• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Tako je. Samo mješaona, valjda su išli na težinsku razliku praha i kabaste granule. Inaće ne vidim razliku što bi netko ulupao preko 100 milijuna kuna u obično skladište, a i Vukovar je dobra oaza poreza i povezanosti.

Teško je išta o njima naći osim slika političara i bla bla, pa sam potražio u matičnoj firmi i evo im proizvodni program...
http://www.kappaspa.it/cgi-bin/WebObjects/ADRFrontend.woa/wa/goTo?lang=EN&menu=5
Za cijena ipak treba sačekati sutra.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Kontam možda se ratari mjenjaju ali moje mišljenje je da sve zavisi od trgovca i njegove pohlepe gnojiva sa dodatkom sumpora nešto su skuplja a ovi trgovci (u vtc) samo gledaju kako da ruše cjenu a bome ni ratari ne traže bolja gnojiva. Scotts-ova gnojiva u virovitici i okolici nnema pa se ti snalazi kako znaš.
Scotts gnojiva imaš u lozanu u Plodovima fructuc koliko hoćeš, a koliko znam voljni su prodati za keš.
 
S

salel

Guest
uvoznik scotts gnojiva je tvrtka poljoposavec doo.uvoze i supstrate floragard i sve su voljni slati poštom ili kamionima koji se često vozaju po hrvatskoj jer snabdjevaju veliki broj trgovačkih lanaca,polj.apoteka i sl. tako da dobava ne bi trebala biti problem.S obzirom na cijenu tih gnojiva (profesional i exakt pakirano po 15 kg a cijena kao polifyd od 25) valjalo bi napraviti analizu vode.Moja osnovna proizvodnja je cvijeće i presadnice povrća i mogu reći da sam sve isprobao ali najbolje rezultate postižem sa kombimacijom 13-5-20+7+2(NPKCaMG)+KNO3+CaNO3 i to sa 1kg+0.36kg+0.25kg na 1000 litara vode, s tim da zbog tvrdoće vode moram dodavati 59%-tnu fosfornu kiselinu 0.24 l/1000l vode.Garantiram vam da s tom gnojidbom (kod svakog zalijevanja kpk ) u paprici i rajčici možete dobiti izvanredne rezultate.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
uvoznik scotts gnojiva je tvrtka poljoposavec doo.uvoze i supstrate floragard i sve su voljni slati poštom ili kamionima koji se često vozaju po hrvatskoj jer snabdjevaju veliki broj trgovačkih lanaca,polj.apoteka i sl. tako da dobava ne bi trebala biti problem.S obzirom na cijenu tih gnojiva (profesional i exakt pakirano po 15 kg a cijena kao polifyd od 25) valjalo bi napraviti analizu vode.Moja osnovna proizvodnja je cvijeće i presadnice povrća i mogu reći da sam sve isprobao ali najbolje rezultate postižem sa kombimacijom 13-5-20+7+2(NPKCaMG)+KNO3+CaNO3 i to sa 1kg+0.36kg+0.25kg na 1000 litara vode, s tim da zbog tvrdoće vode moram dodavati 59%-tnu fosfornu kiselinu 0.24 l/1000l vode.Garantiram vam da s tom gnojidbom (kod svakog zalijevanja kpk ) u paprici i rajčici možete dobiti izvanredne rezultate.

Vidiš, ovakvi savjeti su dobro došli. Sve iz iskustva i bez straha od konkurencije.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Prošle godine u plasteniku sam imao papriku koja je bila kao nikad do tada,visoka bujna ,modro zelena.......jednom riječi ekstra stabljika,ali nije bilo plodova.Oko 1kg po biljci,a u pitanju je vedrana.Na tom plasteniku sam imao duplu foliju...pa da li je to uzrok? Možda nije bilo dovoljno svjetlosti,pa je samo bujala........ili je nešto do zemlje? Molim vas ako je neko imao nešto slično da mi kaže kako je riješio problem.

Ja radim vedranu 2 godine imam slicne probleme ali ne toliko strasno kao kod tebe. Prinos po biljci je oko3,5kg . Mislim da dupla folija ima uticaja na to Avjerovatno i jos neke druge stari
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
koliko sam vidjeo ni ovi iz COLIĆ-TRADE i CEDAR AGRO nisu loši u ponudi ako nekoga zanima,ovi prvi imaju zanimljivu stranicu.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Dane001 ne treba te to zanimati u procesu i obliku kako je Salel napisao. To je čisti kriminal i takvi proizvodi se ne smiju prodavati, stoga se bolje drži upustva proizvođača ne trgovaca.
Naime da objasnim što radi Salel i oni tamo sa rajčicom od 490 tona / ha. ZABRANJENO je mješanje fosfornih gnojiva sa kalcijem nitratom!!! Sa kalijem nitratom mogu, ali eto oni su malo izgleda ljeni i zbučkaju to sve skupa, tako da razvale strukturu rajčice i paprike i naprave samo opnu i u tu opnu napumpaju vodu. Okus imaju čisto iz razloga što je uvjetovan okusom kiseline i sladora i to je sve. Inaće takva hrana je slična kruhu iz mini pekare sa aditivima. Stave aditive, brašno, vodu, nastane kemijska reakcija, kruh se napiri i samo ga kratko zapeku i gotov kruh. Inaće se kruh u tehnološkom procesu radi cijelu noć. Totalno isti primjer. Samo ne postoji zakon koji to regulira pa se sve koristi. U Njemačkoj bi završio kao i ovi sa dioksinom. Inaće jetra ovo prepozna kao otrov i onda ste skroz gladni i mrzovoljni, dakako i kilaža se tu natuće...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
E da oni od kemijske reakcije i vode dobe nešto, skoro od ničega dobiju nešto. I onda se još sprdaju struci!!

Nepravilno navodnjavanje i nepravilna prihrana predstavljaju neke od najvecih gresaka u intenzivnoj povrtarskoj proizvodnji, koje neminovno dovode do slabih ili losih rezultata. Ovakve greske cesto su potpomognute savetima "polustrucnjaka", tj. savetima agronoma koji nisu zasadili neku biljku za ceo radni vek. Rezultati ta dva faktora neminovno dovode do razocarenja, pri cemu se uvek krivica prebacuje na nekog treceg, poput "ne valja seme ili pesticid ili djubrivo"...


Trgovac se smije struci :)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
kalij nitrat+kalcij nitrat

ma jasno je meni kemijska oznaka,nego razlog prinjene me zanima? Kontam ajde jedno pitanje za tebe pošto vidim da si doktorirao kemiju :). opet ću dati za primjer krastavce,i princip moje gnojidbe kako sam radio preklani i bez puno razmišljanja vjerujući tzv agronomima. radi se o površini od 1000 m folije i 6000 presadnica. ovako,stajsko gnojivo na jesen,u proljeće pred foliju 150kg 5-15-30 i nešto Urea,nakon toga svakih deset dana u sistem navodnjavanja Polyfeed 20-20-20, 3kg na 3000 litara vode,u međuvremenu svakih 4 dana prihrana preko lista Polyfeed 16-8-32,i još kroz sezonu berbe koja traje 3,5 mjeseci sam rastopio 12kg KAN-a na te 3000 vode i to 4 puta. prinos mi je bio 9 tona krastavaca na tih 1000 metara folije i 6000 presadnica,loza sačuvana maksimalno i od bolesti i što se tiče ishrane,brao sam ih do 15.10,dakle do prvih mrazeva. mena sad zanima jel bi ja povećao prinos da sam recimo koristio npr.Scots gnojiva i to RAZLIČITE VRSTE U RAZLIČITIM FAZAMA RASTA,umjesto Ureje da koristim recimo organsko gnojivo,kao što kaže Cabage a umjesto NPK da bacim 150 kg Yara Partner i još neko vodotopivo umjesto KAN-a? zanima me isplati li se toliko kemijati,potrošiti više novaca i onda ne dobiti neku bitnu razliku? kad čitam šta pišete,pa vi ste to rastvorili na detalje do kraja,čak do analize vode,sve je to u redu ali jel to baš toliko bitno. naravno da trebam probati da bih vidjeo razliku,i hoću vjerovatno,nego pitam onako informativno......
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
ma jasno je meni kemijska oznaka,nego razlog prinjene me zanima? Kontam ajde jedno pitanje za tebe pošto vidim da si doktorirao kemiju :). opet ću dati za primjer krastavce,i princip moje gnojidbe kako sam radio preklani i bez puno razmišljanja vjerujući tzv agronomima. radi se o površini od 1000 m folije i 6000 presadnica. ovako,stajsko gnojivo na jesen,u proljeće pred foliju 150kg 5-15-30 i nešto Urea,nakon toga svakih deset dana u sistem navodnjavanja Polyfeed 20-20-20, 3kg na 3000 litara vode,u međuvremenu svakih 4 dana prihrana preko lista Polyfeed 16-8-32,i još kroz sezonu berbe koja traje 3,5 mjeseci sam rastopio 12kg KAN-a na te 3000 vode i to 4 puta. prinos mi je bio 9 tona krastavaca na tih 1000 metara folije i 6000 presadnica,loza sačuvana maksimalno i od bolesti i što se tiče ishrane,brao sam ih do 15.10,dakle do prvih mrazeva. mena sad zanima jel bi ja povećao prinos da sam recimo koristio npr.Scots gnojiva i to RAZLIČITE VRSTE U RAZLIČITIM FAZAMA RASTA,umjesto Ureje da koristim recimo organsko gnojivo,kao što kaže Cabage a umjesto NPK da bacim 150 kg Yara Partner i još neko vodotopivo umjesto KAN-a? zanima me isplati li se toliko kemijati,potrošiti više novaca i onda ne dobiti neku bitnu razliku? kad čitam šta pišete,pa vi ste to rastvorili na detalje do kraja,čak do analize vode,sve je to u redu ali jel to baš toliko bitno. naravno da trebam probati da bih vidjeo razliku,i hoću vjerovatno,nego pitam onako informativno......
Ja bih ti preporučio da umjesto ove osnovne gnojidbe koju si ovdje opisao,svakoj biljci dodaš Osmocote trajnosti 6 mjeseci ili Agroblen,dobit ćeš sigurno bolje rezultate...
Za prihranu Scotsovim gnojivima sistemom navodnjavanja treba obavezno napraviti analizu vode,jer postoje gnojiva za tvrdu i za meku vodu,tako da se ne bacaju novci bez veze,a biljka to neće moći usvojiti...
 
S

salel

Guest
Dane001 ne treba te to zanimati u procesu i obliku kako je Salel napisao. To je čisti kriminal i takvi proizvodi se ne smiju prodavati, stoga se bolje drži upustva proizvođača ne trgovaca.
Naime da objasnim što radi Salel i oni tamo sa rajčicom od 490 tona / ha. ZABRANJENO je mješanje fosfornih gnojiva sa kalcijem nitratom!!! Sa kalijem nitratom mogu, ali eto oni su malo izgleda ljeni i zbučkaju to sve skupa, tako da razvale strukturu rajčice i paprike i naprave samo opnu i u tu opnu napumpaju vodu. Okus imaju čisto iz razloga što je uvjetovan okusom kiseline i sladora i to je sve. Inaće takva hrana je slična kruhu iz mini pekare sa aditivima. Stave aditive, brašno, vodu, nastane kemijska reakcija, kruh se napiri i samo ga kratko zapeku i gotov kruh. Inaće se kruh u tehnološkom procesu radi cijelu noć. Totalno isti primjer. Samo ne postoji zakon koji to regulira pa se sve koristi. U Njemačkoj bi završio kao i ovi sa dioksinom. Inaće jetra ovo prepozna kao otrov i onda ste skroz gladni i mrzovoljni, dakako i kilaža se tu natuće...
molim te da mi u mojoj formulaciji ukažeš na točno što misliš da je fosforno gnojivo-kiselina možda.I da mi pojasniš što je tu kriminal i čega tu ima a što nema npr u kombinaciji obične 15-15-15+KAN.<I osim toga ja sam proizvođač a ne trgovac i nemam apsolutno nikakvog razloga navijati za bilo koje gnojivo_Ovaj forum doživljavam kao mjesto za razmjenu iskustava i u tom svjetlu sam iznio svoje iskustvo koje mislim da i nije baš malo i da bi nekom početniku u proizvodnji plodovitog povrća moglo puno pomoći da ne mora lutati godinama kao što sam ja lutao.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ja bih ti preporučio da umjesto ove osnovne gnojidbe koju si ovdje opisao,svakoj biljci dodaš Osmocote trajnosti 6 mjeseci ili Agroblen,dobit ćeš sigurno bolje rezultate...
Za prihranu Scotsovim gnojivima sistemom navodnjavanja treba obavezno napraviti analizu vode,jer postoje gnojiva za tvrdu i za meku vodu,tako da se ne bacaju novci bez veze,a biljka to neće moći usvojiti...

misliš umjesto 5-15-30,? vidjeo sam malo listajući po netu da ima i za meku i tvrdu vodu,ali ja mislim da je ova kod mene tvrda, a jel se može kako to doma analizirati? i još nešto,gledam upravo Osmocote gojiva pa nevidim preporuku koju formulaciju baciti na povrće,većinom samo za cvijeće piše,baram na ovoj stranici. jel ovo Osmocote start?
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Salel stvar je samo da se vodotopiva gnojiva sa sadržajem fosfora ne smiju mješati sa kalcij nitratom. I to je sve.
Ni ta kombinacija 15-15-15 + kan se ne smije mješati, može čovjek što hoće. Uvijek idu NPK + Urea! Prihrana se radi sa KANom.
Ma da ja ne filozofiram i neka mi G. Matotan ne zamjeri na kopirnaju knjige (kupio sma original ;-) ) Uvjerite se sami!
paprika001.jpg

paprika002.jpg


Salel ovo sam ti odgovorio u duhu dobrog rada foruma, na umetanje tvojih riječi u mojoj kontekst neću reagirati. Iz ovog svega sam i ja ivukao veliku pouku i zamalo napravio grešku svijetsku. Zapravo ste mi puno pomogli da uvidim svoje greške. Hvala.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
po ovome i mojoj analizi ja imam zemlju visoke plodnosti,fali mi samo fosfora hehe. i eto odgovora šta baciti na 1ha paprike. jedino mi nije jasno,kaže NPK se baca u jesen da bi ga zemlja mogla usvojiti i prodrijeti u dublje slojeve,a Hidro odnosno Yara mislim da sam negdje pročitao da se mogu baciti u proljeće pred sadnju jer su brzo dostupna ili tko nešto,a ne kao ja do sada,da bacim uz osnovnu još i NPK pred frezanje,to mi je očito bilo bespotrebno.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Dok se ovdje diskutira i dijele savjeti i iskustva, ne treba smetnuti s uma da jako ovisimo o vremenskim uvjetima. Ja mogu reči da svaku godinu radim skoro iste gnojidbe i nijednu nisam imao iste prinose. Čim više sunca i lijepih dana, više plodova paprike i veči prinos. Manje temperature, manjak sunca i višak vode nepovoljno utječu na papriku i sasvim sigurno smanjuju prinose. A takva je bila lanjska godina. Ista količina hranjiva u tlu u osijeku, ili kod mene, pri istim vremenskim uvjetima ne može garantirati isti prinos. Toliko je elemenata u zemlji i samo jedan može sve izokrenuti. A mi svi manje više ne prakticiramo tropoljni ili četveropoljni plodored. Zbog nedostatka površina primoran sam svaku drugu godinu saditi papriku na isto mjesto.
Za primjer mogu dati šečernu repu. Kad se nekad prije 20 godina počela saditi ovdje bilo je tako kurpne repe da to svijet nije vidio. Nema toga više. Tako je i sa paprikom, ne može se u zemlju vratiti ono što ona izvuče, svaka kultura ima svoje potrebe. Zato je tu plodored, što širi to bolji. Možemo mi gnojiti do mile volje, no ipak zakoni prirode su ti koji određuju neke stvari.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
uvoznik scotts gnojiva je tvrtka poljoposavec doo.uvoze i supstrate floragard i sve su voljni slati poštom ili kamionima koji se često vozaju po hrvatskoj jer snabdjevaju veliki broj trgovačkih lanaca,polj.apoteka i sl. tako da dobava ne bi trebala biti problem.S obzirom na cijenu tih gnojiva (profesional i exakt pakirano po 15 kg a cijena kao polifyd od 25) valjalo bi napraviti analizu vode.Moja osnovna proizvodnja je cvijeće i presadnice povrća i mogu reći da sam sve isprobao ali najbolje rezultate postižem sa kombimacijom 13-5-20+7+2(NPKCaMG)+KNO3+CaNO3 i to sa 1kg+0.36kg+0.25kg na 1000 litara vode, s tim da zbog tvrdoće vode moram dodavati 59%-tnu fosfornu kiselinu 0.24 l/1000l vode.Garantiram vam da s tom gnojidbom (kod svakog zalijevanja kpk ) u paprici i rajčici možete dobiti izvanredne rezultate.

Ne razumijem zašto koristiš gnojivo sa kalcijem,a kažeš da imaš tvrdu vodu...
Ako imaš tvrdu vodu,onda imaš višak kalcija,a ne trebaš ga još dodavati...
Ova formulacija 13-5-20+Ca+Mg je za meke vode...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
misliš umjesto 5-15-30,? vidjeo sam malo listajući po netu da ima i za meku i tvrdu vodu,ali ja mislim da je ova kod mene tvrda, a jel se može kako to doma analizirati? i još nešto,gledam upravo Osmocote gojiva pa nevidim preporuku koju formulaciju baciti na povrće,većinom samo za cvijeće piše,baram na ovoj stranici. jel ovo Osmocote start?

Ako se koristi Agroblen,onda ti ne treba nikakva osnovna gnojidba...mada je to gnojivo dosta skupo...
Osmocote nemoj ni gledat za povrtlarstvo,jer će ti se zavrtit u glavi kad saznaš cijenu...to je za skupe stvari,poput četinjača,cvijeća i indoors plants...
Ne znam za vodu,ja koristim ovu iz vodovoda,tako da znam kakva je...
 

Najnoviji postovi

Na vrh