• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

marke

Član
Tu od
4 Sij 2016
Poruka
314
Jutros u 4 sam obisao svaku papriku samo sam naisao na 2poluzuta lista
A veceras cu schampionom poprskat
koliko treba paprici od oplodnje do branja?
Pocela je cvjetat pa cu za 5dana coragenom
 

abertosa

Novi član
Tu od
5 Kol 2016
Poruka
17
Idi folijarno više puta Calcijum organo ako mozes da nabavis ili vuksal calcijum ti si u startu imao manjak calcijuma zato i imaš te fleke.
Rešenje ti je prskanje svakih par dana jednom kroz sistem i pokidaj sve plodove koji imaju fleke.
Ako su temparature preko 35 c biljka ne može da usvaja kalcijum.

ok, zahvaljujem na odgovoru. radovi saniranja počeli.

nego, kako manjak ca u startu? pre malo ca nitrata tjedno ili bi bilo trebalo prije sadnje zafrezati nitrabor, agrocal ili nešto u tom stilu?
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Ja obavezno ubacujem kod frezanja kalcifert,sadio paradajz,papriku ili salatu.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
ok, zahvaljujem na odgovoru. radovi saniranja počeli.

nego, kako manjak ca u startu? pre malo ca nitrata tjedno ili bi bilo trebalo prije sadnje zafrezati nitrabor, agrocal ili nešto u tom stilu?

Kalcijuma biljka mora imati u startu što mnogi zanemaruju te fleke koji nastaju zbog nedostatka kalcijuma nastaju odmah čim se plod formira samo što mi to ne vidimo. Znači zemljište mora biti snabdeveno sa dovoljno Kalcijuma pre cvetanja paprike.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Razlika izmedju koncentracija za folijarno i fergitaciju je od 3-10 puta u korist folijarne prihrane. Jer list može da primi mnogo veću koncentraciju hemije od korena. Da plastično objasnim to je kao kada rakiju namazete na kožu folijarno ili kada rakiju stavite na ranu fergitaciono.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
Znaci ja u navodnjavanje stavljam 1 gram na 1 litru na1 biljku,to znaci smanjim deset
puta kad idem folijarno?
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Jaca koncentracija ide folijarno nego kroz sistem.
Na prskalicu od 500 litara ide recimo 3kg 20:20:20 to je koncentracija cca 0,6% i tu možeš da kontrolises koncentraciju. Ali kada ideš kroz sistem nije isto kada zalivas 1sat, 2sata ili 3sata.ljudi brkaju koncentraciju i utrošak djubriva po biljci. Ja recimo puštam pola kg po aru i zalivam oko 3sata to je 33litre po dužnom metru trake.To znači da na 1 ar imam oko 200 mtrake KPK i kada tu pustim pola kg djubriva posle jednog sata ta površina je zalivena sa 2200litara vode posle dva sata sa 4400litara vode a posle 3 sata 6600 litara vode. E sad uporedi koncentraciju 3kg na 500 litara folijarno i 0,5 kg na 6600 litara kroz sistem Ali retko kada puštam već se trudim da u jesen i u proleće pre sadnje unesem sve u zemljište. Jer korekcije djubrivom u pogrešnim koncentrcijama mogu da izazovu više štete neko koristi
 
Posljednje uređivanje:

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Ja stavljam 0.6-1.0 gram na litru vode preko knk,nikad ne računam po biljci nego po litru vode.Folijarno idem 3-5 grama na litru i kad radim folijarno nikad se ne vračam po istom,kao da potrošim što imam.Zalijevam preko cisterni pa lako mogu dozirati
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
ok, zahvaljujem na odgovoru. radovi saniranja počeli.

nego, kako manjak ca u startu? pre malo ca nitrata tjedno ili bi bilo trebalo prije sadnje zafrezati nitrabor, agrocal ili nešto u tom stilu?


govoriš da daješ dvadset kila kalcij nitrata tjedno, ako ti zemljište nije ispod 6 ph, problem je vjerojatno u previsokoj tempetaturi zraka i zemlje.
Naime, u zemlji može biti i dosta i i više nego dosta kalcija, no zbog poremečaja ga biljka ne može usvojiti i povući. I ja to vidim ovih dana na svojoj baburi - primjetila sam par plodova koji iskazuju problem, a znam da kalcija ima sasvim dovoljno u tlu.
Biljka ima nagon za opstankom, pa je sklona kod trenutnog deficita kalcija povući ga iz mladih plodova, i otuda te vršne fleke koje kasnije plod čine netrživim.
Pokušaj kao što ti je savjetovano folijarno dok ne prođu ove vrućine, poslije više nema potrebe, prebaci se i dalje na samo zemljišno, jer ono što trebaš još znati je da biljka folijarno elemente usvaja samo fotosintezom, preko lista, plod ih ne može usvojiti, pa kada ga bude imala - ili prestanu nepovoljni uvjeti za usvajanje - dovoljno u zoni korijena, nema potrebe samo zbog kalcija mnaltretirati se sa poslom koji se može izbjeći.

Za slijedeću sezonu nabavi kalcit sa magnezijem.
 

tunjica

Član
Tu od
20 Kol 2015
Poruka
36
Postoji li neko sredstvo koje objedinjuje i magnezij i kalcij, pa da folijarno prihranim paprike u svome vrtu?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 

abertosa

Novi član
Tu od
5 Kol 2016
Poruka
17
govoriš da daješ dvadset kila kalcij nitrata tjedno, ako ti zemljište nije ispod 6 ph, problem je vjerojatno u previsokoj tempetaturi zraka i zemlje.
Naime, u zemlji može biti i dosta i i više nego dosta kalcija, no zbog poremečaja ga biljka ne može usvojiti i povući. I ja to vidim ovih dana na svojoj baburi - primjetila sam par plodova koji iskazuju problem, a znam da kalcija ima sasvim dovoljno u tlu.
Biljka ima nagon za opstankom, pa je sklona kod trenutnog deficita kalcija povući ga iz mladih plodova, i otuda te vršne fleke koje kasnije plod čine netrživim.
Pokušaj kao što ti je savjetovano folijarno dok ne prođu ove vrućine, poslije više nema potrebe, prebaci se i dalje na samo zemljišno, jer ono što trebaš još znati je da biljka folijarno elemente usvaja samo fotosintezom, preko lista, plod ih ne može usvojiti, pa kada ga bude imala - ili prestanu nepovoljni uvjeti za usvajanje - dovoljno u zoni korijena, nema potrebe samo zbog kalcija mnaltretirati se sa poslom koji se može izbjeći.

Za slijedeću sezonu nabavi kalcit sa magnezijem.

U redu, hvala, već sam poslušao lacine riječo, bacio sam ca nitrat za prvu ruku dok ne odem do poljoapoteke, a što se tiče pH čim skineb biljke zemlja leti na analizu

Postoji li neko sredstvo koje objedinjuje i magnezij i kalcij, pa da folijarno prihranim paprike u svome vrtu?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

FitoCal, trebali bi ga imat u svakoj poljoapoteci
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Da li se ovdje radi o kukuruzom moljcu ili nečem drugom?
https://ibb.co/fbM50F
Regis nije moljac neki drugi stetnik. Štete od moljca vidiš kada počne branje ako Propustis da prsces Coragen.

Paprika od mog semena slike poslao kolega Ivica Zaprescic Hrvatska
 

Prilozi

  • image-0-02-05-02e208cc7781b4f831c539e5d56d11d0fd8bbe1866acbe6cae4064039f747ce0-V.jpg
    image-0-02-05-02e208cc7781b4f831c539e5d56d11d0fd8bbe1866acbe6cae4064039f747ce0-V.jpg
    80.4 KB · Pregleda: 92
  • image-0-02-05-1a6ed03f0d04828506880b6ecf87e15235a1744c588ecb8b251cc7a6a5922eae-V.jpg
    image-0-02-05-1a6ed03f0d04828506880b6ecf87e15235a1744c588ecb8b251cc7a6a5922eae-V.jpg
    81.5 KB · Pregleda: 87
  • image-0-02-04-8b4d349582dae3ec390a83f56576c5810125280640545927b53838b9d3c22561-V.jpg
    image-0-02-04-8b4d349582dae3ec390a83f56576c5810125280640545927b53838b9d3c22561-V.jpg
    69.6 KB · Pregleda: 86

regis

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
136
Vidim da Coragen dosta toga pokriva, a da sada idem s njim da li bi to riješilo?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Moraš ići sa njim jer će on ubiti sva jaja koja su položena unutar plodova a sprecice polaganje u tek formiranim plodovima. Ako ne budeš upotrebio Coragen sva paprika će ti istruliti u toku berbe. Nekoliko dana sa temparaturama oko 40c takodje mogu da unište jaja kukuruznog moljca ali u to se ne treba uzdati. Pre par godina moj kum Pedja nije nabrao ništa na hektaru jer je uzeo neku kinesku zamenu za Coragen.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Koliko često treba ići tjedno sa kalcijem folijarno kada su ovakve temperaure? Tjedno paprika dobiva 1xcalcint 1g/L. Očito ga ne usvaja jer dobiva svakodnevno vršnu trulež.

Imam calcinita kući, ima li nečeg boljeg u tekućem obliku? Fertina ca možda? Ili da idem s ovim 60g/10L?
 

regis

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
136
Moraš ići sa njim jer će on ubiti sva jaja koja su položena unutar plodova a sprecice polaganje u tek formiranim plodovima. Ako ne budeš upotrebio Coragen sva paprika će ti istruliti u toku berbe. Nekoliko dana sa temparaturama oko 40c takodje mogu da unište jaja kukuruznog moljca ali u to se ne treba uzdati. Pre par godina moj kum Pedja nije nabrao ništa na hektaru jer je uzeo neku kinesku zamenu za Coragen.
Hvala puno! Ne znam gdje nabaviti Coragen, imam cca 5000kom a kod nas je jedino dostupno pakiranje 250ml po 760kn, to mi je preskupo i mislim da ne treba toliko već bi bilo dovoljno 30ml samo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh