• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
nisam ni mislio na ratarstvo nego što se tiče povrća. lijepo ti ovo izgleda,nema se šta reći,svaka ti dala:). čuj Cabage vidjeo si moju analizu,reci mi šta ti misliš ako napravim sve ovo šta smo ovdje rekli da treba,osim osnovne jesenske gnojidbe,tu sam fulao,bi li moglo uspjeti ovo sa paprikom,jel da sadim ili da idem na neku drugu kulturu na toj zemlji pa tek nagodinu papriku dok je ne sredim?
A čuj, prinos ti sasvim sigurno neće biti ekstra, ali ako napraviš što je više moguće ipak neće biti loše. No ako imaš gdje drugdje posaditi, sadi, a ovu si sredi za slijedeću godinu... moj savjet
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
:twisted:Ti mi izgledaš ko neka kvočka koja sjedi i samo čeka da zakokodače. A dvije tisuće kunića malenih koje bježe ko sami vrageki to ti je 1100 kg fomet gnojiva pilećeg. E sad vidiš kak ti je naš poso pilići seru a mi im još i plaćamo za to pa koji smo ti mi bedaci.A mislim da je bolje dobrog vinčeka se napiti nego se na prazno razgovarat.:partyman::partyman: AK nisi za šalu pe šta ti ja morem.

Jesam za šalu ali ne bi kupio fomet gnojiva ;) Upravo sam ugovorio 100 tona stajnjaka gratis. Samo utovar majstoru i transport. 100 tona na 9000 m2 + mineralna oko 800 kg + urea + kan + svaki tjedan polyfeed. Da vidimo što će izrasti.

No noćna mora mi je zaštita. Ne što ne znam što treba (to je bar lako) nego naći predstavnika kojem se da raditi posao za kojeg je bijesno plaćen. Kad me pošalje u poljoprivrednu ljekarnu da kupim zaštitnih sredstava za 3 ha povrća i 2 ha voća. Razlika Teldor litra oko 400 kn sa pdv ili u ljekarni preko tisuću kuna dođe mi da...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Jesam za šalu ali ne bi kupio fomet gnojiva ;) Upravo sam ugovorio 100 tona stajnjaka gratis. Samo utovar majstoru i transport. 100 tona na 9000 m2 + mineralna oko 800 kg + urea + kan + svaki tjedan polyfeed. Da vidimo što će izrasti.

No noćna mora mi je zaštita. Ne što ne znam što treba (to je bar lako) nego naći predstavnika kojem se da raditi posao za kojeg je bijesno plaćen. Kad me pošalje u poljoprivrednu ljekarnu da kupim zaštitnih sredstava za 3 ha povrća i 2 ha voća. Razlika Teldor litra oko 400 kn sa pdv ili u ljekarni preko tisuću kuna dođe mi da...

Pošto ti je lokacija Osijek a tamo imam prijatelje i dovozit ću papriku pa ti se lijepo javim a ti platiš pijaču ili ja nisam siguran meni žena neda pare.:lol::lol:

Čuj ja ti ovdje svašta čitam stotinu mišljenja a vjeruj mi isto toliko i gluposti. Uvažavam svačije mišljenje dobro je poslušati svačiji savjet ali sam donosiš svoje odluke i sam odgovaraš za njih. Svi trebamo znati da ako se primjene potpuno iste agrotehničke mjere kod mene u virovitici i kod tebe u osjeku da npr. paprika neće izgledati isto a ni prinosi neće biti isti zato me čudi kad se kaže "daj reci mi kako da napravim". Zato ovdje i u osjeku trebamo razmjenu npr. ja platim vodu a ti pijaču i po mogućnosti janjca a pošto sam "sitan" možda i ne bude dosta. Pozdrav širokom i dugačkom ali nikako visokom osjeku a najviše iz tog tvog stajnjaka će da izreste korov pa ćeš morat kosit ali neka ti ga.:partyman::drinkers:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
E u pravu si ja platim jelo i piće jer mi dođe paprika 15 dana prije Virovitce ;) Nigdje planine, Drava daleko, nema oblaka a temperatura visoka, to je ujedino i moj križ. Redovno temp više nego kod vas. A i u pravu si za korov, mrzim ga, zato uvodim foliju i pod voćke, neće on mene...

Koji herbicid koristite prije sadnje paprike? Treflan ili? Kad ste najranije stavljali foliju?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Jesam za šalu ali ne bi kupio fomet gnojiva ;) Upravo sam ugovorio 100 tona stajnjaka gratis. Samo utovar majstoru i transport. 100 tona na 9000 m2 + mineralna oko 800 kg + urea + kan + svaki tjedan polyfeed. Da vidimo što će izrasti.

al si ga nabrojio,kao da voziš u skladište a ne na njivu. baci pola na voćnjak,malo rasporedi.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Kontam da kontam želi rušiti rekorde:scratch
Al bih stvarno volio vidjeti tu papriku, možda i naučim nešto, a i popijem:partyman:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Nije to rekord nego pravim kalkulaciju kako unjeti dosta hranjiva da zemlja ne trpi a da bude povoljnije i da bude korektno, da nisu samo umjetna gnojiva zbog onih glisti što sam ih uzgajao dvije godine i koje rade krasan posao.

Isto tako količina gnojiva iz stajnjaka nije dostupna odjednom sve, znači samo pola te vrijednosti je efektivno i to maksimalno. Također svaki drugi red je faktički ispod folije, znači nikada ne znaš gdje će biti folija 100 posto, a folija neda korijenu da ide dalje da traži hranjiva.

Evo primjer!
paprikahranjiva.jpg

Sad se to pola na dva jer svaki drugi red, i sad gtreba pronaći njajeftiniju gnojidbu. To je stajnjak,a stajnjak je samo pola. Možda je čak i reskir baciti toliki stajnjak, tko zna gdje će ph.
No zato je forum tu da saznamo i razmjenimo iskustva.
No definitivno mi je klazula od ničega ne može nastati nešto. Nisam izmislio ja ništa, taj kalkulator su radili izrealci tako da...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
E u pravu si ja platim jelo i piće jer mi dođe paprika 15 dana prije Virovitce ;) Nigdje planine, Drava daleko, nema oblaka a temperatura visoka, to je ujedino i moj križ. Redovno temp više nego kod vas. A i u pravu si za korov, mrzim ga, zato uvodim foliju i pod voćke, neće on mene...

Koji herbicid koristite prije sadnje paprike? Treflan ili? Kad ste najranije stavljali foliju?

Da nema planina imate dravu kao i mi ali imate i puuuno više tuče nego mi a s druge strane mi imamo sušno područje pa neznaš čiji je križ veći i teži. A što se tiče herbicida malo kasniš treflan i raza koji su se koristili za papriku više se ne proizvode ja inače ne špricam pod foliju a bez folije ima ston,i masa drugih . Što se tiče folije kad kažem naš kraj mislim od virovitice prema dravi da nebi netko pomislio nešto drugo dakle folija se postavlja krajem trećeg i početkom četvrtog a ja sam već pisao da ove godine idem isprobati MASS-ovu sadilicu koja ujedno polaže foliju pa ćeno vidjeti.:scratch
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
U knjizi od Matotana sam pročitao Treflan EC, Devrinol 45 FL i Stop 330E, no knjiga je iz 2002 godine. Eto desi se da se zabrane ili ne proizvode više neka sredstva. A valjda će nas i Matotan počastiti sa novim izdanjem. A činilo mi se da sam kasno postavljao foliju zato sam i pitao, probat ću ove godine ranije. Hvala
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
U knjizi od Matotana sam pročitao Treflan EC, Devrinol 45 FL i Stop 330E, no knjiga je iz 2002 godine. Eto desi se da se zabrane ili ne proizvode više neka sredstva. A valjda će nas i Matotan počastiti sa novim izdanjem. A činilo mi se da sam kasno postavljao foliju zato sam i pitao, probat ću ove godine ranije. Hvala

Ja imam knjigu od matotana 2004 i nisam zadovoljan u mojoj knjizi je najbolje opisan kupus a paprika roga nikako samo stela i kapija a isto tako ni na svom portalu nije opisao ništa bolje posjeti por. povrće ali ako stavljaš foliju nije potrebno špricati. Kod nas u brazdu dolaze iz osjeka kupovati sjeme i zaštitu a oni imaju sve zamjene preparata i vrlo su susretljivi. U svakom slučaju sve dođe jeftinije nego da sam naručuješ direktno evo ti broj ako šta zatrebaš pa ih nazovi 033 725034:)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
evo ga našao sam još jedan podatak što se tiče kalcifikacije tla. nakon šest do sedam mjeseci kalcifikacije zemlja je spremna za sadnju jer je ph u dozvoljenim količinama,ali pod uvjetom da je kalcifikacija rađena u jesen i po suhom vremenu. što znači da će mi ph već na proljeće biti manji nego sad,ali još uvijek kisela jer nisam bacio svu potrebnu količinu i tek nakon ponovne kacifikacije u jesen zemlja će mi za iduću sezonu biti najbolja.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Naravno da valja:D
A jeste se ovdje raspisali, a nisam samo dan isitno gledao komp.
Neću pametovati jer nemam škole a ni znanja oko tih EC i sličnih kemija. Ono što mogu reći kako radim i iznijeti svoja iskustva.
Glavna gnojidba je u jesen i to nemojte zaboraviti. Tom gnojidbom gnojite zemlju, a gnojidba u proljeće je samo dopunska i njome gnojite kulturu koju sadite. Svaku jesen zaoravam 500 kg nekog gnojiva, po mogućnosti nekog u kojem nema dušika. Ove jeseni sam zaorao 0-10-30 plus nešto sumpora i magnezija. Najbitnije je da se fosfor i kalij u zemlji dovoljno razgrade da bi bili što usvojiviji kulturi koju uzgajamo. Ovi što nam prodaju skupa uvozna gnojiva (yara, haifa...) mogu maglu prodavati nekome drugome, no ni jedno gnojivo se ne može toliko brzo otopiti da bi bilo pristupačno biljci 100%, ako ga bacite u proljeće. Druga stvar zbog čega to radim je što gnojivo dolazi u puni profil tla, dakle 30-35 cm prilikom oranja. Kad bacamo gnojivo pod frezu, ono ulazi najdublje 15-20 cm i kad se sve to još nagrne na gredicu, dobiva se velika koncentracija gnojiva u zoni biljaka, što je za neke dobro, za mene nije.
Gnojidba dušikom je bitna koliko i ostalim elementima. Bitno je u kojem je obliku dušik, a najbolje je da je organski i njega nema u nijednom umjetnom gnojivu. KAN ne koristim na paprici. Ureu jesam prve dvije godine dok nisam shvatio da mi neki savjetnici maste pamet. Pred samu pripremu za frezanje bacam 2-2,5 tone nekog organskog gnojiva, kod mene uglavnom do sad stallatico. Nije to neki gnoj, ali je dušični. Ove godine ću možda umjesto njega zafrezati pravi zreli humificirani stajnjak, no još ću prostudirati po glavi.
Ako koga zanima, kod mene gnojidba skoro uvijek izgleda ovako:
-osnovno 500 kg zaoravanje kako sam naveo
-prije sadnje 400 kg yara i 2000 t tvorničko organsko
Ako ide stajnjak u jesen onda smanjim ovih 500 na 300.

I to je to, nema nikakvih posebnih formulacija i bacanja novaca bez veze.
Da bude jasno, ne smatram se najboljim niti jesam najbolji proizvođač, uvijek u sredini i tak se osjećam. Uvijek želim pomoći svakome tko pita.
Nikad ne forsiram sa vodotopivim gnojivima u početku rasta sadnica. Glavne prihrane trebaju početi kad su prvi plodovi paprike veličine oraha i to opet ne puno. Najviše forsiram sa prihranama kad počne prva berba, onda idem sa formulacijom 14-7-14 + 14 CaO + ME i sa tim gnojivom skoro stalno prihranjujem, eventualno ubacim 10-10-30 koju prihranu. Kod prihranjivanja uvijek potrošim vreču 25 kg na hektar.

NIKAD ne koristim folijarna gnojiva, jer je to nepotrebno ako je sve dodano u zemlji i ako paprika uvijek ima vode na raspolaganju onoliko koliko joj treba.

I ono, ne manje bitno, priprema zemlje za sadnju paprike kreće godinu dana prije same sadnje. Uvidio sam da dva ljetna oranja te nakon toga sjetva rauole za zelenu gnojidbu (koja do jesenskog oranja naraste preko metar visine) i duboko jesensko oranje dovedu zemlju u idealnu strukturu.

Ne znam bi li ovo sve gore navedeno kod drugih isto funkcioniralo kod nekog drugog kao kod mene, no meni valja. Tla su mi sva blago alkalna 7,3 - 7,7 ph i to nisam napravio ja, već su po prirodi takva.

Imao sam prošle godine i odličnu papriku i duplo manje odličnu. Ova odlična je rasla na zemlji koja je moja već 6 godina, a ova manje odlična na tek kupljenoj parceli.

A jesam se raspisao.... pozdrav!!!

Dobro si sve to napisao. Jako sličnu tehniku gnjojenja i prihrane radim i ja, razlikujemo se u primjeni dušičnih gnojiva i u upotrebi yarinih vodotopivih gnojiva. Izbacio sam iz upotrebe amonijska dušična gnojiva(KAN i UREU) a koristim yarin TROPICOT ili NITRABOR također sam izbacio iz upotrebe kloridna mineralna gnojiva te upotrebljavam samo sulfatna a vodotopiva i folijarna gnojiva koristim u kombinaciji, a sve sam te mjere morao uvesti po preporuci koju mi nalaže analiza tla koju učestalo radim.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
kakva su to yara gnojiva,i zbog čega ste izbacili Kan i Ureu? pitam jer,kao što sam pisao sadim kornišone i gnojio sam standardno sa NPK gnojivima na jesen i prije sadnje i u sistem za navodnjavanje dodavao Polifide i KAN,i još prihranjivao preko lista,rezultati su bili dobri,prinosi ok. e sad,kad bih primjenio ovakav sistem gnojidbe i takva gnojiva o kakvima vi pričate da koristite valjda bi imao i bolje rezultate.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
kakva su to yara gnojiva,i zbog čega ste izbacili Kan i Ureu? pitam jer,kao što sam pisao sadim kornišone i gnojio sam standardno sa NPK gnojivima na jesen i prije sadnje i u sistem za navodnjavanje dodavao Polifide i KAN,i još prihranjivao preko lista,rezultati su bili dobri,prinosi ok. e sad,kad bih primjenio ovakav sistem gnojidbe i takva gnojiva o kakvima vi pričate da koristite valjda bi imao i bolje rezultate.

Yara ti je nekadašnji Hydro. Imaš yara milla i yara partner, formulacija je ista, razlika je u nekim mikroelementima čini mi se. Sedmica nije preporučljiva u plodovitom povrću zbog klora, a 5-20-30S je teško nabaviti za razliku od yare. Za KAN puno ljudi tvrdi da se dobro otopi i da može kroz sistem kpk, no ipak nije tako. Imao sam prijatelja koji je tvrdio da je to super sve dok nije probao prava vodotopiva gnojiva i povećao prinos za 30 posto u odnosu na prihranu kanom. Radilo se o jagodama.
Ne bih želio nikome raditi lošu reklamu, ali polyfeedi su za mene najlošija vodotopiva gnojiva. Meni se najviše sviđaju scotts gnojiva, nekako se najlakše otope.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Šta znači da KAN može na kpk ja tvrdim da se kan može otopiti u vodi i može ići kpk samo jednom ili dva puta a nda nemože više ništa otopljeni kan se mora izuzetno dobro procjediti a to ti je VELIKO sranje od posla uostalom to tvrdim zato što sam probao i znam šta se dešava zašto bi onda izmišljali vodotopiva gnojiva cabage u virovitici nać gnojiva sa dodatkom sumpora ( osim Yare) pa to ti je kao da si dobio na lutriji svi su se bazirali na ratare a nitko na povrćare ako su polyfeedi najlošija gnojiva šta bi tek rekao na soldrupova gnojiva kao što je siffert uzmi to pa da vidiš šta je loše gnojivo a to je u vtc.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Cabage ja sam KAN koristio konstantno kroz sistem kapanja,nikad problema ali treba nakon svake primjene pustiti sat vremena da se saperu crijeva jer se zaštopa,u tome je stvar. znači umjesto NPK mogao bih baciti Yara Partner,a umjesto Polyfida recimo Yarina vodotopiva? e sad rekao si da umjesto Kana koristiš organsko Stallatico,malo sam gledao pa nema mi baš nešto dušika u njemu? ako mislimo na isto,konjsko i goveđe mješano? i piše nešto 8-10 mjeseci proces razgradnje?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Sedmice uvijek ima u Petrokemijinom skladištu u Vukovaru, samo imaju vinogradarski omjer 7-14-21 S(24) no prošli put kad smo Zvonis i ja išli po gnojivo vidili smo i 15-15-15 S(7) znači i ratari se mjenjaju ;) KAN se da otpoiti ali ostane "mulj" dole i kad izlazi kroz navodnjavanje vidi se bjeli trag, tako ako se učestalo koristi može štopati kapaljke. Inaće je čudo gnojivo ako se radi bez folije pa ako se ima vremena proči i u kanal ostaviti prije okopavanja a i ne mora, i onda navodniti, dobri rezultati. Samo biljka izrađena na kanu nije kao na vodotopivim gnojivima. To je moje iskustvo ja isprobao!

E sad me zanima po ćemu je polyfeed od Haife loš? Samo zato što se treba možda u mlakoj vodi rastopiti ili duže čekati da se otopi ili ima i manjak prinosa? Ja sam kod Haife tražio tablice i EC da vidim koliko prži ali nisam mogao pronaći kao kod Cerbera
http://www.italpollina.com/servlet/...lp30&_schema=ITALP30&codprd=9200&codprd2=9187

Inaće prodaju i mikro organizme i organski dušik ;)

Scotts mi se stvarno dojmio u folijarnoj prihrani, rezultati fantazija, vjerujem da nije ništa lošiji i u izvedbi za drip. Jedino kod scotts ma se ne sviđa što ima jako širok program pa se možeš izgubiti a i Višnjevcu gdje se može kupiti opće nije cjenovno konkurentan (čisto zbog vlasnika) Haifi. Yara je tek kod Fructus nešto u Donjem Miholjcu. Tako da je proizvođač uvijek prepušten na trgovce a tu je loša karma i bilanca. Još jednom bih grdio sve zastupnike prodaje sredstva za zaštitu. Katastofa. Jedino je jedan gospodin od AgroChema područje Sl. Brod bio potpuni profesionalac. Ostalo...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Kontam možda se ratari mjenjaju ali moje mišljenje je da sve zavisi od trgovca i njegove pohlepe gnojiva sa dodatkom sumpora nešto su skuplja a ovi trgovci (u vtc) samo gledaju kako da ruše cjenu a bome ni ratari ne traže bolja gnojiva. Scotts-ova gnojiva u virovitici i okolici nnema pa se ti snalazi kako znaš.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Plan mi je vrlo uskoro početi praviti vlastita umjetna gnojiva. Samo da nađem neke supstance i bolje cijene npr. kalij sulfat i patent kalij kao i fosfat. Žao mi je što Žito više ne uvozi, oni su bili povoljni a dalo se svega naći.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Plan mi je vrlo uskoro početi praviti vlastita umjetna gnojiva. Samo da nađem neke supstance i bolje cijene npr. kalij sulfat i patent kalij kao i fosfat. Žao mi je što Žito više ne uvozi, oni su bili povoljni a dalo se svega naći.

Čekaj jel se dobro sjećam da sam na tv vidio da je otvorena mješaona gnojiva u Vukovaru.
 

Najnoviji postovi

Na vrh