• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
neškodljivo ukloniti (ne čupnuti i ostaviti na stazi, nego maknuti daleko od nasada)...
i crne flekice ukazuju na bakterije, prije nego na virus...
bakar+pro-bac?
slažem se sa "maknuti sa stazice", ja sam postala nemarna jer me još nije lupilo po nosu i đepu.

Inače, bakar će jako lijepo riješiti i čađavicu na listovoma paprike, paradajza, krastavaca nakon bijele mušice.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kaj je ovaj crni, japanski trips?

Vertimek i generici.
Tepeki bude i uši - onu zadnju, i bijelu mušicu koju nisi prikazao.
Aktara bude njih - i tripse i mušicu i uš. Ne bude grinje - c. pauk koji nam radi probleme.
Imamo problem sa razvojnim stadijima - neki preparati pokrivaju samo pojedine..
Uzeli su nam mogućnost ubijanja jednim udarcem više muha - Actellic recimo, on pobije sve ovo i grinje k tome i bijelu, ali su ga skinuli sa povrća i ostavili samo za primjenu u skladištima.
Zoom bude c. pauka steriliziral - napravio mu jajašca neplodnima.
Piretroidi budu tripse, ali samo one koji su danas živi.


Vidi ovo:
PIRETROIDI 3 A lambda-cihalotrin Karate Zeon - paprika, krastavac (resičari; insekti - štetni, sisajući)
NEONIKOTINOIDI 4 A tiametoksam Actara 25 WG paprika, krastavac (samo u zašt. prostorima)
SPINOSINI 5 spinosad Laser paprika, krastavac (samo u zašt. prostorima) AVERMEKTINI I MELBEMEKTINI 6 abamektin Kraft 18 EC paprika, krastavac

Ima sada jedan novi za trips, Closer, navodno efikasan, ja se spremam provjeriti ga ovih dana - možda već danas ak ngovorim muža, uzela sam ga jučer.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Taj closer sam uzeo ima par mjeseci ali nisam isprobao. Nisam našao nigddje da djeluje na tripsa?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Taj closer sam uzeo ima par mjeseci ali nisam isprobao. Nisam našao nigddje da djeluje na tripsa?
Ja sam jučer bila u nabavi i dobila preporuku u poljoprivrednom dućanu.
Ranije nisam ništa čula o njemu, nisam znala niti da postoji.
Pitala sam pokriva li Closer sve razvojne stadije tripsa, veli trgovka - da.
Zato sam ga i uzela, za probu samo to malo pakiranje 0,5, cijena mu je visoka - 130 kn za pola deci, veli, to je za 100 l vode, pa rekoh sebi, ajd, to mi je za jedan plastenik paprike taman, budem isprobala.
Jučer nisam, odlučila sam se za zabranjeni Actellec, imam bijelu, tripse i crvenog, ebavaju me neko vrijeme pa mi dopizdilo. On je imao dozvolu u paprici prije zabrane i u ostalom povrću. Ubacila sam i Aktaru uz njega.
Gledam jutros, pokrepalo.
Čitam o Closeru, registriran ja za bijelu, o tripsu, u pravu si, nema niti riječi.
Trgovki, obzirom da je dućan specijaliziran i u njemu rade ljudi iz struke, sam vjerovala.
Možda me je prešla, ili zna nešto što u registraciji za Hrvatsku nema.

Ima nešto što ja nisam znala, a naletjela sam na relevantni podatak - da Tepeki, koji gazi bijelu, djeluje i na kalifornijskog tripsa. Inače je Tepeki kod nas registriran bio samo za uši.

Vid, ovo je sa srpskog:

Zaštita od ekonomski najznačajnijih vaši - Agromarket

"Takođe kako bi se kompletirala strategija zaštite od vaši u zasadima jabuke preporuka je da se u fenofazi jabuke „roze baloni“ primeni insekticid Teppeki (flonikamid) u količini 0,14 kg/ha, koji će pored odličnog i rezidualnog uticaja na vaši, sa velikim uspehom suzbiti i kalifornijskog tripsa koji se takođe naseljava u zasade jabuke u ovoj fazi."


Ja ne znam engleski, a bilo bi dobro vidjeti koji status Closer ima u drugim državama eu i van njih, za što sve ima registraciju. Naši ovdje neke registracije ne rade iako preparat pokriva štetnika, jer je bio/još je sistem da se registracija plaća za svakog štetnika posebno - bilo je 20 tkn po registraciji, pa uvoznik ne radi registraciju za neke štetnike nego piše u uputstvu npr "i za ostale grizuće i sisajuće štetnike". Sada, da li Closer djeluje i na tripse samo što kod nas za njih nije registriran isto kao i Tepeki, ne znam.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
U americi piše da djeluje na tripsa ali samo za kontrolu populacije i to u količini od 0.33L po Ha.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Što im to znači - za kontrolu?
Ili budu pokrepali ili ne budu.
Kaj samo uža rodbina krepa, strine i stričevi i dalje orgijaju?

Ih, što sam se jutros prešla.
Izgleda da su tripsi spavali malo duže nakon večere Akteleka i Aktare, a sada su živahni i trčkaraju ko da si im servirao i platu i ispod peke zajedno, pa nakon obilnog obroka đogiraju da potroše kalorije.
Hoće li to biti šta od toga sutra?
Ak mužu velim da mu slijedi još jedna tura špricanja, od bračnih igara dva mjeseca ne bu ništ. Kosa mu se diže dok i samo spomenem da bu trebalo brndati po plasteniku sa špricom na leđima.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Bio sam kod prijatelja, ima u plasteniku papriku i nešto paradajza (hobi varijanta). Na prvi pogled sve izgleda OK, međutim nema nigdje ploda, odnosno vrlo malo odmetaka 2-3 ploda po biljci . Plod se zametne, bude veličine 2-3-4 mm, drška samo požuti i otpadne. Detaljno sam gledao bolesti i štetnika nisam uspio naći. Biljke igledaju više nego odlično, list se baš modri. Takođe biljke izgledaju bujno paprika je preko 1 m visine, a paradajz oko 2m. Preko plastenika ima navučena i sjena (mislim da je ona od 25-30%), plastenik bude i bočno otvoren. U pitanju su sorte Ami i Maraton. Takođe ima iste sorte i pored plastenika, duplo su manje i lošije, ali polda je sasvim normalno.
Šta bi moglo biti u pitanju, sorta, ishrana, vrućina ili ....????
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Previše dušika možda.
Previsoke dnevne temperature u plasteniku možda.
Možda nisi primjetio tripse i crvene pauke.
Uzmi otvoreni cvijet u ruku i puhni u njega ili prstima protrljj prašnike pa vidi hoće li se zaplesati tripsovo kolo.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Nebi trebalo biti do gnojiva bar mislim, bačen je samo zagoreo stajnjak.
Da su temperature bile visoke jeste, zaista je pržilo. Inače šta uraditi ako su visoke temperature, menjati sortiment, staviti npr rasprskivače.....
Za tripse provjerim za dan-dva pa javim.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
problem je vjerojatno sortiment...to malo poprati, ako je na početku i kraju plastenika situacija nešto bolja, a u sredini lošija...ode biljka u drvo, a ne u plod...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
I to kaj veliš Darijius, tako je sa Kapturom - njemu paše hladniji dio godine, redovito svake godine u plasteniku nakon pet - šest paprika odbacuje sve povrh toga, pa imam golo stablo preko metar visine od zadnjeg ploda, a onda opet rodi, a najbolji je u kasnu jesen, ta je paprika u plasteniku i prokletstvo i svetinja. Crveni u zum momentu cijeli jedanaesti mjesec i prvih dana dvanaestoga čak pomalo, i da ju mraz ne kokne, ta bi rodila i u sječnju i veljači. Prije par godina smo je brali i prodali zadnju dva dana prije Nove godine. Lišće promrzlo, a plodovi ostali dobri.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
to je ko da probaš delat volovsko srce u plasteniku...predivna biljka bez ijednog ploda...probao pa naučio... 🤭

inače, papriku se može i 30 posto zasjeniti, dobro reagira na to...nema opržotina i bolja je oplodnja...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ja sam klasičar s paprikom, istra, boni i slonovo uho...
paradajz radim samo roze jabučare, to ima najbolju cijenu na tržištu i najmanje problema s njima u proizvodnji...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
e tu ćeš se morati sam poigrati, ni ja nisam našao hibrid koji mi odgovara od prve...
uzmi od beje, enze, sakate i još koji hibrid i prati ponašanje...nije svaka zemlja za svaki paradajz...
meni se od sakate najbolje ponašaju, pa radim njih, ali savjetovati to tebi bi bilo suludo..ako me razumiješ...
 
Na vrh