• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
šta preporučuješ?po ovoj analizi neće falit kalcija?

Pa vidiš šta fali, sva tri elementa, NPK, Samo što to nećeš moći riješiti odjednom. Tu je potrebna i meliorativna gnojidba u jesen prije oranja. također i predsjetveno.
 

marke

Član
Tu od
4 Sij 2016
Poruka
314
uzorao sam tu njivu 4 puta..pa mogu sad osnovnu gnoidbu odradit 1.4.2016 a sadit cu 1.6.2016.


prošle godine sam na 1000m2 25kg 7 20 30 i traktor stajnjaka i bila exstra paprika


u čemu je štos?

Po ovoj analizi ispada škrta zemlja a mrkva bila ko BANANA
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,910
Pozdrav,
Papriku sam preselio iz kotlovnice u plastenik i dobro se drži.
Stabilja se deblja i ne izdužuje se kako sam imao slučaj sa paradajzom u kotlovnici.
Zanima me koliko često zalijevati papriku i čime?samo vodom ili neko vodotopivo gnojivo staviti u vodu.
Te do koje faze drzati papriku u kontejnerima?tj kada je vrijeme za presađivanje?
Hvala
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Upps, sad si i zahvalu dobil, omakla mi se. :icon_rofl:

U kakvim kontejnerima imaš papriku, sa kolko rupa?
Zalij ujutro, obzirom da ne griješ plastenik, kako ti korijen ne bi ušao u niske noćne temperature u jako vlažnom substratu - čim je vlažniji prije se i jače hladi i ujutro mu duže treba da se ugrije, a paprika ne podnosi hladne noge. Eventualno ako treba kroz dan, ali ne prejAKO, JER OPET PRETOPLI JAKO MOKRI SUBSTRAT SPALI KORIJEN. bem tii velka slova.
Ja trenutno rastapam dvije kile yarine petnaestice na dvijesto litara vode i time stalno zalijevam flance. Bilo bi ok pojačati fosfor, ali mi se ne komplicira život.
 

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
@ komer
Kad paprika formira prvi par pravih listova pocinjes prihranu nekim djubrivom sa vise fosfora. Koncentracija 0,1% (1g na litar vode) i to jednom nedeljno po meni je sasvim dovoljno. Optimalna starost rasada je oko 50 dana. Mi sejemo 10.-15.03. a sadimo polovinom maja meseca (10-15.) Seje se u negrejane plastenike.

@ marke
Koliko si imao paprike sa tim djubrenjem i takvom analizom?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Pozdrav,
Papriku sam preselio iz kotlovnice u plastenik i dobro se drži.
Stabilja se deblja i ne izdužuje se kako sam imao slučaj sa paradajzom u kotlovnici.
Zanima me koliko često zalijevati papriku i čime?samo vodom ili neko vodotopivo gnojivo staviti u vodu.
Te do koje faze drzati papriku u kontejnerima?tj kada je vrijeme za presađivanje?
Hvala

Zalivaj čistom vodom.Jednom nedeljno možeš folijarno prehraniti sa blagim rastvorom 10:40:10 zbog korena.polovinom aprila možeš krenuti sa folijarnom prihranom WUKSAL KALCIJUM -om.Tri puta tretiras Kalcijumom do rasadjivanja.Posle sejanja trebao si žaliti sa Privikur Energy a posle nicanja poprskati sa Privikur Energy zbog polaganja rasada.Moraš pažljivo dozirati vodu da razmak izmedju kolena na biljci ne bi bio prevelik i da biljka ne bi previše otišla u visinu. Sve preparate prsces u manjoj koncentraciji nego što je preporučeno jer je rasad još uvek nežan.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,910
Privikur sam htio kupiti i nema ga...
Imam na raspolaganju folijarno polyfeed 20-20-20,ostalo mi par kila od kukuruza..Yare nemam u blizini,jedino kristalon..
 

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
@ johabica
Zasto tolika koncentracija djubriva u rastvoru? Koliki EC imas u tom rastvoru?

@ laca022
Moze i folijarno, ali sto rece jedna profesorica, da se biljka hrani preko lista, list bi rastao u zemlji. Ishrana preko korena, korekcija preko lista...

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E, sada si mi dao za misliti.......
Sutra ću vagnuti zdjelicu točno kolko ima - ja sam to procijenila, težinu, od oka.

