• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Cabage mislim da je ovo što si napisao najjasnije rečeno sve što se moglo reći to sam i sam nedavno napisao da prinosi ne moraju biti isti uz istu agro tehniku.

@ Temtation voda u virovitičkom kraju je valjda najtvrđa voda u htvatskoj e sad zavisi još koliko ima klora u toj vodi.

@Kontam dali je itko na ovom forumu radio usporedne gnojidbe sa više vrsta gnojiva pa da može argumentirano nešto tvrditi.
 
S

salel

Guest
Ne razumijem zašto koristiš gnojivo sa kalcijem,a kažeš da imaš tvrdu vodu...
Ako imaš tvrdu vodu,onda imaš višak kalcija,a ne trebaš ga još dodavati...
Ova formulacija 13-5-20+Ca+Mg je za meke vode...

zato što su mi bikarbonati iznad 300 ppm,što znači da kalcij nije pristupačan biljkama.Inače kod kalcija odnosno metabolizma biljke u odnosu na kalcij obična zdrava lokiga ne drži vodu.drugim riječima možeš posaditi biljku u vreću kreča i ona opet može patiti od nedostatka kalcija.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ako se koristi Agroblen,onda ti ne treba nikakva osnovna gnojidba...mada je to gnojivo dosta skupo...
Osmocote nemoj ni gledat za povrtlarstvo,jer će ti se zavrtit u glavi kad saznaš cijenu...to je za skupe stvari,poput četinjača,cvijeća i indoors plants...
Ne znam za vodu,ja koristim ovu iz vodovoda,tako da znam kakva je...

kako misliš netreba osnovna gnojidba,pa zato se i zove osnovna (pa moram i zemlji nešto dati,postat će jalova),ja što više pitam sve mi je manje jaso,tek sad vidim koliko ustvari nemam pojma i koliko ima različitih načina uzgoja. a koja im je cijena,slobodno reci,sjeo sam:)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Sad sam neki dan uzeo vreču Osmocote Start i to ću miješati u supstrat za proizvodnju rasada. Možda neću morati prihranjivati flance:scratch jer mi to uistinu ide na živac
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Dok se ovdje diskutira i dijele savjeti i iskustva, ne treba smetnuti s uma da jako ovisimo o vremenskim uvjetima. Ja mogu reči da svaku godinu radim skoro iste gnojidbe i nijednu nisam imao iste prinose. Čim više sunca i lijepih dana, više plodova paprike i veči prinos. Manje temperature, manjak sunca i višak vode nepovoljno utječu na papriku i sasvim sigurno smanjuju prinose. A takva je bila lanjska godina. Ista količina hranjiva u tlu u osijeku, ili kod mene, pri istim vremenskim uvjetima ne može garantirati isti prinos. Toliko je elemenata u zemlji i samo jedan može sve izokrenuti. A mi svi manje više ne prakticiramo tropoljni ili četveropoljni plodored. Zbog nedostatka površina primoran sam svaku drugu godinu saditi papriku na isto mjesto.
Za primjer mogu dati šečernu repu. Kad se nekad prije 20 godina počela saditi ovdje bilo je tako kurpne repe da to svijet nije vidio. Nema toga više. Tako je i sa paprikom, ne može se u zemlju vratiti ono što ona izvuče, svaka kultura ima svoje potrebe. Zato je tu plodored, što širi to bolji. Možemo mi gnojiti do mile volje, no ipak zakoni prirode su ti koji određuju neke stvari.
Pratim tvoj rad i mislim da kužim koje kulture sadiš, i nekako mi se čini a možda griješim, da sadiš sve što traži puno kalija,a bogami ne izostaje puno ni potrošnja N i P. Samo jednu godinu da misliš da ta kultura ne treba toliko hranjiva kao paprika greška je velika. Ako razumiješ što hoću reći. Veliku šečernu repu se lako dobije samo treba puno kalija, samo je problem što je Viro koristio kalijevu sol a ne sulfat i da sada ne dubim dalje.
http://www.secerana.hr/default.aspx?id=71
Bilo nekada sada se spominjalo.

I o suncu...
U kvalitativnom smislu fotosinteza je najvažniji proces na Zemlji jer se u tom procesu veže sunčeva energija i pomoću CO2iH2O nastaju organski spojevi. Smatra se da je od presudne važnosti baš vezanje sunčeve energije, a ne CO2 i H2O jer su oni ionako postojeći na Zemlji. Ti organski spojevi služe kao hrana svim ostalim organizmima.

U kvantitativnom smislu fotosinteza je važna jer se svake godine u tom procesu veže 200 – 500 bilijuna tona CO2. Ciklus CO2 je u kvantitativnom smislu drugi po veličini, odmah iza ciklusa vode. Često je fotosinteza nazvana i asimilacija, ali to baš i nije najtočnije. Naime, CO2 se asimilira, ali sam naziv asimilacija ne ističe sunčevu energiju koja je tu uključena.

Možda bi se dalo napraviti pokuse čiji preparat za zaštitu najviše odbija sunčevu energiju pa ga izbacivati iz upotrebe.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@siki naravno da jesam. Doduše ispitivanja su bila više na bazi folijarnih. Npr. Mortonjic, Profert, HerbaGreen, Kalcij nitrat, Scotts. Rezultati jako različiti no garantiram da jedno neću više ponoviti u paprici, to je kombinacija Profert Mara + HerbaGreen :) Za voćke možda ali paprike ne :)

Osnonvna gnojidba je bila manje više svugdje jednaka, jedino se drip razlikovao i gdje nije bilo folije tu sam ručno u kanale bacao gnojivo. Uvijek sve analiziram ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
U krevetu ;) Ali sam imao stroge profesore koji su nas učili da tražimo informacije i mislimo glavom ;)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
@siki naravno da jesam. Doduše ispitivanja su bila više na bazi folijarnih. Npr. Mortonjic, Profert, HerbaGreen, Kalcij nitrat, Scotts. Rezultati jako različiti no garantiram da jedno neću više ponoviti u paprici, to je kombinacija Profert Mara + HerbaGreen :) Za voćke možda ali paprike ne :)

Osnonvna gnojidba je bila manje više svugdje jednaka, jedino se drip razlikovao i gdje nije bilo folije tu sam ručno u kanale bacao gnojivo. Uvijek sve analiziram ;)

Upravo ovakav odgovor sam očekivao od tebe. Argumentirano to jedino prolazi a nek se nitko ne ljuti sve ovo trebš,trebao bi itd.(kao one vračare na tv-u preko telefona proriču sudbinu) kao što cabage reče od sela do sela je razlika i samo vlastita iskustva mogu pomoći.A o onome tko pita ovisi koliko će ta tuđa iskustva moći primjeniti u svojoj proizvodnji. Ovako kao tvoje sa Profetr mara+HerbaGreen zašto ti to nije valjalo šta je se dešavalo sa paprikom.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Siki paprika je postala završenog tipa rasta i dosta je ranije prorodila i ostala mala. Zapravo sad nešto kontam da to radim u redu gdje ferac "jaše" foliju kod prskanja, hm. Neću je rezati a bit će ploda ;) Pogledat ću da li imam slike.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Siki paprika je postala završenog tipa rasta i dosta je ranije prorodila i ostala mala. Zapravo sad nešto kontam da to radim u redu gdje ferac "jaše" foliju kod prskanja, hm. Neću je rezati a bit će ploda ;) Pogledat ću da li imam slike.

Ja inače iz raznih razloga koristim nešto više folijarna gnojiva pa me to zanima a kako bi posložio folijarna gnojiva na ljestvicu.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pratim tvoj rad i mislim da kužim koje kulture sadiš, i nekako mi se čini a možda griješim, da sadiš sve što traži puno kalija,a bogami ne izostaje puno ni potrošnja N i P. Samo jednu godinu da misliš da ta kultura ne treba toliko hranjiva kao paprika greška je velika. Ako razumiješ što hoću reći. Veliku šečernu repu se lako dobije samo treba puno kalija, samo je problem što je Viro koristio kalijevu sol a ne sulfat i da sada ne dubim dalje.
Zato svake jeseni svaki hektar dobije 150 kg K da nebi pofalilo. Uvijek se otprilike toliko potroši. S dušikom je lako, kupus ga ostavlja puno iza sebe. Još uvijek čekam analize i čini mi se da ću se primiti telefona.
Šalu na stranu, ali sa gnojidbom treba znati kako. Kao što sam naveo, koju godinu sam koristio ureu i uvidio sam da nije dobro. Dobivao sam vegetativnu papriku visoku ohohoho. Bilo je ploda, kao i sad kad ne koristim ureu, ali je bila puno višlja i puno se više valjala.
Evo ova je paprika gnojena sa dvije tone stallatica po ha i 700 kg hidrocomplexa i do ovog stadija tek dvije prihrane 18-11-18 i dvije 10-10-30. Ovo je prva berba i ova paprika je dala 2 kg ploda po jednom stablu, što iznosi 70 tona na hektar, naravno prodanog ploda prve klase, na škart ne računam. Ovdje nisam radio gnojidbu u jesen jer je godinu prije zaoran kupus skoro 100 %


Uploaded with ImageShack.us
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ako se koristi Agroblen,onda ti ne treba nikakva osnovna gnojidba...mada je to gnojivo dosta skupo...
Osmocote nemoj ni gledat za povrtlarstvo,jer će ti se zavrtit u glavi kad saznaš cijenu...to je za skupe stvari,poput četinjača,cvijeća i indoors plants...
Ne znam za vodu,ja koristim ovu iz vodovoda,tako da znam kakva je...

Temptation ovo ti je doista dobro to meni izgleda ovako : Utopljeniku prvo daš umjetno disanje a kad on otvori oči onda ga raspališ po glavi:D:)Fino si sve objasnio a onda kažeš za cjenu:finga::finga: imaš veliku pijaču od mene .
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Kako vežete baburu u plasteniku,na špalir ili vertikalno?

Ja ne vežem nikako ali znam da vežu na špalir i vertikalno:):mrgreen::gitarist:Moja gospođa hoće da proba vezat vertikalno da vidi kako će to biti inače na špalir.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja inače iz raznih razloga koristim nešto više folijarna gnojiva pa me to zanima a kako bi posložio folijarna gnojiva na ljestvicu.

No1 Scotts (foliar 11-44-11)
Drugo mjesto Mortonjic

Žao mi je jedino što u vegetaciji nisam isprobao folifertil T, samo u rasadi i bio je odličan.
Držim da su ta folijarna gnojiva samo blagi doping ili eventulano hrana samog lista i biljke, a da to može pumpat plod, to baš i ne vjerujem. No naravno ćim je list u dobroj kondiciji sa time je i biljka a sa time i korijen i onda je to sve u krug povezano. Folijarci mi se sviđaju kad padne kiša i betonira zemlju, e onda valja dan prije kiše pošpricat folijarnim, da nahranim biljku i onda poslije kiše špricanje, a svako špricanje je šok za biljku, u međuvremenu se korijen još guši u velikim oborinama i tako...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
kako misliš netreba osnovna gnojidba,pa zato se i zove osnovna (pa moram i zemlji nešto dati,postat će jalova),ja što više pitam sve mi je manje jaso,tek sad vidim koliko ustvari nemam pojma i koliko ima različitih načina uzgoja. a koja im je cijena,slobodno reci,sjeo sam:)

Htio sam reći da nije potrebna osnovna gnojidba mineralnim gnojivima...
25 kg Agroblena koštalo je lani 434,88kn s pdv-om,to ti je za oko 1300 biljaka...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Zato svake jeseni svaki hektar dobije 150 kg K da nebi pofalilo. Uvijek se otprilike toliko potroši. S dušikom je lako, kupus ga ostavlja puno iza sebe. Još uvijek čekam analize i čini mi se da ću se primiti telefona.
Šalu na stranu, ali sa gnojidbom treba znati kako. Kao što sam naveo, koju godinu sam koristio ureu i uvidio sam da nije dobro. Dobivao sam vegetativnu papriku visoku ohohoho. Bilo je ploda, kao i sad kad ne koristim ureu, ali je bila puno višlja i puno se više valjala.
Evo ova je paprika gnojena sa dvije tone stallatica po ha i 700 kg hidrocomplexa i do ovog stadija tek dvije prihrane 18-11-18 i dvije 10-10-30. Ovo je prva berba i ova paprika je dala 2 kg ploda po jednom stablu, što iznosi 70 tona na hektar, naravno prodanog ploda prve klase, na škart ne računam. Ovdje nisam radio gnojidbu u jesen jer je godinu prije zaoran kupus skoro 100 %


Uploaded with ImageShack.us

Vidim ja da ti imaš odličnu savjetodavnu službu tamo ;)
Evo da se nikada ne zaboravi Liebigov zakon!
liebigovzakon.gif


Sve su granice usko povezane, zato ja i forsam fosfor ovu godinu, neka njega ima a ostalo nije skupo za unjeti i vodotopivim gnojivima.

Sa tvojom pedantnošću taj kupus je sigurno imao pronos kao i paprika, samo si joj fino priredio pristupačno gnojivo ;) Evo polako kroz tipkanje svi dolazimo do zaključka bez gnojidbe nema prinosa, bez vode isto tako a sunce tek ;)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
No1 Scotts (foliar 11-44-11)
Drugo mjesto Mortonjic

Žao mi je jedino što u vegetaciji nisam isprobao folifertil T, samo u rasadi i bio je odličan.
Držim da su ta folijarna gnojiva samo blagi doping ili eventulano hrana samog lista i biljke, a da to može pumpat plod, to baš i ne vjerujem. No naravno ćim je list u dobroj kondiciji sa time je i biljka a sa time i korijen i onda je to sve u krug povezano. Folijarci mi se sviđaju kad padne kiša i betonira zemlju, e onda valja dan prije kiše pošpricat folijarnim, da nahranim biljku i onda poslije kiše špricanje, a svako špricanje je šok za biljku, u međuvremenu se korijen još guši u velikim oborinama i tako...
Da imam vremena baš bih isprobao neka od folijarnih gnojiva. Uz sve sadnje, kultivacije, borbe s korovima, berbe i zaštitu jednostavno mi je teško naći vremena da pokosim travu oko njiva, a kamoli da idem folijarno tretirati sve površine. A i izgleda mi dosta skupo, mislim donese li prinos toliko koliko odnese. U jedno vjerujem, to je primjena bora folijarno, to sam isprobao i vrijedilo je, no za ostalo sam nevjerni toma... hehe

Savjetodavna uglavnom dolazi meni po savjete. Šala, ali nerijetko kod mene nauče nešto što sam ih najprije pitao i nisu znali, pa onda...
 

Najnoviji postovi

Na vrh