, jedna gore, a jedna dole.
Izvadiš rukavac, presječeš piksu i izbiješ ju van, nabiješ novu, nadovariš osovinu i prerajbaš novu piksu.
Otprilike tak nekak.
Normalno, poželjno je staviti novi aksijalni.
 

gadov

Novi član
Tu od
21 Ožu 2013
Poruka
26
Pozdrav svima!
Bornakutina;SVAKA ČAST! Nemrem vjerovat da si napravio od onakvog traktora tak lijepi a vjerujem i kvalitetni.
Novi sam na forumu i odmah trebam pomoć haha,nadam se da me nebudete odmah pokudili:icon_redface:.
Imam jednog IMT-a 533 iz 1967g.Prije nekih 12 god smo mu promijenili motor,kupili smo novi reparirani motor ali od IMT-a 539. Kako smo se prestali baviti sa poljoprivredom , počeli smo ga rijetko koristiti,većinom za vuču drva iz šume. Traktor je natukao jako malo radnih sati sa tim novim motorom,ako ima nekih 200tinjak sati,možda sam i rekao puno(ne rade mi cajgeri pa neznam točno).Prije nekih 6 god je puklo ono koljeno kaj ide sa hladnjaka na blok motora iznad ventilatora naprijed,pojavila se crta na tome te je voda samo počela iz toga curiti. Pošto nismo imali potrebe za traktorom tako smo ga ostavili u šupi i tamo dan danas stoji. Pošto nije nekih 6god paljen ja sam se odlučio malo ovo proljeće pozabaviti s njim te ga osposobiti. U njemu još stoji ulje u motoru te ima nešto nafte u spremniku goriva te naravno nemam akomulator. Ja bih sad zamolio neku osobu sa iskustvom i znanjem da mi objasni što da činim i kojim redosljedom. Da li da ispustim ulje i izvadim naftu ili ne? Da li da ga palim na akomulator ili na vuču? Pročitao sam ovu temu ali nisam neke sigurne odgovore našao. unaprijed hvala svima!:)
 
Posljednje uređivanje:

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Ako je traktor radio prije normalno od stajanja u garaži mu nije ništa,a ako ga misliš stavit oprt u funkciju nebu mu škodilo stavit novo ulje u motor i ovu naftu izbacit i stavit frišku,mada ga i sa ovim starim uljom možeš upalit da vidiš dal pali pa onda promjenit kad odlučiš da sve štima i da če se koristit.
Možeš eventualno prije samog paljenja malo motor izvrtit ručno da ga ne šokiraš odma paljenjem,i samo bez gasa odma,nek malo na leru odvrti
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Pozdrav svima!
Bornakutina;SVAKA ČAST! Nemrem vjerovat da si napravio od onakvog traktora tak lijepi a vjerujem i kvalitetni.
Novi sam na forumu i odmah trebam pomoć haha,nadam se da me nebudete odmah pokudili:icon_redface:.
Imam jednog IMT-a 533 iz 1967g.Prije nekih 12 god smo mu promijenili motor,kupili smo novi reparirani motor ali od IMT-a 539. Kako smo se prestali baviti sa poljoprivredom , počeli smo ga rijetko koristiti,većinom za vuču drva iz šume. Traktor je natukao jako malo radnih sati sa tim novim motorom,ako ima nekih 200tinjak sati,možda sam i rekao puno(ne rade mi cajgeri pa neznam točno).Prije nekih 6 god je puklo ono koljeno kaj ide sa hladnjaka na blok motora iznad ventilatora naprijed,pojavila se crta na tome te je voda samo počela iz toga curiti. Pošto nismo imali potrebe za traktorom tako smo ga ostavili u šupi i tamo dan danas stoji. Pošto nije nekih 6god paljen ja sam se odlučio malo ovo proljeće pozabaviti s njim te ga osposobiti. U njemu još stoji ulje u motoru te ima nešto nafte u spremniku goriva te naravno nemam akomulator. Ja bih sad zamolio neku osobu sa iskustvom i znanjem da mi objasni što da činim i kojim redosljedom. Da li da ispustim ulje i izvadim naftu ili ne? Da li da ga palim na akomulator ili na vuču? Pročitao sam ovu temu ali nisam neke sigurne odgovore našao. unaprijed hvala svima!:)

ja bih se samo zahvalio za like u vezi mojeg imt-a pozzz..
 

