• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

marke

Član
Tu od
4 Sij 2016
Poruka
314
U zemljištu gdje mi je paprika.. Jel netko zna najbolji način uništavanja
 

Prilozi

  • IMG_20180512_094206.jpg
    IMG_20180512_094206.jpg
    26.2 KB · Pregleda: 78

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Pozdrav kolege kako ste dugo me nije bilo, cim nema mene forum neaktivan
 

Prilozi

  • DSC_0470.jpg
    DSC_0470.jpg
    58 KB · Pregleda: 162
  • DSC_0466.jpg
    DSC_0466.jpg
    63.9 KB · Pregleda: 105
  • DSC_0461.jpg
    DSC_0461.jpg
    59.1 KB · Pregleda: 90
  • DSC_0463.jpg
    DSC_0463.jpg
    63.4 KB · Pregleda: 93

marke

Član
Tu od
4 Sij 2016
Poruka
314
Valja li ovaj injektor ručno ga napravio na usisu u pumpu. Skupa miješa sredstvo s vodom
 

Prilozi

  • IMG_20180516_114721.jpg
    IMG_20180516_114721.jpg
    82.8 KB · Pregleda: 102

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
ja bi rekal da je koprivina grinja (crveni pauk), jer list se suši i frče, a oni uživaju...
vertimec je to nekad skidao...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Simptomi grinje i nedostatka magnezija su vrlo slični na paprici obzirom da ona sisanjem izvlači klorofil iz lista u kojem je deponiran magnezij a ostavlja zelene žile dok list žuti i bijeli.

Bilo bi dobro uz insekticidni tretman napraviti dvije - tri prihrane magnezijem da ono što još nije odumrlo povrati boju.
A i na takvo iscrpljeno lišće se rado naseljavaju patogeni.

Pogledaj za svaki slučaj naličje lista da isključiš neke bolesti - ako je čisto, nema prozirnih sitnih kružića, ili nešto......
Envidor bi skinuo sve razvojne stadije grinje jednim tretmanom, ali ne znam je li dozvoljen u paprici.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
I ja sam sumnjao na grinje ali nemogu da nađem lupom ni jednu, naličje lista je čisto a manjak magnezijuma je moguć jer je zahvaćena čitava površina od 5700m2 a jako sam slabo đubrio od početka cvatanja do neki dan. Neznam koliko bi maksimalno smio dati magnezijuma u jednom zaljevanju a zaljevam svaki dan.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Odradi ti sada i insekticidnu i fungicidnu i magnezij.
Probaj sa dvije kile na petsto kvadrata prvi dan, treći dan i šeti dan. Onda svaki drugi dan kilu ako ne bude vidlijvog poboljšanja par dana kilu za redom, pa onda jednom tjedno dvije kile.
Magnezij je makroelement kojega biljke trebaju - npr krumpir 60kg/ha (čiste aktivne tvari), što ljudi zanemaruju, a ima ga nešto malo u KAN - u (4 kg/100 kg KAN - a), pa se u gnojidbi od 500 kg KAN - a/ha iz njega nadoknadi 20 kg. Ostalo bi trebalo dodati ako ga zemljište nema dovoljno. Ne znam za papriku koliko troši, ali u dugom plasteničkom uzgoju je to svakako više od podataka za poljski proizvodni ciklus.

Gle, velim da odradiš fungicidnu iz razloga što trenutno imam sličan problem sa rasadom roge u kontejnerima - ljudski faktor je kod mene krivac, napravila sam početnički zajeb sama - čeka rasad na sadnju, zalijevanje svaki dan, vremena malo, hranu su biljke potrošile, za prihranu nikada vremena, zalijevanje po lišću - i tu smo - oslabljeno blijedo lišće ima slabi imunitet, zahvatila bakterioza - predpostavljam da je Xanntomonas u pitanju - nisam nikada do sada imala to na paprici, ali prema simptomima to bi bilo to. Dok sam primjetila da se rađa problem, išla sam sa zaštitom i razmjestila kontejnere na razmak tridesetak cm, sve sa mrljicama lišće poskidala, zaljevam sada isključivo kanticama samo po supstratu, a sutra ću još namakati kontejnere u plastičnu kadu okrenute napako lišćem prema dolje, tako da budu namočene i stabljike i lišće - 60 kontejnera - i problematične kontejnere i sve zdrave za svaki slučaj.

A reci, nisi ti imao problema sa korijenom biljaka pred izvjesno vrijeme?

Ako netko ima drugačiju , bolju preporuku za dozaciju magnezija, nadam se da će ti reći.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Sa korijenom je bilo problema pisali smo o tome dali je fitiftora ili žičnjak, ja sam radio samo zaštitu od žičnjaka do dan danas jer sam vidio da ga ima dosta u zemlji, trenutno ima poneka biljka klone ali to nije toliko strašno kako je bilo prošle godine. Prije nedjelju dana sam pojačao drastično đubrenje (vodotopivo) zajedno sa Mg pa jutros gledam da paprika polako dobija boju. Da navedem da je od početka cvatanja paprika počela da blijedi a ja sam jako slabo dodavao đubrivo, pa kad došla u fazu loše boje tada je počeo list da šara i došlo do ove slike, sada se popravlja pomalo situacija pa sam danas zabilježio neke šarene listove da vidim dali će se izgubiti šarenilo mada mislim da neće. Još ću malo pojačati Mg jedno nedjelju dana pa ću se vratiti na normalno đubrenje po receptu Jara menađžera. Menadžer jara đubriva mi je po mom opisu dešavanja i po slikama koje sam poslao rekao da je paprika bila neuhranjena.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ok, bilo šta vidiš da pomaže, trebaš se držati.
Ti najbolje možeš procijeniti koja teorija drži vodu, ovako preko slike mi često puta biramo iz lepeze najvjerojatnijeg problema prema prikazanim simptomima.

Ja bih na tvome mjestu svejedno pazila na blijede listove jer su podložni u ovakvom stanju patogenima.

Ako imaš mogućnosti - gdje kupiti - ima jedno dehidrirano organsko gnojivo, "Guano", rađeno od izmeta slijepih miševa, iako mislim da bi isto tako to mogao napraviti od fermentiranog kokošjeg gnojiva bez stelje - uzmeš kilu i staviš u kantu od Jupola ili sličnu, ostaviš pet dana na toplom u plasteniku da fermentira - razviju se mikroorganizmi - , odliješ sve do taloga i to pustiš na petsto kvadrata svaki dan, ili svaki drugi dan. Na talog opet naliješ vode, i kada vidiš da se dižu opet mjehurići i voda pocrni ili bar pocrveni, opet odliješ i upotrijebiš, i tako skroz kroz sezonu, ili dok imaš volje. Svakih jedno pet dana dodaješ jednu -. dvije šake sviježih granula u kantu na talog da jače potakneš razmnožavnje. Dobro je imati pet kanti, pa svaki dan iz jedne uzimati, peti dan je prva upotrijebljena spremna opet za upotrebu.

Da mi vidiš paprike i paradajz - paradajz sam jučer nabrala desetak kila, paprike od prošlog tjedna prodajemo pomalo, ono, početno, - od sadnje do sada sam na 1400m/2 potrošila samo malu vreću od 25 kila ureje i vreću i pol od 25 kila kutinske petnaestice, ali skoro svaki dan ide otopina od Guana u sistem kpk - i to nije trebalo, ali me kopkalo, kao, za svaki slučaj. I za čudo, nema valjda niti 5% biljaka koje su odbacile gornje zametnute plodove i cvijetove iako je počela berba donjih etaža, a prijašnjih godina bez Guano vodice uvijek su sve odbacivale sve zametnuto dok se nije većina dolje formiranog skoro probralo.
Razmišljam sada da uzmem vreću kalij nitrata da dodam petnaestici malo kad je budem puštala, ali za sada je krupnoća plodova i paprike i paradajza ok, ali možda da spriječim kasniji eventualni nedostatak.

Od preporučene stručne gnojidbe vodotopivim gnojivima sam odustala jer mi je trošak previsok, pa kemijam na svoj način već godinama - uzimam vodotopivo samo kada mislim da je prijeko potrebno da izbalansira količinu nekog makroelementa.

Meni tvoja paprika uopće ne izgleda neuhranjena, pogotovo na prvoj slici gdje sunce ne iskrivljuje boju lista kod slikanja.
Habitus joj je isto izvanredan.
 

laca022

Član
Tu od
5 Ožu 2015
Poruka
418
Mildine to ti zestok nedostatak hraniva, verovatno Mg i jos ponesto od mikro elemenata
Ja uvek gledam da vodotopiva djubriva i folijarna sadrže Mg + ME
Imas Fito fert 4:10:40+4Mg+2ME pusti to jer ce Kalijum podici imunitet biljci i pusti malo cistog Mg a zaliv posle toga cist An 2g-3 g po duznom metru trake.A folijarno idi Slavol ili Bioplex
Uradi ovo i sledece nedelje biljke ce biti tamno zelene. Protiv insekata tretiraj redovno, ovo sigurno nije od insekata.
Obavezno uzmi preparat Timorex gold izraelski organski biofungicid od extrakta cajnog drveta ubija sve od bakterioze, viroze, pepelnice bas bas sve.
 

