• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

cayman

Član
Tu od
16 Pro 2013
Poruka
45
J9kZyAG.jpg

rkVTySn.jpg

2Gee0Kt.jpg


može pomoć šta se ovo dešava dali je botritis ili nešta drugo
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Izgleda kao da ju je posjetio djed mraz...

Rasad mora biti ispačen, a ne bujan. Kad okreneš kontejner naglavačke, mora stajati na paprici koja se ne smije uvijati. Takav rasad kad posadiš u polje on krene slijedeći dan. Kad se posadi bujna paprika, treba joj barem tjedan dana da se privikne na uvjete, a ako je loše vrijeme i dva. Nema tu puno filozofije oko proizvodnje rasada. Mnogi tu prave doktorate, ja ne radim ni jednu prihranu, rasad je uvijek u dobroj formi, lagano žučkast prilikom sadnje, no to se odmah popravi u polju. Ako se radi ušteda na supstratu, za 5-10 kuna po vreći, onda je i rasad loše kvalitete.
Mislio si valjda na kaljene presadnice,koje su postupno prilagođavane vanjskim uvjetima...takve kreću istoga trena,to nema nikakve veze sa prihranom...ona mora biti prisutna zbog drugih stvari,da bi biljka bila u što boljoj kondiciji prilikom sadnje...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Moguce da je mraz.
sto se tice kaljenja rasada to je po meni veoma vazno.ja svoju papriku otkrijem pocetkom maja da se navikne na sunce i hladne noci.Ali to nema veze sa prihranom jer paprika mora da ima sve sto joj treba a
kaljenje je sasvim drugi proces.
 

cayman

Član
Tu od
16 Pro 2013
Poruka
45
nebi reko da je mraz loži se svaku noč nisam ložio samo u ponedjeljak ali ta noč je bila 7 8 stupnjeva tako da to nije sigurno kontenjer par biljaka ima to druge nemaju ja mislim da je botritis danas prošo switchom pa čemo vidit kako če sutra biti
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
@temptation... stavit ću ti slike presadnica bez ijedne prihrane, nemam se ja vremena time zamarati
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Evo da kažem,.....Ni ja nikad ne prihranjujem sadnice. Prepikiram papriku sa prva dva lista iz 448 u 84 i to je to.
 

Prilozi

  • P1000978.jpg
    P1000978.jpg
    83.6 KB · Pregleda: 157
Posljednje uređivanje:

gusta

Član
Tu od
27 Pro 2012
Poruka
235
Plevak neznam što ona crna kaca radi u plasteniku jako me asocira za umakanje kontejnera ,,a možda se i varam .Cabage nisi komentiro slike ja sam imao nešto slićno neke godine na parasajz paprici , nikad nisam dokućio što je to .Mene podsjeća na botritis ali nisam siguran .
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pretpostavljam da je botritis, no nisam nikad imao sličnu situaciju pa ne mogu potvrditi. Smrzavanje nije kao što je netko napisao. Ne asocira na ništa drugo osim botritisa, barem mene.
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
ljudi ja sam posijao jučer papriku za vanjsku proizvodnju,nisam stigao prije. prvi puta to radim pa ako može mala pomoć. sijao sam u kontejnere od 170 rupa,dobio za badava od duhanaca,i tu mislim i da ostanu,bez presađivanja,dali će biti problem zbog gustoće?
stavio sam kontejnere u plastenik jedan na drugi i pokrio sa crnom folijom da proklija,i grijem sa grijalicom,jel to valja tako,tako mi jedan kolega rekao da on radi?
koristio sam zemlju bril4.
jednom sam tako stavio rasad krastavaca pa nije ništa niklo i sad me strah,možda je bilo pretoplo u plasteniku pa sjeme prokuhalo,neznam. sad sam kupio termometar pa ću to kontrolirati. koliko uopće mora biti temperatura za klijanje?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Nije uopće bitno kolika je temperatura u plasteniku, već je bitna temperatura supstrata. Supstrat u hrpi kontejnera se nikako neće ugrijati, pa da je u plasteniku i 30 stupnjeva. Hoće gornjih 3-4 kontejnera, ali donji ne. Paprika na konstantnoj temperaturi od 30 stupnjeva niče za 6-8 dana, a minimalna temperatura klijanja jest 11 stupnjeva. Ako si ugrijao zemlju prije punjenja kontejnera, bit će ok tako da stoji 7-10 dana, pa čak i 15 ali maksimalno, jer će početi nicati. Ako nisi, bolje raširi te kontejnere jer hladan supstrat sigurno neće potaknuti papriku na nicanje. Sutra ujutro je prognoza za lagani mraz, dalje će čini se biti relativno toplo i paprika će nicati i bez dodatnog zagrijavanja plastenika.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Plevak neznam što ona crna kaca radi u plasteniku jako me asocira za umakanje kontejnera ,,a možda se i varam .Cabage nisi komentiro slike ja sam imao nešto slićno neke godine na parasajz paprici , nikad nisam dokućio što je to .Mene podsjeća na botritis ali nisam siguran .

Ne, U toj kaci imam zemlju kada punim kontejnere!!
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ma ne,to sam nasao na netu pa reko ajd da stavim slike posto je bila tema o tome.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
hahaha,pa sta ste se poplasili svi,pisu poruke na pp,zovu,pa naopako da su mi flanci takvi vec. a kakvo vrijeme javljaju mozemo i van saditi.
 
Na vrh