• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Sutra berem na dve njive pa će biti slika :)
Nama je i ovo srebro zlatno. Samo bi reorezentacija SFRJ Imala šanse ovako će se svi uvek boriti samo za finale pošto Ameri uvek osvajaju. Kraju olimpijade najviše se obradovala moja žena :)
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Ja sam post postavio u 23h a kisa je pocela padati oko 2h posle ponoci tako da mi je bas zao sto danas nece biti slika zbog kise :) .Ali sutra nastavljamo ako se prosusi :) Sa branjem i sa slikama naravno.

Cena je oko 60-70 dinara.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Znači,ništa od slika danas?:icon_e_confused:...
A jesmo nesretni...i kako zaspati noćas?:(think):
Moral bum maznuti par pivi od tuge...:drink:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Slikat ćeš svaku pošiljku!?



Ima jedna narodna poslovica koja kaže: "svaka luda ima svoje veselje"



@Poštovani moderatori ovo je narodna poslovica koja je došla iz naroda i koja govori zašto netko radi nešto. Da nebi mislili da nekog vređam nedaj bože.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Koji jad i frustracija i samohvala ovdje vladaju,sramota.
Pogotovo kad ste većinom svi neki stariji ljudi,a mentalno na nivou tinejdžera.
Da ste tako zadovoljni svojom robom,prodajom i cijenom,ne bi druge,što se kod nas kaže,pihali v rit i gledali im u džep,to je jadno.
 
Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
@gogo
Bas tako. ;-)
Ovaj forum služi isključivo za iskustva poljoprivrednika i ja ne vidim ništa loše u tome da se na forumu postavljaju fotografije. Lovačke i poljoprovredne priče su dosta slične, samo što je u poljoprivredi mnogo više sujete. Ja mislim da bi ovdje mnogi postavili fotografije samo da imaju šta. Ja prvi nemam nista posebno da postavim.
Evo @temptation prvi, izbacio je par fotogrfija svoje paprike i mislim da je to smješno i za izgled paprike i sa mog prostora, a kamoli za papriku iz Srema.
Zbog toga mislim da je nepotrebno da kritikuješ nekoga ko to mnogo bolje radi od tebe, barem kada je crvena paprika u pitanju. Samko je izbacio nekoliko fotografija koje savršeno izgledaju, a sjeme je Lacino.
Ono što je sigurno, Vojvodina ima klimu za papriku i niko ne moze od nas imati kao sto je oni imaju, ali rezultati mogu biti barem 70% od njihovih.
Radite Slonovo uvo ili Palanačko cudo, ako vam njegova ne valja. I sa njima pokusajte tako gusti sklop, jer racunica postoji.

1000 metara kvadratnih
10 000 biljaka
Svaka biljka neka da po 2 ploda od po 250 grama, to je 5 tona paprike.
5 tona paprike vrijedi 2500 evra
Ne raumjem sta tu ne stima?
Ovo vrijedi za vanjsku proizvodnju, u plasteniku je pregusto, jer se biljka mnogo vise razvija vegetativno. Probao sam u plastenik 10 biljaka na kvadrati i pokazalo se malo vise gusto, jer imam slabiju oplodnju i manjak svjetlosti kod prvih paprika.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Jako puno žgancov moraš pojesti da bi shvatio bit onoga o čemu ja ovdje pišem već evo drugu godinu zaredom na temi paprike...
Papriku je već sada nerentabilno uzgajati na otvorenome polju,zbog vremenskih prilika...
Vaša paprika je živi otrov za ljudski organizam,sami ste se pohvalili čime sve špricate,ništa od toga nema veze sa strukom,niti sa zdravim razumom...
Treća i najvažnija stvar u cijeloj priči je sijanje oblaka nad Balkanom,koje je svake godine sve jače,zbog klimatskih promjena...
Odgovorno tvrdim da uskoro niti jedna proizvodnja pod vedrim nebom neće biti moguća,jer je klima totalno rasturena,vidjeti ćemo da li sam u pravu za par godina...
Osobno sam takve stvari vidio vlastitim očima na jednom drugom kontinentu,gdje su farmeri preko noći bankrotirali,jer su im poplave i katastrofalna nevremena uništila sve...mogu čak to i potvrditi sa argumentima,tamo je sve transparentno i takve kompanije moraju javno na internetu objavljivati gdje,kada i koliko praše sa avionima,te uzimati uzorke vode i tla i mjeriti njihovu zagađenost...
Danas po tvojoj glavi i glavama svih nas svaki dan padaju toksični spojevi,od kojih se neki koriste za proizvodnju insekticida i herbicida...razlika je jedino što sam ja toga svjestan,a ti nisi...
Kada kod nas svijest ljudi bude na nivou ove visoko razvijene zemlje (riječ je o Australiji),pitat ću te kome ćeš moći ti svoju papriku uzgojenu pod vedrim nebom prodati(ako ćeš ju uopće moći uzgojiti) i po kojoj cijeni...
O takvim stvarima je u nekim državama sve transparentno za javnost,a kod nas kada to netko spomene u Saboru (slučaj Mirele Holy) proglase ga luđakom i izbace iz stranke...
Nadam se da sam ti dovoljno objasnio zašto je moja paprika kvalitetnija i uvijek će biti duplo skuplja od tvoje...
70920578554546916380.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Otkrivaš toplu vodu,a zaboravljaš najvažniju stvar. Pa nisu tvoje paprike na Marsu da bi bile zaštićene od govana koja ti padaju po glavi. Otkud dolazi voda kojom zalijevaš? Otkud dolazi supstrat? Otkud puše vjetar?
To da će nešto uspjeti roditi bez kemije,samo pomoću optimizma i Božjeg blagoslova je sirova laž.
A rentabilnost ostavi svakom proizvođaču ponaosob,ti i tebi slični ste valjda samo na milijune naučeni,i imate štandove u staroj jezgri Dubrovnika.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ja i meni slični puno smo uložili u poljoprivredu i još ćemo,ako bude zdravlja i novaca...
Ne moraš imati štand na Stradunu,bitno je da imaš kvalitetu i da znaš cijeniti svoj rad,a onda će ga i kupci cijeniti...
Poanta moga posta je nerentabilnost uzgoja paprike na otvorenome u ovakvim vremenskim prilikama,a znam da je ova godina pušiona...koliko god se pojedinci ovdje hvalili kako je super...
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
Kada kod nas svijest ljudi bude na nivou ove visoko razvijene zemlje (riječ je o Australiji),pitat ću te kome ćeš moći ti svoju papriku uzgojenu pod vedrim nebom prodati(ako ćeš ju uopće moći uzgojiti) i po kojoj cijeni...
O takvim stvarima je u nekim državama sve transparentno za javnost,a kod nas kada to netko spomene u Saboru (slučaj Mirele Holy) proglase ga luđakom i izbace iz stranke...
Nadam se da sam ti dovoljno objasnio zašto je moja paprika kvalitetnija i uvijek će biti duplo skuplja od tvoje...
70920578554546916380.jpg

Ovih dana sam razgovarao sa prijateljem koji živi u Australiji. Razgovarali smo o hrani koju jedu. Po onome što je rekao, ne vidim da imate razvijenu svijest o hrani koju jedete. Jedete isto smeće kao i mi kada kupujemo u trgovačkim lancima.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Evo kiša nas omela malo juče ali sad nastavljamo do mraka pa ujutru ponovo :)
Na prvoj slici vidi se 5 paprika cca 300g svaka.Plus ima nekoliko manjih za drugi deo septembra.
Na drugoj se vidi slikano sa zemlje koliko je rodila.
Na trećoj se lepo vidi gusti sklop.
 

Prilozi

  • DSC_0605.jpg
    DSC_0605.jpg
    45.5 KB · Pregleda: 192
  • DSC_0606.jpg
    DSC_0606.jpg
    46.8 KB · Pregleda: 124
  • DSC_0604.jpg
    DSC_0604.jpg
    35 KB · Pregleda: 187