loter

Član
Tu od
13 Lis 2017
Poruka
36
I meni je na nekim paprikama lisce zuto i mjestimice sfrkano, znaci mg :) , novi sam u svemu tome i bas sam htio pitat za problem kad ono naidem na isti :)

E imam jos jedno pitanje npr u plasteniku cca 4 x 25 lukovi sa najvecom tockom 2,1 metar u sredini, zanima me spricanje npr sa ortivom dali treba nositi zastitu za lice tj nos. I jos me zanima kako se razrijeduje na 100 litara vode citam ove upute i jos sam vise zbunjen :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Naravno da treba nositi zaštitu, ne samo za nos nego i cijelo tijelo, jer koža upija.

Šta te buni?
Dozacija pesticida ide prema površini i prema postotku - ako na uputstvu piše npr, 2 kg po hektaru, onda si izračunaš koliko ti treba za nppr 100m2 - treba ti 200 grama. Iz iskustva znaš koliko vode potrošiš na 100 m2 površine, pa tih 200 grama staviš u toliko vode.
Ako piše da ide 2 kg i da trebaš potrošiti od npr. 500 do 800 litara vode po hektaru, dakle na 100m/2 50 - 80 litara vode, onda sa tih 200 grama i tom količinom vode moraš poprskati površinu od 100m/2.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Jo,ispravak netočnog navoda.Za 100m2 treba 20 gr ako piše 2 kg hektar.Računa se da za 100 m2 trebaš 10 l vode(mada je to previše,mi sa 15 l pokrijemo 400 m2).Kad god piše po hektaru ,to podijeli sa 100 i dobiješ dozu za 10 l vode
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Čim si rekao, odmah mi je sinulo.
A šta ćeš, razumiješ, jel?, nisam u ništa boljem mentalnom stanju nakon što sam se vratila sa placa nego i tvoja madam - dok stojimo pola dana za klupom i lementiramo sa kupcima dok dođermo doma više nismo za mudraca nego za madraca, ali solo. :icon_eyes:
Tnx na ispravku.

Jel ti gospođa rekla da sam joj u srijedu preporučila da probate Guano?

A količina vode, ja to radim na svoj način - dok hoću okupati biljke (dok je frka) onda koristim više.
A učinkovitost nekih pesticida opet sa druge strane ovisi o primjenjenoj količini vode.
Treba čitati uputstva o primjeni i držati se preporuka u okvirnim preporučenim gabaritima za svaki pesticid posebno.
 
Posljednje uređivanje:

loter

Član
Tu od
13 Lis 2017
Poruka
36
Naravno da treba nositi zaštitu, ne samo za nos nego i cijelo tijelo, jer koža upija.

Šta te buni?
Dozacija pesticida ide prema površini i prema postotku - ako na uputstvu piše npr, 2 kg po hektaru, onda si izračunaš koliko ti treba za nppr 100m2 - treba ti 200 grama. Iz iskustva znaš koliko vode potrošiš na 100 m2 površine, pa tih 200 grama staviš u toliko vode.
Ako piše da ide 2 kg i da trebaš potrošiti od npr. 500 do 800 litara vode po hektaru, dakle na 100m/2 50 - 80 litara vode, onda sa tih 200 grama i tom količinom vode moraš poprskati površinu od 100m/2.

Ma men je to ajmo rec i bilo jasno, ali nije mi jasno da npr u 50 m2 imam 150 paprika i to moram talit sa 40 litara vode sto mi se cini puno previse.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajjajjajjaj.......
tko veli da moraš sa 40 litara?

to sa 10 litara vode riješavaš.
imaš u apoteci injekcijsku špricu obilježenu u mililitrima za dvije kune komad, ili od nekog narkomana posudiš, usisaš onoliko mililitara koliko je propisano za tu količinu vode ili jedinicu površine na koju tu vodu apliciraš.
Ili sa narkomanskom vagom izvažeš par grama. ili nekom....hehe......

Nemaj brige - svaki pesticid ima propisanu najvišu i najnižu dozu po jedinici površine - ako malo fulaš, ništa strašno, u nekom gabaritu se budeš već našao, i sve bude ok.
 

Najnoviji postovi

Na vrh