• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Kolege ovo je forum gde jedni drugima trebamo pomoći a ne da se svađamo.
Ako sam nekoga uvredio ja mu se do neba izvinjavam jer nisam imao nameru.
Ja samo pišem o svojoj proizvodnji i proizvodnji na nekoliko hiljada hektara u okolnim selima.
Ako neko traži savet i nas nekoliko da svoj savet niko ne treba da se ljuti ako su saveti drugaciji svako savetuje ono što zna i iz vlastitog iskustva a onaj koji je savet tražio postupice onako kako misli da je najbolje.
Ja sam po struci hemijski tehnolog i praksu sam imao institutima,dve nedelje sam bio na praksi na analizi zemljišta,bio sam na praksi u vodovodu tako da iz prve ruke znam kako deluju djubriva, kako sta biljka usvaja, da je analiza zemljišta samo osnova koja se mora nadograditi jer i najrodnije zemljište što se paprike tiče može izazvati kontra efekat.
Evo samo nekoliko stvari zbog kojih sam prozivan

Prvi je da se biljka bolje ukorenjava ako se očupa koren nego biljka iz kontejnera. Biljka sa ocupanim korenom prvih 20 dana većinu energije koristi za ukorenjavanje i takav koren ide mnogo dublje nego biljka iz kontejnera koja već u supatratu ima poprilično razvijen koren i odmah kreće u razvijanje vegetativne mase i takva paprika je bolja samo na prvu loptu dugoročno je bolja paprika sa ocupanim korenom pogotovo u kisnim i vetrovitim godinama. Opet da ponovim ja ne govorim da neko treba da odustane od kontejnera i vrati se na cupani rasad ja sam samo odgovorio na podrugljivu tvrdju o slici mog rasada gde je rečeno da je koren slab a kada sam ja rekao da će se taj koren još ocupati i skratiti da bi bio bolji prozvan sam dileletantom,prevarantom i neznalicom.

Drugi je moja opaska oko folijarne prihrane gde su mnogi tvrdili da je folijarna Prehrana kao kupanje i samo osveženje. Gde sam ja rekao da je folijarnu prihranu potrebno porediti sa infuzijom. Jer biljke neke elemente i mikroelemente preko lista bolje upijaju nego preko korena od 10 do preko 100 puta.Ako neko kaze da u julu treba pustiti kalcijum preko korena a ja kažem da ide folijarno i mene naziva neznalicom.Taj ne zna da se Kalcijumom usvaja do određenog vremena i posle se samo rasporedjuje po biljci i jedini način dodavanja kalcijuma je folijarno. Jer puštanje kalcijuma kroz sistem u julu pogotovo ako su temparature velike može izazvati blokadu hraniva Fosfor i Kalijum baš u trenutku kada biljka ima najveće potrebe za ovim hranivima.

Treća je da je nemoguća sadnja 100.000-140.000 biljka po hektaru gde sam nazivan indijancem i da u takvom sklopu nije moguće odgajiti krupnu papriku. A većina ljudi radi ovako osim malo u Vojvodini.
I još mnogo štošta mi zameraju.
Prozivaju me da želim da zaradim na prodaji semena. Naravno da želim jer imam šta da ponudim da nije tako odavno bi se povukao.
Kada sam uporedjivao vodotopiva i obična djubriva isto sam prozivan iako sam ja samo pisao o unosu hraniva za određen novac gde je odnos 6:1 obična :vodotopiva. Ako je nekome loša paprika ne pomaže ni obično ni vodotopivo ni folijarno. I ja koristim vodotopiva tamo gde mi je paprika malo zaostala jer brže deluje. Zato sam i molio da se ono što napišem prvo dobro pročita a ne odmah napada.
A već sam napisao čime se bavim i da ne živim ni od paprike ni od semena već je paprika tradicija sela i svi je rade.

Mnogima smeta što su moji odgovori dugački i to nazivaju hvalisanjem a ja samo odgovaram konkretno i decidno i voleo bih se i meni tako odgovara a ne da se pišu polu odgovori i poluistine i bajke i koriste izrazi koji se ne razumeju pa se posle sa vikipedije sa copy paste lepe tumačenja.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Velika razlika je kada je čovek u pravu. Od onog ko misli da je u pravu i gleda samo da to svoje umisljeno pravo opravda.

Na mojoj vizit karti piše :

PRONACICEMO PUT
ILI CEMO GA SAMI STVORITI...
HANIBAL

Koliko god da me neko gadja kamenjem ja cu njega gadjati hlebom :)
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@siki
Nisam ja nikakav Lacin advokat. Ja samo kazem da vas covjek nije uvukao u neki problem zbog toga sto je hvalio, poklanjao i prodavao svoje sjeme. Koliko vas se zalilo kad kupi sjeme krastavaca ili kupusa i ne nikne mu nijedna sjemenka, a kupio je hibrid? Nemojte mi reci da vam se to nikad nije desilo. Ovdje vam je sve niknulo, jedina stvar je sto niste dobili rezulatate koje je on navodio da on postize. Otidjite kod njega i provjerite. Ja ne tvrdim da jeste sve kao sto on prica, ali necu da osudjujem covjeka prije nego sto dokazem da nije u pravu. Smjesna je prica da su svi osim Lace odustali od ovog sistema sadnje paprike, veci dio Srbije jos uvijek radi ovako i svi rade svoje sjeme. Time jos gore sto si dobio besplatno i dajes sebi za pravo da toliko kritikujes. Da je on nekoga toliko ostetio, ovdje bi ga svi javno ispljuvali, ali situacija je takva da su misljenja podjeljenja. Ovo bih prije nazvao poljoprivrednom sujetom i nadmenosti gdje se ljudi takmice jedni protiv drugih u prinosima, a ne sami protiv sebe da imaju sto bolje rezultate i da iz svega izvuku maksimum. Zasto mu citiras neke mudrosti o hvalisanju, ako ne mislis da se on treba pronaci u njima? Ponavljam, niste trebali uzeti toliko sjemena i eksperimentisati na velikim povrsinama. Tuzno je sto ljudi naprave neke poljoprivredne rezultate, pa onda sebi daju moć i grubo nastupaju prema drugima. Kako sam cuo od jednog poznanika iz Virovitice, takodje je proizvodjac paprike, imas neku bitnu ulogu u poljoprivredu na tom podrucju, ali to ne bi trebalo da ti daje zapravo da imas tako grub nastup. Pvp je forum gdje ljudi razmjenjuju iskustva i pokusavaju pomoci drugima, a ne gdje se svadjaju zbog nedovoljno argumentovanih iskustava. Cak mislim da je jedna godina nedovoljna da bi se sa sigurnoscu moglo tvrditi da li je sjeme dobro ili ne. Zasto svi ne odemo kod Lace na parcelu i ne utvrde cinjenicno stanje. Ja obecavam da ako odem, a vjerujem da hocu, da cu sve fotografisati i prenijeti stanje onakvo kakvo jeste. Nema razloga ni da kudim ni da hvalim Lacu i njegov sistem sadnje, nego da kazem ono sto jeste. Ja sam u plastenik posadio 3x vise Kaptura nego Lacine paprike, jer nisam htio da rizikujem i to malo proizodnje sto imam. Sva paprika mi je zdrava, jedino se na Kapturu pomalo poceo pojavljivati Botritis lista, jer su noci mnogo hlade.

Laca je nekoga omalovazavao? Jedino sto sam od njega procitao da je zvucalo kao takvo je da mu je smijesno koliko gubimo na prostoru i koliki su nam prinosi? I to je neko omalovazavanje? Pravo omalovazavanje sam procitao od @temptationa i sada vidim da si krenuo istim putem.
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
@Stjepanoviću
@laca
i svi drugi molim vas namojte pisat neistine namjerno neću biti grub.
Ja sa vjernik vjerujem u boga i zato vas KO BOGA MOLIM pronađite te postove gdje sam napisao da lacina paprika ne valja, gdje sam napisao da njegovo sjeme ne valja. To što sam tražio od lace da mi objasni zašto tako sade mislim da je to sasvim u redu, da mi je kao čovjek objasnio možda bi i ja nagodinu tako probao jedan dio ali čovjek počeo spominjati neki indijanski način i sada se žali da ga netko proglašava indijancem. Stjepanoviću pogledaj taj post pa ćeš vidjet. A drugo ako ja o tebi neznam nišđta a kažem da sam školovaniji od tebe i da više znam, Neznam šta to znači osim omalovažavanja
E moj Stjepanoviću daj molim te pročitaj post u kojem je i ta narodna izreka. Nigdje ne piše da je bilo kome upućena a može biti i svima pa i tebi. Isto tako je Samko napisao post koji nije nikom upućen a može biti i tebi i meni i svima drugim toliko o tom.
Vidiš ja pored lacine paprike imam i papriku iz krstura za razliku od lace tamo je čovjek jasno rekao "probaj ako uspeš ali nitko do sada nije uspio pa ni trideset kilometara od krstura".

@laca ja sam čovjek koji uvjek baš uvjek teži nečem što donosi boljitak i napredak tako je i sa sadnjom paprike. To što sam sebe nazivaš indijancem tvoja stvar. Ja sam se igrao kauboja i indijanaca otprilike prije 55 godina a ti i danas to spominješ. Ali molim te nemoj govorit da te drugi proglašavaju takvim sam si sebe proglasio da radite na indijanski način.
Sve ovo što si sad napisao nema nikakve veze samnom zato lijepo obrati se onom ko ti je to rekao.
A ti Stjepanoviću pažljivo pročitaj prošle postove pa onda nastavi.

Samo konkretno sa činjenicama.

Mtd pusti neka ljudi kažu šta ih boli možda im bude lakše pri duši.
 

hunter15

Član
Tu od
20 Stu 2013
Poruka
62
Auu gadno vi to nešto.... šala, manite se toga poslije ovakve godine malo će se raditi vani na otvorenom.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Siki i ja sam vernik i kao ti verujem u Boga a tako cu vaspitati svog sina i ostalu decu ako Bog da.
A neistine ne pišem.
Ja sam i prošle godine pisao o načinu kako radimo sve od pripreme zemljišta do djubriva, zaštite insekticida itd i to sam pisao više puta, sigurno si pročitao pošto si kao i ja aktivan član. Nisi me ti nazvao indijancem već jedan drugi kolega svi su pročitali koji i to više puta.Ako mi imamo veći prinos po jedinici površine a manje ulaganje kako se takav uzgoj proglašava zaostalim, opet ponavljam da me nisi ti nazvao indijancem već kolega Temptation. Ne znam zasto se sad ti nalaziš prozvanim. Nije svaki odgovor tebi bio upućen iako sam tebe označio. Molio bih Johabicu da mi takodje odgovori.
Ovo je prvi put da napišeš odgovor konkretno e tako treba pisati i o uzgoju paprike.
I ja sam čovek koji teži boljitku jer to je u ljudskoj prirodi ali se ne slažem sa tobom da seme iz određene regije ne uspeva u drugoj regiji i stara SFRJ nije bila relativno velika od mene vazdušnom linijom niko nije udaljen više od 500km tako da o različitim klimama nema ni reči. Ja se slažem sa tobom da sam ja u regiji koja je bogom dana za uzgoj paprike ali isto tako bih je odgajio bilo gde samo bi ulaganje bilo malo veći ili malo manje zavisi od godine.To sam vec ranije objasnio u jednom odgovoru.A moje seme i seme iz našeg sela se seje od Vardara do Triglava.
Ova godina je malo nezgodna za papriku na otvorenom jer je bilo puno kiše i mnogo bolesti led da i ne pominjem mi smo imali sreće jer je ceo balkan dobio kišu 3 Puta a mi u Ravnju smo morali zalivati kao da smo u nekom džepu i to se ponavlja već godinama stariji ljudi kažu da oblake odvlace Fruškagora i Cer.
I hajde da se više ne svađamo već da pišemo o paprici i težimo boljitku.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
A bio mir godinu dvije bez pojedinaca. A sta ces kad je nekome forum sav zivot i virtualni uspjeh. Evo ja sam dobar primjer probe sjemena,posadio u plastenik i sve pet,ma nema bolje,a vani ni blizu tako,i sad da nisam posadio u plastenik mislio bi da nesto ne valja sa sjemenom,ovako znam da nesto ne valja sa vanjskom proizvodnjom.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,417
@Stjepanoviću
@laca
i svi drugi molim vas namojte pisat neistine namjerno neću biti grub.
Ja sa vjernik vjerujem u boga i zato vas KO BOGA MOLIM pronađite te postove gdje sam napisao da lacina paprika ne valja, gdje sam napisao da njegovo sjeme ne valja. To što sam tražio od lace da mi objasni zašto tako sade mislim da je to sasvim u redu, da mi je kao čovjek objasnio možda bi i ja nagodinu tako probao jedan dio ali čovjek počeo spominjati neki indijanski način i sada se žali da ga netko proglašava indijancem. Stjepanoviću pogledaj taj post pa ćeš vidjet. A drugo ako ja o tebi neznam nišđta a kažem da sam školovaniji od tebe i da više znam, Neznam šta to znači osim omalovažavanja
E moj Stjepanoviću daj molim te pročitaj post u kojem je i ta narodna izreka. Nigdje ne piše da je bilo kome upućena a može biti i svima pa i tebi. Isto tako je Samko napisao post koji nije nikom upućen a može biti i tebi i meni i svima drugim toliko o tom.
Vidiš ja pored lacine paprike imam i papriku iz krstura za razliku od lace tamo je čovjek jasno rekao "probaj ako uspeš ali nitko do sada nije uspio pa ni trideset kilometara od krstura".

@laca ja sam čovjek koji uvjek baš uvjek teži nečem što donosi boljitak i napredak tako je i sa sadnjom paprike. To što sam sebe nazivaš indijancem tvoja stvar. Ja sam se igrao kauboja i indijanaca otprilike prije 55 godina a ti i danas to spominješ. Ali molim te nemoj govorit da te drugi proglašavaju takvim sam si sebe proglasio da radite na indijanski način.
Sve ovo što si sad napisao nema nikakve veze samnom zato lijepo obrati se onom ko ti je to rekao.
A ti Stjepanoviću pažljivo pročitaj prošle postove pa onda nastavi.

Samo konkretno sa činjenicama.

Mtd pusti neka ljudi kažu šta ih boli možda im bude lakše pri duši.

Da je bio ikome drugome upućen, citirao bih ga. Ne razumijem čemu takva nervoza prema članovima foruma i takvo degradiranje. Kao da smo mi ostali s kruške pali.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Vidim da ste stvarno preterali a ti Dan dobio si dobri batina od svog susjeda ubio boga u tebi i izgleda da ti nije bilo dosta.
@ samko tako se piše samo argumentirano sa činjenicama.
Uživajte ali bez mene.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,203
Sad je stvarno previše prepucavanja.
Svaki sljedeći post koji nije vezan za temu kažnjavamo banom od sedam dana. Nakon upozorenja ipak ste nastavili s prepucavanjima.
Tema če biti pročišćena.


Pratim raspravu i moje razmišljanje je da je u nju uključeno par velikih uzgajivača i ne vjerujem da neznaju svoj posel nakon godina i godina u tom poslu.
Očito razlike postoje, neki su zadovoljni, neki su manje zadovoljni, a neki razočarani.
Nadam se da za na godinu bude iz teme dovoljno komentara za odluku kakvu sortu sijati i kak se o njoj brinuti.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Živi bili pa vidili.

Budući da sam ja prvi između ostalih javno napisao da nešto nije u redu prihvaćam činjenicu da možda u mojoj proizvodnji ima propusta. Ne želim dalje više o tome koje sjeme valja, a koje ne valja.

Žali mi se prijatelj da mu opasno krenula antraknoza po paprici. Pitam ga je li i od mojeg sjemena, kaže da jeste. Na to nastavi da je četvrtu godinu za redom paprika na istoj njivi. Ja na svojoj nikad nisam imao antraknoze, ne znači da neću ove godine, nikad ne znaš. Uglavnom svi koji bi trebali nešto znati o proizvodnji paprike, kažu da je antraknoza došla sjemenom iz srbije. Je li tako ili nije, ja stvarno ne znam. No znam jednu stvar, a to je da su sve dobre sorte došle isključivo iz srbije. Sva sila novih hibrida ne može još parirati srpskim sortama, za uzgoj na otvorenom naravno.

Pogledano unazad jedino što mogu tvrditi, najbolju papriku sam imao prve godine dok sam počeo saditi. Ponajprije ako se uzme u obzir da nisam ništa znao.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
I ja se sjećam svoje Blondice pred trinaest godina....imam je sada dva reda - niti sjena. lli sam ja postala neznalica, ili je nešto sjemenska kuća propustila, ili je nešto treće. Niti oblik ploda - prekratka je, niti količina zametnuga na stabljikama, niti bujnost nekadašnja.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
A što je klimatskim promjenama nevezano za ovu temu prije neki 10-ak godina sadio sam kupus oko 20.07. bez navodnjavanja i u jesen 80 % su težile preko 5 kg a sada sadim ranije i kasnije i nikako doći do tih težina kupus je bio Glob muster.
Pozdrav!
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Paprika je valjda najosjetljivija na promjene i nikakvo čudo da negdje napreduje a negdje ne. Ali ima i do gnojidbe prije deset godina svaka kuća u selu je imala krave a sada samo par kuća ima krave. Naka kaže tko šta hoće ali ondašnji i današnji stajnjak nije istog kvaliteta, danas je stajnjak pun svega što više smeta nego koristi.
Stajnjak je postao nedostupan a on je neophodan u ozbiljnoj proivodnji, Johabica ima sreću što je blizu pilićarnika pa to može nadoknadit.Moje iskustvo kaže tamo gdje ima stajnjaka ima i povrća.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,614
Stajnjak je postao nedostupan a on je neophodan u ozbiljnoj proivodnji. Moje iskustvo kaže tamo gdje ima stajnjaka ima i povrća.

eto, sve vrijeme čitam i sad ste konačno došli do "kocena" problema.
Zašto je prvih godina (mislim na godine kad smo počeli raditi) sve raslo krasno i bajno?
Zato jer smo trošili zalihe humusa i mikroelemenata. Prirodnih.
Stvorenih stajnjakom, zelenom gnojidbom, prirodnim procesima.
I onda smo krenuli intenzivno. I invazivno. I ciljano i selektivno gnojili. I upotrebljavali raznorazne pesticide. Opet ciljano i selektivno.
Opravdavali smo se velikim površinama. Manjkom radne snage. Nedostatnom mehanizacijom.

A budućnost nam donijela više problema, manje prinose, sto čuda...
Osobno se vraćam stajskom gnoju. Nije niš skuplji nit jeftiniji od mineralnog.
Al raste sve. I korovi i kulturne biljke.
 

hunter15

Član
Tu od
20 Stu 2013
Poruka
62
Kad makneš glavnu kulturu posadio posi nekakvu kulturu koju ćete zaorati idobti zelenu gnojidbu ja to radim već par godina i ok malo toga malo stajnjaka i čak imam i glista u tlu, ali stajnjaka od malih stočara.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Sad je stvarno previše prepucavanja.
Svaki sljedeći post koji nije vezan za temu kažnjavamo banom od sedam dana. Nakon upozorenja ipak ste nastavili s prepucavanjima.
Tema če biti pročišćena.


Pratim raspravu i moje razmišljanje je da je u nju uključeno par velikih uzgajivača i ne vjerujem da neznaju svoj posel nakon godina i godina u tom poslu.
Očito razlike postoje, neki su zadovoljni, neki su manje zadovoljni, a neki razočarani.
Nadam se da za na godinu bude iz teme dovoljno komentara za odluku kakvu sortu sijati i kak se o njoj brinuti.
Dio odgovornosti snosite i Vi,gospodo moderatori,jer ste dozvolili ovo:
Prodaja semena pocinje od petka cena 45,00eura 100g oko 17000 semenki
Klijavost 100%.Za vece kolicine cena po dogovoru.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,203
Slažem se. Trebalo je završiti u djelu foruma rezerviranom za prodaju, ali nije. Inače takve stvari guramo i premještamo na odgovarajuće mjesto, ovaj put smo previdjeli.
Poučeni s ovim iskustvom potrudit čemo se da toga više ne bude.

A i vi (forumaši) ako vidite neku nepravilnost ima opcija prijavi poruku pa prijavite kad vidite da nekaj nije kak treba. Prijava je vidljiva samo moderatorima.
Na taj način budete olakšali modovima (koji baš uvjek ne stignu svugdje) i ubrzali postupak.
 

Najnoviji postovi

Na vrh