• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Sadila sam papriku u kontejnere 40,60 i 84 rupe...kako sam imala, e sad pretpostavljam da cu.ove u 60 i 84 rupe morati presadivati ili?
Kada. Se to radi?

Najbolje odmah pri pojavi pravih listova.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
[QUOTEdmah pri pojavi pravih listova

,hvala, i presadujem ih u 40rupa?

Može proći, to je minimalno, al' ako ima prostora bolje je u 24 ili u saksije devetke.
 
Posljednje uređivanje:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
kupi vodotopivo gnojivo, malu vrećicu od 2kg (recimo formulacije 20-20-20) , stavi 20 gr na 10 L vode i zalij to s time i sa 40 rupa nemaš brige , tih 10 L ti je za 4-5 kvadrata

jeftino, a dobro nije skupo, a loše :(rofl):
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
kupi vodotopivo gnojivo, malu vrećicu od 2kg (recimo formulacije 20-20-20) , stavi 20 gr na 10 L vode i zalij to s time i sa 40 rupa nemaš brige , tih 10 L ti je za 4-5 kvadrata

jeftino, a dobro nije skupo, a loše :(rofl):

Nije problem u volumenu supstrata kod 40 rupa, kao što kažeš to se da korigovati. Problem je u sklopu. Biljke se bore jedna s drugom za svijetlost. Ja sam svojevremeno razmicao i saksije devetke, išlo je i manje od 80 po kvadratu. Kad se nema prostora 40 je najbolji izbor između dva zla. Međutim, ako se paprika iznosi prije pojave četvrtog para listova onda je sasvim u redu i 40.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
za papriku bez problema 60 za ovaj tajming

preveliko izduzivanje nece biti , ni kod ovih koji su direktno sijani u 40, dok izade ...

ova sto se bude pikirala u 40 , krajem 3. ce biti odlicna

ja cu svoju za prodaju rasada pikirati oko 15. u 60 rupa , za prodaju ce biti krajem 4. pocetkom 5. ,
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
evo idem, usput ti slikam i srce :icon_super:

analiziraj ovo ;-)
img20130227171003.jpg


img20130227171133.jpg

Uuu pogriješio sam 100%, ali totalno. Ispričavam se, moja greška. Kad vidim žuto srce u rasadi pušem i na hladno :)
Siki bolje da ja pušem na hladno, nego da netko misli da je normalno pa mu porpadne rasada. Zato postoji forum.
Ja sam priložio svoje argumente, gdje je žuto srce bilo praćeno propadanjem korijena. Da je Samko slikao korijen odmah sve bi bilo jasno. Samo konstruktivno.
Uh moram na neki kraći odmor odmoriti vijuge, prije sjetve i orezivanja voćki.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Uuu pogriješio sam 100%, ali totalno. Ispričavam se, moja greška. Kad vidim žuto srce u rasadi pušem i na hladno :)
Siki bolje da ja pušem na hladno, nego da netko misli da je normalno pa mu porpadne rasada. Zato postoji forum.
Ja sam priložio svoje argumente, gdje je žuto srce bilo praćeno propadanjem korijena. Da je Samko slikao korijen odmah sve bi bilo jasno. Samo konstruktivno.
Uh moram na neki kraći odmor odmoriti vijuge, prije sjetve i orezivanja voćki.



Je kontam u pravu. Ali nisi ti i johabica jedini koji nešto znate i drugi nešto znaju pa bi možda bilo dobro da se i druga mišljenja uvažavaju, a ne terat samo svoje. Koliko puta sam ti rekao da teorija i praksa ne idu zajedno. Ovdje ste tvrdili da je srce žuto zbog toga što korijen ne valja po teoriji to je u redu i točno. Ali u praksi u ovom i većini drugih slučajeva to nema nikakve veze.
Kontam pokušaj svatit da ako ne volimo teoriju ni u kom slučaju ne znači da ne znamo praksu. Žuto srce u praksi ako je u pitanju korijen mora imati još poneki pokazatelj da se radi o bolesnom korijenu. Usporedi svoje slike sa ovim slikama i vidjet ćeš simptome koji su.

Kako kažeš samo konstruktivno.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pa ja sam više puta napisao na forumu da ću se busati bez obzira da li sam u pravu ili ne. Misliš da bi bilo kvalitetne debate da nema dvije strane? Mislim da se tako najbolje uči, a pogotovo između redaka. E da, ja ne znam ništa, skroz učim! Bolje je skroz učiti i primjeniti znanje. Da mislim da sve znam sigurno ne bi bio na forumu i dotipkivao se svama i postao preko 1500 slika. Šutio bi, radio bi i zgrčao pare a svima vama se smijao iza ekrana :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Siki,nije da se nešto sad prenemažem ili da tvrdim kako nešto ekstra znam,ali,koliko se sjećam,kada sam govorila o žutom srcu,rekla sam da ono može biti i zbog trenutnog nedostatka željeza u substratu.Iako može i zbog drugih elemenata.Početak pokazatelja nedostatka(i dušika) se javlja na vršnim listovima,a onda žutilo prelazi postupno na cijelu biljku-kod dušika.Čak i ne mora biti nedostatak u supstratu,nego samo trenutna nemogučnost usvajanja zbog nepovoljnih uvjeta.Razloge neću nabrajati jer će opet ispasti da "sve znam".Iako bi bilo dobro da i oni koji još ne znaju saznaju..Međutim,korijen je u takvom slučaju zdrav.Kao u prikazanom slučaju.Pa je Kontam u pravu kada kaže da je trebalo prikazati cijelu biljku sa korijenom.Ajd malo prelistaj unatrag pa još jednom pročitaj.
A i Kontam i ja samo želimo pomoći,jer smo očito oboje iskusili pravo "žuto srce"i znamo da je to razlog za brigu.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pa ja sam više puta napisao na forumu da ću se busati bez obzira da li sam u pravu ili ne. Misliš da bi bilo kvalitetne debate da nema dvije strane? Mislim da se tako najbolje uči, a pogotovo između redaka. E da, ja ne znam ništa, skroz učim! Bolje je skroz učiti i primjeniti znanje. Da mislim da sve znam sigurno ne bi bio na forumu i dotipkivao se svama i postao preko 1500 slika. Šutio bi, radio bi i zgrčao pare a svima vama se smijao iza ekrana :)






Uploaded with ImageShack.us
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kad već pitaš koliko belog uva trebaš? Darijusu je otišla vrečica 5 grama. Nije mi se dalo vaditi 200-300 komada.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Kad već pitaš koliko belog uva trebaš? Darijusu je otišla vrečica 5 grama. Nije mi se dalo vaditi 200-300 komada.



Uh pa riješio sam ja to uvce. Zahvaljujem na trudu.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Siki,nije da se nešto sad prenemažem ili da tvrdim kako nešto ekstra znam,ali,koliko se sjećam,kada sam govorila o žutom srcu,rekla sam da ono može biti i zbog trenutnog nedostatka željeza u substratu.Iako može i zbog drugih elemenata.Početak pokazatelja nedostatka(i dušika) se javlja na vršnim listovima,a onda žutilo prelazi postupno na cijelu biljku-kod dušika.Čak i ne mora biti nedostatak u supstratu,nego samo trenutna nemogučnost usvajanja zbog nepovoljnih uvjeta.Razloge neću nabrajati jer će opet ispasti da "sve znam".Iako bi bilo dobro da i oni koji još ne znaju saznaju..Međutim,korijen je u takvom slučaju zdrav.Kao u prikazanom slučaju.Pa je Kontam u pravu kada kaže da je trebalo prikazati cijelu biljku sa korijenom.Ajd malo prelistaj unatrag pa još jednom pročitaj.
A i Kontam i ja samo želimo pomoći,jer smo očito oboje iskusili pravo "žuto srce"i znamo da je to razlog za brigu.



Poštovana Johabica sve je u redu. Ja sam samo rekao da treba i tuđa mišljenja uvažavat a ne naturat samo svoje. Ako smo svi rekli da je paprika zdrava i da joj nije ništa i sam vlasnik tvrdi isto, ja bi onda uvažio makar mišljenje od vlasnika. Ja inače ne volim da čitam dosta mi je teško zato što me oči brzo zabole i moram odustat ali eto ovako kratke i jasne postove mi je drago pročitat. Svi mi imamo i iskustva i znanja zato služi forum kako naš prijatelj kaže da razmjenjujemo mišljenja. A razmjena mišljenja zna se kako ide.
Pozdrav.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Johabice nemoj ti samo odustajati. Ima nas koji volimo i možemo čitati tvoje duge postove ;) Masa kvalitetnih forumaša je odustala od pisanja na forumu. Ti nemoj ;) S obzirom koliko ima početnika, sa kojim sjemenom i supstratima se sve radi, sjetit će se netko naših postova ;)
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Sve je ok, samo ne treba odmah reci da je rasad za baciti, da korijen propada iako sam ja naveo zbog cega je takva kakva je!

Izgledalo je kao da ja nemam pojma, da nakon svojih 30 i vise godina bavljenja sa povrcem ne znam uzgojiti rasad paprike uz svu danasnju logistiku, zamislite to, a nigdje u vasim postovima nije bilo nimalo naglaseno da sam ipak mozda i u pravu!

Forum i je za takve stvari i ja jos dosta toga ne znam ali nesto ipak znam.

u jbm-u sad ce sikia oci zabolit :icon_e_geek:

pauza gotova nastavljamo sa spremanjem za trznicu

lp
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E moj Samko,nikada mi ne bi palo na pamet tvrditi da ne znaš proizvesti rasad.Pogotovo kada se osvrnem na sebe i sjetim se da sam godinama za sebe proizvodila godišnje preko sto tisuća raznih presadnica,a evo,i opet mi se tu i tamo dogodi kiks.Ponekad toliki da se pitam po onoj Delićevoj-ma ljudi moji,jeli to moguće?Nitko ovdje nije bio zlonamjeran niti je bilo koga želio omalovažavati,samo pomoći.A pošto nismo imali sve parametre na osnovu kojih bismo mogli izvuči točne predpostavke,izrekli smo sve moguće uzroke.Da si odmah na početku pokazao zdravi korijen pola mojih predpostavki ne bi bilo izrečeno.Znam ja da je malo problem što sam žensko,a na temi proizvodnje,navikla sam na nepovjerenje u moje proizvodne sposobnosti sa muške strane.Zato se obično i ne trudim previše,ali ponekada se baš zainatim.:icon_razz::icon_razz::icon_razz:
 

Najnoviji postovi

Na vrh