• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Kod mene dvije trake, strah me da stavim jednu, neznam kako bi se omladila paprika ako je udaljim od trake 15 -20 cm.
 

Dominik2712

Član
Tu od
29 Ožu 2019
Poruka
55
Ovo je drugi problem u rogi, posađena prije 7 dana.


Prsten na korijenovom vratu i gore visočije.
Isti problem imam sa rogom na otvorenom, flanci izasli zdravi iz plastenika i nakon sta sam ih posadio u roku 3 dana mi je otislo 40%. Ne znam gdje sam pogrijesio ali mislim da je pre kasno sađena.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Kod mene je stalo, to obično dođe iz rasade. Drugi razlog može biti pogotovo na otvorenom, prilikom sadnje ako stablo na otvoru folije dodiruje foliju, tada izgori stablo na tom spoju.
 

Dominik2712

Član
Tu od
29 Ožu 2019
Poruka
55
Kod mene je stalo, to obično dođe iz rasade. Drugi razlog može biti pogotovo na otvorenom, prilikom sadnje ako stablo na otvoru folije dodiruje foliju, tada izgori stablo na tom spoju.
Kod mene ne staje, pustio sam fingicela kroz sistem s namjerom da spasim sta se spasit da ali ocito da ne pomaze.
stablo ne dira foliju ali su mi rupe otvorene jer nisam imao zemlje za zasipavat, ali tako sam imao i prije par godina otvorene rupe pa nisam imao takvih problema. A ove godine imam i mislim da je problem u presadnicama.
 

Prilozi

  • B95333DD-F4B3-4B0F-B881-1A5F8854F75A.jpeg
    B95333DD-F4B3-4B0F-B881-1A5F8854F75A.jpeg
    63.1 KB · Pregleda: 8

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
čista opržotina...i ja sam ove godine mijenjao 300 paprika u jednom plasteniku... 🤭

za par dana će to posmeđiti i paprika se preklopi...
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Onda jedino ostaje zaraza iz rasade. To u rasadi riješava preventivno Teldor, prvo prskanje posle pikiranja i još dva tri prskanja do sadnje.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
I meni liči na pržotinu po boji, trebalo je to zatrpati zemljom, ispod folije je visoka temperatura.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
pod "opržotina" sam mislio na utjecaj jakog sunca, a ne na bolest presadnica... ;)
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Razumio sam, zato sam i ja to potvrdio kao veću mogućnost nego bolest. Kad ima bolesti prilikom sadnje se to vidi iznad korijena smeđ prsten.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
U plasteniku nakon mladoga krumpira uvijek sadim papriku rogu.
Trudim se sadnju obaviti prije ili barem do 01.06., i ravnam se po dugoročnoj prognozi - lovim dane sa nižom dnevnom temperaturom i nadasve - oblačnim ili barem djelomično oblačnim danima, bez jake insolacije. Najbolje paše ako ih je barem tri - četiri u nizu.
Isto tako se trudim da stabljike presadnica budu barem djelomično drvenaste u vrijeme sađenja - čvrste - kontejnere razmaknem na svako drugo mjesto kako bi se stabljike prije sadnje dobro učvrstile čim lišće popuni kontejnere.
U vrijeme izrazitog sunca otvaram bočno maksimalno visoko, otvorim prozore, ako treba isto tako i prvi i zadnji ulaz širine blizu tri metra sa svake strane - totalni protok zraka da se ne povisuje unutra vanjska temperatura.
Ove godine sam na dvije tisuće sto sadnica dosadila četerdesetak, i vidim, jutros opet jedna se prevalila već velika. Ajd, nešto su puževi gricnuli na bočnim redovima, nešto je fitoftora stabljike zbog vruće a mokre zemlje, ali ništa dramatično.
Svake godine zbog istih razloga rasadim jedan kontejner nakon sadnje.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Ja sam na 7500 biljaka roge počupao oko 100 biljaka nedjelju dana posle sadnje i stalo je samo od sebe. Ja znam da je bolest iz rasada i toga bude svake godine ali ne puno. Fitoftora ili trulež korijena je nešto drugo. Dali se prsten pojavi samo na korijenovom vratu ili ima i gore visočije prema polovini stabla.
 

Dominik2712

Član
Tu od
29 Ožu 2019
Poruka
55
pod "opržotina" sam mislio na utjecaj jakog sunca, a ne na bolest presadnica... ;)
Stvar je u tome sta moje presadnice koje sam posadio se "ruse" a od kolege koje sam uzeo za podsadit niti se jedna nije srusila. A moje presadnice su bile zdrave u plasteniku do trenutka presađivanja na otvoreno i onda je krenulo. Sta je najbolje jedan dio je dobar a drugi dio nije, uopce mi nije jasno do cega je, da je otislo sve rekao bi presadnice su ali posto nije ne znam stvarno na sta da ciljam.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
nisi ih zakalio prije presađivanja, i vjerojatno su gusto u kontejneru bile...
max 60 rupa, i stoje na stolu u plasteniku s podignutom bočnom stranicom (na direktnom suncu i noćnim temperaturama) da se "zakale" prije sadnje...
i još uvijek nema pravila...
isti dan sađena paradajzarica i rog, plastenik do plastenika, paradajzarice 300 krepalo od sunca, rog niti jedan...
ko ruski rulet... 😉
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
To čovijek da ne povjeruje, sve što sam dosadio ponovo u iste rupe ni jedna nije stradala.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Darijus je u pravu što se tiče iznošenja paprike van. Treba biti pravilno odrađena jer nikad ne znaš kakvo vrijeme će biti nakon rasađivanja.

Dobro je iznijeti je van da se privikne na uv zračenje ili je u rasadi redovno zasušivati tako da je biljka niska i naizgled slaba i da listovi ne zatvore kontejner. Takva biljka ima vrlo zdrav korijen i najlakše i najbrže se prima.

Meni je jednu turu spržilo ali samo sa sunčane strane i to uzduž stabljike, a mislio sam da je iskaljena na sve. Kasnije se oporavila. Mislim da je u pitanju bila orijentacija folije u odnosu na sunce i loš rasad.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
695
Vršna trulež ili ožegotina od sunca? 2 puta folijarno prihranjena kalcijem u zadnja 2 tjedna, redovito zalijevanje.. A tlo alkalno
 

Prilozi

  • IMG_20210624_154725.jpg
    IMG_20210624_154725.jpg
    44.6 KB · Pregleda: 2

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Ima toga i kod mene, nije to od direktnog sunca, to se desava na jakim vrućinama kad biljka nemože da usvoji dovoljno vode preko korijena pa vodu uzme od ploda.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ne mora biti čak niti jako vruće, može živina malo poštucat korijen i odmah se tak manifestira (smanji se moć upijanja preko korijena, pa treba par dana dok biljka to kompenzira)
 

Plankara94

Novi član
Tu od
23 Sij 2021
Poruka
17
E ljudi pitanje jedno ocu preventivno da pustam od dole i folijarno od gore protiv TRIPSA prosle godine je haos napravio inresujeme savet 🙂 16246037623885456490362359405228.jpg 16246037971018361681638701514926.jpg
 
Na vrh