Sa komentarom o prihrani preko lista se potpuno slažem - ja to uspoređujem sa mirisom hrane - uživaš dok udišeš, ali i dalje ostaneš gladan. Sve što treba se daje preko korijena, a samo hitne kratkotrajne intervencije idu preko lista - u efikasnost nisam sigurna čak i za ta kratkotrajna rješenja - jedino da se aplicira svakodnevno.
Meni te folijarne preporuke nikada nisu sjele niti su mi i dan danas potpuno jasne - ono osnovno što mene buni je mogućnost - zapravo nemogućnost usvajanja bilo čega preko lista ako na njemu nema vlage. A znamo da samo par sati dnevno vlage ima, dakle, ostalo vrijeme biljka ne može uzeti ništa sa lista.
Sad, ili sam ja totalno zaostala u vremenu pa nisam uspjela popratiti nove folijarne tehnologije il nas mute i uzimaju nam puno para za malo koristi.
Ne koristim folijarce, zapravo vrlo rijetko.
 

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
Napraviti djubrivo sa niskim EC je skupo i proizvodjacima se to ne isplati (zato na deklaracijama taj podatak neces ni naci). 0.1%-tni rastvor vecine djubriva je oko 1.2-1.3 tu negde. Dobar deo voda koje koristimo za zalivanje u sebi ima toliko minerala da je EC same te vode visok. Ako je oko 0.5, sa ovim 1.2-1.3 iz djubriva dolazimo do vrednosti 1.7-1.8. Vec preko te vrednosti prinos paprike opada. A zamisli sta jos ima u zemljistu.
EC moze biti (i cesto jeste) ogranicavajuci faktor proizvodnje. Zato ces retko gde cuti pricu o tome, pogotovo od distributera djubriva.
I da, folijarna djubriva... Mikroelementi po meni imaju smisla, pogotovu ako postoji neki problem sa pH zemljista pa dolazi do blokade nekih m.e. Takodje i Ca je neizbezan jer se slabo krece, pogotovo na visokim letnjim temperaturama. Postoje djubriva na bazi gela koja se pri svakoj rosi aktiviraju pa se produzava dejstvo

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Posljednje uređivanje:

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Privikur sam htio kupiti i nema ga...
Imam na raspolaganju folijarno polyfeed 20-20-20,ostalo mi par kila od kukuruza..Yare nemam u blizini,jedino kristalon..

@ johabica
Zasto tolika koncentracija djubriva u rastvoru? Koliki EC imas u tom rastvoru?

@ laca022
Moze i folijarno, ali sto rece jedna profesorica, da se biljka hrani preko lista, list bi rastao u zemlji. Ishrana preko korena, korekcija preko lista...

Послато са U8815 користећи Тапаток 2

E, sada si mi dao za misliti.......
Sutra ću vagnuti zdjelicu točno kolko ima - ja sam to procijenila, težinu, od oka.

Sa komentarom o prihrani preko lista se potpuno slažem - ja to uspoređujem sa mirisom hrane - uživaš dok udišeš, ali i dalje ostaneš gladan. Sve što treba se daje preko korijena, a samo hitne kratkotrajne intervencije idu preko lista - u efikasnost nisam sigurna čak i za ta kratkotrajna rješenja - jedino da se aplicira svakodnevno.
Meni te folijarne preporuke nikada nisu sjele niti su mi i dan danas potpuno jasne - ono osnovno što mene buni je mogućnost - zapravo nemogućnost usvajanja bilo čega preko lista ako na njemu nema vlage. A znamo da samo par sati dnevno vlage ima, dakle, ostalo vrijeme biljka ne može uzeti ništa sa lista.
Sad, ili sam ja totalno zaostala u vremenu pa nisam uspjela popratiti nove folijarne tehnologije il nas mute i uzimaju nam puno para za malo koristi.
Ne koristim folijarce, zapravo vrlo rijetko.

Pa naruči iz Zagreba ili nekog drugog većeg grada koji ima dobro snabdevenu apoteku neka ti pošalju brzom postom i Platiš pouzećem.

Samo donekle se slažem sa tobom i sa Johabicom oko folijarne prihrane.
Ja kada posejem papriku zalijem je sa Privikur Energy i kada nikne poprskam je folijarno.Kada se listovi prekrste svakih nedelju dana prehranim sa blagim rastvorom 10:40:10 zbog korena tri nedelje pre iznošenja tretira se Kalcijumom svakih 7dana takođe blaži rastvor. Tri jutra pre rasadjivanja rastvor se rano ujutru dok još ima rose svako jutro dezinfikuje sa Perfitom.
Ne zalivam ni sa kakvom otipinom jer mislim da koren to ne može dobro da iskoristi a takođe mislim da otopina ukoliko se slabo zalije rasad može značajno da ošteti odnosno uspori i izdeformise rasad.
E sad nesto jako bitno ljudi upoređuju folijarno tretiranje sa ljudskim kupanjem ono kao ako se kupam u vodi to mi nece utoliti žeđ ili kao što Jo reče ako osetim miris hrane biću i dalje gladan. E to je glavna greška folijarno tretiranje treba uporedjivati sa infuzijom.Čovek preko kože uglavnom ništa ne usvaja ili retko šta a biljka usvaja sve.Usvajanje preko lista je veće od nekoliko desetina do nekoliko stotina puta preko lista u odnosu na koren zavisno od elementa do elementa. Naravno da je glavna ishrana preko korena ali rasadu do iznošenja je dovoljno ono što ima u zemlji u koju je posadjen sa par folijarnih prskanja.


Ja sam u zadnjih par dana posejao preko 450.000 biljaka od toga u kontejnerima imam samo oko 20.000 sve ostalo je sejano u zemlju.
Sav humus ili supstrat sam sam napravio. To je toliko bogato sa svim što treba biljci da nemam potrebu za korekcijama. Samo 80 kontejnera sam napunio kupovinom supstratom i njih radim na isti način samo što ću njih dodatno kada paprika bude imala 4 lista potopiti u bazencic u kome ću rastopiti rusku mesavinu i bakar i stavim ih da plivaju dok se ne napiju i posle ih vratim na mesto. Ovo radim da bi supstrat koji je osoromasio napunio sa svim što biljci treba do sadnje
.Videćete na slikama kako izgleda moj humus kao Terra Preta .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
@ laca
Interesuje me zasto tretiras 3 puta kalcijumom da rasadjivanja, i gde nabavljas perfit?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Meni te folijarne preporuke nikada nisu sjele niti su mi i dan danas potpuno jasne - ono osnovno što mene buni je mogućnost - zapravo nemogućnost usvajanja bilo čega preko lista ako na njemu nema vlage. A znamo da samo par sati dnevno vlage ima, dakle, ostalo vrijeme biljka ne može uzeti ništa sa lista.
Sad, ili sam ja totalno zaostala u vremenu pa nisam uspjela popratiti nove folijarne tehnologije il nas mute i uzimaju nam puno para za malo koristi.
Ne koristim folijarce, zapravo vrlo rijetko.
Postoje univerzalna gnojiva za prihranu presadnica od kojih su biljke čvrste i kvalitetne...najbolje što se može učiniti za presadnicu je da ju nikada ne zaliješ sa čistom vodom...nekada je to nemoguća misija jer bi za vrijeme prejakog sunca i vrućine spalili biljke,ali treba iskoristiti svaki mogući trenutak da se biljke i prihranjuju prilikom zalijevanja...naravno,pritom treba paziti na koncentraciju gnojiva i ph vode kojom se zalijeva,jer većina gnojiva je namijenjena za meku vodu,dok malo firmi nudi ona za tvrdu vodu i takva su u pravilu duplo skuplja...
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Postoje univerzalna gnojiva za prihranu presadnica od kojih su biljke čvrste i kvalitetne...najbolje što se može učiniti za presadnicu je da ju nikada ne zaliješ sa čistom vodom...nekada je to nemoguća misija jer bi za vrijeme prejakog sunca i vrućine spalili biljke,ali treba iskoristiti svaki mogući trenutak da se biljke i prihranjuju prilikom zalijevanja...naravno,pritom treba paziti na koncentraciju gnojiva i ph vode kojom se zalijeva,jer većina gnojiva je namijenjena za meku vodu,dok malo firmi nudi ona za tvrdu vodu i takva su u pravilu duplo skuplja...

@ laca
Interesuje me zasto tretiras 3 puta kalcijumom da rasadjivanja, i gde nabavljas perfit?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
Tri puta sa slabijom koncetracijom od preporucene da bi biljke bile u dobroj formi pred rasadjivanje. Jer ja radim cupani rasad i biljkama ne sme ništa da fali.
Perfit se može kupiti u skoro svakoj apoteci iako ga zvanično nema.

Slažem se da treba prihranjivati sa skoro svakim zalivom pogotovo ko radi kontejnere i koristi kupovni supstrat koji biljku može da hrani maksimalno 15-20 dana i posle toga je neophodno stalno dodavati hraniva za biljku.Ko zaliva otipinom mora paziti na koncentraciju i na jačinu sunca.Kada je jako sunčano obavezno čista voda kada je oblačno slobodno otopina.
Ja sam pravim humus i supstrat koji je prebogat sa svim hranivima i mikroelementima.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Rasad mora biti ispačen, a ne bujan. Kad okreneš kontejner naglavačke, mora stajati na paprici koja se ne smije uvijati. Takav rasad kad posadiš u polje on krene slijedeći dan. Kad se posadi bujna paprika, treba joj barem tjedan dana da se privikne na uvjete, a ako je loše vrijeme i dva. Nema tu puno filozofije oko proizvodnje rasada. Mnogi tu prave doktorate, ja ne radim ni jednu prihranu, rasad je uvijek u dobroj formi, lagano žučkast prilikom sadnje, no to se odmah popravi u polju. Ako se radi ušteda na supstratu, za 5-10 kuna po vreći, onda je i rasad loše kvalitete.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja to radim po svome, po seljački - za sebe, za sadnju u plasteniku papriku radim u dugom procesu - dug je zato što nema sve na dlanu ko princeza, hranu dobiva od vremena dok počne blijediti, nekoliko puta zalijem otopljenom petnaesticom, pa onda neko vrijeme opet čistom vodom. Nikakve kerefeke prije toga - ono što ima u substratu joj mora biti dosta tako dugo dok korijen ne ispreplete sav substrat - meni to nikada nije dok ona nije već čisto fajn razvijena, sa dva para pravih listova i trećima na lijepom vidljivom putu, zapravo već na polovici normaklne veličine. - možda zato što ne dajem ništ prije toga, nikakav fosfor niti druge cake, paradajz radim u kratkom roku pa ga onda ostavim da se čvrsne prije sadnje. Dignem ga na visinu, jer volim visoke sadnice da ih mogu potopiti kako bi čim prije nakon sadnje na stabljici razvile adventivno korijenje.
Paprike imju drvenaste stabljike kada ih sadim,omaknu se i neke slabije, još malo mekane, ali Bože moj, nisam savršena i postala sam krajnje aljkava kako starim. Nekada sam to radila po P:S: - u, onak, baš ziheraški i na kraju su mi sadnice ispadale baš ko i sada - paprike savršene, paradajzi u polukilavo - dobroj formi, ali sa počecima datuma berbe uvijek u istim terminima, evo, prošle godine kada sam zeznula nešto nakon sadnje - ma sprezalijala sam i rashladila ionako hladnu zemlju i kilavile su mi paprike tri tjedna nakon sadnje tolko da ju je bilo žalosno za vidjeti - i opet sam došla u berbu čak i pet dana ranije od uobičajenog dvadesetog maja, a mislim, ak Bog da da ću ove godine nadmašiti prošlogodišnji termin, jer gledam, moje paprike , većina njih već sada imaju skoro sve centralni pup petnaest dana pred otvaranjem, a bar pedeset posto njih je i krenulo sa grananjem i na grananome lijepo formirane cvijetne pupove.

Presadnice za prodaju radim one prve na ho - ruk sistem, najubrzanije što se može, ostalo tavori polako, prve mi prerastu, zadnje rastu kako treba a dok se ne prodaju isto prerastu, ljudi ko ljudi -. hoće sadnicu za dvije kune metar - pa im to moraš i dati. Još najviše vole ak paradajz ima i bar jedan zametnuti plod na prvoj cvijetnoj. Sreći nema kraja - takve se sa ponosom nose kroz tržnicu i šepure se sa njima ko ponosni vlasnici vile na Brijunima. A tko sam ja da im to uskračujem.......ili da lomim jezik i objašnjavam, pa me onda još smatraju i lažljivicom koja nema tak krasne velike flance ko što su ono deset metara niže kod konkurenta pa im laže jer hoće prodati svoje malecke.
A tako.....
Tko se sjeti ovoga što sam rekla, nek me oko desetog maja pita jel sam počela prodavati prve paprike. Ne tvrdim da hoću, ali naznaka ima. A bile su na dijetnoj prehrani do presadnje, a i sada će biti isto tako sve do plodova pred punjenje, jer imaju u zemlji ama baš sve što im treba, i gnoj i npk, i zbilja ne vidim potrebe za dodatnim intervencijama.
Ove za prodaju flanaca hranim jer sam ih kasno počela raditi, nisam imala mjesta u plasteniku prije nego sam rasadila one za sebe. ko što rekoh - ti idu na ho -ruk sistem. Iako, ove godine će prodaja krenuti sigurno desetak dana kasnije nego je uobičajeno - predpostavljam da će biti tako.
 
Na vrh