• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Ovo ti je ni manje ni više nego sunčana ožegotina. Dakle, kad lijepu zdravu papriku povalja kiša i vjetar ona ostane izložena golom suncu i već nakon par sati pri temperaturama oko 30 nastaju ovakve ožegotine i protiv toga nema nikakvog rješenja osim nekakvih oslonaca za papriku, što je na otvorenom polju praktično nemoguće na večoj površini. Nakon nekog vremena i koje kiše ovakva ti paprika uglavnom hoće istrunuti i dovesti probleme onoj zdravoj ispod nje. Najbolje bi bilo pokidati i pobacati, no to je dodatan financijski trošak a korist nikakva.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

asestic kaže:
A čovječe šteta ma koma a sve je to rezultat naših iprovizacije ali što je tuje glavu gore idemo dalje to nam je u opisu radnog mjesta pitam se samo kada ćomo dobiti dagnozu PTSP .
Pozdrav Anželko! 8)
Živio govornik :mrgreen:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Cabage mora postojati rješenje. Ne prihvaćam sunce kao odgovor, paprika je tropska biljka.

Gle ovo!
23062010357medium.jpg

p1070142medium.jpg


Čelava paprika, prži sunce šesti mjesec i ništa!!
Druga slika je radi vjerodostojnosti datuma, dama na desktopu nepoznata :mrgreen:

Što bi bilo kad bi papriku okupao razblaženim krečom? Malo da joj napravim zaštitni film bijele boje?

A i sumnajm da bi gljivice išle na kreč?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Da je para pa izabrati nešto iz Izrealskog izloga br 3 :) 25 kg paprike može podnjeti po m2 i nalet vjetra od 250 km/h
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Re: paprika

Doista mi vas je žao dečki jer cijelo proljeće i ljeto proživljavate razna nevremena i doživljavate štete na svojim nasadima ali nedajte se "Kuraja i tvrdo sprid" rekli bi mi u Istri. Polj. proizvodnja je tvornica pod vedrim nebom i rizici su veliki ali isto tako kažemo: druge godine biti će bolje jer ovakva ružna godina ponavlja se jednom u deset godina. I zato kuraja i trdo sprid.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Kontam kaže:
Cabage mora postojati rješenje. Ne prihvaćam sunce kao odgovor, paprika je tropska biljka.
Ali je tako.
Ova što je mjeriš :mrgreen: nije spečena jer stalno raste na suncu. Ona koja je do sad bila zaštičena lišćem je jako osjetiljiva. Mogao bih ti staviti slika takve paprike kolko te volja. Sad sam bio na polju i ima je ko u priči, a priči nikad kraja.....
I meni bi bio najdraži profi plastenik, ali uz cijenu od 25 eura po m2 teško će se to otplatiti. Sam kad bih počeo računati, a gdje je još elektornika i grijanje :mrgreen:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Skontao sam onu papriku, znam gdje je problem. Ubrao sam ju sa normalne biljke ništa polegnuto, gusta lisna masa. Znam kako ću slijedeće avanture u paprici to riješiti. Petulla borimo se ;) Danas bio nezavisni sudski vještak (ovog ja plaćam) malo me naljutio ali sam prešutio... Onda je došao do jedne paprike i rekao evo nije sve uništeno, onako počela dobivati crvenu boju kad ju stisnio prst ostao u paprici :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Odličan uspjeh Kemičar! Meni se jedino ne sviđa njen ukus. Da probaš ovu što Cabage ima, čak i zelena ima fantastičan okus kad se ispeče. Mislim da bi otac inžinjera strojarstva bio ponosan na sina kakvu je papriku njemu u spomen napravio 8)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Inače krenula berba jupi. Sva količina rasprodana...

p1070179medium.jpg

p1070183medium.jpg

p1070188medium.jpg

p1070191medium.jpg

p1070198medium.jpg

p1070222medium.jpg


Usporeno slikano :)
p1070357medium.jpg

p1070358medium.jpg

p1070359medium.jpg

p1070360medium.jpg


p1070215medium.jpg


Ja nisam vlasnik paprike dok se ne izjasni osiguravajuča kuća i njena procjena, oni su rekli 10 :) pa 12 :) pa 15:) pa 20 % :) Nezavisni sudski vještak je rekao 70-80% bez ovog novog razvoja događaja. Ja je kemijski mogu štiti ali moram dobiti odobrenje pismeno da smijem iznositi oštečene, no kako oni ne odgovaraju već 17 dana...
 
D

dekiB2

Guest
Re: paprika

Kontam kaže:
Inače krenula berba jupi. Sva količina rasprodana...

p1070179medium.jpg

p1070183medium.jpg

p1070188medium.jpg

p1070191medium.jpg

p1070198medium.jpg

p1070222medium.jpg


Usporeno slikano :)
p1070357medium.jpg

p1070358medium.jpg

p1070359medium.jpg

p1070360medium.jpg


p1070215medium.jpg


Ja nisam vlasnik paprike dok se ne izjasni osiguravajuča kuća i njena procjena, oni su rekli 10 :) pa 12 :) pa 15:) pa 20 % :) Nezavisni sudski vještak je rekao 70-80% bez ovog novog razvoja događaja. Ja je kemijski mogu štiti ali moram dobiti odobrenje pismeno da smijem iznositi oštečene, no kako oni ne odgovaraju već 17 dana...
pozdrav,čestitam na rasprodanoj paprici,jel se može znati kome si je prodao i dal sadiš na ugovor?ja sam ove godine prvi put sadio ajvaricu za Podravku ali to ide preko posrednika pa nisam zadovoljan s cijenom.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Osiguravatelju :lol: Kad su budale i otežu :lol:

Ne moraš citirati post iznad ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Ovaj post u ČAST svim baranjcima (zlim jezicima i pametnim glavama). I da Vas pitam jel bi netko od Vas ovo izvukao na uspjeh?

Sadili smo rasadu...
29052010193medium.jpg


Šibali su je vjetrovi...
23062010354medium.jpg

Kao i susjedov suncokret...
23062010361medium.jpg

Rasla je i pretvarala se u pravu stabljiku paprike... dok nije došlo...
30052010210medium.jpg

Jako je stradala sa preko 100 ml kiše i ledotučom...
napadnasvemedium.jpg

Krenula su silna telefoniranja Đoniu, Smiljaniću, Petulli, Radenku... spori oporavak se nazirao...
oporavakmedium.jpg

Rasla je i rađala...
p1070238medium.jpg

Bila je snažna i polegnuta, ali se nije predavala...
p1070327medium.jpg


I onda je došao drugi led i sve dalje znate :|
Haifa Chemicals jako dobra gnojiva!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Meni su jučer bili iz osiguravajuće kuće i napravili procjenu 10,8 posto. Istina da možda i nema više, vidjet ćemo. Da nisam osigurao kvalitetu nebi priznali ništa.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Meni su jučer bili iz osiguravajuće kuće i napravili procjenu 10,8 posto. Istina da možda i nema više, vidjet ćemo. Da nisam osigurao kvalitetu nebi priznali ništa.

Jedva se ulogirah (morao skratiti pass).
Ne znaš kolika je šteta dok ne zoveš svoga sudskog vještaka. Imaš na web stranici
http://www.sudski-vjestaci.hr/adresar2/vjestaci_list.php
listu njih pa zoveš i ugovoriš cijenu.

Opće nemam predođbu kako izgleda 10% šteta na paprici, a kvalitet na povrću radi samo CO. To je totalno nezakonito, jer da pada šljunak sa neba ne bi oteplo papriku sa stabla, ili kupus iz zemlje ;) Druga osiguravajuća društva nemaju kvalitet na povrću, a što i ima logike.Poz
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Jedva se ulogirah (morao skratiti pass).
Ne znaš kolika je šteta dok ne zoveš svoga sudskog vještaka. Imaš na web stranici
http://www.sudski-vjestaci.hr/adresar2/vjestaci_list.php
listu njih pa zoveš i ugovoriš cijenu.

