• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Jel tako emeše rana,mislim kako se drži na hladnijem,koliko ide u visinu?Pozdrav
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
4q064j.jpg
34pjcsl.jpg


Nemam iskustva sa proizvodnjom paprike u plasteniku. Nasad lijepo izgleda, počela je berba, samo što ima jedan problem. Zašto plodovi ne idu prema vani, nego za unutra. Prvi plod koji se nalazi u račvi smo pobrali ili maknuli i sada ova tri slijedeća ploda(po jedan na svakoj grani) kako rastu jedan prema drugome se gužvaju i deformiraju(na slici koja je okrenuta bočno). Sorta Vedrana. Da li se to i vama dešava i šta raditi? Uklanjati plodove? Da li je u pitanju stres, prehrana ili šta drugo?
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pozdrav Petulla.Nemam paprike već tri godine,radim više rajčicu.To nije nikakav stres ili neki nedostatak,govorim o iskustvima od prije.To se zna dešavati na početku formiranja uzgojnog oblika.U pasteniku je najčešće uzgojni oblik na dvije grane pa plodovi imaju mjesta.kod tebe vidim više grana pa se plodovi i grane sudaraju.Morat ćeš malo više imati pažnje i popravljati smjer rasta ploda.Poslije kada bude viša i grane malo rijeđe,nećeš više imati tih problema.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Petulla male su slike pa se baš ne vidi, jeli to pincirano redovito? Kako god bilo poslije neće biti problema, a jedini način da to u u potpunosti izbjegneš je vođenje na 1 granu.

Inače i ja sam počeo s prodajom paprike, simbolično ali službeno. Emeše, težina je bila 90-110 g, za sada sam zadovoljan nadam se da će tako nastavit. Paprike su lijepe žute boje, prilično dugačke i vrlo ukusne.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ja ne sadim Vedranu,nego Istru i kad sam skidao prva 3 ploda u račvama,nisam kasnije imao problema sa nedostatkom kalcija i flekama na plodovima,te je super razvijala lisnu masu,koja je kasnije štitila plodove od ožegotina...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Tako je to i kod vedrane i mente,a i ostalih u početku - puno plodova i gužvaju se.bude kasnie dobro.

ja prodala pedesetak kila po trideset kuna,ima još stotinjak za pobrati ali ću polako - za sada jedno dvadeset deka komad,a po volumenu bi trebala biti minimum trideset,pa ćemo laganini....Više volim nek doraste,iskoristi potencijal koji ima.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Dobro je, znači nema neke greške. Mi smo vrškali samo treću granu(koja ide prema unutra) iznad prvog lista i ploda tako da su tri ploda u gužvi. Odlučili smo se na uzgojni oblik žive ograde, znači sa jednom špagom smo zavezali papriku ispod račve za žicu( da ne polegne) a ostatak se radi konstrukcija od kolaca(drvo,metal) svakih 6m niz redove i kako paprika raste tako se špagom (s kolca na kolac) paprika vodi. To sam vidio u Hercegovini i učinilo mi se dobrim a i proizvođač veli da je praktično.
Beremo je već tjedan dana ,cijena na tržnici 25kn(na stolu)
 

homa

Novi član
Tu od
25 Svi 2014
Poruka
9
Molim za pomoć!!Početnik sam u uzgoju paprike,uzgojio sam presadnice paprike Šorok šari i Kalifornijsko čudo , što mi je prema rezultatu dobivenih presadnica dobro uspijelo.Sve je bilo fino i krasno,i19.05.14. presadnice sam posadio u vrt.
Nakon tri dana počele su oboljevati pojedine presadnice a najviše Šorok šari.Posumnjao sam na ožegotine od jakog sunca te sam papriku pokrio sa agrotekstilom, no stanje se nije nimalo popravilo.Molim za savijet što da učinim da mi sve presadnice ne propadnu. Pokušati ću postaviti par slika ako mi uspije budući da sam novi i u tome.Hvala!
 
Posljednje uređivanje:

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Slikaj korijen i vrat korijena.Šta ti je to bijelo ispod paprike na prvoj slici?
 

homa

Novi član
Tu od
25 Svi 2014
Poruka
9
Ovo što se vidi bijelo oko korijena je od otopine gnoja NPK 7-20-30 kojom sam jučer nagnojio papriku.Isto sam učinio sa paradajzem nakon što mi je zadnja obilna kiša potopila vrt i pokazalo se uspješnim.Šaljem slike dvije paprike koje sam izvadio iz tla.
Dali treba oboljele paprike odstraniti iz vrta?Molim Vas da pogledate na prethodne slike gdje sa vidi na listu paprike kako počinje venuti,i nakon toga cijela biljka uvene.
Hvala!
 
