• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

A ja ne radim više nikakve kalkulacije - radim,na kraju zbrojim šta je ostalo od tekućih troškova,Ako sa ostatkom preživim do 20. 05.slijedeće godine,loše sam radila,ako ostane ispod jastuka nešt - hihi,to je ono zašta sam radila.I to je to.Parametre već svi znamo - badava ih premetati,preračunavati - ono najbitnije - otkupnu dijenu uvijek netko može zribati kako god prije početka mi radili kalkulacije ili neradili.Samo prodajna cijena je ta koja nas može zeznuti ili omogučiti zaradu.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

@Cabage slažem se ali ima i tonaža svoju cijenu. Neka početna cijena se zna a ulaganje u ekstra tonažu se isplati jer ionako je sve već razvučeno. Tvoja računica po kili ima logiku za pokrivanje troškova, samo je problem moljac, ledotuča... To treba držati pod kontrolom. Ali opet da li se u neke sorte isplati ulagati kad im zadnji plodovi budu sitnu, isto tako da li je skupo raditi hektar Vedrane i takve dileme su još to. Gadno je bez krova nad glavom, vjerujem da ste večina imali iskustva sa ledom. Poz
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Ja sam iznio konkretnu računicu za konkretnu tonažu, sa svim troškovima od sjetve do mulchiranja, bez ikakvog šparanja na zaštiti. U tu kalkulaciju sam uračunao 5 zaštita i više nije potrebno nikome tko se drži plodoreda. Gnojidba koju sam uračunao dostatna je za taj prinos, svaka dodatna gnojidba na isti prinos pokazuje samo da nešto ne štima u kompletnom procesu.
Jednu godinu sam imao prinos babure na otvorenom od 70 t/ha i trošak po kili sa svim ambalažama i pakiranjima je bio nekih 2,20 kn, s tim da se uzme u obzir cijena hibridnog sjemena.
 

hunter15

Član
Tu od
20 Stu 2013
Poruka
62
Re: paprika

Više ništa ne računam niti planiram kad god sam to radio propo ko grčka!!! Da li je tko radio sa sortama od mip seeds, točnije zanimaju me vrsta kraljica i mišina, gdje se može nabaviti sjeme koja cjena općenito kakve su i šta od toga može u plastenik na špagu?Hvala.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Malo je pet zaštita čak i sa mojim koktelima, hm hm. Ipak je paprika vani 150 dana, u početku češća a kasnije rijeđa prskanja. Pogotvo ako dodamo i amino kiseline koje možemo računati kao zaštitu od stresa i sunca, pa folijarna prihrana i zatvaranje lisnih puči. Udar na grinje bar dva puta, ne znam malo mi to 5 prskanja. Sv su to troškovi, pogotvo još prekriveni troškovi jer mi iz grada putujmo do njiva, pa radnici, markice, transport...

Hunter radio sam ja, imaš ranije u temi i slike. može sve u plastenik. Za sjeme kontaktiraj njih i pitaj jel imaju u EU predstavnika. Poz
 

hunter15

Član
Tu od
20 Stu 2013
Poruka
62
Re: paprika

Kolega odnos kvalitete i cijene ono sto sam naso na netu izgleda ok al u stvarnosti me zanima koja cijena, koliko odskaću od drugih hibrida po proizvodnji
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
Re: paprika

@cabage, ako ti je trošak na 70 tona bio 154 000 kuna, ispada i da isti trošak imaš i ako proizvedeš 35 tona...ili 10 tona na hektaru...
...ustvari nije, jer ti treba manje gajbi i berača...ali po formuli 0.70 lp po kg manje...dobiješ još uvijek da je ulaganje po hektaru na prinos od 35 tona = 129 500 kuna...
matematika je *****...:(happy):

ja imam nešto drugačiju matematiku, računam okvirno 3 kune po biljci da me košta proizvodnja...pa sad koliko sam sposoban proizvesti na jednoj biljci...kilu?...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

Zna li tko gdje i kako nabaviti Majkovačku paradajzericu -netrebam puno - dvije - tri tisuće sjemenki,ali,pošto je nema na sortnoj listi nema je za kupiti.
Ili,ima li nešto u njenom rangu - da je rodna,da je krupna i da je teška?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

@cabage, ako ti je trošak na 70 tona bio 154 000 kuna, ispada i da isti trošak imaš i ako proizvedeš 35 tona...ili 10 tona na hektaru...
...ustvari nije, jer ti treba manje gajbi i berača...ali po formuli 0.70 lp po kg manje...dobiješ još uvijek da je ulaganje po hektaru na prinos od 35 tona = 129 500 kuna...
matematika je *****...:(happy):

ja imam nešto drugačiju matematiku, računam okvirno 3 kune po biljci da me košta proizvodnja...pa sad koliko sam sposoban proizvesti na jednoj biljci...kilu?...

A probaj proizvesti 35 ili 70 tona pa mi reci je li isti trošak. Ne znam na koji način se dobije računica od 3 kune po biljci, jer bi ja onda odavno propao, ako dam papriku na 2,00 kune u industriju.

Ja nikad u životu nisam radio više od 5 zaštita na paprici, rekao bih, možda jednom 6 ali ne bih to tvrdio, to je bilo one kišne godine. Nikad nisam tretirao grinje, moljac ako ne odradi u 3 tretmana neće ni u 10, signum 3 puta, ništa drugo nije potrebno, bar meni nikad nije trebalo. Sve su to gluposti trupati zaštitu na polje, ako bolesti ne prelaze prag tretiranja.

Idemo po redu, jel može? Za hektar. Molio bih i vas da napišete svoje cijene inputa, jer ja sam zbilja zbunjen dok se govori o 3 kune troška.

Meliorativna gnojidba (5-15-30)600 kg/ha...... cca 1.850,00 kn
Oranje........................................................................700,00 kn
Sjeme 350 g...........................................................1.600,00 kn
Supstrat 20 vreča......................................................950,00 kn
Kontejneri 400 kom................................................2.000,00 kn
Sjetva........................................................................500,00 kn
Njega nasada (moj posao i male tajne)................... 600,00 kn
Proljetna gnojidba (hydro 400+nitrabor 200)..........3.000,00 kn
Priprema tla..............................................................500,00 kn
Folija (6 km)...........................................................4.800,00 kn
Kap po kap.............................................................1.960,00 kn
Sadnja(strojno - 4 radnika).......................................800,00 kn
Održavanje od korova (ručno)...............................2.000,00 kn
Signum 4,5 kg........................................................2.600,00 kn
Affirm 4,5 kg...........................................................1.000,00 kn
Mospilan (zbilja sitna stavka tak da ne znam točnu cijenu)
Vodotopiva gnojiva cca 400 kg..............................1.300,00 kn
Distribucija vode 15 x 20 litara m2.........................5.000,00 kn
Totalni herbicid za međuredove 6 l...........................240,00 kn
Operacije traktorom (prskanje....)..........................2.000,00 kn
Berba 35 tona 900 radnih sati..............................18.000,00 kn
Transport...............................................................1.000,00 kn
Sveukupno...........................................................52,400,00 kn

Podijeljeno na 35 tona je 1,50 kn za mene, a drugih troškova nema, a ako i ima zbilja su mali.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: paprika

Ko zna zna, sve vam je ko na dlanu! :)

Ili znate proizvesti ili neznate, nemate uvjete, neki treći problem...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Re: paprika

@cabage,ajd molim te otkrij tajnu gdje 400 kg vodotopivih dobiješ za 1300 kn.I pošto dobivaš kpk,jer ispada da na 6km folije potrošiš 4 koluta po 500kn.Ajd,pomagaj,ja ih plačam po 1200,kako god ti na količinu imao popust,velika je razlika.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma da,i ja kada otapam petnaesticu ili dušično s kalcijem i magnezijem dobivam "vodotopivo" po toj cijeni,ajd,kolut tako jeftino nemogu nabaviti,pa molim informacije,kako,kada,gdje.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Puno sam pomagao i radio kod kolege Cabagea, pošto smo si blizu i definitivno tvrdim da ako netko daje zemlji kako i zaslužuje, to je onda definitivno on, točno zna koliki mu je ulog i zna što radi!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pa nisam ja tome ništa prigovarala ili osporavala to, samo sam konstatirala da dobiva jeftini repromaterijal i pitala gdje se može nabaviti tako povoljno.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ma nisam ja to ni rekao :) Ja samo iznosim ono kaj sam vidio kod njega, a ostalo je na njemu.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Doduše i ovih 600 kila 5-15-30 je ekstra jeftino, vodotopivo gnojivo ako je samo yarin kalcinit teško da ide drastično ispod 2400 kn. Pa dok se doda dupli drip, malo bolje sjeme i eto 60 000 kn dok trepneš okom. Kao što sam i ranije napisao. Strašno skup sport :)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,661
cabage, koliko je to ustvari presadnica na hektar iz 350 g sjemena?
...sa 20 vreća supstrata možeš napunit 400 kontejnera s 80 rupa?

uglavnom, matematika ti je promašila na izračunu do sadnice...jer ako je izlazna cijena sadnice paprike 1 kunu ili čak nešto više, tvoja se matematika mora bitno mijenjati...
da ne proizvodiš sam prijesadnice, ti bi teško i bio rentabilan po 2 kune...ili nikak...
ustvari, produžuješ si agoniju, bilo bi pametnije prodati prijesadnicu i završiti priču...:p:

kolko gotovih sadnica možeš kupiti za 5500 kuna?
nadam se da razumiješ moju poantu, ne špotam ja tvoju proizvodnju...nego ti ukazujem na mjesto gdje ja najrađe prodam papriku...kao flanac!:(giggle):
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Kao prvo, sve su to nabavne cijene, sa određenim rabatima i naravno bez pdv-a.
Dupli drip nemam potrebu koristiti
Kod nas je sadnica paprike ajvarice 20-30 lipa komad. Kud bi proizvođač paprike na otvorenom otišao da je plaća kunu.
Darijus, ako mi daš formulu po kojoj ću u podravini prodati 300 tisuća sadnica roge po kunu, ja prestajem sa sadnjom paprike.
Sa 20 vreča supstrata napuniš bilo kojih kontejnera 400, barem meni tako ispada godinama.
Pa da i dignete cijene za pdv, još nije dvije kune.
Računao sam sve inpute maksimalno i na te inpute proizvodnja mora dati 35 tona, osim ako ne valja tlo.
Kod roge morate znati jednu jako bitnu stvar, da je jako bitan start, prvih mjesec dana od početka cvatnje. Sve su dalje nijanse, ali ako se u tom periodu pogriješi onda prinosi padaju drastično.
Nema tih stimulatora i prihrana koje mogu napraviti čuda ako se jednom pogriješi.

Nije hvaljenje, ali ja sam lani jedini imao rogu tu na ovom kraju dok je više nitko nije imao, a svi su krivili vručine, pa moljac.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Nigdje ne vidim troškove grijanja presadnica...
Mene recimo uzgoj flanca kvalitetne pikirane paprike (F1 sjeme) izađe nešto preko 1,50kn/kom...
U tu cijenu je uključeno sijanje u supstrat za sijanje,zatim naklijavanje,grijanje,pikiranje u čaše od 0,2l i supstratom za pikiranje,te prihrana,zaštita,kaljenje presadnica i uzgoj do presađivanja...
U tu cijenu je uključen rad,jer sve radimo ručno,bez strojeva...
Ja sadnicu ispod 1,50kn ne mogu proizvesti...
To su troškovi da se presadnica dobije oko 01.04. za sadnju....
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh