• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Re: paprika

Za tvoj OPG, cabage, bih primjenio jednu njemačku uzrečicu koja odražava samu bit europske poljoprivredne politike: "Klein aber fein" što znači "Malo ali lijepo, skladno, uređeno..." Tvoj OPG i svi ostali, kao što si rekao, srednji proizvođači (tu spadam i ja) osim što vrše poljoprivrednu proizvodnju( i ostvaruju korist za svoj OPG) imaju i jednu drugu zadaću a to je da ostanu na selu i da se brinu u održavanju i očuvanju prostora (poglavito svog posjeda). Upravo u ime toga država bi trebala pružiti punu potporu takvim gospodarstvima kao što je to u EU. Kaže se da seljak nije samo vrtlar krajolika, nego je korijen prostora i korijen društva.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Sama bit moje proizvodnje i jest da to izgleda na nešto. Kad bi svi brinuli o tome kak im izgledaju polja i oko polja, nebi nam bila ravna ni austrija, ni njemačka pa ni nizozemska. Kad jednom okrupnim posjed do željene veličine krenut ću u nešto što će iznenaditi ljude, no neka ostane tajna, hehe
Paprika ima probleme u ovim kišurinama. Botritis, jednostano sam od sebe i prevelike vlage. Trudim se to zaustaviti, ali treba mi temperatura i sunce, a kod mene svaki drugi dan kiša pada. Sad će možda doći neko bolje vrijeme jer je krajnji čas da se paprika spasi od masovnog propadanja.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Poslao prijatelj iz Starog Gradaca slike paprike i pita mene kako je moja.

Evo njegove...
fotografija1325medium.jpg

fotografija1326medium.jpg


Evo moje...

p1070004medium.jpg

p1070005medium.jpg

p1070007medium.jpg

p1070008medium.jpg

p1070009medium.jpg

p1070010medium.jpg

p1070011medium.jpg

p1070012medium.jpg

p1070014medium.jpg

p1070015medium.jpg

p1070016medium.jpg


Ja sam van tržišta, tri leda ipak su učinili svoje...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Šteta, velika šteta, jer kad netko ima toliko volje za raditi, a do sada nikad nije imao veliku proizvodnju, stvarno je šteta da ga tak nejde. Da se ovo prodati za industriju, pitanje je samo el im treba.
Evo slike moje roge, slikano 28.07. iza jakog vjetra i kišurine. Povaljala se gadno.
slika050c.jpg

Ima i gadnih primjeraka, primjerice ovo je papir A4 format :mrgreen:
slika052u.jpg
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Re: paprika

Jel to taj botritis? Kontam stvarno si si dao truda, a s obzirom da si koliko sam skužio novi u tome, a najteži je početak dok ne skužiš što, kako i kada stvarno je to što si napravio za svaku pohvalu. Nadam se da ćeš nastaviti tako i da te početni problemi koji su gotovo neizostavni neće obeshrabriti. Najbitnije je da imaš volje, a toga tebi ne fali, a sve ostalo će doći na svoje.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika



Evo malo o sivoj pijesni.
Isključivo na ranama... ALi kod mene nema tog sivila, kod mene je isto kao kad odrežeš lubenicu i staviš na prozor na sunce. Prvo se ukiseli a kasnije počne truliti kora totalno isto izgeda. Samo što je ovo iščvrkano sa velikom količinom sitnog leda.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Ova sorta mi puno bolje podnosi led. Ona je preživila sva tri leda. Prva berba je bila 25.06 i to na otvorenom na foliji, doduše zelena jer ju je led iščvrkao podosta, ali je ubrzo pocrvenila. To mi se jako sviđa naspram slonovog uha, crvenih i ljubinih dlanova. Vrijeme sazrijevanja je 60-tak dana, duplo kraće a nije duplo lakši od ovih navedenih...



Inaće to je domaće sjeme ostavljano od prethodne berbe.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Takva je paprika, svako malo oštečenje i odmah se naseli botritis. Ja redovito prskam protiv botritisa i opet ga ima, a ova godina mi baš i ne ide na ruku.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Csango F1 i ove godine Ljubov dlan. Imam još u pokusima tri paprike da vidim kakve će biti. Baš sam danas brao ljubov. Bilo ga dosta opečenog od sunca jer je bio strašno visok, oko metra i onda je došla oluja i kiša i povaljala sve pa se ispekli plodovi na suncu.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Ztesin
http://www.duna-r.hu/index.php?id=218
Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina

FRISCH & FRISCH d.o.o.
Laslo Friš
21220 Bečej Doža Ðerða 44/a, Serbia
Tel: +38-1-21-691-5169, +38-1-63-550-904

Interesantna sorta ali skupa za održavanje. U prospektu joj piše količina gnojiva koja se treba pustiti kroz sitem za navodnjavanje je oko 300 - 200 eura (ovisno o tipu) tjedno/ha. Zaokružimo na 15 tjedana "pumpanja" srednja cijena 250 eura ispada 3750 eura/ha za prihranu. Cijena energenata da bi se odradilo navodnjavanje i prihrana, zaštita, ručni rad i ostalo...

Poz


Ups, greška. Na gore navedenu potrošnju treba dodati 30%, znači 390-260 eura, gore navedenu kalkulaciju sam radio po sjećanju iz glave o količini, sad vidim u katalogu da treba više. Eto... Mada još i kalcij treba pojačati puta 3.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Ma ne treba baš tako. Meni je lani dala malo više od kile po stabljici uz puno manje prihrane. I sad sam prihranio samo dva puta, više zbog vremenskih nepogoda.
Kad smo kod toga jučer je kod mene bio "Independance day". 70 litara u nekih sat vremena i vjetar baš oko mog plastenika. Skršilo ga pola, do temelja. Imao sam danas posla da to rasčistim i ostalo mi još pola. Materijal je iskoristiv 99 posto samo što eto nema pokrite paprike više kolko bih htio. Moglo je biti i gore. Čovjekov kukuruz do mog plastenika izgleda ko da je valjak prešao preko njega. Večina ga je na nekih 30-50 cm od zemlje zavaljana. Drva se rušila...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Gledaj to sa vedrije strane, spasio si papriku ;) U budućnosti samo Izrealska riješenja koja izdrže nalete vjetra i do 250 km/h :|

70 km/h vjetar
[youtube:2p4mpq50]MqOxoMyKOto[/youtube:2p4mpq50]
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Re: paprika

A čovječe šteta ma koma a sve je to rezultat naših iprovizacije ali što je tuje glavu gore idemo dalje to nam je u opisu radnog mjesta pitam se samo kada ćomo dobiti dagnozu PTSP .
Pozdrav Anželko! 8)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: paprika

Evo baš sam maloprije doznao da je nekih 500 metara zračne linije od plastenika u tom nevremenu srušen najstariji i naječi hrast u okolici. Drvo je bilo lani obujma debla 443 cm pa si zamislite kakav je vjetar bio.
Bit će bolje, ne ruše se svake godine divovski hrastovi :mrgreen:
Inače me koji sat držao grč u želucu, no sad mi normalno. Vidim da je sav materijal iskoristiv, jedino što imam posla oko toga, no vidim gdje su nedostaci pa ću to za nagodinu poboljšati
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: paprika

Ovo me zabrinjava :scratch
p1070133medium.jpg

p1070134medium.jpg

p1070137medium.jpg


Nije ostala bez vode, led ju je okrznio sa druge strane, jednostavno živa se ispekla. Nikako ne mogu dokući zašto, ko za vraga samo smo jednom špricali u 8 sati ujutro sa kalcij nitratom i to normalna količina, minimum za folijarnu.

A opet mađari pišu tamo kod opisa paprika kad je kišna godina i velika temperatura, da treba smanjiti EC gnojiva i utrostručiti dušik i kalcij. Što bi po mom proračunu trebalo pon sri i pet špricat sa bar 200 grama na 100 litara.

Imali tko kakvo mišljenje?
 

Najnoviji postovi

Na vrh