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529

Lijepo ti ova paprika izgleda.
Takav, uži duguljasti tip sam i ja sadila u plasteniku,.
Ne znam kolko je tvoja teška, bio si izrazio neko nezadovoljstvo, moja je u prosjeku 200 - 250 grama, i ja sam sa time zadovoljna.
Ono što meni vraća kupce i znam da neću imati problema sa prodajom baš zbog toga je što joj kožica, kada se ispeče spadne samo tako - sjemena loža se izvadi laganini, a onda kožica klizne većinom skoro pa u jednom komadu. Slatka je, a nema puno vode koju pusti. Voda se zadrži u plodu, ne curi iz njega, već je se jednostavno iz ploda izlije kada skidaš kožicu, i ljudi je spremaju u plastične čaše, zamrznu i koriste kod kuhanja hrane tokom zime. I onda je lijepo možeš raširiti u jedan filet, izgleda ko mala plahtica ili maramica Evo, ima već više od dobra dva tjedna kako mi se predilježavaju, naručuju, raspituju se zbog usklađivanja svoga slobodnog vremena i ne dira ih nekoliko kuna jeftinija naokolo.
Ja jedina na cijelom placu prodajem rogu na deset kuna, prošle godine sam isto tako.
Imam jednu probnu - manji plodovi, sto pedeset grama, kraći i nešto širi, jako lijepo izgleda - pola reda sam stavila - nju nisam još brala, vidjeti ću dok dođem do nje kako će kupci reagirati na veličinu.
Inače ono što sam primjetila kod nje je da je formirala više plodova od ove druge, i po osam ih je - eh, tu sam nešt zeznula kod sadnje, bila sam pomješala kontejnere kod sadnje pa sam je posadila u nastavku jednog hibrida sađenog drugu godinu, ali na jedno stablo, a to mi je gusti sklop, na dvadeset cm biljka od biljke, pa zapravo neću moći dobiti njen puni potencijal.
Ali budem je prije neg bude išla u prodaju stavila u pečnicu da vidim kako se guli i vodu i aromu dok se ispeče.
I ono isto tako bitno nama plasteničarima - kakvi će biti plodovi na višim etažama i koliko će dobro i brzo crvenjeti u kasnim berbama.
Sjećam se svoga Slonovog uha prije desetak godina i Amfore posađene na istoj parceli vani - je da su to bile paprike preko 300 grama, ali kasnilo je u odnosu na Amforu, u kasnijim hladnijim danima puno je teže dobivalo boju i bilo nejednolično obojao,, a zadnja berba pred mraz nije stigla pocrvenjeti dok je Amfora imala jednoličnu crvenu boju.

Ima tih parametara po kojima se netko ravna i koji su mu bitni.
Za prodaju na veliko je nebitno ono o čemu sam govorila gore, no za na malo, kada prodaješ na jednome mjestu, statičan si, uvijek se vrte isti kupci cijele godine, moraš imati ciljanu kvalitetu kod koje najčešće slika, vanjski izgled, nije presudna.
No, da bi se do toga došlo, da to kupac zna, treba truda, i treba znati ga navesti da pristane i sam se uvjeriti u to.
Eto, zato mi možemo postići bolju cijenu sa paprikama od dvijestotinjak grama nego netko od tristo - četristo.
U konačnici, kada se podvuče crta, budemo u plusu i po financijskoj dobiti i po količini prinosa gledano po jedinici površine.
To treba znati, treba naučiti i onda primjeniti, isto ko što moj mladi susjed, dvije klupe niže od mene uči još uvijek trgovati - evo ga treću godinu kako radi - gledam ga ja danas, dođe gospođa i traži kilu šljiva - on ubaci u vrećicu, stavi na vagu - kila dvadeset - i na brzinu vadi višak van.
Ne, velim mu ja - kada traži kilu, staviš kilu i trideset otprilike, pa na vagu....veliš - kila trideset? previše? Ajd, dobro je - veli devedeset pet posto kupaca. Prodao si trideset posto više. A trideset posto više....pa svaki dan tako.. :icon_wink:
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Johabice .... Carice!!!!
Ja imam 20-tak paprika za vlastite potrebe, dakle u odnosu na vas se igram , ali redovito zalazim ovdje i uživam u vašim slikama.
Paprike su vam da mi sline cure.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ima tih parametara po kojima se netko ravna i koji su mu bitni.
Za prodaju na veliko je nebitno ono o čemu sam govorila gore, no za na malo, kada prodaješ na jednome mjestu, statičan si, uvijek se vrte isti kupci cijele godine, moraš imati ciljanu kvalitetu kod koje najčešće slika, vanjski izgled, nije presudna.
No, da bi se do toga došlo, da to kupac zna, treba truda, i treba znati ga navesti da pristane i sam se uvjeriti u to.
Eto, zato mi možemo postići bolju cijenu sa paprikama od dvijestotinjak grama nego netko od tristo - četristo.
U konačnici, kada se podvuče crta, budemo u plusu i po financijskoj dobiti i po količini prinosa gledano po jedinici površine.
To treba znati, treba naučiti i onda primjeniti, isto ko što moj mladi susjed, dvije klupe niže od mene uči još uvijek trgovati - evo ga treću godinu kako radi - gledam ga ja danas, dođe gospođa i traži kilu šljiva - on ubaci u vrećicu, stavi na vagu - kila dvadeset - i na brzinu vadi višak van.
Ne, velim mu ja - kada traži kilu, staviš kilu i trideset otprilike, pa na vagu....veliš - kila trideset? previše? Ajd, dobro je - veli devedeset pet posto kupaca. Prodao si trideset posto više. A trideset posto više....pa svaki dan tako.. :icon_wink:

Poštovana Johabice ako se ja sa tobom nekad prepirem to je sve u cilju što boljeg rada foruma. Evo sad opet moram da te kritikujem. Išla si na zelenu i znaš da sve ovo što si napisala vredi i tamo zbog toga što na zelenoj kupuju oni koji prodaju na maloj tržnici. E sad ako njihovi kupci nisu zadovoljni možeš se nasadit na glavu nećeš prodat robu a ako su zadovoljni njihovi kupci ti si bez brige imaš samo narudžbe. Išla si i znaš kako to ide. A ovo za vagu dok sam radio na maloj tržnici nikad mi nije palo na pamet da vadim robu.
 

DUJLABL

Član
Tu od
25 Svi 2015
Poruka
42
Prestao sam prodavati papriku,sad od komsija primam narudzbe za ajvar.Vidjecu kako cu proci.Tako da cu sledece sedmice sa varjacom mjesati cjeli dan pa sta bude
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Johabice .... Carice!!!!
Ja imam 20-tak paprika za vlastite potrebe, dakle u odnosu na vas se igram , ali redovito zalazim ovdje i uživam u vašim slikama.
Paprike su vam da mi sline cure.

Eh, paprike su @temptationove, to sam mu citirala sliku.
No, i moje su u istom tipu, isto ovako izgledaju, tako da je pohvala može i na moju adresu.
A gle, to ti je tako - u prvim berbama svi imamo velike paprike, kako vrijeme prolazi dolazi i gemmišt - i ogromne i srednje i sitne.
No, hibrid koji ja radim i na kraju sezone daje osamdesert posto paprika od preko dvijesto grama.
To sa sortom nisam imala kada sam je jedne godine radila - bilo je obrnuto - dvadeset posto velikih, ostalo sitniš.

Poštovana Johabice ako se ja sa tobom nekad prepirem to je sve u cilju što boljeg rada foruma. Evo sad opet moram da te kritikujem. Išla si na zelenu i znaš da sve ovo što si napisala vredi i tamo zbog toga što na zelenoj kupuju oni koji prodaju na maloj tržnici. E sad ako njihovi kupci nisu zadovoljni možeš se nasadit na glavu nećeš prodat robu a ako su zadovoljni njihovi kupci ti si bez brige imaš samo narudžbe. Išla si i znaš kako to ide. A ovo za vagu dok sam radio na maloj tržnici nikad mi nije palo na pamet da vadim robu.

Ma naravno, to je prodaja na veliko bila, no, tamo je uz sve pobrojane predispozicije koje sam pobrojala bila potrebna i slika - jednolični veliki plodovi, jer roba nije išla krajnjem kupcu nego posredniku. On je htio sve - od a do žnj po pe-esu.
I on ima svoje mušterije u prodaji na malo ko i ja, ali je u goroj poziciji - ne može uvijek imati istu robu kao ja - nekada njegov dobavljač nema, pa ne uzima baš uvijek kod istog proizvođaća - znamo kako to ide, jel....i zato on nastoji uvijek kupiti i "fino i lijepo"
No, ja u prodaji na malo mogu prodati i neuglednu robu - ne svakome kupcu - onome tko zna njena organoleptička i kulinarska svojstva.
Ja trenutno nemam paradajz veći od dvijesto - dvijesto dvadeset grama - u prosjeku sto pedeset - malo dalje od mene kolegica ima dva puta veće - ja prodam, ona više od upola manje, a cijena nam je ista..
Ili ja od početka do kraja sezone prodjem paradajze i paprike veličine od lješnjaka do onih od sedamsto grama po istoj cijeni - nema prve, druge, treće klase - sve je u prvoj, samo se oštečeno odvaja.
U prodaji na malo se to može, na veletržnici znaš kako je to išlo - prva klasa normalna cijena, druga dvije kune niže, treća - dvanaest kila gajba za deset kuna. I kada sumiraš - prodao si prvu klasu npr po pet, ispalo ti sveukupno po tri i pol.

Eh Zelena.....znaš što me najviše ubijalo tamo - ono poslagivanje robe u kutije i gajbe - jedan po jedan plod slaži ko vojnike - više vremena utroši za slaganje i vaganje nego za berbu - prvo lomi kičmu, a onda na stolcu žuljaj guzu i opet lomi križa.......ali ona atmosfera tamo, zezancija.....nezamjenjivo...a smo bili ekipa.......prodali, ne prodali, smijali smo se uvijek.:icon_wink:

Prestao sam prodavati papriku,sad od komsija primam narudzbe za ajvar.Vidjecu kako cu proci.Tako da cu sledece sedmice sa varjacom mjesati cjeli dan pa sta bude

Ako si izračunap da ćeš zaraditi više - zašto ne.
Od svoga rada uvijek treba uzeti najveću moguću korist ako se može.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh