• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo paprike moje -

20140413_101623_zps2394c784.jpg
[/URL][/IMG]

20140413_101553_zpsa3b6b864.jpg
[/URL][/IMG]


Ovako to izgleda danas i time nisam zadovoljna.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
To isto i struka veli - a ja malo bedasta,pa velim - nema šanse.

A znaš zašto?

Ova je paprika sađena sa slabo razvijenim korijenom bez vidljivo zametnutog cvijetnog pupa - ma je on bio zametnut,znamo kada se on,kao i nekoliko slijedečih zameče - pa joj je korijen ravnomjernije i snažnije razvijen od one kojoj je ta ista količina korijena(ili manja u ovoj fazi rasta)bila stisnuta u kocku treseta pet sa pet.Eh sada - jel sam ja u pravu ili nisam,neznam,jel,ali znam da će meni taj prvi cvijet dati plod za kojega ću ja dobiti u prosjeku pet kuna.A biljke koje ga neće moći iznjeti - jer uvijek ima i takvih - će ga odbaciti same u vrijeme dok još nemože znatnije poremetiti ishranu i razvoj majke.Pa neke veće štete i kod takvih neće biti.

Edit :

to što ja nisam zadovoljna svojom paprikom ima druge razloge - u startu je zakazao ljudski faktor,napravila sam jednu početničku grešku o kojoj sam ovdje već govorila - zapravo objasila zašto ne napraviti ono što sam ja sada napravila.A šta ćeš - mogu samo reći - nisam bila pametna - napravila sam baš ono što uvijek govorim da se ne radi.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Ali moram vam priznati da ni kaptur nema neka ekstra energiju, zapravo pravi u dubinu korijen ne tjera sjemenku van, kao da je rađen iz direktne sjetve ;) K10 isto slabija energija, najbolja je domaća od kolege, mišina, kaptor (replika orginala, domaće) kraljica...

Recimo još jedna interesantna stvar prenaklijani bagolj u kumori nije opće pucao na temp 26, kad su je odvrnuli na 30 eto ga kao i jedan, no onda je bibic probio van. Za sada su dunine prenaklijane paprike pravo osvježenje u cijeni i u klijavosti.

Što se tiće Ruže i bojao sam se da bi moglo biti zezancije pošto nisu imali sjemena za HR tržite a za RS imaju. Zato sam ja dao Danetu original zapakiranu vrečicu neka vam on pošalje da ne bi bilo što sam ja to poslao. ALi možda bude još nešto od nje, slikat ću je...
Evo kao što sam rekao da ću javiti, klijavost ruže kod mene 120 komada od 448 u kontejneru, pa tko želi nek računa.... Još bude nešto isklijalo, ali otprilike to je to!!
:icon_oak:

Da kažem hibrid babure u istom klijalištu od 448 komada isklijalo 445-447, kako koji kontejner, ali je sjeme po deklaraciji pakirano 10mj 2013-te! !!! Veselio sam se da budem jednom ipak imao 448 od 448, ali jedan je bio čorak.
 

spacko

Novi član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
6
Evo paprike moje -

20140413_101623_zps2394c784.jpg
[/URL][/IMG]

20140413_101553_zpsa3b6b864.jpg
[/URL][/IMG]


Ovako to izgleda danas i time nisam zadovoljna.
E, da to moje oči vide danas,uživo,napunio bi se snagom za dugo vremena.Poštovanje,i koja fotka za tjedan dana.
 

hunter15

Član
Tu od
20 Stu 2013
Poruka
62
evo i moje paprike
 

Prilozi

  • WP_20140417_003.jpg
    WP_20140417_003.jpg
    68 KB · Pregleda: 195
  • WP_20140417_004.jpg
    WP_20140417_004.jpg
    72.5 KB · Pregleda: 190
  • WP_20140412_008.jpg
    WP_20140412_008.jpg
    80.6 KB · Pregleda: 214
  • WP_20140412_009.jpg
    WP_20140412_009.jpg
    78.6 KB · Pregleda: 173

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
eh,meni do ove faze treba još petnaestak dana.
Neznam varam li se ali mi biljke djeluju nekako krhko.Habitus bi u ovoj fazi trebao biti rogobusniji .Možda slika vara.
U svakom slučaju,ovo će kroz desetak dana ići u berbu ako bude sunca.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo kao što sam rekao da ću javiti, klijavost ruže kod mene 120 komada od 448 u kontejneru, pa tko želi nek računa.... Još bude nešto isklijalo, ali otprilike to je to!!
:icon_oak:

Da kažem hibrid babure u istom klijalištu od 448 komada isklijalo 445-447, kako koji kontejner, ali je sjeme po deklaraciji pakirano 10mj 2013-te! !!! Veselio sam se da budem jednom ipak imao 448 od 448, ali jedan je bio čorak.

Slaba klijavost skroz... Će da je popravimo malo ;)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ništa Kontam,ama baš ništa - nije bilo na njoj folijarca osim jednom u početku.Samo dripom rastopljena petnaestica i ureja.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da,topim - u sezoni ponekada dodam kalij nitrat vodotopivi malo da se pojača količina kalija.Sve je ok sa cijevima,nakon završetka ostavim još par minuta da se isperu,i to je to.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Ja nisam još nikad ali zašto ne ako nema neke razlike u prihranjivanju, jer cijena bi opravdala cilj.

Za test sam prije par dana probao na 2 reda jagoda, ovo ostalo je yara ferticare pa ćemo vidjeti razliku...
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
@Johabice ne zamjeri ja nisam skužio u čemu si pogriješila sa paprikama i u kojoj fazi kao što si navela dali možeš opisati tu pogrešku čisto da se i nama tako nešto ne dogodi..

Zanima me dali ide omjer kao i kod vodotopivih gnojiva 1 do 2 g po litri vode i dali mjerite EC vrijednost te kolika je EC vrijednost na gnojivu 3x15 1 gram 1 litra vode ako je neko testirao ja sam naručio mjerni uređaj pa više nebih koristio vodotopiva gnojiva ili u jako maloj mjeri a razlog je ogromna razlika u cijeni, išao bih jedino preko lista sa mikroelementima ako se pojavi nedostatak.

Ovaj mjerni uređaj sam danas naručio dali ima netko sličan.??

 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma da,naravno da nisi skužio kada ja nisam niti rekla - a je uopće i sramota za reći za jednog ozbiljnog proizvođača kojmu se ovakve greške nebi smijele događati.

Ja uviek govorim - i na forumu sam već par puta naglasila - kod rane plasteničke sadnje ne nakon sadnje obilno zalijevati.zašto?Jer je zemlja još relativno hladna,a korijen bijke,pogotovo paprike ne podnosi temperaturu tla manju od 17 stupnjeva,rajčica 15-16 - to je minimum na kojem oni funkcioniraju.Kada se temperatura zraka digne ide transpiracija,gubi se vlaga preko lista koju korijen nemože uzimati ma kolliko je u zemlji bilo.Pa se biljka muči.U takvom slučaju pomaže pootvatrati polastenike i sniziti temperaturu ako je moguče,ali onda biljka koja je došla iz toplog uzgajališta nebude rasla jer joj je zima.I šta smo dobili - ništa,bolje da je ostala gdje je bila -neposađena.

Eh - ja sam sve liepo pripremila,folije postavila jedno deset dana prije sadnje da nebudem u gužvi kada dođe vrijeme sadnje,ali mi je zemlja,obzirom da je zima bila topla bila presuha.Pa se još gornji sloj prosušio tih desetk dana.I kada je muž radio rupe za saditi,one su se zasipavale.A u suhu zemlju saditi nije baš pameto.E,onda sam ja od sadnje odustala i odlučila pustiti vodu da se malo natopi.Pustila,i otišla raditi nešto drugo.I zaboravila.Voda je tekla šest ili osam sati.E,sada je bilo premokro.Ali najgore je bilo to što je voda,onako hladna rashladila zemlju.Niti nakon tri dana zemlja se nije ugrijala,jer se uz to i zbila,a zbijena se teže ugrije - tu je kriv i položaj plastenika i rano proljeće - sunce nije padalo u to vrijeme okomito na plastenik pa nije grijalo direktno malč folije nego se samo zrak u plasteniku grijao,što je velika razlika.Čekala sam ja to dakle tri dana da se stabilizira,četvrti me neki vrag povukao-termostat za mjerenje temperature zemlje je bio u dnevnom boravku u ormariču ali ja ga nisam uzela i izmjerila - i ja sam uzela paprike i posadila ih.I bilo sranje.To se tjedan dana maklo nije.Ako je malo više ugrijalo,listovi se objesili - jesam ja to pazila i otvarala - nje bilo teško održavati dvadesetak stupnjeva koji su bili optimalni da barem trsnspiracija ne radi dodatne probleme,ali i nakon deset dana je to kilavilo.Išla sam jednom sa Delfanom folijarno,a onda sam drugi dan ufurala fosfora preko korijena - bila sam krajnje živčana i nervozna.Krenulo je to sramežljivo nekako,pa sam za par dana još kalcij nitrata ubacla i rastopjene ureje - ali zapravo ništa od svega nije pomoglo dok se zemlja nije ugrijala.Voda koju sam pustila je toliko rashladila zemlju - jer ta zimska skupljena je hladnija od ne ljetne kada zaljevamo bez obzira što je podzemna - da je trebalo dobrih dva tjedna da se temperatura tla povrati na onu prihvatljivu za korijen paprike.
Da sam bila pametna,nebih bila sadila na silu,trebala sam uzeti taj termometar,piknuti ga u zemlju i čekati da se temperatura ustabili.Ali eto,nisam.

Bedasto,a?
 

anja

Novi član
Tu od
15 Pro 2013
Poruka
23
Pozdrav!Zanima me da li netko sadi papriku(flance) na vodu kao duhan? Dali ima prednosti i kako znati kad treba dodavati prihranu u bazen ili bez mjerenja ništa? Inače sam proizvođač cvijeća i flanaca povrća
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Bobita i slonovo uho

U svakom kontejneru slonova uha ima 1-3 sadnice sa žutim srcem, odlika sorte ili moja greška?
 

Prilozi

  • DSC00101.jpg
    DSC00101.jpg
    79.4 KB · Pregleda: 260
  • DSC00102.jpg
    DSC00102.jpg
    72.7 KB · Pregleda: 136
  • DSC00103.jpg
    DSC00103.jpg
    78.2 KB · Pregleda: 185

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Pozdrav!Zanima me da li netko sadi papriku(flance) na vodu kao duhan? Dali ima prednosti i kako znati kad treba dodavati prihranu u bazen ili bez mjerenja ništa? Inače sam proizvođač cvijeća i flanaca povrća

Uzgajala sam papriku u hidroponskoj otopini. Omjer Previcur 10 ml na 1000 l vode + Polyfeed 20:20:20 me 1 kg na 1000 l vode (može i kristalon 18.18.18 ili Agrolution 14:7:14 u istom omjeru ili Profert A 2l na 1000 l vode). Paprika je bila prepikirana i dobro ukorjenjena prije stavljanja na vodu. Rasla je brže od one koja nije na vodi. Bit je da se ne stavlja premala paprika i da nije hladno. Lakše je jer ne treba zalijevati, ubaciš kontejnere i čekaš dok naraste. Sad me dere ekologija pa ne smijem na hidropon zbog previcura, a ni ova prihrana nije na eko spisku. Kad se smani nivo otopine jednostavno se dopuni novom u istom omjeru. I ne zaboraviti ako nije sva voda pokrivena biljkama staviti prazne kontejnere da se spriječi pojava algi. Usput pitanje jel istina da se ne smije uzgajati duhan bez neke dozvole (par biljka je u pitanju - dekorativna svrha).
 

Najnoviji postovi

Na vrh