• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Lavander

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
32
Re: paprika

ma činilo mi se to dobro,pa sam išla isprobati. nisam uz plastenik cijeli dan pa mi je problem bilo zaljevanje ,a ovako sam to riješila, iako je to ipak skuplji način uzgoja kad uzmeš vodotopivo gnojivo u obzir,aparaturu(Ec metar,pH metar)...mislim i da su u startu presadnice puno osjetljivije jer su na otopini ,tako je meni riknulo puno paprike i nešto paradajza jer je bilo prehladno i tu nije pomagao puno agril,trebalo je grijati...ipak je to na vodi. al u konačnici nije loše tako raditi flance, bili su zbilja dobri. na kraju mi je ostalo nešto i to je stajalo i cvjetalo i raslo i plod na kraju imalo jer su imali hranjivo u vodi i nije im bilo presudno to što su u mizerno malo zemlje. Batat se pretvorio u šumetinu, to nisam mogla vjerovati, stavila sam ga za pokus u visoku teglu u čemu sam kupila bršljan i on je zakrčio bazen samo nije dao gomolj :icon_e_wink:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Jesam ja. Dobra ali sitna. Iziskuje strašnu gnojidbu na koju reagira hrpom plodova, ali nikako da se dobiju baš krupne paprike i to ne samo kod mene.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Re: paprika

Tako je, kolega je rekao točno u riječ. Isto je bilo i kod mene.



 
Posljednje uređivanje:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Budući da u zadnje vrijeme ne komentiram često na forumu, znajte da je to posljedica posla. Od samog početka bavljenja povrćarskom proizvodnjom s neznatnih 1-1,5 hektara došao sam dotrenutne proizvodnje, koja će ove godine biti 22 hektara, sve intenzivna proizvodnja, koliko se to može reči za naše uvjete proizvodnje.
Malo da vam pokažem par slika od prošle sezone. Evo ove prve slike su s početka sezone

2my584p.jpg

33agv2u.jpg


Ovaj stadij je najgori što se tiče zaštite od moljca, a mi to radimo ovako i još s motornim prskalicama što ne možemo zahvatiti traktorom.

29at9oz.jpg

4gkqb7.jpg


I onda ako napravimo sve kak treba dobijemo i dobre plodove (nisu baš svi ovakvi) :)

et9n6c.jpg

2yo3a4k.jpg

s3ebte.jpg

16gl5pg.jpg
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

I onda u punom jeku berbe nam najave mraz pa se trudimo sačuvati bar nešto. Jako lijepo se vidi na slici kakva je šteta bila na paprici koja nije bila pokrivena agrilom. Inače ova koju smo pokrili agrilom, zadnju berbu je dala sredinom studenog.

sq7bzd.jpg

msgbpz.jpg


Negdje sredinom kolovoza sam posjetio proizvođače paprike kapije u Kečkemetu u Mađarskoj. Evo dvije slike da vidite što oni proizvode i prodaju. Na prvoj slici je polje 18 hektara, pijesak za zidanje. Muka ježeva za proizvodnju, a vidi se i stanje biljaka. Taj dan dok sam bio tamo temperatura je bila 41 u hladu.
Na drugoj slici se vidi način pakiranja i plasiranja. Posude od 500 grama, unutra 5-7 plodova paprike i dnevno takve paprike prodaju 20-50 tona u Njemačku, po cijeni od 50-60 centi. Hoću reči samo da oni ono što mi damo u industriju po 2 kune, izvoze za duplo veću paru.

2m3s26h.jpg

eb4dgg.jpg
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Re: paprika

Svaka ti čast, slike su melem za oči, imati 22 hektara povrća je impresivno, takve ljude kao ti treba država poticati a ne kojekakve jebivjetre, između ostalom pretpostavljam kod tebe radi i dosta ljudi koji od toga isto žive.Pozdrav
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Svaka čast Cabage. dobro je kod paprike sve se proda, ali sa drugim kulturama je malo čupavo.
@samko nije to uopće sitno kod tebe. Kod mene je još sitniji, jednostavno ne usvaja hranjiva ili nemam pojma što mu je slavonka ga prešiša u istim uvjetima.

Inaće jel ima tko da radi Slavonku i Podravku i da je zadovoljan, poneka slika?
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Re: paprika

svaka čast cabage, drago mi je kada vidim na netko tako uspije, samo naprijed :(y):

@kontam, nije sva bila takva, to je bilo na početku reda gdje kapljalo duplo više vode i hraniva, ostalo srednja žalost
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

A tako da Samko. Inaće ne znam što jednoj takovoj tvrtki kao Duna treba takva ajvarica. Ajd da i bude 140 grama ali to sitno... Zato su i spustili cijenu sjemena strašno.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Svaka čast Cabage. dobro je kod paprike sve se proda, ali sa drugim kulturama je malo čupavo.
@samko nije to uopće sitno kod tebe. Kod mene je još sitniji, jednostavno ne usvaja hranjiva ili nemam pojma što mu je slavonka ga prešiša u istim uvjetima.

Inaće jel ima tko da radi Slavonku i Podravku i da je zadovoljan, poneka slika?

Nemam ti slike ni slavonke ni podravke, ali sam radio lani i jednu i drugu. Slavonku šibam samo za industriju, bez puno mudrolije ide na 50 tona hektar sa 42 tisuće sadnica. Podravka ti možda ima koji krupniji plod za kutiju, ali ja nisam zadovoljan pretjerano.
Inače puno izraženiji problem kod slavonke nego kod recimo ljubovog dlana i sličnih paprika je zaštita od moljca. Ona je dosta "žbunjasta", plodovi natiskani jedan do drugog i tu zaštita ne odradi ko na nekim razgranatim sortama, gdje magla od pesticida zađe svuda. Moj ti je primjer od lani gdje sam na slavonki lani imao više štete od moljca nego na ostalim sortama, a bile su 2 zaštite više.
Inače zašto Duni treba takva ajvarica ti se može vidjeti iz mojeg prijašnjeg posta. Mađari ciljano sade takvu sitniju papriku za njemačko tržište. Oni krupnu tamo ne mogu prodati. Najbolja im je gramaža od 100 grama. Ono što mi ne želimo priznati, a zbilja je istina, jest da je takva sitnija paprika puno ukusnija i kvalitetnija.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

To sa Slavonkom i moljcam sam čuo iz tvoga kraja, kod nas to nije slučaj. Već nam ju je grijeh staviti na foliju a na golom tlu problem korova. Inaće ukus je stvarno ekstra od slavonke. Bude primjerka čak i kod nje za kutiju. Duni je večina asortimana od 90-140 grama, baška poneka babura. Jesu ukusni plodovi a kod nas opet traže veličinu. Tko bi kupcima udovoljio ;)
Evo Slavonke...
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/9/eop9.jpg
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/13/i6q1.jpg
Na foliji bude stožasta dobije još jednu komoru. Valjda to ovisi o ishrani...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Da, imao sam i ja raznih primjera slavonke, no sve u svemu za industriju top, za kutiju ne volim. Puno posla oko sortiranja. Najviše volim kad stavim na prikolicu 3 žene koje sortiraju u pokretu, dok ih 5 - 6 bere i jedan nosać. Dnevno tako riješimo u kutije do 3-4 tone tržne robe
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Forumaši jel ste bacali malo kalkulacije po Ha? Ajme koje su to cifre... Kako Vi stojite? Hibridno ne hibridno sjeme, dupli drip, folija, koje gnojivo količina i tako to. Mi došli do 65 000 kn cca. Poz
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Re: paprika

Ja sam odusto od tih kalkulacija, na papiru to izgleda prelijepo, pun đep para a nakraju mauna....uvjek se ispostavi da bude i duplo manje od onog na papiru, nekažu đabe da papir svašta trpi.:icon_fU::icon_fU::icon_fU:

Vanjska babura, hektar 6000 m folije X 5 (u metar) = 30000 biljakax2kg=60000kg/ha X 3,5 kn = 210000 kn pa puta 10 hektara i eto jahta i mercedes :icon_fU::icon_fU::icon_fU::icon_fU:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Ludimilojko nisi mi razumio, ne zanima mene fiktivni prinos! Mene zanima realan trošak!
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Re: paprika

A kule ,vile ,hawai pa vlastiti otočić si zaboravio!? :eek: :icon_mrgreen:
Ma kakve kule i vile, za par godina kupiš i Agrokor i Todorića. :icon_kidra::icon_kidra::icon_kidra:
Šalu na stranu, vjerovatno netko i ima kalkulacije, uglavnom troškovi kod večine proizvodaca su od 2-3 tisuće eura po ha, što se tiće vanjske paprike, bez nekakvih pretjerivanja,klasika :cool2:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Ludimilojko nisi mi razumio, ne zanima mene fiktivni prinos! Mene zanima realan trošak!

Ja sam išao na drugačiji model kalkulacije. Na prinos od 35 tona hektar trošak po kili paprike mi je 1,5 kn. Dakle, ako imam veći prinos po hektaru trošak po kili pada, ako imam manji prinos tada raste. U taj trošak sam uspio ukalkulirati sve osim ambalaže i pakiranja. Ako ide u kutije, tada je cijena kutije 0,50 kn po kilogramu i cijena pakiranja je 0,15 - 0,20 kn. Govorim o ajvarici.

Dakle težnja je dobiti što veći prinos po hektaru, nema puno mudrolije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh