• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Plankara94

Novi član
Tu od
23 Sij 2021
Poruka
17
E Cao ljudi ja sam nov i ja se bavim proizvidnjom paprike na otvorenom površina 1 hektar pozdrav
 

Plankara94

Novi član
Tu od
23 Sij 2021
Poruka
17
Ja svake jeseni bacim oko 700 kg//ha 0-20-30 pod oranje, u proljeće bacim isto toliko gnojiva tipa sedmice ili nekog boljeg ako imam u ponudi + 200 kg urea i to je to. S tim da svake 3 godine ide stajsko.
Kroz sistem znam pustiti 20-20-20 ali ne forsiram previše jer nema smisla za vanjsko povrče + yara calcinit, a folijarno samo polyamin i to je sve.pozzz
A kako si prinosi ako nije tajna.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Imam problem.

Uzela sam za proizvodnju presadnica za hobiste baburu Boni, to je izvanredna babura za vanjsku proizvodnju u rangu - slobodna procijena - hibrida, no klijavost je katastrofa iako je deklarirana još godinu dana.
Imala sam prilike uzeti srpsku Anitu, no zbog problematike zadnjih godina sa skoro svim srpskim paprikama zbog bakterioza nisam, a sada kada sam prisiljena uzeti je, nema je na tržištu. Ono što je bilo se prodalo, a vele mi danas u poljodućanu da je sa zadnjom pošiljkom bilo carinskih problerma i ne znaju hoće li stići još jedna runda.

Ima li tko prijedlog nečega dobroga - sorte a da nije Šorokšari - što je u rangu cijene oko 100 kn za 50 grama i može se negdje kupiti.
Ili informacija ima li negdje Anite za kupiti.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E, pričekati ću još koji dan. Hvala na ponuđenoj alternativi.
Gledam sada jutros - pušta klice.

Bila sam stavila prije dvadesetak i koji dan trideset sjemenki na nicanje, i niklo ih je šest dobro, tri jadno i dvije su se osušile nakon nicanja. Ostalo je sjeme trulo u zemlji. A bile su skroz na toplome i normalno vlažnome.
Malo sam razmislila jer znam da ZKI nije pouzdan što se klijavosti tiče - produže rok trajanja, smanje deklariranu klijavost i prodaju tri - četiri godine staro sjeme. Pa mi je palo na pamet da sjemenke prije sjetve namočim, isperem onaj zeleni omotač, ostavim ih u toploj vodi na radijatoru tri - četiri dana da nabubre ko trudnice i onda posijem. Evo ih naklijalih u kontejnerima jutros, hehe.....bude dobro kako mi se čini, ali ne prerekla se, nadam se. :)
Trenutno namačem malo Bijelog uha ostalog od prije četiri godine i paradajzerice Edesalme za prvu turu presadnica za početak prodaje, to je bilo isto, božemioprosti, ko bakice od devedesetdevet godina smežurano, tanko i tvrdo, a vidi ih sada u zdjelicama nabubreno ko rumene curke i k tome trudne osam mjeseci. Hehe.....inovativna sam i domišljata, jelte..... :)

Presadnice paprika za proizvodnju u plasteniku lijepo napreduju, raste drugi par pravih listova.
Držim ih sada na malo previsokoj temperaturi obzirom na oblačne dane - 19 se termogen pali, na 22 gasi, ali na klijanju mi je paprika i neke cake za prodaju presadnica, pa ne bih trenutno snižavala. Više me muči paradajz, baš je krenuo rasti ko da mu se nekamo žuri, a tek sam ga prije tri dana zadnjeg rasadila u dvadesetčetvorke. Di je duga polovica ožujka.......
 

Bozek

Član
Tu od
31 Pro 2018
Poruka
55
Ima li bolji ili preciznije raspored za tretiranje paprike u plasteniku ili se treba dodati drugi tretmane kako bi se spriječile bolest kod paprike, osim dolje navedenog koji je drugi član foruma prethodno dijelio

Zastita paprike od bolesti i bube prskas na svakih 8-12 dana u zavisnosti da li ima kise

1.Everest
2.Everest i Mankogal
3 Ridomil gold i Dikarzol i amino kiselinama
4.Signum i Dikarzol
5.Swic i Laser
6. Switch i Fobos
7.Foliogold i Fobos

Folijarno - Kada pocne da cvjeta
1.Bor i Cirkon
2.Wuksal Kalcijum
3. Bor
4.Bioplex i 20:20 :20
5.Trenier i 20:20:20
6.Slavol, Trifender i 10:10:40
 

Bozek

Član
Tu od
31 Pro 2018
Poruka
55
Suzbijanje tripsa na rajčici i paprici

U zaštićenim prostorima potrebno je postaviti plave i žute ljepljive ploče za praćenje štetočinje.
Učinkovitost u suzbijanju tripsa tijekom vegetacije imaju insekticidi VERTIMEC 018 EC ili KARATE ZEON.
Svim navedenim insekticidima za folijarno tretiranje može se dodati atraktant (Attracter)
koji pomaže da izvuče tripsa iz cvijeta ili skrivenih loža na depozit insekticida i okvašivač ETALFIX PRO.

- VERTIMEC 018 EC
- KARATE ZEON
- ETALFIX PRO
- Attracter

Pepelnica na rajčici i paprici može značajno utjecati na urod i kvalitetu ploda.
Važno je zaštitu početi preventivno. Preporučuje se za prve zaštite koristiti Thiovit Jet (potreban je oprez na visokim temperaturama u plastenicima).
Za zaštitu rajčice i paprike od pepelnice odličan izbor su jedan od tri fungicida:

- Thiovit Jet
- Ortiva
- Ortiva Top

Za suzbijanje gusjenica u rajčici i paprici dozvolu imaju pripravci Affirm i Karate Zeon

- Affirm
 

WALNUD

Novi član
Tu od
3 Ožu 2021
Poruka
3
Dali se za sijanje paprike mogu koristiti stari kontejeneri ,ako mogu dali ih treba denzificirati i sa čime ?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Mogu.
Nisam nikada radila nikakvu dezinfekciju, neki su "stariji od mene".
Nakon upotrebe otresi ih, osuši ih, pospremi i sljedeći puta normalno upotrijebi.
Nekada, na početku moje povrćarske proizvodnje imali smo organizirana predavnja preko udruge povrćara na kojima nam se savjetovala dezinfekcija, i naravno, predavač je ujedno bio i distributer dezificijensa.
Onda sam ja to razmišljala malo - opcija je bila:
- malu posudu uliti vode i dezificijens i potopiti kontejner po kontejner, držati svaki određeno vrijeme rukama potopljen - mislim da se radilo o dvadesetak sekundi
- veliku posudu - kadu, što li ogromnoga napuniti vodom, uliti dezificijens i potapati pet ili deset kontejnera odjednom i držati ih potopljene određeno vrijeme - moraš ih držati rukama potopljene jer stiropor ispliva.

Onda sam iskalkulirala što će iz toga ispasti - ako radim jedan po jedan, sa malo dezificijensa - litru - dvije mogu odraditi svu količinu, ali će leđa pucati i dobiti ću fraze dok završim.
Ako radim desetak odjednom, treba u puno vode i puno litara dezificijensa - koji je u ono vrijeme imao visoku cijenu - pa će me rebnuti po đepu ko zadnju budalu.

I tako sam ja od dezinfekcije odustala i prije nego sam je počela, jednom ili dva puta u dvadesetak godina sam imala intervenciju u vrijeme rasta presadnica u kontejnerima, i to svojom krivnjom - ili previsoka ili preniska temperatura isuviše mokrog substrata, pa onda spašavaš i lupaš se po glavi jer si to mogao uz malo pažnje spriječiti.
 

Plankara94

Novi član
Tu od
23 Sij 2021
Poruka
17
E Cao ljudi savet u vezi Djubrenje za papriku,najesen bacio 100kg ureo i pouro doboko 40cm opet tu stavljam papriku 3 godina radio sam analizu pa me interesuje a zemlja je dosta solidna 🙂 IMG_20201211_125417.jpg
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Malecka greška - ureja ujesen.
Dušik se ne veže čvrsto u tlu pa je podložan ispiranju, pogotovo ako su jake i dugotrajne kiše, odlazi vodom u donje slojeve gdje ga korijen biljke ne može dohvatiti. Većina korjenja je u zoni deset - dvadeset - trideset cm, i tu trebaju biti stacionirana hranjiva.
NPK se može zaoravati na jesen na siromašnim tlima, ali, više nema potrebe to raditi jer postoje formulacije brze topivosti i mineralizacije koje će stići u usvojivi oblik u trenutku dok ih biljka najviše treba - u vrijeme intenzivnog porasta i pune rodnosti - recimo, Jarina petnaestica, kutinska, i još neke jače fromulacije. Ona kutinska 7/20/30 tu ne spada jer se neće odmah otopiti u vodi, ali će zato i u uvjetima velikih i čestih kiša fosfor i kalij biti biljkama uvijek na dohvatu - za papriku je ne koristimo zbog kloida, ali ja sam je znala koristiti ponekada i sve ok.
Ureju ujesen možeš baciti ako ima puno korovskih ostataka prije zaoravanja, ili si radio zelenu gnojidbu, da se pospješi razgradnja.
granuliranu 15/15/15 oko 5 kg otopim u kanti, dodam pola kile vodotopivog kalija i šutnem kroz kpk u toku vegetacije. Sto kila košta ko 25 kila vodotopive formulacije dvadasetice.

Analizu zemlje u plastenicima ne radim, gledam biljke kako rastu, boju listova, cjelokupni habitus. Razmišljam o tim stručnim savjetima o prihranama - veli, u vrijeme zriobe plodova daj više kalija manje dušika. Ok. Ali paprici i paradajzu istovremeno rastu i cvijetovi, i zameće se, i ima plodove veličine lješnjaka, oraha, jabuka i zrelih, i biljka raste.
Pa ja šumom dok stručnjaci drumom, i bude i šumom ok. :)
 

Plankara94

Novi član
Tu od
23 Sij 2021
Poruka
17
E hvala tako cu da radim,jel smeta sto je treca godina zaredom paprika 🙂
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

N6ia6

Član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
139
Kupio sam od Rijk Zwann paket Dinamica RZ 100 sjemenki.Sad sam ih upravo isao posijati pa mi fali sjemena.Sadim u kontenjere od 24 rupe pa sam dobio 3 cijela kontenjera i 4-tog samo 17 sjemenki sto bi bilo ukupno 89 sjemenki u paketu.Koliko precizno pakiraju sjeme?Malo mi se cini puno da fulaju 11%.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
oće to tako...ne broje oni sjemenke, nego važu sjeme...vjerojatno su malko deblje od prosjeka i imaš manjak...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
ok, nikad nisam ni probao nekog nazvati...ali moji paketi su po par tisuća sjemenki, tko gleda na par komada... ;)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma ta pakiranja po 100 sjemenki su redovito niže kalibraže i hr. uvoznici koriste takva pakiranja za ekstra zaradu - dobiju po cijeni niže klase, a nama prodaju po cijeni ekstra klase.
Obično u stotici ima ili na broj, ili jednu - dvije gore - dolje sjemenki.
Može se dogoditi odstupanje, drastično rijetko, i forumaš će dobiti cijelu vrećicu kao nadoknadu zbog neugodnosti koju je doživio, a firma - distributer - želi zadržati status pouzdanog partnera pa će prežvakati nekoliko desetica kuna gubitka, pokriti će on to već kod sljedeće naruđbe kupca kojemu se gesta svidjela i sljedeće sezone će mu ostati najvjerojatnije vjeran - ako i neće, dobar glas je uvijek bolji nego diskreditirajući, pogotovo kada je malecka lova u pitanju.

Inače, kaj da radimo, presadnice veoma lijepo napreduju, izbacile su središnji pup, izmamilo im ga februarsko sunce ko mice mace na randevu, a gledam noćne temperature sljedećih desetak dana i govore o nekakvim konstantnim minusima, čak tamo do kraja ožujka neku mizeriju od plusa, više nulu nego plus, a znamo paprike primadone, one bi toplinu......čekati koliko i do kada, ako ćemo po noćnim temperaturama do prvog aprila, pa ih posaditi na noćnu nulu i reći im, ma, plus deset je, a onda se valjti od smijeha i vikati im - PRVI APRIL!!!!! Hehe.....:)
 

Najnoviji postovi

Na vrh