Posljednje uređivanje:

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pozdrav.Prvo da ti kažem da pratim forum sa mob pa slabije vidim slike.Mislio sam da imaš možda smjeđi prsten na vratu paprike ali nemaš.Korijen mi djeluje mrtvo,ne vidim bijele žilice.Inače paprika i rajčica ne vole istu formulaciju,a kad radiš otopinu,ide 1 gr na litru vode.Da li si tokom sadnje zalijevao nekim gnojivom ili nekim špricom?
 

homa

Novi član
Tu od
25 Svi 2014
Poruka
9
Prilikom sadnje presadnica u jamice stavljeno je NPK 7-20-30 i ovči gnoj. Otopina je bila jača od vaše navedenog omjera,nemam točan omjer jer sam to radio otprilike.
 

darkopol

Novi član
Tu od
6 Velj 2012
Poruka
9
Pozdrav kolege da li ima NETKO na području Velike Gorice da je voljan iznajmiti polagač folije za papriku ;)
 

homa

Novi član
Tu od
25 Svi 2014
Poruka
9
Umjetni gnoj sam dodao nakon što su presadnice počele venuti,te se poslije gnojidbe nije povečao broj oštećenih presadnica.Mene muči što neznam gdje sam pogrijšio.Biljka prvo na listovima dobije bjeličaste fleke, na nalićju lista nisam našao ništa što bi govorilo da se radi o pepelnici,te nakon nekog vremena biljka-listovi uvenu. Primjetio sam da na oboljelim biljkama, na vrhu stabljike se pojavljuju novi mali zaleni lističi.Sve ovo je vidljivo i na prethodno postavljenim slikama.
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Prvu turu paprike sam uspio posaditi na otvoreno prije 20 dana, nakon toga krneule kiše i 6 dana je bila do pola u vodi.... nakon toga se voda procijedila ali je još desetak dana bila u zemlji prezasićenoj vlagi, nisam mogao hodati po njoj..... zadnjih par dana pripeklo sunce, odozgora se napravila pokorica, dolje zemlja još "pliva".....otpalo joj sve lišće što je bilo u vodi, samo gore ostao vrh i zametnuti cvijetovi..... ružna i jadna za vidjeti.... prihranio ju kanom, prekultivirao, jedva, i lagano motikom ogrnuo svaku sadnicu da se bolje drži uspravno....... Zaštičena je Nordoxom i Antracolom..... bolestoi ni u tragovima.-.... sve mi ju žao bilo gledati kako je danima plivala...

kako da joj još pomognem da se bolje izbori sa vremenskim neprilikama?
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Umjetni gnoj sam dodao nakon što su presadnice počele venuti,te se poslije gnojidbe nije povečao broj oštećenih presadnica.Mene muči što neznam gdje sam pogrijšio.Biljka prvo na listovima dobije bjeličaste fleke, na nalićju lista nisam našao ništa što bi govorilo da se radi o pepelnici,te nakon nekog vremena biljka-listovi uvenu. Primjetio sam da na oboljelim biljkama, na vrhu stabljike se pojavljuju novi mali zaleni lističi.Sve ovo je vidljivo i na prethodno postavljenim slikama.
izgleda da si stavio previše 7-20-30 u jamicu prilikom sadnje, skoro sam siguran
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ovo bilo prije par dana -

20140525_191107_zpsa03a4b9f.jpg
[/URL][/IMG]

Ovo se prodavaslo u subotu -

20140524_073916_zpsddfeec62.jpg
[/URL][/IMG]

Ovako mi zločinci kradu i rade štetu -

20140518_191354_zps87620f5d.jpg
[/URL][/IMG]

A ovako ih globim kad ih ulovim korpus delikti -

20140518_191254_zps87e0d4e8.jpg
[/URL][/IMG]

A je okrutno ali mi ne daju izbora.....
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pozdrav Homa.Već sam jednom ispričao kako je jedan moj poznanik spalio rajcicu sa previše stajnaka,amonijak ju jer udušio.A ja sam jednom u paprici imao problema sa NPK 7-14-21. Dodao sam malo previše pa je kalij blokirao kalcij pa sam izgubio 4 ploda za redom zbog vrsne truleži,nedostatak kalcija.
 

Najnoviji postovi

Na vrh