• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Nema ove teme, pa ako je kome interesantna, mogi bi malo pročaskati o njoj. Sadim dva hektara, neka iskustva imam, a svake godine neki drugi problemi. Ovo je sorta Contessa. Neispravan link obrisan!

Pozdrav svima...
Nemam neka iskustva sa paprikom,osim nekih proba u plasteniku,da vidim koji bi hibrid bio najbolji...
Zanima me položaj redova na njivi,da li oni moraju obavezno biti u pravcu sjever-jug?
Budući se bavim uzgojem jagoda na otvorenom,to je jako bitna stavka,odnosno ne dolazi do sunčanih ožegotina i ravnomjerno je dozrijevanje,ako su redovi u pravcu sjever-jug...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
koju sortu paprike se najbolje ekonomski isplati posaditi u plastenik od recimo 400 kvadrata,i gdje je najsigurnije kupiti sjeme hibrida za raditi presadnice? radio bih proizvodnju od 4 mjeseca pa na dalje.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Kod mene ovo sjever-jug nema neku ulogu, bar ja nisam zamijetio. Sadim onako kak mi zemlja stoji, a ove godine imam i sjever-jug i istok-zapad i sva je jednaka, osim što je ova druga slabija jer tu zemlju obrađujem prvu godinu i nije gnojena redovno i kvalitetno do sada.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kod mene ovo sjever-jug nema neku ulogu, bar ja nisam zamijetio. Sadim onako kak mi zemlja stoji, a ove godine imam i sjever-jug i istok-zapad i sva je jednaka, osim što je ova druga slabija jer tu zemlju obrađujem prvu godinu i nije gnojena redovno i kvalitetno do sada.

Jel si sadio dvije godine zaredom na istu površinu papriku ikada? Da li je itko? Kakva su iskustva? Pozdrav
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Nisam nikad. Znam čovjeka koji 15 godina već sadi u plastenicima i ove godine je katastrofa, tak da računa preseliti plastenike.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ima li tko iskustva sa paprikom u plasteniku,ništa ne odgovarate? čitam šta ste do sada pisali ali nema puo o tome,većina vanjska proizvodnja.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
ima li tko iskustva sa paprikom u plasteniku,ništa ne odgovarate? čitam šta ste do sada pisali ali nema puo o tome,većina vanjska proizvodnja.
Za proizvodnju paprike u plastenicima, po meni, moraš prije svega imati objekat koji je opremljen cjelokupnom tehnologijom kako bi stvorio idealne uvjete za rast paprike.A to znači visinu plastenika od 6m sa krovnim otvorima, visokim bočnim i čelnim otvorima, grijanje u zimskim i ranoproljetnim mjesecima, ventiliranje i vlaženje unutar prostora u ljetnim mjesecima i zasjenjvanje plastenika.Sve to treba da bi uspio kvalitetno uzgojiti papriku a u konačnici da ti bude isplativa proizvodnja u odnosu na druge kulture koje bi proizvodio u plasteniku. Kada posadiš papriku u plastenik bez grijanja i u neadekvatne objekte jednostavno nema računice jer u berbi si raniji 10-15 dana od vanjske(nema većih berbi), kada se počne brati vanjska cijena vrtoglavo padne,zbog vrućina cvijet se osipa i nema prinosa a nametnici obožavaju papriku u plasteniku (lisna uš,trips,bijela mušica,lisni miner moljac, pa pepelnica i botritis).Ja sam odustao od te proizvodnje još prije osam godina jer,velim, bez dobrog objekta sa grijanjem(berba dva mj.prije vanjske, odlična cijena i količina) nije isplativa.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
a ima tu i prednosti malo,veći prinos nego vani,pogotovo ako sadiš visoke sorte koje vani nemožeš posaditi,nema brige zbog leda,manje prskanja,i bereš duže nego ovu vani pa opet cijena bude malo bolja. nego,ipak ja mislim da ću na kraju saditi krastavce,nekako je to za sada najbolja računica a i poznam donekle sistem zaštite,a i čekam da mi ti malo pojasniš ostale detalje. a znaš kako je,kupio plastenik pa gledam da ga što prije otplatim i nešto zaradim. a ovi u okolici ti neće ništa reći,valjda se boje konkurencije i bla bla. a jel znaš šta o rajčici u plasteniku?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Bere se u raznoraznim uvjetima.
Trenutno je obrano nekih 60 tona sa dva hektara što bi me uz uvjete koji su harali ove godine trebalo zadovoljiti. Nisam prezadovoljan, no uvijek može biti gore. Nova kiša u utorak...
 