gadov

Novi član
Tu od
21 Ožu 2013
Poruka
26
Ako je traktor radio prije normalno od stajanja u garaži mu nije ništa,a ako ga misliš stavit oprt u funkciju nebu mu škodilo stavit novo ulje u motor i ovu naftu izbacit i stavit frišku,mada ga i sa ovim starim uljom možeš upalit da vidiš dal pali pa onda promjenit kad odlučiš da sve štima i da če se koristit.
Možeš eventualno prije samog paljenja malo motor izvrtit ručno da ga ne šokiraš odma paljenjem,i samo bez gasa odma,nek malo na leru odvrti

Da da,radio je najnormalnije , samo je puštao vodu na onom dijelu koji sam naveo da je puknuo. To bi trebao samo prije promjeniti. Mislio sam da bi bilo pametno napravit kak si i napisao,probat ga upalit sa ovim uljem,vidjet jel radi,ak radi sve ok onda mijenjat ulje. Samo nisam ziher dal da palim s ovom starom naftom ili ne. Mislim da je sigurnije da ulijem novu. Sad još samo moram nabaviti novi akomulator te ću ga pokušat upaliti na njega.
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Da da,radio je najnormalnije , samo je puštao vodu na onom dijelu koji sam naveo da je puknuo. To bi trebao samo prije promjeniti. Mislio sam da bi bilo pametno napravit kak si i napisao,probat ga upalit sa ovim uljem,vidjet jel radi,ak radi sve ok onda mijenjat ulje. Samo nisam ziher dal da palim s ovom starom naftom ili ne. Mislim da je sigurnije da ulijem novu. Sad još samo moram nabaviti novi akomulator te ću ga pokušat upaliti na njega.

nije nafti nista ako je jos ima...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ako je 6 godina stajao daj boze da nisu karike zapekle. ja bih ti preporucio prvo. dizne poskidaj i kroz otvore naspi bar po 2dc gasa [petroleja ]ako imas gde nabaviti. ako nemozes pomesaj benzin i ulje pola pola i sipaj. ostavi ga tako bar dan pa probaj okrenuti.karike kod dizela ako duze stoji zapeknu sigurno.mentili takodje. da ce biti problema hoce. i ako okrene treba ga izverglati prvo. moze doci i do lomova karika ako zalepe u klipu i kasnije u toku rada. da je moj ja bih ga otvorio i povadio klipove i razradio karike , oslajfao ventile i sklopio filtere i ulje onda nove zamenuo ,dizne proverio pa tek onda palio. ovako na silu da kazem mozda ces upaliti ali je pitanje kasnije sta ce se desiti sa tim motorom. ipak je to previse vremena proslo. da je i godisnje upaljen bar pola sata nebi bilo toliko problema a ovako ko zna i kad se otvori u kakvom je stanju stubline i ostalo od vlage .ali po meni je najbolje otvoriti pa videti prvo. sve ostalo je reskir i na silu. retko kad uspe
 

gadov

Novi član
Tu od
21 Ožu 2013
Poruka
26
ako je 6 godina stajao daj boze da nisu karike zapekle. ja bih ti preporucio prvo. dizne poskidaj i kroz otvore naspi bar po 2dc gasa [petroleja ]ako imas gde nabaviti. ako nemozes pomesaj benzin i ulje pola pola i sipaj. ostavi ga tako bar dan pa probaj okrenuti.karike kod dizela ako duze stoji zapeknu sigurno.mentili takodje. da ce biti problema hoce. i ako okrene treba ga izverglati prvo. moze doci i do lomova karika ako zalepe u klipu i kasnije u toku rada. da je moj ja bih ga otvorio i povadio klipove i razradio karike , oslajfao ventile i sklopio filtere i ulje onda nove zamenuo ,dizne proverio pa tek onda palio. ovako na silu da kazem mozda ces upaliti ali je pitanje kasnije sta ce se desiti sa tim motorom. ipak je to previse vremena proslo. da je i godisnje upaljen bar pola sata nebi bilo toliko problema a ovako ko zna i kad se otvori u kakvom je stanju stubline i ostalo od vlage .ali po meni je najbolje otvoriti pa videti prvo. sve ostalo je reskir i na silu. retko kad uspe
Hm,sad si me bacio u dilemu.. Ak ga idem otvarati to me baca sigurno u trošak koji si sad ne mogu priuštiti jer što ako nešto treba mijenjat. A opet po ovom tvom ispada da i ako ne otvaram može se nešto dogoditi te opet imam veći trošak. U svakom slučaju sam nadrapao novčano :confused:
bornakutina;što misliš da ako ima unutra nafte da bi ga mogao s njom upaliti ako bi to radio?
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Hm,sad si me bacio u dilemu.. Ak ga idem otvarati to me baca sigurno u trošak koji si sad ne mogu priuštiti jer što ako nešto treba mijenjat. A opet po ovom tvom ispada da i ako ne otvaram može se nešto dogoditi te opet imam veći trošak. U svakom slučaju sam nadrapao novčano :confused:
bornakutina;što misliš da ako ima unutra nafte da bi ga mogao s njom upaliti ako bi to radio?

Jel si vidio mojeg na sta je licio ja sam ga isao palit ali nisam uspio....da sam na tvojem mjestu ja ga ne bih otvarao jedino provjerio da li je sta zastekalo ili nedaj boze zapeklo...onda ces dalje vidjeti kuda i kako...ovisi di je traktor stajao ako stoji u garazi nije mu sigurno nista ako je vani onda mu je sve i svasta...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nafta nema nikakve veze sa paljenjem , palio sam jedan kamion koji je stajao 10 god sa starom naftom. retko koji motor dizel posle tolikog stajanja bude ispravan da nezapekne i sve normalno bude posle. za to bi ipak trebali ekstra povoljni uslovi. nezeli te plasiti samo ti govorim cinjenice jer sam se susretao sa svakakvim motorima. bukvalno receno malo je motor radio i nema potrebe za delovima .dihtung glave i kartera ulje i filteri.karike razraditi samo u klipu[odlepiti ih] pastom oslajfati ventile .tu te ruke jedino kostaju fakticki a samo mozes dobiti a ne izgubiti. jedino je problem ako stubline pordjaju da se nemogu ocistiti ali to i onako nebi upalilo nego bi ih izlomilo [karike]. mozes probati i prvo kako sam ti opisao pa probaj kad stavis dizne kako vergla. ako brzo okrece nemoj djaba paliti tu su slepile karike i zastopali ventili i nema kompresije.
 

gadov

Novi član
Tu od
21 Ožu 2013
Poruka
26
Jel si vidio mojeg na sta je licio ja sam ga isao palit ali nisam uspio....da sam na tvojem mjestu ja ga ne bih otvarao jedino provjerio da li je sta zastekalo ili nedaj boze zapeklo...onda ces dalje vidjeti kuda i kako...ovisi di je traktor stajao ako stoji u garazi nije mu sigurno nista ako je vani onda mu je sve i svasta...

Ma uvjeren sam da mu nije nis,bar nebi trebalo bit. Stajao mi je u supi sa drvima ali nije supa zatvorena,ima propuha haha. Ali nije bio na kisi,snijegu,suncu itd. Znaci nije bio izlozen vanjskim utjecajima.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
vlaga u vazduhu je dovoljna a 6 godina je previse. probaj i sa srecom
 

gadov

Novi član
Tu od
21 Ožu 2013
Poruka
26
nafta nema nikakve veze sa paljenjem , palio sam jedan kamion koji je stajao 10 god sa starom naftom. retko koji motor dizel posle tolikog stajanja bude ispravan da nezapekne i sve normalno bude posle. za to bi ipak trebali ekstra povoljni uslovi. nezeli te plasiti samo ti govorim cinjenice jer sam se susretao sa svakakvim motorima. bukvalno receno malo je motor radio i nema potrebe za delovima .dihtung glave i kartera ulje i filteri.karike razraditi samo u klipu[odlepiti ih] pastom oslajfati ventile .tu te ruke jedino kostaju fakticki a samo mozes dobiti a ne izgubiti. jedino je problem ako stubline pordjaju da se nemogu ocistiti ali to i onako nebi upalilo nego bi ih izlomilo [karike]. mozes probati i prvo kako sam ti opisao pa probaj kad stavis dizne kako vergla. ako brzo okrece nemoj djaba paliti tu su slepile karike i zastopali ventili i nema kompresije.

Hvala ti puno na informacijama. Sad za koji dan ce mi pajdo doc koji se vise kuži u motore pa cu s njim vidjet kad malo bolje izvidimo situaciju kaj dal da ga samo kresnemo ili da rastepemo. Smatram da mu nebi trebalo nis bit jer je to prakticki novi motor sa malo sati i radio je ko urica prije nego sto sam ga prestao koristiti. Da mi taj dio nije puknuo ivrlo vjerovatno nebi do ove situacije ni doslo al sto je tu je..
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
da si ga izverglo par puta godisnje i bez vode nebi mu nista bilo.problem kod dizela je garez od sagorevanja da zastopa kariku za klip a i sama vlaga iz vazduha . pokusajte ali bar filter ulja obavezno zameni jer zalepio je sigurno. i dizne skini i proveri da nisu zapekle. i nikako na vucu i veliki gas. samo koliko da moze raditi i ako uspete upaliti i neka radi fto duze barem par sati
 
B

Bobo

Guest
Moj traktor je stajao na mjestu toliko dugo da je ispod njega trava prestala rasti. Kico je bio prisutan kad smo ga gurnuli niz brdo i na guranac upalili, malo dima, malo vizikanja i evo cjelu proslu jesen bez greske odradio i dosadasnju proljetnu sjetvu takodjer bez ista da je po motoru dirano. Jedino kad sam kuci doterao, prestelao ventile i kad sjetvu zavrsim vadim brizgaljke van i nosim ih na provjeru. Drugo nista ne zelim ni gledati.

Vidjeli ste koliko dugo je stajao samo po stanju filtera zraka. a bio je vani cak ni pod drvetom. Imam slike s google eartha oje dokazuju da je traktor stajao nepomaknut BAR 5 godina a prijasnji vlasnik kaze da je proslo i vise ;)

Samo provjeri ulje, gorivo i pali ga, ako sastavi, to je to, predlazem lagano pustanje u rad i sretno ti bilo.
 

gadov

Novi član
Tu od
21 Ožu 2013
Poruka
26
Hvala svima na informacijama,ak ima tko jos da je imao slican slucaj nek napise koji savjet. Sutra ujutro cu pokusati odmah zavrtjeti ventilator da vidim jel se zapekao. Bobo,di su te slike tvog traktora koji je bio pod drvetom?
 
B

Bobo

Guest
Tema IMT, negdje kraj 8 pocetak 9 mjeseca ak se dobro sjecam... Radi se o IMT 5106
 

MF158

Član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
235
Nece mu bit nista,ja sam lani palio fiat motor koji je stajao u kamionu 10g bez paljena sa antifrizom unutra,bio ja na svim vremenskim uvjetima,,samo sam mu promjenio filter goriva i napumpa gorivo,,odma je sastavio i sve je bilo ispravno :)
 

gadov

Novi član
Tu od
21 Ožu 2013
Poruka
26
Evo, ovdje imas sliku traktora koju je Kico uslikao jos davnih dana dok jos nisam ni planirao kupovinu ovog traktora:

http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=16086&page=557

A ovdje imas par slika kako je to izgledalo kad je kod njega dotjerano i kad smo "mesarili"

http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=16086&page=561


Sav pozelenio od mahovine, mastan, ma uzas jedan. NO opet radi li ga radi ;)

Dobro da si mi postavio link,trazim slike vec hrpu vremena,lol. Da stvarno je izgledao dotrajao. Ma vjerujem da cu ga uspijet kresnut. Vidim da svi vecina kazete da mu nemoze nis bit.
 

Najnoviji postovi

Na vrh