• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Z

ztesin

Guest
Re: paprika

moguce . a sto se tice CO2 to je zanemarujuce kolika je kolicina u pitanju ..... u vazduhu vec ima i odvise CO2 ...
 
K

kemicar

Guest
Re: paprika

Da li mravi jedu papriku (imam na paprici rupe a nisam našao ni jednog insekta)?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Re: paprika

kemicar kaže:
Da li mravi jedu papriku (imam na paprici rupe a nisam našao ni jednog insekta)?
kod mene mravi ne jedu papriku ali ako ima rupu to bi po mome bio crv jedne godine u Voću iz orahovice su plivali crvi po staklenkama pa je iduće godine išla preporuka da se koristi MATCH protiv crvi
 
K

kemicar

Guest
Re: paprika

pa izrezao sam papriku ali crve/ništa nisam našao
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Re: paprika

kemicar kaže:
Da li mravi jedu papriku (imam na paprici rupe a nisam našao ni jednog insekta)?
Mravi na paprici mogu značiti samo postojanje lisnih ušiju u paprici. Naime lisne uši siajući sokove iz listova paprike ispuštaju tzv.mednu rosu kojom se hrane mravi. Pregledaj si nasad ponajprije na donjim listovima da li ima lisnih ušiju. A rupice na plodovima mogu značiti prisutnost neke sovice ili kukuruznog moljca ali su te rupice uglavnom kod peteljke na samom plodu ne.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Privedite osumljičene.

gusjenica002.jpg

gusjenica001.jpg


Što napisati, nalazila se u krivo vrijeme na krivom mjestu. Nalazila se u zoni korijenovog vrata paprike. Mrtva, vjerovatno je k tome zaslužno kombinirano sredstvo Astro + King u određenim koncentracijama. Samo ne znam gdje spada ova gusjenica? Primjetio sam mrtve repičine sjajnike još od potapanja kontenjera, pa sam vidio repinu pipu kako šiba ispod folije, onda smo to poprskali i vidite rezultat. Nego što bi ovo moglo biti?
 
K

kemicar

Guest
Re: paprika

pa nemrem špricati rodi paprika (karenca). Nemrem klincima objasniti da si ne smiju ubrati papriku (brži su od mene i kad ih stignem već si malo pojedu).
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Re: paprika

Ima li neko iskustva sa De ruiterovom paprikom "everest f1"?
Bijela,blocky tip...
Da li je stvarno VRLO RANA I VRLO RODNA?
Ako je presadim početkom aprila...da li će biti zrela krajem maja?
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Re: paprika

kemicar kaže:
Da li mravi jedu papriku (imam na paprici rupe a nisam našao ni jednog insekta)?
SKAKAVCI!!!
Imam isti problem,ali to nije strašno.
 
K

kemicar

Guest
Re: paprika

A ima i ušiju (jedno more) - mospilan je u pripremi
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Ja sam danas napravio zadnju zaštitu pred berbu vanjske babure. Već je trebala biti brana ali uz uvijete koji su je pratili od same sadnje još je i ovo dobro. Nejednolika je. Inače pred nekih tjedan dana bio je jak let kukuruznog moljca, a ak ovak nastave bit će još dva.
Imao sam danas ekipu HRT-a kod plastenika pa možete očekivati prilog u nedjelju u plodovima zemlje.
U plasteniku je do sada obrano negdje kilogram po biljci, možda malo manje. Trudim se da to izgleda na nešto pa će valjda i računica na kraju biti donekle pozitivna.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

paprikalistbolest003med.jpg

paprikalistbolest004med.jpg


Alternaria solani na paprici slažete se? Mislim da je tu Domark 40 me u koncentraciji 2,5 l/ha odradio adekvatnu zaštitu kako preventivnu tako i kurativnu.

p1060655medium.jpg


Ovo mi izgleda na Xanthomonas campestris pv. campestris i Pseudomonas syringae na plodu. Pošto je plod zaražen, nema spasa jedino u tom kvadratu da oprskam bakrom? Pošto sam zamjetio samo tu jednu pod bakteriozom i mislim da ima par viroza, to bi povadio.

Zaštita je bila u utorak 20.07.2010 Domark 40 me 2,5 l/ha sad bi išao preventivu Daconil i mjestimično bakar, što mislite? Trebao bi preporuku za insekticid koji se može mješati sa Daconilom. Hvala.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Ja izbjegavam bakar u zaštiti, osim u kupusnjačama. Papriku redovito prskam svakih 10-14 dana, svaki puta sa drugim sredstvima. Krenuo sam sa Fanticom M, zatim Melody duo, pa opet Fantic, sada zadnje sa Merpanom. Dva puta i Domark stavljan, sad je na redu Signum. Protiv moljca sam jednom išao sa Avauntom+Sumi alfa, a drugo tretiranje Match+Kaiso i mogu reći da nema štete ni 1 %, potpuno zanemarivo. Sad treba dobro odraditi slijedeći let i onda dalje nema brige. Ovaj let što ide do sredine kolovoza uglavnom više uništava rogu jer je babura već dobrano obrana u to vrijeme, no i tu se još mogu očekivati štete ako se ne napravi zaštita.
Iza ovih kiša obavezno ću ići sa Equation pro + Botril jer je paprika dobrano povaljana i legla na zemlju i bit će sigurno svega.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Hvala Cabage.
Jel zna tko gdje ovo spada koristan ili štetnik?

nametnik002.jpg
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Re: paprika

Vidio sam cabagea na plodovima zemlje,lijepa mu je paprika, svaka čast.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Da bili pa snimili, izrezali su dvije trečine, al sam bio na tv, hehe
I još sam u to vrijeme prskao papriku pa se nisam vidio
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Re: paprika

Da svaka čast dobro izgleda a što se tiče minutaže važno da jadni proizvođači od ribara imaju više mjesta.
Neznam pošto im je sjeme i gnojivo.
Pozdrav Anđelko ! 8)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

No no, momci, nemojte mi laskati, umislit ću si.
Ionako nisam bio oduševljen dok sam saznao da će doći. Nisam ih ja zvao, tak da se zna, došli su i sami.
Čut će se još za mene, samo kad dođe vrijeme.

Inače priča ide ovako: do lanjske godine nitko u županiji nije znao za proizvođaća povrća po imenu Enio. Slučajno djelatnica savjetodavne službe na sastanku udruge razgovara sa mnom i tako u razgovoru se zainteresira da vidi proizvodnju. Pri dolasku na polja ostaje bez teksta, eventualno joj izleti: "pa mi bi mogli k tebi dolaziti po savjete". Lani još nisam htio da mi itko dolazi, a nisam ni ove godine to tražio, čak me i ljutilo.
Želim izgraditi nešto što će ljude fascinirati pa onda nek dolazi tko želi, a ovo što ja imam ima većina srednjih proizvođaća.
Off topic...

Inače paprika izgleda dobro i nakon ove kiše, jučer sam cijeli dan sjedio na traktoru i prskao. Nedjelja je bila radni dan, ali tko želi dobar prinos uzima si praznik kad pada kiša. Imam par slikica još od prije 14 dana kad je bila prva berba vanjske pa evo.
slika031.jpg

slika035o.jpg

slika024.jpg

slika039t.jpg
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Re: paprika

Kaj je je, dobro ti ide s paprikom, imaš dobre sorte, zemlju, navodnjavaš, prihranjuješ, zaštičuješ i što je najbitnije imaš veliku volju jer bez nje ništa. Samo tako naprijed.
 

Najnoviji postovi

Na vrh