Opće nemam predođbu kako izgleda 10% šteta na paprici, a kvalitet na povrću radi samo CO. To je totalno nezakonito, jer da pada šljunak sa neba ne bi oteplo papriku sa stabla, ili kupus iz zemlje ;) Druga osiguravajuća društva nemaju kvalitet na povrću, a što i ima logike.Poz
To je istina, ali ti isto tako svaka kuća može reči da ako nije šteta velika da u količini nema štete. Možeš ju prodati pod industrijsku gdje uzimaju oštečenu robu. Svakako nije u redu da se naplačuje duplo osiguranje, ali tak su si napravili. Kažem, imam samo gdje koju žutu točkicu na plodu i to su priznali pod kvalitet, svaki plod i tu isplačuju pola od cijene koju sam naveo u stavci, dakle 3 kn na pola. Javit ću vam kad dobijem neki vid isplate, baš da vidimo koliko će to biti. Osigurana svota je 210 tisuća kuna.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Dobio sam pismeni odgovor da ne poduzimam ništa dok ne dođe komisija slijedeći tjedan. 26 dana od kad sam prijavio štetu, to je previše... Ovo je sve već davno trebalo biti skidano dolje i da pumpam ovu novu malu papriku, ali što da radim kad nedaju...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bila komisija, procjenili po nekoj kalkulaciji šteta 10 000 eura. Neka si to okače mačku o rep.

Petar i ja danas išli vidit jel će biti što za sjeme, sve ovo na slici je oštečeno od leda, pa ipak...

Pokazao jednom trgovcu ovaku oštečenu, kaže sve što donesem kupuje :) Samo nažalost nema je propalo :-(

Mjerenje da bude vjerodostojnije.

mjeramedium.jpg

mjerateinamedium.jpg


Kapija.
kapijamedium.jpg

kapijateinamedium.jpg


Dlan.

ljubomedium.jpg

ljuboteinamedium.jpg


Kapija vs dlan.
kapijavsljubomedium.jpg

kapijavsljubo2medium.jpg


Aristrokat 4 komore.
aristrokatmedium.jpg

aristrokatteinamedium.jpg
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Aristokrat vs kapija.
kapijavsaristrokatmediu.jpg

aristokratvskapijamediu.jpg


Aristokrat 3 komore.
aristokratdeformiranime.jpg

aristokratdeformiranite.jpg


Aristokrat vs kapija.
advskapijamedium.jpg

aristorkatdeformiranivs.jpg


Za prvi put ja sam zadovoljan. Dosta se naučilo i to u ovakoj godini. Sad možete i sami vidit kolika je to šteta. Ova kmisja što je brojala uzorke na deset stabljika prosjek 55 paprika. Hranio ja to dobro samo đaba, kad je zelen i neće stići narasti :-( Lukavi su oni u osiguranju zato i nisu dolazili skoro 30 dana. Za taj period ja sa onim fi stabljike napumpam brdo novih paprika, samo što to košta fiju...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
NIje mi bilo jasno ovo 3 ili 4 komore pa sam malo potražio...

Aristocrata
Aristocrata

HR Tm:0
IR TSWV

Aristocrata was one of the first lamuyo peppers with Tomated Spotted Wilt Virus resistance.

The fruit have medium length and diameter; approx. 16 x 8cm. The variety is early into production. Fruit are 3-4 lobbed with deep red colour, uniform of shape.

The plant habit of this variety is medium long, open plant habit with medium-strong vigour.
Resistance HR Tm:0 IR TSWV
Weight (gr) 230
Size (l x w in cm) 14 x 8
Season Open-field
Colour Red

Jedino sam joj malo povečao težinu ;) A što ćemo kad je slavonska zemlja doooobra :)
 
Na vrh