• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Zašto bi se ljutio pa ovaj forum služi da razmenimo mišljenja i pomognemo jedni drugima informacijama i savetima. Već sam pisao koje su cene za crvenu papriku u zadnjih 5 godina od 40-70 eurocenti za kg sa tim da najskuplje plaćaju kupci iz Hr. Realno da nije tolika potražnja iz Hr i BiH tržište bi bilo prezasiceno pa bi cena bila jako mala.
Juče je bela paprika (bobita, Vedrana itd)prodavana 20 eurocenti po kg to je manje od 2 kune. Crvena je sada na pijaci oko 1euro po kg ali će brzo pasti čim nama stigne.
Kod nas je satnica oko 2 eura i obezbedjujemo doručak ručak i večeru ako se puno nabere pa se ostane do kasno. Ako si na to mislio.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
@ hunter15

Nije druze sve u ceni radne snage, ali evo racunice.
1 e=123 din, cena satnice konkretno kod mene 180-200 din, i stalno raste. Malina se siri i po Vojvodini i odvlaci dosta radne snage. U regionima gde je velika potreba za sezonskom radnom snagom u jednom vremenskom periodu satnica ide gore. Dnevnica od 20e plus pice i hrana (negde i spavanje) nije retkost. Gorivo je, mislim, skuplje nego kod vas, verovatno i hemija i djubrivo, subvencije su nam 30 e/ha, pa racunajte. Imamo povrat od drzave za kap po kap i drugu opremu za navodnjavanje, za osiguranje, mehanizaciju... uz ispunjavanje odredjenih kriterijuma... Cena paprike prosle godine u pocetku berbe (crvena roga, negde u ovo vreme pa do pred kraj 8. meseca) oko 60-70 (jedan kraci period dok svi ne pocnu sa berbom), kasnije 42-50 din/kg za prvu klasu i 25-27 din/kg za drugu klasu (otkupna cena, na veliko). S tim da su prosle godine kriterijumi za prvu klasu malo opali kako je berba odmicala. Ako te jos nesto interesuje, pitaj

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
E moj laca sarkazam ti je jača strana. A samohvala još jača samo određena vrsta ljudi može reći da nema razlike u prinosu između kaptura i tvoje paprike.
Posle ovog tvog posta nema potrebe više da se raspravljamo ovako može da piše samo netko tko misli da su svi budale a jedino on pametan.
Uživaj u bogatstvu od paprike i punim novčanicima meni a vjerujem i svima drugima dovoljna je naša sića.
Na sarkazam se odgovara sarkazmom :)
Ja na svako pitanje ili na prizivku odgovorim smisleno, decidno i argumentovano. Molio bih i tebe da tako pišeš a ne ko malo dete koje se naljuti i neće više da se igra.
Ja opet po stoti put ponavljam ja pišem o proizvodnji crvene paprike na otvorenom. Tvrdim da je mnogo isplativije saditi moje seme u gustom ili redjem sklopu bez vezivanja od Kaptura. Jer Kaptur svoj potencijal jedino ispoljava u plasteniku kada se pincira i vodi na dve grane.

Molim te napravi mi ti matematiku ako sadim oko 2,5 hektara paprike i treba mi 300.000 sadnica za to mi treba oko 420.000 semenki ako se uzme u obzir klijavost Kaptura. Znači meni samo za seme Kaptura treba u startu preko 20.000 eura ja toliko ne ulozim ukupno u sistem radnu snagu, djubriva peticide zalivanje itd.a on napolju nije ništa rodniji od mog i od ostalih sličnih semena.

Pročitaj šta je napisao blackeye oni rade još veću površinu od nas pa nisu baš oduševljeni hibridima jer su previše skupi 10-20 puta a prinosi su su isti ili za nijansu bolji od domaćeg semena.
Kada za ovu cenu semena hibrida.Napolju Kaptur ili neki drugi hibrid bude dao 3 kg po biljci ja cu prvi početi da sadim.
A da plaćam seme 10-20 puta skuplje a da mi prinos bude kao od semena koje već imam to je van svake pameti.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,477
Srem i Mačva su najbogatiji delovi Srbije.Srem je oivicen Dunavom i Savom a Mačva Savom i Drinom i prosarana recicama i barama sa vrhunskom zemljom na kojoj sve uspeva . Ni jedan deo Hr ili Bih osim Hr primorja nije bogat kao ove dve regije u Srbiji.
Ravnje ima oko 1200 stanovnika a samo od paprike godišnje prihoduje od 4-6 miliona eura ljudi imaju firme drže svinje, goveda, ovce itd a papriku rade svi i bogati i siromašni,radi se još kupus,karfiol,kukuruz šećerac itd ljudi imaju vocnjake itd. Radna snaga nam je iz gradova ili iz sela koja više rade ratarstvo.Ravnje je jedno od najmanjih sela sa atarom od samo 2.000 hektara. Cene radne snage su identične u Hr,BiH i Srb bar što se povrća tiče oko 2 eura .

Ljuba, Neštin, Šid, Palanka, Molovin, Berkasovo ako su najbogatiji u Srbiji kako je onda dalje. Od tamo se ljudi otimaju za posao u Hrvatskoj u granicnom pojasu. Sta mislis da bi jurili ovamo radit da isto dobiju kod svoje kuce. Malo sam blize tebi pa malo vise znam. Takvu maglu mozes prodavat ljudima koji su malo dalje od granice. Raslojenost kod vas je tolika da srednjeg sloja skoro i nema. Osim ljudi koji rade u Hr. i nose pare kuci, a dinar svaki dan slabi tako da sve vise nose kuci.
Kazes sade je bogati i siromasni. Ako je tako dobra zasto siromasni nisu bogati.
Dnevnice za branje jabuka su 10€. Vecina mehanizacije je proizvedena u yu ili sssr-u dok istina ima tolikih gazdurina s mehanizacijom da kod nas takvih nece jos skoro biti. Ali koliko je takvih naspram sirotinje sto pjeske ide preko granice za 20€ ili 150 kn, a kuci je poljoprivrednik sa traktorom starijim od sebe.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
@NEWHOLLAND
Ti si odabrao sela koja će uskoro nestati većina prema Fruskoj gori. Onaj ko ima puno zemlje treba da se bavi ratarstvom a onaj ko ima manje od 10 hektara taj mora da radi povrće. Gde možeš da nađeš ljude za dnevnicu za 10eura???Ti sto rade za 10 eura su doseljenici koji nemaju zemlju. Kod nas je dnevnica već godinama 20eura + doručak ručak večera osveženje nekada i prevoz jer kao što je blackeye rekao sve se više radi malina duvan itd
Ja kada pišem pišem o ljudima iz Srema i Mačve koji je bave poljoprivredom to što je neko u gradu ostao bez posla a nema zemlju da se bavi poljoprivredom nije tema.Uglavnom kod nas znam da svi klinci voze skutere svi voze dobra kola svi idu na letovanja zimovanja banje itd. Uglavnom znam da je bolja situacija u selima nego u gradovima.
 

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
U svakom poslu ima i uspesnih i neuspesnih, neko se obogati, neko bankrotira. Ko ima nesto zemlje i radi kako treba na selu moze da zivi relativno dobro (sa naglaskom na relativno). Sto se tice dnevnice od 10e, ima i toga, ali na poslovima tipa cupanje metlica u semenskom kukuruzu i slicno, gde treba armija radnika a dolaze blago receno svakakvi radnici (neke ne bih primio da mi rade ni besplatno). Dobrog radnika i ovde moras platiti. Ja sam nedavno imao situaciju da mi je par radnica, koje ne rade kod mene redovno, posle 2 dana otislo jer im je neko dao vise. Ali radice par dana za vecu dnevnicu, pa par dana nece raditi nigde, i tako...
Nego da se mi vratimo paprici, otislo se predaleko...

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,477
I to je Srijem. A drzat povrce tebi i njima nije bas isto. Di da oni zabodu ili gurnu cijev.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Da otišlo se naširoko, samo da se malo skrene.... sve sam malo pokrenuo ja, recimo to tako. Nisam isao raditi usporedbu lacine paprike i kaptura ili nekog drugog hibrida, jer to nema smisla. Konstatirao sam samo da kod se kod mene ne može vidjeti taj veliki potencijal njegove paprike. Neka, uzet ću sjeme, makar i sa neke bolesne i probati na godinu opet. Možda sam ja negdje pogriješio što paprika ima xantomonas na parceli gdje nikada nije bila paprika.

Općenito ove godine paprike nije lako uzgojiti jer su konstantno vlažne i nije prevruče već idealno za bolesti. Interesantno je da najbolju papriku imam na parceli gdje je i lani bila, a najgoru tamo gdje nikad nije.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja gledam svoju baburu u plasteniku, nakon prvog zametnutog vala, koji je bio solidan ali ne sto posto obilan ko što je uobičajeno, drugi je bio i više nego nezadovoljavajuči. Izvukla se jako uvis sa previše odbačenih , formirla na puno stabljika manje od pet plodova i opet pobacala more toga. Tek je sada izdržala zametnuto obilno, preobilno zapravo, neke stabljike imaju i po desetak normalno razvijenih plodova.
No, već je sada oko dva metra visine, što je previše za ovo doba.
Već sam se zapitala ne radim li nešto krivo - a radim sve ko i zadnjih dvanaestak godina.
Valjda su je vrući dani i relativno hladne noći poremetili?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Jučer je po danu bilo solidno vruće,a poslije 21h su trebale duge hlaće i jakna. To nikako ne može biti dobro. Mada sam ja zadovoljan s našom paprikom unutra i vani,ali nema smisla raditi neke račune tam do prvog mraza,znala je izgledati dobro,i dati malo,a i obrnuto.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma ja sam u globalu zadovoljna - sad jel zato što mi nekako prodaja ide paralelno sa proizvodnjom pa do sada nisam bacila više od sedamdesetak kila - a koliko sam prodala, količinski, pojma nemam, već neku godinu ne mjerim i ne kontroliram, samo se sjećam nekih godina dok sam se doslovno davila u paprici u istom plasteniku - ove godine se nisam - evo, sada vtrenutno je, to je sad zbilja sve puno paprika - a kako će dalje biti - vidjeti ćemo. No, Menta mi je cijelo vrijeme u minusu ove godine - srećom pa je imam samo dva reda, od nje bih ove godine bila kruha gladna - buja, buja, zametne dvije, sve ostalo pobaca, i dok te ne dozore, ništa od novih. A na ljestvama sam sa njom već sada. Dobro je da sam je smanjila, slijedeće godine je, kolkogod ona imala lijepe i teške plodove izbacujem definitivno iz proizvodnje. Ne želim više podnositi njene hireve i plaženje na tri metra i pedeset na kraju sezone za njom u visinu.
Ovu sam noć spustila bočne stranice, samo su prozori ostali otvoreni, da, bilo je ko što veliš hladno, a paprika ne voli stresove.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
......................................................................
Postavicu slike paprika je neverovatna.
Svaki dan dolaze da je vide i slikaju.

Evo odlučio sam i ja da podijelim sa drugima najbolju i najljepšu papriku. Sjeme će biti dostupno u desetom mjesecu i bit će super jeftino. Prednosti ove roge su što nema bolesti, ne treba je prskati protiv moljca jer moljci ne vole tako debelu papriku i padaju u nesvjest, izdrži vjetar jači i od 90km/h. Sve se to može besplatno vidjeti u srijedu na sajmu u Čakovcu do 7 sati ujutro, a poslije tog vremena pregledavanje će se naplačivati po kilogramu pregledane robe. Sjeme ne peremo kako se ne bi isprala genska čistoća. Na slici4 je najveća težina a na slici 5 najmanja.
 

Prilozi

  • Slika1.jpg
    Slika1.jpg
    68.3 KB · Pregleda: 119
  • Slika2.jpg
    Slika2.jpg
    53.2 KB · Pregleda: 116
  • Slika3.jpg
    Slika3.jpg
    76.8 KB · Pregleda: 126
  • Slika4.jpg
    Slika4.jpg
    81.7 KB · Pregleda: 151
Posljednje uređivanje:

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Evo nije mi dalo više od 4 slike pa moram još i petu posebno!
 

Prilozi

  • Slika5.jpg
    Slika5.jpg
    82.3 KB · Pregleda: 131
Posljednje uređivanje:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
A ja mislio da ja griješim u nečemu. Ni kod mene babura nije preizdašna, pogotovo menta. Idil je i puno boljem stanju, a barem 30 posto niži. Izbacio sam vedranu i nije mi žao.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Ja sam Vedranu izbacio još prije 5 godina. Idil je odlična vrlo rana i krupna ali sadim samo Madonnu. Ove godine imam i nešto Apollo od ZKI-a i da kažem zadovoljan sa sa obje. Obje imaju dobar rod, jedino što su izostali gornji plodovi a što pripisujem prevelikim vrućinama i siguran sam da je to svugdje slučaj ove godine u vanjskom uzgoju. Također i kod roge imam paprike koje su oplođene u ranijem stadiju dok su gornji cvijetovi otpali. Po baburi imam oko 8 - 12 tržnih plodova Problem će biti što ću to brzo pobrati a neće biti za kasnije jer na vršnim granama ima vrlo malo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Jel ti ono roga od 670 grama?
Vidjella sam od 480, ovoliku nisam.:icon_thumright:

Ajd je ostavi za sjeme, i udjeli mi koju sjemenku.
 

hunter15

Član
Tu od
20 Stu 2013
Poruka
62
[QUnapokoncabage;1207503]A ja mislio da ja griješim u nečemu. Ni kod mene babura nije preizdašna, pogotovo menta. Idil je i puno boljem stanju, a barem 30 posto niži. Izbacio sam vedranu i nije mi žao.[/QUOTE]


Pa napokon da netko kaže da je vedrana postala sit i da ju ne radi
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ne znam da li je netko probao saditi baburu Marbellu F1?....ja je svakako svima preporučujem,nema ljepše paprike...
Isto tako ove godine sam dobio nešto sjemena za probu od roge Ega F1,vrhunska paprika za otvoreno polje...
Roga Rafaella F1 mi je jako lijepo ispala u plasteniku,rodna,ne toliko dugačkih,ali izrazito teških plodova,ima jako lijepi sjaj kad je crvene boje...
Patliđan Barcelona F1 se isto pokazao odličan...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Jel ti ono roga od 670 grama?
Vidjella sam od 480, ovoliku nisam.:icon_thumright:

Ajd je ostavi za sjeme, i udjeli mi koju sjemenku.

@Plevak Ni za živu glavu ne johabici sjeme svima drugim samo njoj ne. Za papriku svaka čast nisam do sada vidio takvu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh