• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Paprika

intronic2

Aktivni član
Tu od
29 Lip 2018
Poruka
125
Meni se sadnice preklapaju, izgleda da je Trips napao a nakon njega dolazi moljac, kako se borite protiv moljca u eko uzgoju? Plankara, čime obrađuješ međuredno?
 

Dominik2712

Član
Tu od
29 Ožu 2019
Poruka
55
Poštovanje,
Naime trips mi je napravio glupost u paprici, prskana je vertimecom al ocito da nisam na vrijeme uspio odreagirat. Zanima me mogu li kako zadrzavat virus da uspijem barem jednu berbu obaviti. Ili mi ju vrijedi samo pocupat? Nikad mi se ovo nije desilo, ne znam jel da ponovim vertimec al misljenja sam da joj ne bi puno pomoglo.
 

Prilozi

  • 7D9B3EC6-AB9E-4ED8-921C-D1DC959F85FB.jpeg
    7D9B3EC6-AB9E-4ED8-921C-D1DC959F85FB.jpeg
    62 KB · Pregleda: 31
  • ADE71D1E-5F21-48F5-90C5-57956FBFA203.jpeg
    ADE71D1E-5F21-48F5-90C5-57956FBFA203.jpeg
    52.1 KB · Pregleda: 30
  • 128C4F63-3D44-4D72-A826-66079981BF39.jpeg
    128C4F63-3D44-4D72-A826-66079981BF39.jpeg
    51.7 KB · Pregleda: 29

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
od toga ništa...van s tim pod hitno...
vertimec ide dvaput u sedam dana, da ubiješ bar dvije generacije....al prva slika nije trips...već crveni pauk oliti paukova grinja...
odmah kad primjetiš takve paprike, hitno ih ukloni jer su one žarište zaraze za dalje...
nabavi Neem-azal i s njim redovito obilazi ostatak paprike jer vertimec nije dobro riješenje u berbi...
i prođi sve bar jednom (možeš i više puta) Megagreenom (ili kak se to več sad zove), potaknut će rast novih listova i grana...
 

Dominik2712

Član
Tu od
29 Ožu 2019
Poruka
55
Mislis na neem-azal od proeca? Sistemicni insekticid?
I kad si napiso megagreenom, stavio sam sliku dole pa mi samo potvrdi da je to to ako mozes?
I hvala ti puno
 

Prilozi

  • 0868C236-FA7F-45BB-BD70-FE8F4AA4A6C5.png
    0868C236-FA7F-45BB-BD70-FE8F4AA4A6C5.png
    88.9 KB · Pregleda: 9
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dominik2712

Član
Tu od
29 Ožu 2019
Poruka
55
Hvala na prijedlogu, probat cu poprskat. Samo probao sam naci ovaj megagreen na netu i vidim da nigdje nije dostupan. Jel ima koji drugi slicniji preparat a da je dostupan?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plankara94

Novi član
Tu od
23 Sij 2021
Poruka
17
Meni se sadnice preklapaju, izgleda da je Trips napao a nakon njega dolazi moljac, kako se borite protiv moljca u eko uzgoju? Plankara, čime obrađuješ međuredno?
Coragen obican spartac tupanjac

Prskaj dikarzol 1kg po hektaru
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Što mislite što je spopada? Plod i mladi list desno.
 

Prilozi

  • IMG_20210705_180956.jpg
    IMG_20210705_180956.jpg
    44 KB · Pregleda: 27

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Šta je to, suho ili pljesnivo?
Ne vidim, povećati bitno ne mogu.
List isto ne vidim, čini se da ima crne točkice?
Slikaj na način da plod i list svaki posebno staviš na stol i slikaš sasvim iz bliza u gro planu.

Na pamet mi pada alternarija - to vidiš, koncentrični krugovi su na svim vrstama isti, ako je pljesnivo na vrhu, botritis.
Ili:
ovaj vršak paprike me podsjeća na didimelu na paradajzu, slično se manifestira na plodu, a i na listu . I na stabljikama se javljaju crne točkice i na listovima.
Isčupaj jednu sumnjivu biljku i pogledaj korijen ako nije plutav.
.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Ne sadim domaće sjeme. Stvar se događa u lakšem tlu gdje se jače navodnjava.

Plod je krastav i fleke idu duž ploda.
Korijen je zdrav.

Po meni cmv.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
a možda je takva sorta?...;)
ima ona nekakva makedonska paprika kaj je sva ispucana...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Mozaik bi se trebao vidjeti i na listu.

Ako je i samo sumnja na virus, ako je u pitanju biljka, dvije, tri, pet - čupaj bez milosti i bacaj.
prije par godina kod znanice se pojavio neki virus - ne mogu sada reći koji, štetnici su ga proširili po cijelom plasteniku već sa formiranim plodovima i sve je morala počupati. Bio je i distributer sjemena u posjeti, ja sam joj rekla da tvrdi da je problem u sjemenu, on da je virus ušao iz okoline sa štetnicima, i nije se izborila za financijsku nadoknadu, prešli su je ko bedaču.
Imam ja svake godine biljku dvije i u baburi i u rogi virozne, vide se iz daleka, čupnem i bacim samo na stazu i bude sve ok. Za sada se nismam još spekla, ali kada sam vidjela što se njoj dogodilo, zazeblo me. Uzela je od mne sadnice za dosađivanje koje sam imala za prodaju presadnica, ali ubrzo nakon sadnje su i one pokazivale iste simptome.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
a možda je takva sorta?...;)
ima ona nekakva makedonska paprika kaj je sva ispucana...
Ona je crvena sa bijelom mrežom .
Ok, najprije je zelena, a izgleda kao ova njegova.
Možda je, ali vidiš da joj je vrh kao pljesnjiv ili suh.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Na jednom mjestu sam našao 3 biljke zaražene, ona u sredini je najgora. Liči na onu od dominika.

Crne flekice po peteljci i stabljici. Mladi list koji je zaražen nekad uvene i otpadne. Na ponekim listovima se vide blijede i tamnije nijanse.

Svih 5 su hibridi i imaju slične simptome.

Zaštita je odrađivanja pravovremeno(barem tako smatram) i za sada se pojavilo samo u donjem dijelu njive gdje je tlo izrazito pjeskovito.

Kakav koktel složiti po vama?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja sada tipujem na didimelu.
Za alternariju akrobat
Za didimelu - čupaj što čupati treba.
I odmah bakar ali da se nezaraženo održi zdravo. Prskaj na način da se i od ispod listovi smoče - ako imaš motorku iskreni sito da nosi od ispod prema gore, stavi puno master ovlaživača - dva - tri puta više tako da se voda po listu raziđe, rasporedi po cijeloj površini a ne kapljično i list nakon sušenja bude cijeli sjajnan, prekriven apsolutno škropivom. U plasteniku je to još bolje nego vani, bakar će ostati na lišću dugo i štititi jer ga kiša neće isprati, a pauke i tripse uništi u dva prohoda u razmaku od 4 - 5 dana, isto stavi master okvašivač da ih se natopi po cijelom tijelu da krepaju prije nego dalje grizu i bodu (ako je virus u pitanju).

Master Wett je mala bočica, pola dcl, vele, za 500 l vode - nalij to u 150 litara..Ili prilagodi manjoj količini vode. Jeftin je, oko 20 kn, a ne bu smetala trodupla doza.

Za pauke uzmi i Zoom, on i sterilizira odrasle jedinke.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
neškodljivo ukloniti (ne čupnuti i ostaviti na stazi, nego maknuti daleko od nasada)...
i crne flekice ukazuju na bakterije, prije nego na virus...
bakar+pro-bac?
didimela na paprici?...nisam se s tim susreo ni na krastavcima.... :oops:
nemam pojma kak bi se to manifestiralo...
 
Na vrh