Prilozi

  • Slika071.jpg
    Slika071.jpg
    84.3 KB · Pregleda: 387
  • Slika072.jpg
    Slika072.jpg
    83.3 KB · Pregleda: 359

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
A joj kakva katastrofa, još ste dobro pobrali kakve ste sve nepogode pretrpili ovog ljeta. Danas je utorak i kod nas pada kiša cijeli dan, ali nije naglo, tako da nema poplave kao prije deset dana kada mi je poplavio jedan plastenik.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
a ima tu i prednosti malo,veći prinos nego vani,pogotovo ako sadiš visoke sorte koje vani nemožeš posaditi,nema brige zbog leda,manje prskanja,i bereš duže nego ovu vani pa opet cijena bude malo bolja. nego,ipak ja mislim da ću na kraju saditi krastavce,nekako je to za sada najbolja računica a i poznam donekle sistem zaštite,a i čekam da mi ti malo pojasniš ostale detalje. a znaš kako je,kupio plastenik pa gledam da ga što prije otplatim i nešto zaradim. a ovi u okolici ti neće ništa reći,valjda se boje konkurencije i bla bla. a jel znaš šta o rajčici u plasteniku?
Što se tiče krastavca evo još uvijek berem ljetno-jesensku turu u plasteniku i trenutno sam na 7kg po stablu, što je dobro, jer je u ovom terminu teže održavanje od bolesti i nametnika.Računam da ću ubrati još kilogram po stablu a cijena je 5kn na veliko. Kada me pitaš za rajčicu reći ću ti da mi je rajčica glavne kultura i mislim da o njoj znam dosta pa ako te interesira mogu ti pomoći.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
gle,kao što sam i rekao,imam sada taj plastenik i gledam da što više zaradim,rad nije problem jer me to zanima i nije mi teško raditi,samo pokušavam izračunati koja od tri navedene kulture bi bila najisplativija ali i najmanje zahtjevna,rajčica,paprika ili krastavac,a ne da posadim nešto pa mi propadne zbog nepoznavanja sadnje u plasteniku. kao što kažeš,imam uvjete za krastavac ali što se tiče paprike rekao si da je malo zahtjevnija itd. kaži mi ako znaš koliko mi sadnica stane u taj moj plastenik,koliki bi prinos mogao očekivati po pojedinoj kulturi i od kad do kad traje sezona,pa da vidim kakva je računica. zimska me proizvodnja ne zanima. naravno da to ovisi o sorti i o koječemu drugome ali onako okvirno ako ti nije problem.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Tržište povrća u Hrvatskoj nije organizirano,odnosno ne sadi se ništa planski,pa i cijene pojedinih kultura variraju iz godine u godinu,zbog toga treba imati što više kultura posađeno,na jednoj se popuši,na drugoj iznadprosječno zaradi,a na trećoj si na nuli ili u nekom laganom plusu,to nije tako samo u povrtlarstvu,nego i u svim ostalim granama poljoprivrede,ovo je država u kojoj vlada kaos i totalni nered na tržištu...netko se sjeti da bi grožđe trebalo biti 1,49kn/kg na otkupu,a ako vinogradari ne žele pristati na tu cijenu,uveze se par brodova grožđa iz Grčke i nikom ništa...tako je to sa grožđem ove godine,a uskoro će se takve stvari dešavati i sa povrćem,cilj novih mjera i zakon oko trgovine voćem i povrćem,te standardizacije istog je da se uništi crno tržište (zelene tržnice na malo i veliko),a ide u korist velikih otkupnih centara,pa kad za par godina neće više imati tko otkupiti priozvedeno,ići će se sa ucjenjivačkom politikom i sa rezanjem otkupnih cijena...
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Tržište povrća u Hrvatskoj nije organizirano,odnosno ne sadi se ništa planski,pa i cijene pojedinih kultura variraju iz godine u godinu,zbog toga treba imati što više kultura posađeno,na jednoj se popuši,na drugoj iznadprosječno zaradi,a na trećoj si na nuli ili u nekom laganom plusu,to nije tako samo u povrtlarstvu,nego i u svim ostalim granama poljoprivrede,ovo je država u kojoj vlada kaos i totalni nered na tržištu...netko se sjeti da bi grožđe trebalo biti 1,49kn/kg na otkupu,a ako vinogradari ne žele pristati na tu cijenu,uveze se par brodova grožđa iz Grčke i nikom ništa...tako je to sa grožđem ove godine,a uskoro će se takve stvari dešavati i sa povrćem,cilj novih mjera i zakon oko trgovine voćem i povrćem,te standardizacije istog je da se uništi crno tržište (zelene tržnice na malo i veliko),a ide u korist velikih otkupnih centara,pa kad za par godina neće više imati tko otkupiti priozvedeno,ići će se sa ucjenjivačkom politikom i sa rezanjem otkupnih cijena...
Da to je jedan od najcrnjih scenarija koji nam se može dogoditi. Pa to se desilo proizvođačima mlijeka, krivicu za takvo stanje svakako nosi najvećim dijelom država koja je pogodovala krupnom(privatnom) kapitalu. Ali ja bih rekao da su i proizvođači dijelom krivi jer su nezainteresirani, egoistični, nisu za suradnju i udruživanje. Jednom riječju nije ih briga kome prodaju robu i šta će se desiti sutra, ne planiraju unapred i žive za jučer i danas, a za sutra vele "kako bude drugima tako će biti i meni - prilagoditi ću se". Evo tako sam ja doživio polj.proizvođača u zadnjih osam godina od kad smo osnovali zadrugu. A zadružno poduzetništvo je jedno od rješenja našeg opstanka. Ja ne želim proizvoditi povrće za trgovca koji će me ucjenjivati, nego proizvodim za zadrugu u kojoj imam vlasničkog udjela. Pa znaju se koje su sve prednosti poslovanja putem zadruge, a dok to našem seljaku uđe u glavu postoji mogućnost da propadne(ili će se prilagoditi).
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Da to je jedan od najcrnjih scenarija koji nam se može dogoditi. Pa to se desilo proizvođačima mlijeka, krivicu za takvo stanje svakako nosi najvećim dijelom država koja je pogodovala krupnom(privatnom) kapitalu. Ali ja bih rekao da su i proizvođači dijelom krivi jer su nezainteresirani, egoistični, nisu za suradnju i udruživanje. Jednom riječju nije ih briga kome prodaju robu i šta će se desiti sutra, ne planiraju unapred i žive za jučer i danas, a za sutra vele "kako bude drugima tako će biti i meni - prilagoditi ću se". Evo tako sam ja doživio polj.proizvođača u zadnjih osam godina od kad smo osnovali zadrugu. A zadružno poduzetništvo je jedno od rješenja našeg opstanka. Ja ne želim proizvoditi povrće za trgovca koji će me ucjenjivati, nego proizvodim za zadrugu u kojoj imam vlasničkog udjela. Pa znaju se koje su sve prednosti poslovanja putem zadruge, a dok to našem seljaku uđe u glavu postoji mogućnost da propadne(ili će se prilagoditi).

Petula ovo sa zadrugama je dobra stvar samo u nekom drugom svijetu ali ne u našoj državi barem ne u mom kraju. Kod mene postoji zadruga branitelja jedinstvena u Hrvatskoj po tome što svake godine ima manje članova a nema niti teoretske mogućnosti da se netko drugi učlani u zadrugu. Da stvar bude još ljepša ugovorenu proizvodnju neće niti otkupiti bez obzira na to što su istu i financirali i onda traže da podmiriš dugovanje bez obzira što nisu robu niti pogledali. Dakle nama ostaje proizvoditi za trgovce i tržnice. Još je ljepše od svega kada nekom ovdje predložiš bilo koji oblik udruživanja gledaju te kao da nisi normalan.
Ja ne da mislim nego tvrdim da bez udruživanja pola nas će nestati.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Interesantno je da je ova država nedavno donijela poticaj za otkup grožđa,nije preteško pogoditi u čiji đep će ići taj novac...
U zadnjih dvije-tri godine otvoreno je nekoliko otkupnih stanica,velikog kapaciteta za otkup voća i povrća diljem Srbije i Makedonije...
Svi znamo tko je vlasnik Agrofructusa i ostalih sestrinskih firmi,koje su uložile ogroman novac na područje ovih dviju država,ti otkupni kapaciteti još nisu u punoj funkciji,ali za par godina bit će nam isto kao i mljekarima,ratarima...uvoziti će se srpsko i makedonsko povrće po niskim cijenama i onaj tko toga nije svjestan i ostane nepripremljen bit će jednostavno pometen sa tržišta...
 
D

Dejan Krusevac

Guest
Pozdrav svima i nov sam ovde u svojstvu da nesto komentarisem,ali dugo pratim rad foruma..Ja sam Dejan iz jednog malog mesta kod Krusevca,i kod mene u selu postoji kvantaska pijaca za papriku,koja traje od zadnjih dana avgusta meseca,pa sve do prve slane...Ovde,a i u vecini sela koje gravitiraju Beloj Vodi,sadi se iskljucivo paprika sorte SLONOVO UVO,i za nju ima dosta kupaca..Cena ove godine se kretala u rasponu od 35 do 45 dinara za papriku,i uglavnom sve sto se dotera u jednom danu sve se i proda na toj kvantaskoj pijaci...Ovo Vam je za uvod da cisto znate o kome se radi...Moje pitanje,pre svega za coveka koji jako dobro zna svoj posao a to je CABAGE jeste,koja mu je sorta paprike od crvenih za ajvar bila najbolja?
Naime,zelim da nesto promenim u proizvodnji,jer Slonovo uvo,nekako mi nije vise dobra,pa bih hteo da promenim sortu,ali da ostanem da gajim crvenu papriku,jer prednos kvantaske pijace ne bih da propustim i sigurnog otkupa...Razmisljam se za PALANACKO CUDO ili neku drugu,pa bih te iskreno zamolio ako bi mi pomogao i objasnio oko te sorte paprike..
Veliko hvala..
Dejan Jovanovic
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
A gledaj, svaka ima svoje prednosti i nedostatke. Ovu godinu sam po prvi puta sadio Ljobov dlan i ispao je dosta dobar. Zadnjih 5-6 godina sam sadio Slonovo uho, Amforu, Palanačko čudo i Kontesu, plus mađarski hibrid Csango i ove godine nešto malo za probu od ZKI-a Korinu.
U svim tim godinama Slonovo uho je bilo najgore što se tiće truljenja. Ima lijepe plodove, ali brzo trune. Palanačko čudo sam imao jednu godinu i bila je dobra, no nekako mi je Amfora od vaših sorata bila najbolja. Malo je sitnija od Slonovog uha ali daje istu količinu po biljci.
Csango nije baš tipična kapija, ali dobro prolazi zbog svoje boje i izdržljivosti. Dosta dugo je zdrava i ne puca na kiši, ali je sitnija.
Ljubov dlan ću probati i na godinu, ako uspijem do sjemena. Svakako vrlo respektabilna sorta i treba ju probati na raznim tipovima tla.
 
D

Dejan Krusevac

Guest
Hvala na odgovoru..Ja sam cuo za taj Ljubov dlan,i znam firmu koja se time bavi,pa ako ti zatreba seme,samo mi se javi da sve sto mogu pomognem,kao i za neke druge sorte..kod nas u Srbiji se dosta pojavilo novih sorti,a ja sam ove godine malo posadio i novu sortu DUKAT i mogu ti reci da sam prezadovoljan..Moze da se bere kao i "bela" paprika,a moze da se pusti da pocrveni..jako krupni plodovi,nisu podlozni poleganju,iako je ova godina bila uzasna,i sto je najbitnije jako lepa paprika..uo sam i za novu sortu koja se zove DORA,ali nisam probao...Imao sam strasno puno trulih paprika slonovog uva,i promenio bih..Kod nas na kvantaskoj pijaci se obicno kupuje krupna crvena paprika,i kao takva ima dobru cenu,pa mi ne odgovaraju sitniji plodovi...Sve sto saznas o nekim novim sortama,samo mi javi,a i ja cu tebi...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Eto vidiš, dobro je imati poznanike svuda. Svakako da bih volio probati i nešto novo, pogotovo Doru jer mi se kćer tako zove :)
Ima u Hrvatskoj dvije nove sorte, Podravka i Slavonka. Nemam pojma kakve su, još nisam probao, a hoću li, vidjet ćemo tek kad se rašire glasine jesu li dobre ili ne. I ovako svake godine imam par sorata u pokusima tak da je teško sve to skupa pratiti. Kontejner ovdje, kontejner ondje. Pomiješa se rasad začas.
U svakom slučaju interesantna je svaka sorta koja je krupnoplodna. Odakle si ti, kojeg dijela Srbije? Supruga je zainteresirana da ide sa mnom po sjeme pa da malo vidi Srbiju.
 
Na vrh