• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
kad završi sezona, vadiš li papriku svu van, ili ju samo malčiraš i zaoreš?
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Ovo je drugi problem u rogi, posađena prije 7 dana.


Prsten na korijenovom vratu i gore visočije.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ne ulazeći u to radi li se o rizoktoniji ili venuću, iznest ću ovdje svoja opažanja (iz vlastite proizvodnje)...
1. problem "novih" plastenika...ima dvije-tri varijacije zemljišta u jednom plasteniku, nejednako ishranjeno, nejednako prima vodu, nejednako se zbija...
2. kod potpuno ravnog plastenika vrlo je važno da ima kanale izvana, tj. da ne vuče vlagu unutra uz rubove....a druga stvar su gotovo nevidljive depresije, greške u pripremi (oranju, frezanju, podrivanju) ponajviše kod dubine obrade....(imao sam vrlo sličnih problema kao ti na prvoj slici + najviše se poznalo na jesensko/proljetno/zimskoj proizvodnji salate)
3. nikad ne ostavljati biljne ostatke u zemlji...jako dugo traje razgradnja, i jako dugo ti ostatci mogu biti nositelji/privlačitelji štetočina i bolesti
4. nikad ne unositi svježi (provreli i neprovreli) stajnjak...opcija za gnojidbu je peletirano stajsko gnojivo, koje se u procesu peletiranja zagrijava pa ujedno i sterilizira...koristim ga obilno...
5. puno su veći problemi u plastenicima bez bočnog prozračivanja

to je uglavnom način na koji ja radim u plastenicima, ne koristim apsolutno nikakvu kemiju (ajde da ne lažem, pazim jedino na zelenu lisnu uš) od trenutka kad flance posadim pa do kraja turnusa.

zaboravio sam pitati, jesu li flanci iz kontejnerskog uzgoja ili čupanci...čupanci su osjetljivi... 😉
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Radim papriku preko 30 godina a plastenike preko 20 g. Ovih problema nisam imao sve do 2015 g. Te godine plastenici prebačeni na parcelu gdje je bila pšenica i uzorano sa jednobrazcom na oko 35 cm dubine. Sve godine su rađene bez stajnjaka. Tarup malčer kupljen 2018 g i tada je krenulo malčiranje a prije nije jer sam prije iznosio biljke kada su plastenici ostajali na istom mjestu. Znači problem je nastupio prije malčera na 3 godine. Zemljišni insekticid pod freziranje nisam nikad koristio osim prošle godine kad sam to uradio po čitavoj površini plastenika, i prošle godine ovih problema je bilo jako malo oko 2 %. Jeste da su plastenici prošle godine bili na novoj parceli na kojoj nije nikad bilo povrće. A to je ono što me muči za dijagnozu, nova parcela pa možda nije imala patogene a istovremeno unešen insekticid u zemljište pod freziranje pa nije bilo ni žičnjaka. Ono što ja vidim to je da je žičnjaka bilo dosta i juče sam našao jednog ošamućenog žičnjaka u korijenu i dva mala tanka kao konac samo bijeli, a vidim i trulež korijena Fitoftora. Mene samo buni dali je žičnjak pokrenuo Fitoftoru infekciom korijena ili je Fitoftora prisutna bez uticaja žičnjaka. Žena hoće da se kladi sa mnom da je za sve kriv žičnjak a ja nesmijem!!!!
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Rasada je u stiropol kotajnerima ali se malo korijen zakida prilikom vađenja, već su stari kotajneri.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh Miladine, nema malčiranja. Sve što raste čupa se sa korijenom i izvozi van.
I ja imam malčer, ali samo smo jedne godine malčirali jedan plastenik.
Sjećam se da sam ti bila predložila prije par godina duboko oranje na 40 cm ili maksimalno koliko 14 cola ide duboko, tako da se mašina traktora guši.
To pomaže - meni je nakon takvog preoravanja bilo dalje sve ok, a dvije godine prije - i koju još godinu prije sporadično, pa se pojačavalo iz godine u godinu - nakon dubokog preoravanja je dalje sve ok - ma nađe se svake godine tu i tamo - desetak, petnaestak na dvije tisuće komada, to je nevrijedno spomena.

Inače, i moj muž radi podrivačem, ali te godine sam ga natjerala da preore.

Rasada je u stiropol kotajnerima ali se malo korijen zakida prilikom vađenja, već su stari kotajneri.
Nema ti veze što se korjenje nagoruši, to je baš dobro, odmah se aktivira i širi u zemlji kada se biljka posadi
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Danas mi se požalio drugar da je i kod njega počelo nekoliko biljaka kao kod mene, a agronom u njihovom selu kaže da ove godine ima puno žalbe od proizvođača za isti problem.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Radim papriku preko 30 godina a plastenike preko 20 g. Ovih problema nisam imao sve do 2015 g. Te godine plastenici prebačeni na parcelu gdje je bila pšenica i uzorano sa jednobrazcom na oko 35 cm dubine. Sve godine su rađene bez stajnjaka. Tarup malčer kupljen 2018 g i tada je krenulo malčiranje a prije nije jer sam prije iznosio biljke kada su plastenici ostajali na istom mjestu. Znači problem je nastupio prije malčera na 3 godine. Zemljišni insekticid pod freziranje nisam nikad koristio osim prošle godine kad sam to uradio po čitavoj površini plastenika, i prošle godine ovih problema je bilo jako malo oko 2 %. Jeste da su plastenici prošle godine bili na novoj parceli na kojoj nije nikad bilo povrće. A to je ono što me muči za dijagnozu, nova parcela pa možda nije imala patogene a istovremeno unešen insekticid u zemljište pod freziranje pa nije bilo ni žičnjaka. Ono što ja vidim to je da je žičnjaka bilo dosta i juče sam našao jednog ošamućenog žičnjaka u korijenu i dva mala tanka kao konac samo bijeli, a vidim i trulež korijena Fitoftora. Mene samo buni dali je žičnjak pokrenuo Fitoftoru infekciom korijena ili je Fitoftora prisutna bez uticaja žičnjaka. Žena hoće da se kladi sa mnom da je za sve kriv žičnjak a ja nesmijem!!!!
Ja u svojim plastenicima nikada nisam vidjela nijednog žičnjaka, a jedne godine je bio jako veliki problem sa korijenom.
Ne znam.
Ako se kladiš sa ženom, odaberi nešto za okladu u čemu uživaš raditi, maziti je i slično, ako izgubiš, znaš......:)

Danas mi se požalio drugar da je i kod njega počelo nekoliko biljaka kao kod mene, a agronom u njihovom selu kaže da ove godine ima puno žalbe od proizvođača za isti problem.
To je ono što sam prije rekla - sadili smo, iako kasno - u hladnu zemlju. Zalijali sa još hladnijom vodom. Zemlja se zbila oko korijena i dugo toplina, kada je je i bilo, nije doprla u zonu korijena. To sam ja ove godine gledala u svome plasteniku, a sadila sam najkasnije od ikada kako sadim u plasteniku - 25. 03.
Inače sadim polovinom trećeg, a najkasnije do 17. - 19.03.
Imala sam zemljišni termostat stalno upiknut u gredicu, u zoni korijena - 12 stupnjeva je bilo ujutro, 16 kada je vani bilo najjače sunce. Na 18 se temperatura digla tek krajem travnja, u maju sam tek vidjela prvu dvadeseticu tla u zoni korijena.
Zato ja sumnjam ove godine na rizoktoniju a ne fitoftoru - ako imaš koje biljke koje imaju raspuknuće i crni sklerocij, to je to. To bi moglo biti to. Ma nisam pametna ne znam više kaj reći.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Opklada bi bila jako nezgodna, ako dobijem na mostu na ćupriji bi izgubio i kontra:LOL:
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Možda glupo pitanje ali jesi li probao promijeniti hibrid?

Po meni nije do žičnjaka jer kod mene ga ima u enormnim količinama i nemam takvih problema, a ne koristim insekticid(jedino kod salate i direktne sjetve) i ne koristim fungicid preko zemljišta.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Prvi problem Silver Star i Blanšina, posle toga sve Blanšina od prošle godine Blanšina i Kristina tako i ove. Ove godine slučajno imam 200 biljki neke duge paprike kao ona ljuta i tu za sad imam samo jednu biljku koja je uvela. A u istom plasteniku je i Kristina i ona ima nekih oko 5 biljaka uveli.
 

Plankara94

Novi član
Tu od
23 Sij 2021
Poruka
17
Ljudi jedno pitanje paprika je raseljena pre dve nedelje povrsina 1h pre razvlacenje folije uradjeno 3litre stomp interesujem koji herbicid da koristim krenuo korov za uskolisni znam a dali ima za sirokolisni neki? Neki preporuciju total izmedju folija al da se pazi da na papriku neode hvala
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Ja radim totalom između folije ali nesmije biti vjetra ni trunke i mali pritisak samo kapljice i oklop oko dizne.
 
Na vrh