• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
kontam-kod tebe uvijek neke zaraze

Trebao si ih rokniti sa običnim jeftinim confidorom...
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Paprika mora biti skroz zrela,(najčešće je to crvena boja)...odaberu se krupni(najbolje prvi najveći plodovi),zdravi,bez oštećenja od štetočina,izvade se sjemenke,zatim se iste pototpe u vodu i ono što ispliva na površinu se baca,a ostalo se stavlja na sušenje(na prozračno i sjenovito mjesto)...
Ja sve sjemenke od prijašnje godine držim u frižideru na 8C,zbog zadržavanja klijavosti...

Paprika mora biti dobro zrela,odaberu se krupni plodovi pravilnog oblika,zdravi i sto je jako bitno sa zdravog i lepog stabla ovo je jako bitno ako stablo nije dobro i lepo bez obzira koliko dobro paprika izgleda te paprike se ne uzimaju.Svaka paprika se ostavi da odstoji 3-4 dana da se seme maksimalno nalije da ima vecu snagu klijavosti ali tako da se ne baca paprika na papriku ne mozete sve nabacati u jednu kutiju vec se paprike slazu na dno nekoliko kutija,znam da ovo zauzima puno mesta ali mora tako.Kada su paprike dovoljno odstojale vadi se seme i potapa u vodu,sve semenke koje isplivaju bacaju,ja papriku ispiram u 5-6 voda tako da seme kada se osusi nema ostataka mesa paprike i ne sme da mirise na papriku,vlazno seme se stavlja na plasticnu tacnu preko koje je bacena decija pelena ili krpa koja ce odmah pokupiti vagu,preko dana se stavlja napolje u hladovinu a uvece unosti u kucu i tako 3-4 dana uz mesanje na svakih par sati,jako je vazno da se pelena i krpa menja ili okuva svaki put pre vadjenja semena,kada se seme osusi odlaze se u plasticnu posudu(kuhinjska vanglica) obavezno plasticna ili papirna ali od prsovanog papira koji ne upija previse vlage.Ovako osuseno seme se narednih par dana mesa na svakih par sati.Seme se odlaze u otvorenu posudu u prostoriju koja se ne greje zimi i koja nema previse vlage.Drzanje u frizideru ce smanjiti klijavost na ispod 80%.Moje seme ima klijavost 99,99% da ne kazem 100%
Seme se ostavlja samo od autohtonih sorti paprike.Od kaptura,ljubovog dlana i ostalih hibrida ne ostavljati seme.Od slonovog uha moze se ostaviti par stotina semenki pa od tih paprika iz prve reprodukcije ostaviti seme za trecu godinu sadnje.
Ja i brat razmisljamo da ove godine napravimo fabriku za preradu paprike ajvar fileti itd i da setifikujem ovo nase seme nesto kao Lacin dlan ime jos nismo smislili.Tako da bi se za par godina ovo seme moglo naci u poljo apotekama.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Rog...
GdAElP3.jpg

Xl993n9.jpg

Ljuti feferoni...
dvUAftZ.jpg
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Prekrasan.
Moja malo koja dosegne tristo grama - većinom od pet do šest u kilu - ajd, one prve sam sada već sve pobrala, ali nije tolko teška.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Sa baburom sam već na lijtri

20150823_165852_zpsqn9euzt7.jpg


A sa rogom sam na tom putu - slijedeće motanje na špagu bude isto na lojtri

20150823_165957_zpsaglwq2gt.jpg
Jo da li ti je stiglo seme koje sam ti poslao javi kada stigne.Jel mozes ti meni poslati par semenki od crvene i bele sa slike hocu nesto da probam.Pozdrav.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Pomalo i ja izvacim nesto od svog Kaptura. Sav prvi rod mi je unisten zbog vrucina i manjka kalcijuma, ali sam drugu berbu prilicno spasio.
IMG_7476.png

