• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
Nisam radio analizu zemlje i neznam kakva je ali koja bi bila standardna gnojidba za papriku,onako okvirno otprilike koliko kojeg gnojiva i kada ga baciti,sada pred zatvaranje vlage ili pred foliju? i još jedno pitanje,zaštita paprike sad kad mi nikne i malo poraste,jel manjom dozom Nordoksa pošto njega imam ili da kupujem neko drugo sredstvo?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Baciš 100kg pepela na 1000m2 i to je to...gnojidbom sa stajnjakom ćeš si samo stvoriti probleme i nakalemiti viruse i bakterije u zemlju...zaštita svakako sa fungicidom koji nije na bakrenoj bazi,zbog usporavanja rasta...
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
Baciš 100kg pepela na 1000m2 i to je to...gnojidbom sa stajnjakom ćeš si samo stvoriti probleme i nakalemiti viruse i bakterije u zemlju...zaštita svakako sa fungicidom koji nije na bakrenoj bazi,zbog usporavanja rasta...

ti to mene zezaš. da bacim 100 kila pepela umjesto 100 kila nekog mješanca i to je to? i šta je s onim silnim preporukama da nema ništa bez dobre gnojidbe sa stajnjakom?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
ti to mene zezaš. da bacim 100 kila pepela umjesto 100 kila nekog mješanca i to je to? i šta je s onim silnim preporukama da nema ništa bez dobre gnojidbe sa stajnjakom?
A gle,možeš ti baciti kaj god hoćeš...ja sam samo napisao što je najkorisnije i najjeftinije za ufrezati u zemlju...ima ljudi koji misle da će im od stajnjaka punog antibiotika,hormona,virusa i bakterija biljke bolje rasti...ja nikakvu osnovnu gnojidbu koju kod nas preporuča "struka" ne koristim već dobrih 10-tak godina...
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Srećan Uskrs da ga u zdravlju i sreći provedete sa porodicom i prijateljima.

U pravu je za ovo sa pepelom.Samo moraš paziti da je pepeo od drveta taj je najbolji,nikako od uglja da nije korišćen karton plastika itd.
Kada posejes zaliješ sa Privikur Energy a kada paprika nikne poprskas folijarno sa Privikur Energy.
Nije preporučljivo koristiti stajnjak pogotovo u proleće samo ces navuci bakterije i viruse a koristi će biti tek sledeće godineili tek za dve godine .
Ja lično uvek koristim stajnjak koji je star bar dve godine. Ja sam u jesen 2014 na obod njive gde cu saditi papriku 2016 izvukao oko 60t stajnjaka i po njemu bacio 25 kg mešavine i ponovo u proleće 2015 još 25 kg mešavine kada sam pre par meseci razbacivao po njivi gde cu raditi papriku to više nije bilo đubre već humus prepun glista gde više nije ni bilo naznake da je to bio stajnjak.

View attachment 14717

View attachment 14718 Paprika slonovo uho Mislim da će bit na 5 kvadrata


10tis čupanica

Kolega ako bude 10.000 biljaka na 5 m2 to će biti biljke tanje od dlake nešto nisi dobro izračunao.
Cupani rasad se sadi tako što se po kvadratu seje 6-7g semena tako da si ti na 5m2 posejao 30-35g semena to je cca 5.000 semenki ako uzmemo da je nicanje slonovog uha ispod 80% i da jedan procenat biljaka neće biti zadovoljavajuceg kvaliteta ti na 5m2 možeš očekivati maksimalno 3000dobrih biljaka.

Koliko si semena sejao po kvadratu?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
Tako je laca.
Moje seme je 99% klijavost, 70% energija klijanja i sejao sam 7 g po kvadratu. Zavisi kako se odradi pokrivka i koliko se ravnomerno poseje i kakvi su uslovi. Ako je pregusto posejano, dobijes slabe biljke koje opet ne mozes iskoristiti pa opet dodjes na isto. Maksimalno dobijes 800 sadnica po kvadratu. Kontejneri su druga prica. Znam da ljudi rade i 200 rupa i zadovoljni su. Mislim da je 104 prava mera, mada sam posejao nesto i u 209 pa cu da vidim.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Ja sam posejao kontejnere od 209 rupa ali velika većina rasada biće cupani.
6-7g po m2 je prava mera sve preko toga je preterivanje.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
12tis sam posijao na 5kvadrata... lacca valja li ovciji gnjoj za papriku
Ti bas hoćeš gustu pspriku :)
Ti se moraš nadati da će svaka druga nici.Stvarno je i više nego gusto posejano.
Naravno da valja.
Ja koristim ovciji,govedji i konjski stajnjak
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
sad me zanima bas taj pepeo. koliko ima NPK u sto kila pepela? i sto se tice zastite sa bakrom,pa jel svi ne prskate sa bakrom,ridomil i sl? bakterioze,najbolji fungicid,eko itd. ili je dovoljan samo obican ridomil,ditan i sl?
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Jeste pepeo je kalijumovo djubrivo.
Ima odnos 0:1:3
Nema azota ima fosfora i najviše kalijuma
Sadrži i kalcijum i mikroelemente.
E sad zavisi od koje je vrste drveta da li drvo koje se lozi ima koru ili nema itd.Ali isto bi bilo dobro da ga sada apliciras u zemljište bar mesec dana pre rasadjivanja.

Što se bakra tiče nema potrebe da prskas mlade biljke za to imaš Privikur Energy ja lično bakrom prskam veće pre kaljenja rasada uveče poprskam bakrom i sutra skinem najlon.
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
znači ako bacim na hektar zemlje gdje mislim saditi papriku dovoljno pepela neću morati baciti nikakvo umjetno gnojivo osim dušika?? odnosno 1000 pepela i to mjenja 500 kg umjetnog odnosno potrebna hranjiva za papriku. naravno ostala vodotopiva koja idu nakon toga su potrebna.
 

marke

Član
Tu od
4 Sij 2016
Poruka
314
IMG_20160328_181747.jpg







jesi li vidio analizu zemlje koju sam stavio? sta preporučivaš?
 
Posljednje uređivanje:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
znači ako bacim na hektar zemlje gdje mislim saditi papriku dovoljno pepela neću morati baciti nikakvo umjetno gnojivo osim dušika?? odnosno 1000 pepela i to mjenja 500 kg umjetnog odnosno potrebna hranjiva za papriku. naravno ostala vodotopiva koja idu nakon toga su potrebna.
Ja ne znam koji ph zemlje ti imaš,u pepelu ima najviše kalcija i može ti zemljište postati lužnato,a na takvom paprika ne raste,već crni i stoji na mjestu...što će ti dušik u paprici,pa nije to lisnato povrće?
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Stavio sam na naklijavanje 700 sjemenki Kaptura i par hiljada sjemenki Lacine paprike. U subotu navece sam stavio sjeme, Kaptur nije ni mrdnuo, a Lacina paprika uveliko klija. Kaptur je proizveden prosle godine kao i Lacina paprika.
 

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
Ja ne znam koji ph zemlje ti imaš,u pepelu ima najviše kalcija i može ti zemljište postati lužnato,a na takvom paprika ne raste,već crni i stoji na mjestu...što će ti dušik u paprici,pa nije to lisnato povrće?

blago kiselo tlo,tako kaze susjed koji ju je radio prije mene. znaci ne treba mi dusik,a ja uvijek bacao na pola jutra 200kg npk i 50urea. tako i za uzgoj kornisona. ove godine cu pola jutra paprike saditi. ajd neka preporuka za papriku okvirno,od osnovne gnojidbe pa do vodotopivih,ako nije problem? roga je paprika,nije hibrid,imat cu navodnjavanje. lani bio luk na toj zemlji.
 
Na vrh