Kupci ga obozavaju, prodajem im ostecen i zdrav po istoj cijeni, tipa uzimaju 5 kg zdravog i 5 kg ostecenog, to im je uslov za kupovinu i opet ga prodajem bez problema. Naravno, nisu to tako velike kolicine, s obzirom da imam 800 biljaka.
Mnogo je atraktivnog izgleda i odlicnog ukusa, ali nije bas bas rentabilan. Skupo sjeme, a prinos tesko da moze biti izvanredan, jer ga treba rano posaditi, kako bi on dao sav svoj potencijal. Mnogo zamece, i ne usitnjavaju mu mnogo plodovi u kasnijim berbama. Ukoliko bi se radio na 2 grane, vjerovatno ne bi uopste usitnili plodovi. Kada bi neko kupovao zelene plodove, bio bi ekstra isplativ, a prinos bi bio kao kod babure..
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo mi maločas muž reče da je stiglo, on je uzeo pa stavio u ormarič.
Hvala lijepa, obradovao si me, budem ja to slijedeće sezone isprobala.
Samo mi još rekni jel samo za vani ili može i u plastenik.

Naravno da ti mogu poslati, ali to su sve hibridi, i bijela i roga.
Roga je Kaptur. Babure imam tri vrste, ovo što vidiš na slici je Menta, imam još i Vedranu i Irene, one su dosta niže, mogu ih još sa zemlje raditi. budem ti spakirala svaku posebno.
Kad bude sjeme spremno budem ti rekla i odmah šaljem.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ja i brat razmisljamo da ove godine napravimo fabriku za preradu paprike ajvar fileti itd i da setifikujem ovo nase seme nesto kao Lacin dlan ime jos nismo smislili.Tako da bi se za par godina ovo seme moglo naci u poljo apotekama.
Super,bit će velikih i teških paprika za saditi...
Nego,kakva je situacija sa paprikama kod Vas i cijenom na veleprodaji?...jel ima robe u izobilju ili je kriza?
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Mi sve prodajemo u dvoristu kupci iz Hr i BiH nam placaju oko 55 euro centi a nasi domaci oko 45centi.Paprika je vrhunskog kvaliteta ali kod mnogih je prinos smanjen zbog loseg zalivanja.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Evo kako izgleda paprika za zimnicu iz mog vrta.
 

Prilozi

  • WP_20150910_002.jpg
    WP_20150910_002.jpg
    75.3 KB · Pregleda: 301

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Zamolio bih sve koji su narucili seme a kojima sam ja potvrdio isporuku da izvrse uplatu,novac mozete poslati u koverti ili uplatiti u posti u Hr i BiH ili preko Western Union.Poslao sam preko 2kg semena do sad sutra saljem 1,5kg a uplate sam dobio samo od bratka i iceprina.
Hvala unapred.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Uf evo i mene malo na forum....

Malo gledam postove unazad i vidim opet u čemu griješimo. Učimo kupce na što krupniju papriku. Moja je ove godine prosjek i čisto sam zadovoljan. Prve klase 70-80 posto, ostalo šibamo u industriju. Skidamo dnevno 3-5 tona već unedogled unazad i puna kapa nam je i paprike i posla. No pobrati što se ima.... jer kupus je na vratima. Danas našao glavica po 2,5 kg bez brigaša, a ja mislio bit će sitan...

Radite ljudi
 

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
ima li tko sjemena roge viska? Treba mi za cca jednu ral. Ljudi sta mi preporucate od dubinskih potopnih pumpi. Voda mi je na cca 10m, promjer bunara 110 i planiram navodnjavat 1ha
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Koliko ti treba semena

Posadi i napolju i unutra.Ja sam par godina sadio u plasteniku i morao sam da je vezem jer je bila visoka preko 1,5m.Javi ako zelis jos semena.

Ima li neko dijagnozu za nepravilan plod i druga slika pucanje ploda.



Nedostatak vode i tripsi.
Prezrela paprika i previse vlage.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Tripsa ima dosta a bilo je i lutanja sa vlagom, ova zadnja berba je bila baš prezrela.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@laca022, ajde mi u pp ostavi adresu da ti pošaljem sjemenke, u žaru velikog čiščenja je kuverta završila u smeću pa je nemam.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
@ laca022
Zahvaljujem se puno, dobio sam sjeme roge nadam se da će i kod mene biti dobra kao što je kod tebe, pozdrav.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hajde reci mi nešto o Ruži. Dobila sm prošle godine nešto sjemena , ali sam pomješala sadnice pa ipak ne znam ništa o njoj.
 

Najnoviji postovi

Na vrh